Hello There, Guest! Login Register


intrebari espressor + rasnita 2000 RON

#1
Va salut, 

prima zi pe forum si deja pun intrebari. Be gentle Smile)

Ma gandesc sa investesc intr-un espressor + rasnita. Bugetul ar fi cam 2000 lei. 
Ce ar fi mai ok dintre
PL41E + rasnita PL43MMI 
sau 
PL42EM 

cat de diferite sunt rasnitele ?
cat de important e ca am manometru de presiune?
 
Reply
#2
Manometrul nu e tocmai important.. iar rasnitele electrice entry level sunt de evitat.. nu uita: intai rasnita apoi espressorul. La buget mic e mai ok probabila combinatia: gaggia clasic cu pid + kinu m47
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#3
Salut, bine ai venit!

Nu ma pricep la rasnite asa ca prefer sa ma abtin de la recomandari si sa-i las pe cei care detin acel model s-o faca, mai ales ca este unul despre care s-a tot vorbit.
In ceea ce priveste espressorul, Musafirul a avut acelasi dubiu ( vezi aici ) si a ales PL41LEM + PID aftermarket.
Cu reducerea espressoman + PID si termocuplu K probabil ajungi undeva la 1900 lei si cumperi cafea proaspat prajita macinata pentru espresso pana mai strangi bistari pentru rasnita Smile
 
Reply
#4
(22-10-2018, 17:44)vdub Wrote:  si cumperi cafea proaspat prajita macinata pentru espresso pana mai strangi bistari pentru rasnita Smile

 premiul 1 pentru cel mai prost sfat Smile)..
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#5
Multumesc Big Grin.
Cafeaua rasnita de prajitor e oricum mai buna decat boabele rancede din comert macinate cu rasnita de 2000 ron personala asa ca sfatul meu ramane valabil Smile
 
Reply
#6
(22-10-2018, 19:41)vdub Wrote: Multumesc Big Grin.
Cafeaua rasnita de prajitor e oricum mai buna decat boabele rancede din comert macinate cu rasnita de 2000 ron personala asa ca sfatul meu ramane valabil Smile

Nici una din cele 2 variante nu este ok.. corect: cafea de prajitor SI rasnita personala.. asa ca la bugete mai mici: espresor mai ieftin si o rasnita buna sau o rasnita buna si metode alternative pana se strang fonduri de espressor... Complet de evitat varianta espressor mai scump dar fara rasnita (sau una doar asa sa fie)
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#7
Poate sunt eu mai speriat de alegerea rasnitei decat a espressorului si as prefera s-o las pentru mai tarziu dupa ce-mi fac temele si strand bani, sau poate nu acord atat de multa atentie calitatii macinaturii.
Cred ca multitudinea de modele disponibile pe piata, echipate cu motorase si cutite de toate culorile fac alegerea mult mai dificila decat inainte de aparitia debate-ului conice vs plane.
 
Reply
#8
Varianta ideala este cafea prajita acasa.
 
Reply
#9
Cred ca s-au dat mulți sfaturi diferiti si cred ca userul nu a ieșit cu o idea clara.

Din punctul meu de vedere cea mai echilibrata varianta este asta:

Kinu M47 (rasnita manuala de calitate) + espressor cu bani care raman (din păcate nu prea mulți, poate un sh?): Gaggia Classic, Lelit PL41TEM sau un Lelit PL41(ceva) fara PID (chiar dacă cred ca este util). Un PID se poate adăuga mai târziu (dar se pierde garanția)

O varianta bună este un espressor sh dar din păcate în range 1000 RON nu prea se găsesc pe bursa.

Cafea de la prăjitori locali este un must: diferența este ca la cer la pământ! Prăjitul acasă, personal, cred ca este prea complicata și l-ar lasă la persoane cu experienta.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#10
Din experienta mea cu kinu M47 pot sa îți spun urmatoarele:
Merita banii ptr consistenta macinaturii
La cafelele prăjite Light te doare mana de la manivela (eu stropesc boabele cu apă) 
La cafelele prăjite mediu merge aproape singur
Ai ceva retenție 
Cu un gaggia sau lelit vei fi ok
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#11
multumesc pentru sfaturi

multe plusuri pentru rasnita kinu M47 
oare sa astept pentru Gaggia Classic 2018?
 
Reply
#12
Asteapta Gaggia 2019 daca esti dispus sa renunti la garantie in favoarea montarii unui PID.

