Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

incearca si Croitoria de Cafea/Nola
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(14-03-2019, 20:42)vladdooo Wrote: incearca si Croitoria de Cafea/Nola

... fost ... ( # 4716 )  dar , numai asa pretzuiesti cu adevarat ce bei acasa ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: UC0MCmi.jpg]
 
Reply
(14-03-2019, 20:49)Levo Wrote:
(14-03-2019, 20:42)vladdooo Wrote: incearca si Croitoria de Cafea/Nola

... fost ... ( # 4716 )  dar , numai asa pretzuiesti cu adevarat ce bei acasa ... Big Grin ...
Se înțelege că nu ai găsit în tot Brașovul o locație "sponsorizată" de un brand traditional....

Really??
 
Reply
(14-03-2019, 21:01)dev Wrote: Se înțelege că nu ai găsit în tot Brașovul o locație "sponsorizată" de un brand traditional....

Really??

 ... really ... pentru ca eu nu confund brand -ul traditional , cu cafeaua de duzina sub - mediocra si veche / trasa ... si servita romanilor pe post de trufa de import ... doar cu numele Cool  ... ( sau poate n-am cautat eu , suficient de bine ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Nu înțeleg lamentarea...

Nu era subînțeles că pentru tine cafea de specialitate egal zeamă de lămâie așa cum pentru mine cafea tradițională egal zeamă de fiere?

P-asta cu "veche și sub mediocră" nu am înțeles ce caută în aceași frază cu branduri tradițional de renume care au măestria și arta ca să facă un blend de espresso....
 
Reply
WALNUT CREEK, CA— A local coffee shop’s attempt at using homemade charcoal powders has received mixed reviews from customers and USDA. 
“Our espresso is a Columbia-Papua New Guinea blend with notes of dense dark chocolate, vanilla, and a buttery mouthfeel,” owner Jack Haney told Knockbox reporters. “We made a charcoal out of French Oak from chardonnay wine barrels we found in the wine country of California. We found that the wine from these barrels had similar tasting notes.”
Big Grin
 
Reply
(14-03-2019, 21:33)dev Wrote: Nu înțeleg lamentarea...

Nu era subînțeles că pentru tine cafea de specialitate egal zeamă de lămâie așa cum pentru mine cafea tradițională egal zeamă de fiere?

P-asta cu "veche și sub mediocră" nu am înțeles ce caută în aceași frază cu branduri tradițional de renume care au măestria și arta ca să facă un blend de espresso....

... Care lamentare ...? Cool

           Nu , nu este subinteles ca ... ptr. mine cafeaua de specialitate egal zeama de lamaie , ... mai intai , sa avem cafeaua de specialitate adevarata - cup of excellence ( ... Jamaica , Geisha , Kopi , Sf. Elena , Esmeralda , Kona  ... etc )  apoi , zeama de lamaie vine din stilul de prajire ... si mai rar din cafea , doar daca aceasta este prea veche sau ranceda ...

           Din cauza confuziilor repetate , se pune un egal , intre unele blenduri de vending italiene ... ieftine , dar acceptabile si miscelele traditionale de renume mondial ... din acest motiv este greu de intzeles , cauza fiind lipsa experientzei personale si vorbitul din auzite ... ( fara resentimente , incerca daca ai posibilitatea ... pentru a nu trai narcisist , doar intr-o extrema  a cafelei ... Bigotti  , ptr.ca asa se poarta ... wax )  ... experimenteaza singur , ptr. concluzii reale ... nu presupuneri  de trend.

... Inca o data repet , nu am nimic de demonstrat si nici nu ma intereseaza sa fac lobby ptr. ceva / cineva , insa nu accept sa ma pacalesc singur ... de dragul modei sau al celui de-al 3 - lea val ... ptr. ca e cool / trendy ... insa , pot fi de acord si respect gustul si preferintza celor ce iubesc o aciditate mai mare a cafelei , o prajire light , diferite moduri de preparare ... care e problema ? Cool ... ( eu vorbesc / scriu , doar in ceea ce ma priveste ... raportat la preferintza mea , atat )

L.E . -  ... cel putin @renatoa nu bea espresso , e de intzeles ... dar , probabil ca ati observat ca si Gardelli a retras de vreo doua luni din oferta sa , cestile de espresso ... tocmai pentru ca a realizat , ca nu -si aveau rostul acolo ... el neavand o miscela ... ci doar , specialitati si origini selectionate dar , nu  ptr. espresso ... ( chestiune de bun simtz ! )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Tu cum ai descrie pe cineva care caută, undeva, "disperat" ceva ce nu există în acel loc, și apoi ne comunica că nu a găsit?

Faptul că, probabil peste 80% din cafenelele de la noi folosesc cafea italiana submediocră, e vina cafenelelor sau a celor care îi aprovizionează?

La modul cel mai onest, nu înțeleg rostul unor postări de tipul "am fost acolo" însoțite de comentarii de genul "nu aveau ceea ce știam că nu au".

Eu am avut de mai multe ori surpriza sa intru într-o cafenea de specialitate după o cafea pe gustul meu și să primesc o cafea preparată prost din cafea bună, după părerea mea.
 
Reply
(14-03-2019, 22:40)dev Wrote: La modul cel mai onest, nu înțeleg rostul unor postări de tipul "am fost acolo" însoțite de comentarii de genul "nu aveau ceea ce știam că nu au".

