Hello There, Guest! Login Register


Berea!

... Big Grin ... Da , am si eu niste ciudatzenii , k fiecare ... nu-mi place gustul de acru in cafea si in vin , in schimb ador chiftelutzele cu dulceatza de merisoare ( acrisoara Smile )  - daca nu sunt facute cu marar sau usturoi.
              Iar la bere nu-mi place gustul amar prea pronuntzat  ... gen IPA cu mult amar pe finish. Deh ... chestie de gust ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
American IPA de la Nenea Iancu
[Image: Hu0ium6.jpg]
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
Si ceva paine lichidă Smile Cea mai bună IPA de la HH, pentru mine.
[Image: ImjL3o3.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Cel mai bun mix bere - espresso baut de mine pana acum - The Black Pot. O fi bere? O fi cafea? Dupa aspect si aroma, ambele ...
[Image: zfhVtYC.jpg]
Lelit PL72 William, Lelit PL92T Elizabeth, Kinu Phoenix
 
Reply
La stout Bicazu-i fruncea! urmeaza hooliganii si Blackout
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Joi, 1 aprilie, o sa gasim la Lidl o oferta de diverse beri artizanale la preturi decente.
Poate Lyvyoo ne spune care merita atentie din partea noastra si care nu.
 
Reply
Pai sa le vedem la fatza:
https://www.lidl.ro/ro/c/descopera-beril...r/c3527/w2

Am gustat tot ce e Ale de acolo si personal nu va recomand nimic.
Pana sa ne viziteze ofertele astea care vin si se duc, eu m-am convertit total pe berea de la Steam, sper sa o tina Lidl pe raft cat mai mult.
 
Reply
Acum cativa ani cand am luat prima data EPA de la Marston’s, a fost super. Ulterior s-a schimbat mult si n-a mai mers.
TNR e cam catre Zaganu. Decenta la pretul asta.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Din punctul meu de vedere, niciuna Smile Singura okish este o Saison IPA de culoare gri pe care o aduc permanent.

Pana una alta, mai bine bem o bere adevărată de la Cluj, noroc!
[Image: XkKwftE.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(26-03-2021, 22:46)Lyvyoo Wrote: Singura okish este o Saison IPA de culoare gri pe care o aduc permanent.

Session, nu Saison, gri-argintie, e una din Steam-urile de care ziceam.
https://steam-brew.com/en/

Mai agreez si Wheat Pale Ale, cea albastra, de grau.

Restul au peste 7%, si chiar se simt... in picioare, cand incerci sa te scoli de pe scaun... de asta nu ma prea omor dupa ele Smile
 
Reply
[Image: BvYAlmO.jpg]

Prima mea bere facuta acasa dintr un kit all grain IPA. Nu stiu de care IPA... Nu preciza in reteta, dar a fost foarte buna.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
Fain, de unde ai luat kit-ul?

parca e altfel cand e facuta de tine, nu?
Lelit MaraX, Eureka Mignon Specialita, Kinu M47 Phoenix
Past: Lelit PL41TEM, Sette 270 WI
 
Reply
L am luat de pe siteul util vinificatie. Da, parca e mai buna ca cea din magazin, sau e placebo.
​​​​​​Voi mai incerca cateva kituri all grain, apoi voi incerca sa imi fac propriile retete. Inca nu cunosc malturile si comportamentul lor, dar voi experimenta.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
Pentru fanii mancarurilor picante sau in cazul asta, al bauturilor picante, vreau sa impartasesc cu voi reteta mea de michelada (cocktail mexican pe baza de bere).
Am descoperit bautura asta la El Torito, restaurant mexican din Bucuresti si am vrut neaparat sa reproduc acasa ceva asemanator Smile
Daca cautati pe net, o sa gasiti mai multe retete, multe din ele contin ingrediente greu de gasit pe la noi, eu va las reteta mea cu ingrediente usor de gasit:
 - 330 ml de bere (se recomanda bere mexicana, eu prefer cu bere clasica: Carlsberg, Tuborg etc.)
 - jumatate de lime stors
 - 75-100 ml suc de rosii (mie imi place Rauch)
 - sare si fulgi de chilli rasniti
 - 5-6 picaturi de Worchestershire (Heinz)
 - 5-6 picaturi de sos Tabasco
 - 2 cuburi de gheata