Altfel poti cumpara un Baby Millenium de pe olx cu 500 de lei la care poti monta ce vrei tu fara nicio grija.
 
Reply
#13
ce parere aveti de o rasnita hario skerton?
 
Reply
#14
E ok pentru condimente.
 
Reply
#15
Este o rasnita potrivita pentru un anumit buget si o anumita destinatie, mai putin pentru espresso si ibric. Nu are de ce sa fie bagatelizata, multi au inceput cu Hario.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#16
eu perfect am inceput cu ea, si cu o Gaggia Classic.

ce-i drept, am facut-o stepless si i-am marit stabilitatea axului cat am putut.
era ok.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#17
Nu ne spui si noua mai bine cate luni ai rezistat cu ea, asta e mai relevant Wink
 
Reply
#18
asta da, putin de tot. DAR cand nu ai altceva (si nici de unde alege - reminder, peste Prut) > operezi cu ceea ce ai la indemana si tot cauti, cauti, cauti Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#19
si
" ... Still Haven't Found What I'm Looking For "
https://www.youtube.com/watch?v=e3-5YC_oHjE

si d'aia tot cautam ... Wink
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#20
ok. o rasnita  ROK Coffee Grinder ? in loc de kinu M47
cred ca o gasesc la 800 lei pe ebay uk
 
Reply
#21
@lracu nu mai fura din topicul cu "muzica destul de ok".
Ia, ghiozdanul si la scoala cu tine Tongue
 
Reply
#22
@Charon mai bine zi ce budget ai maxim pentru rasnita
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#23
Scuzati ... domn' profesor @vdub!
Recunosc, am copiat de la mine... Va rog nu-mi dati la palma, ca doare!
Tongue
Nu stiu daca muzica vi se pare destul de ok, titlul mi-a atras atentia.
Aduce cumva cu cautarea aia dupa espresso-ul perfect.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#24
(23-10-2018, 20:02)Charon Wrote: ok. o rasnita  ROK Coffee Grinder ? in loc de kinu M47
cred ca o gasesc la 800 lei pe ebay uk

Go cu Kinu M47, chiar și sh dacă ai noroc să găsești.
Nou e 1000 lei cu reducerea de forum - cei 200 lei diferenta (poate chiar si mai puți, că de pe ebay mai achiți transport).
E varianta ideală.
Clădește-ți aparatura în jurul râșniței! Nu invers. Poți să ai cel mai bun espresor din lume, dacă nu ai control asupra măcinăturii vei fi mereu nemulțumit cu ascendent în frustrare.

Rezumat: 
Kinu M47 și de ce rămâne iei espresor. Dacă se poate ia-le toate sh ca să nu sari mult peste bugetul propus.
Recomand espresor: cu PID (pus chiar si ulterior), portfiltru 58mm.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#25
charon daca vrei sa vezi cum functioneaza un kinu better call me  Big Grin
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#26
Un Feldgrind la 185 E-uri, de la thebarn, noua, cu garantie.
 
Reply
#27
Charon, vad ca esti din Timisoara: daca vrei iti pot da (cu imprumut, sau de tot - nu cred ca valoreaza acum mai mult de 80 ron) o risnita Hario Mini Milll, ca sa vezi cum merge cu ea (am inceput cu ea, si cu cafea proaspata iese suficient de bine incit sa vrei sa progresezi); iti iei un espressor rezonabil (Gaggia Classic SH?), cafea de la Milan sau din tara, si experimentezi.

Cred ca la inceput ai nevoie de cit mai putine variabile cu care sa operezi, si vei avea destule intrebari referitoare la cafea, timp, tampare etc., asa ca important este sa-ti iasa suficient de bine un gust care sa-ti placa cit mai repede la inceput, cu costuri minime (de care la o adica sa nu-ti para rau - adica sa le poti recupera prin revinzare, sau sa fie mici); si apoi, daca te prinde, vei experimenta si vei schimba echipament - nu vad cum poti sa ajungi sa afli ce si cum iti place doar intrebind, trebuie sa experimentezi, cu toate costurile de rigoare :-)
Lelit PL043MM/Kinu M47 + Gaggia Classic
 
Reply
#28
Si, bineintees, intrebarea care nu s-a pus inca, si se pune de obicei unui nou venit... esti sigur ca vrei espresso, sau mai curand o cafea buna ?
 
Reply
#29
ESPRESSOman.ro, nu espressoFOB.ro Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#30
Gaggia Baby Millennium la 500 de lei si o rasnita noua Macap M2M.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)