Hello There, Guest! Login Register


site vst

#1
vrea cineva sa ne bagam la o comanda din uk ptr site VST?imi apare 11 lire transportul pana in ro adresa site
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#2
Ma ocup eu de plata si primesc coletul ca voiam sa iau si cafea de la ei
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#3
Ok sa mai găsim câțiva colegi amatori, sa asteptam pana luni - marți?

Am o sita vst de22g, e prea mare ptr ce doresc eu, oricum  difera în bine fata de ims.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#4
As vrea și eu o sita de 18g si una de 20g, ridgeless, mulțumesc Vlad. O sa ma uit și după cafea și dacă e cazul revin.
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
#5
Rog redenumire thread in comanda hasbean cafea si site vst
De asemenea, pt cei din tara, nu pot sa ma ocup de trimiterea coletelor, rog un alt coleg
Multumesc
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#6
Se rezolva

Le grupez pe orașe dacă suntem mai mulți și le trimit eu

Nu ma deranjează dacă suntem doar noi doi
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#7
Intru si eu cu o sita si poate si cu altceva, dar voi comunica luni exact.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#8
(21-10-2017, 15:33)KrisssKros Wrote: Intru si eu cu o sita si poate si cu altceva, dar voi comunica luni exact.
sita face toti bani isi e la pret ff bun,au si cafea la pret ok .daca citesti vst e sita de campionat barista

2 bucuresti
1 ploiesti 
1 tm 
lista e deschisa
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#9
O sita va fi cu siguranta!
Sunt doar nehotarat asupra dimensiunii. Stiu ca atat cea de 18, cat si cea de 20 (chiar si 15 parca) accepta cu usurinta 18-19 grame, cat folosesc eu, dar nu prea stiu care se impaca cel mai bine cu grupul E61 la cantitatea asta. Trebuie doar sa sap putin dupa informatie pana luni...
Acum folosesc IMS si stiu ca VST-urile sunt mai putin iertatoare, dar macar de dragul comparatiei experimentata personal, tot voi lua una..  Smile

In fine, pana luni ma hotarasc eu...
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#10
o sa vezi diferenta clara intre site,si nu la nivel de placebo.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#11
ma intereseaza si pe mine o sita...
revin tot luni cu dimensiunea
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
#12
În sita mea de 22g bagam 18.5g și era puțin acum pun 15 g și clar e prea mult loc între puc și duș,
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#13
eu am de 18g VST si folosesc... exact 18g in ea perfect.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
#14
Daca mai este valabil, adaug si eu:
- sita VST 20g = 1 buc.

Multumesc!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#15
As vrea și eu 1 buc.de 20g.
 HX,F6.
 
#16
Ok adăugat

Vladoo ce sita dorești?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#17
Daca se poate as vrea si 1 buc perie grup
 HX,F6.
 
#18
Daca se mai poate, adaug si eu pe lista o sita VST de 20g ridgeless.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
#19
Momentan folosesc o sita de 16-20g IMS cu 18g macinatura si observ pe suprafata pucului usoara urma a sitei de dus.

Cei care ati avut o experienta asemanatoare, va rog sa-mi recomandati care sita VST s-ar potrivi cel mai bine, cea de 18g sau cea de 20g.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
#20
Lista se dezvolta neașteptat  de mult Smile din păcate ptr mine trebuie să găsim o soluție pentru plată ca mi-a depășit bugetul, nu ma așteptăm la asa ecou din partea voastră Smile

(22-10-2017, 11:31)tecsi78 Wrote: Momentan folosesc o sita de 16-20g IMS cu 18g macinatura si observ pe suprafata pucului usoara urma a sitei de dus.

Cei care ati avut o experienta asemanatoare, va rog sa-mi recomandati care sita VST s-ar potrivi cel mai bine, cea de 18g sau cea de 20g.

de 18g

ptr a organiza comanda va rog sa specificati ce fel de sita doriti ridgeless sau ridged ,diferenta se vede aici
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#21
orwo, ma ocup eu de plata
nu vreau sita, eu vreau cafea de la hasbean: sunt vreo 2 care au fost laudate pe forum - o etiopia si o kenya, ambele procesate natural
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#22
(22-10-2017, 11:31)tecsi78 Wrote: Momentan folosesc o sita de 16-20g IMS cu 18g macinatura si observ pe suprafata pucului usoara urma a sitei de dus.

Cei care ati avut o experienta asemanatoare, va rog sa-mi recomandati care sita VST s-ar potrivi cel mai bine, cea de 18g sau cea de 20g.

Foarte multe s-au scris aici: 
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-V...0#pid21620

In rezumat, ar fi bine de retinut  faptul ca VST sau IMS inseamna extractii cu caracteristici, desi nu radical diferite, cel putin cu alte amprente.
VST are mai multe gauri, o suprafata mai mare prin care curge lichidul extras si, in consecinta, macinatura care formeaza pucul va trebui sa fie mai fina, pentru o aceeasi doza, fata de sitele IMS, pentru o aceesi curgere (aceeasi cantitate de lichid, din aceeasi cantitate de macinatura, in acelasi timp, mentinand setarile expresorului).