Se rasneste sarea si chilli-ul pe un servetel, se taie lime-ul si se plimba pe marginea paharului (pentru a se lipi condimentele de el), apoi se plimba marginea paharului in sare si chilli.
Restul ingredientelor se amesteca in pahar (inclusiv sarea, chilli-ul si lime-ul ramase)
Rezultatul arata cam asa:

[Image: pHJdGQ3.jpg]
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
Foarte fain arata. Trebuie încercat. Mulțumim!
Gaggia Classic Pro, Kinu m47 Phonix
 
Reply
Cica o bere e la fel de buna ca un mar... cand e sa tii doctorul departe Big Grin

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/...veals.html
 
Reply
Maestrul Adi Oros loveste din nou, o bere imperial stout dreasă cu ceva Kenya din cold brew probabil, exemplară, cremoasă, fără dulceață.
[Image: XKJnPU2.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(08-05-2021, 22:14)Lyvyoo Wrote: Maestrul Adi Oros loveste din nou, o bere imperial stout dreasă cu ceva Kenya din cold brew probabil, exemplară, cremoasă, fără dulceață.
[Image: XKJnPU2.jpg]

A fost o infuzie de cafea macinatata la cel mai grunjos nivel direct in bere, la 4C. 
Kenya este prajita la Yume, mi-a placut foarte mult versatilitatea si profilul pe care il scoteau din ea in shoturile de la prajitorie. Pusa in bere la 14 zile de la data prajirii pentru a evita eventualele note leguminoase pe care am observat ca le da o cafea mai proaspata.
 
Reply
tot zic ca incerc si eu una cu cafea da nu ma lasa inima sa stic un batch Smile) mai astept
Lelit MaraX, Eureka Mignon Specialita, Kinu M47 Phoenix
Past: Lelit PL41TEM, Sette 270 WI
 
Reply
Am trecut de dimineata pe la Lidl, destul de bogata oferta la beri. APA, IPA, Stout, belgiana/abatie
Variante la sticla.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Nu vad sa fie oferta speciala de beri artizanale, vorbesti de cele doua din oferta permanenta ?
Adica Steam - https://steam-brew.com/en/, si Abbay de Vauclair - https://www.lidl.ro/ro/p/bere/abbaye-de-...-6-5/p7332
 
Reply
Nu.
Cateva irlandeze, un IPA din Suedia (Green King)
Or fi oferte mai vechi?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(26-03-2021, 20:14)Eugen16 Wrote: Joi, 1 aprilie, o sa gasim la Lidl o oferta de diverse beri artizanale la preturi decente.
Poate Lyvyoo ne spune care merita atentie din partea noastra si care nu.

Ramase de la oferta de mai sus probabil... urca putin in pagina sa gasesti postarea si vei gasi si cateva pareri.
 
Reply
Tot ce se poate. Pe asta din Suedia n-am vazut-o, o incerc zilele astea.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(09-05-2021, 22:13)rusalexro Wrote: tot zic ca incerc si eu una cu cafea da nu ma lasa inima sa stic un batch Smile) mai astept

Pai fa un split batch. Merge si la IPA/pale stuff, merge si la stouts.
 
Reply
Unde e prea multa bere... ceva trebuie sa se fi diminuat Smile

 
Reply
https://www.reuters.com/lifestyle/belgia...021-05-27/
 
Reply
Ursus cherry lager  Big Grin ​​​​​​

[Image: 14LfLww.jpg]
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
[Image: 4Qtvpcm.jpg]

cică ar fi o bere mexicană.
dileala stă în nota care precizează că a stat 24/7 expusă la muzică de Mozart, timp de 26 de zile.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
(14-06-2021, 20:55)Neuzeitlich Wrote: ... dileala stă în nota care precizează că a stat 24/7 expusă la muzică de Mozart, timp de 26 de zile.

... Asta inseamna ca a refermentat a treia oara in sticla ? ... Wink ... sau ca dupa consum , incep sa iasa notele muzicale pe gat inapoi ? ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)