... Da , chiar onest spun ... ca atunci cand am intrat intr-o cafenea cu mono origini , prajite light , stiam la ce sa ma astept , nu sunt strain de acest tip de cafea ( ... am baut 2 ani , numai cafea de acest fel  ) si NU am cerut nimanui sa-mi serveasca ce nu are ... si nici nu intentzioneaza sa vanda vreodata.
     Am spus insa , ca in cautarea disperata a unei cafele pe gustul meu ( ... deci , nu in cafenele de specialitati / mono origini , prajite light )  mi s-a raspuns asa :  " -  Da , avem un blend propriu format din trei origini ... doriti sa-l incercati ?  "  ... si am am raspuns afirmativ ... deci , nu am cerut ceva ce stiam ca nu au .
      Am decis sa incerc , ceva ce aveau  si mi s-a propus sa incerc ... ce e rau in asta ? ... Cool ...

 
(14-03-2019, 22:40)dev Wrote: Faptul că, probabil peste 80% din cafenelele de la noi folosesc cafea italiana submediocră, e vina cafenelelor sau a celor care îi aprovizionează?

... Nu sunt organ de control si nici abilitat sa judec / anchetez  , sau sa caut vinovati ptr. ce se intampla in RO insa  ... pot sa constat din experientza proprie , ca nu seamana cu cele din alte tari europene ( ... asta , iar este o parere personala - subiectiva poate ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(14-03-2019, 20:37)Levo Wrote: ... In incercarea disperata , de a gasi un blend prajit ptr. espresso in Brasov , am nimerit pe langa tecafe ... o micutza locatie - Luado -  unde am servit un blend din trei origini ( ... prajit local si tot light )  care insa , nu m-a convins ...  insa ciocolata de acolo , da ... ( am luat si acasa ... Big Grin ... )


[Image: xpZnTyA.jpg]

[Image: SYuYWoX.jpg]
True

(14-03-2019, 20:49)Levo Wrote:
(14-03-2019, 20:42)vladdooo Wrote: incearca si Croitoria de Cafea/Nola

... fost ... ( # 4716 )  dar , numai asa pretzuiesti cu adevarat ce bei acasa ... Big Grin ...
2 x True
New Eq: Atom 75, PL162T, PLA481A, PLA482A0, PL105, Tamper Autonivelare DYI;
Vacation Eq: Hario, Kalita, Kompresso;
Past Eq: PL042TEMD, PL105, PL100, PL121, PL82T, PL105, PL100PLUS, PL121PLUS;
 
Reply
Geisha, filiera columbiana ...
[Image: Vg4oFxb.jpg][Image: WWrcK76.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Ai găsit fructele și în ceașcă?
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: ZFBPacx.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@dev
De data asta nu la modul pinpoint, insa este o cafea intens fructata si dulce, cel putin eu asa am "citit-o".
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Artă abstractăSmile epic fail[Image: 5778f9ea7dc96f05d5fb42646197af04.jpg]

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
(15-03-2019, 13:04)remusmarian Wrote: Artă abstractăSmile epic fail[Image: 5778f9ea7dc96f05d5fb42646197af04.jpg]

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

NSFW Big Grin
 
Reply
(15-03-2019, 13:04)remusmarian Wrote: Artă abstractăSmile epic fail

... Daca mai insisti un pic , iese chiar bine ... Cool ...

... ' Neatza ... eu , tot cu ... Big Grin ...


[Image: gkWo7Ud.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: xnvsSQL.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Mai pun si eu cateva poze ca sa se vada ca mai si prepar, mai si consum si nu doar imi dau cu parerea despre cafele in general.
Sotia e pe cappuccino, eu pe espresso.
Folosesc soiuri diferite si prajeli adaptate fiecarui mod de preparare

[Image: CqitHqN.jpg][Image: Nivda1D.jpg][Image: ukukEOR.jpg][Image: nxIzIrt.jpg][Image: D8gQgtR.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
[Image: lKZT7mS.jpg]Două pasiuni
PL92T, PL72, KINU
 
Reply
Fir intins!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
   
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
[Image: y4mLFi33fLJiN-kLJC2tweBxqc5vwwSZjhqyach-...pmode=none]
Melitta EPOUR | ECM Puristika | Eureka Atom 75E | Elektra Microcasa Leva | La Pavoni | Cafelat Robot | | Sette 270 Wi | Kinu Titanium | Hario |  Aeropress |
 
Reply
... ' Neatza ...



[Image: 4VrJSwa.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cam asa arata cafeaua mea de astazi. Cu ajutorul celor de pe.forum si al domnului Mihai de la Sarkis, am reusit, sper, sa obtin acest espresso. 16gr de cafea, rezultat final 36gr de lichid in 25 s. 
   Ieri am obtinut acelasi lucru dar in 35 de secunde, cred ca am exagerat cu tamperul. :d

P.S: poza este de sambata dimineata, am postat intr-un alt topic, din greseala.


Attached Files
.jpg   A3-D30419-97-ED-4-ADB-B1-CF-23570213-A505.jpg (Size: 10,52 KB / Downloads: 324)
.jpg   FDE1-D395-6-C01-4-ECE-935-F-AC764-F20-A703.jpg (Size: 8,71 KB / Downloads: 324)
ECM Technika II  &  Niche Zero
 
Reply
... Cafea proaspat ... servita Big Grin ...


[Image: 7b9Xzo4.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: NTT1AQl.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: v9tUx82.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
... si dupa masa , cate una ...


[Image: JuvdSwq.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 9 Guest(s)