De aici apare si potential de solubilitate diferita a cafelei, rate de extractie, consistente si gusturi diferite ale rezultatelor din ceasca, la o folosire alternativa a celor doua modele de site cu aceeasi cafea.

Practic, eu folosesc o sita IMS sau una VST pentru a corecta anumite cafele si pentru a le aduce cat mai aproape de zona mea de preferinte in ale gustului. 
Daca am o cafea prea light prajita, cu un gust ce mi se pare acid, dezechilibrat folosesc site VST. Acestea imi permi sa macin maxim de fin pentru doza pe care mi-o propun, ajung astfel la o solubilitate marita a cafelei si aduc in ceasca cat pot de multe din componentele care imi plac. Elimin din aciditate si accentuez zona de ciocolata, nuci, alune. Din temperatura reglez echilibrul.

Daca am o cafea prajita prea mult, cu gust predominant in zona de bitter trec pe site VST. 
Macinatura mai mare, dilutie diferita a cafelei, diminuarea gustului prea intens si aduc echilibru, la fel, din temperatura. 

Deci sita VST sau IMS ar fi bine sa fie abordata si din aceasta perspectiva, intelegang la ce se preteaza una si cand este de preferat cealalta.
In opinia mea, orice espressoman pasionat ar fi bine sa aiba ambele modele, pentru a purea aborda extractiile in diferite moduri cu finalitate in gustul cafelei.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#23
(22-10-2017, 12:06)vladdooo Wrote: orwo, ma ocup eu de plata
nu vreau sita, eu vreau cafea de la hasbean: sunt vreo 2 care au fost laudate pe forum - o etiopia si o kenya, ambele procesate natural

ok eu iti centralizez lista si poti sa ne dai iban sa iti bagam banii in cont ,le poti trimite la mine si le trimit eu in tara
dimensiuni site
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#24
Poate sa-mi zica cineva, pt Expobar, daca folosesc de obicei 19 g de cafea ce ar tr sa comand: sita de 18 sau cea de 20?
Eu m-am inscris mai sus cu amandoua, dar poate deja le-a incercat cineva si mai reduc din comanda...
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
#25
Cred că cea de 18g este mai potrivita pentru 19g.
Eu pun chiar și 20g de cafea în aceasta
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
#26
ca sa nu existe colegi uitati pe dinafara sau comenzi gresite va rog mult sa imi dati sms cu nume prenume adresa si ce doriti sa comandati la nr.tel. 0722.272.885
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#27
(22-10-2017, 12:55)Semaca007 Wrote: Poate sa-mi zica cineva, pt Expobar, daca folosesc de obicei 19 g de cafea ce ar tr sa comand: sita de 18 sau cea de 20?
Eu m-am inscris mai sus cu amandoua, dar poate deja le-a incercat cineva si mai reduc din comanda...

Greutatea nu este totul!
Volumul pe care aceasta il ocupa poate sa difere in functie de gradul de prajire.
19 grame de boabe light vor ocupa un volum mai mic decat 19 grame de boabe prajite mai tare. 
Este indicat sa ai si o sita de 18 si una de 20 pentru cantitatea indicata de tine. Daca vei pune 19 grame de boabe prajite dark in sita de 18, vor fi sanse mari ca macinatura sa atinga sita dusului in timpul extractiei.
Daca bugetul este limitat, sita de 20 ar fi mai indicata. 
Eu, acum, folosesc sita de 18 cu 16 g de cafea. Merge perfect! 19 grame ar fi prea multe.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#28
Deci mai bine să rămân la amândouă cum ma gândisem inițial. Mulțumesc pentru raspunsuri.
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
#29
@raduc : " ... 19 grame de boabe light vor ocupa un volum mai mic decat 19 grame de boabe prajite mai tare. ..."

  - Sunteti sigur de asta ?...pentru ca la mine , este exact invers... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
#30
(22-10-2017, 14:02)Levo Wrote: @raduc : " ... 19 grame de boabe light vor ocupa un volum mai mic decat 19 grame de boabe prajite mai tare. ..."

  - Sunteti sigur de asta ?...pentru ca la mine , este exact invers... Big Grin ...

Pai, stai (stati)  sa ma mai gandesc! Undecided

Aceleasi boabe prajite light raman mai dense, se dezvolta mai putin si sunt mai grele, uscandu-se mai putin. 
Daca le prajim mai tare, acestea se dezvolta mai mult, se usuca mai profund, pana la nivel de molecule, cand se elibereaze si uleiurile (care ajung la suprafata). 
Logic, din acelasi soi/lot, daca pun 100 de g. de boabe prajite light intr-un tub, alaturi de 100 de g. boabe prajite dark in alt tub identic si le asez unul langa altul, tubul cu boabe mai usoare (dark) ar trebui sa fie mai plin decat cel cu boabe light, nu? Huh

La fel ma gandesc ca se intampla si cu macinatura!
19 grame de macinatura din boabe light, mai grele, ar trebui sa ocupe un spatiu mai mic decat 19 grame de macinatura din boabe dark, mai usoare!
Un kg de fulgi, parca, ar ocupa mai mult volum decat un kg de bile de rulment nu?

Poate imi scapa ceva si nu-mi dau seama!  Wall
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)