Hello There, Guest! Login Register

intrebari espressor + rasnita 2000 RON

daca devii maniac sa stii ca orice iti iei acum peste o perioada de timp,nu lunga le vei vinde(de obicei in pierdere)asa ca mai bine iti iei ceva ca lumea de la inceput si inveti dupa aceea ....sau mergi pe ceva entry level..
o rasnita buna si un aparat care are stabilitate termica acestea sunt cele necesitati importante ptr a face o cafea buuuna Big Grin
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita Compaq k3 ,  kinu M 47, WDT tool by panthera, BWT filter, ibric, nivelator mota, multa vointa!

Reply
(23-10-2018, 20:02)Charon Wrote: ok. o rasnita  ROK Coffee Grinder ? in loc de kinu M47
cred ca o gasesc la 800 lei pe ebay uk
Eu am ROK ...si ti-o recomand. Nu neaparat in defavoarea lui Kinu (care nu l-am incercat), dar in favoarea ususrintei in utilizare...mai ales daca ai si alti membri ai familiei care prepara cafea.

La mine a avut nevoie de o re-aliniere a cutitelor...treaba de 5 min., dar mi-a mancat nervii pana am descoperit care e problema.

Si da, are nevoie de 2 picaturi de apa pe boabe inainte sa rasnesti, altfel o sa ai vreo 2 gr. de cafea lipite de rasnita.

Daca este vreun Clujean posesor de Kinu, eu sunt nerabdator sa fac o comparatie...

LaPavoni Milano '15, RoK grinder

Reply
Am uitat sa pun notificari. raspund cu intarziere  Confused
(24-10-2018, 02:28)orwo Wrote: charon daca vrei sa vezi cum functioneaza un kinu better call me  Big Grin
merci . iti scriu 
(24-10-2018, 15:18)io_bri Wrote: Charon, vad ca esti din Timisoara: daca vrei iti pot da (cu imprumut, sau de tot - nu cred ca valoreaza acum mai mult de 80 ron) o risnita Hario Mini Milll, ca sa vezi cum merge cu ea (am inceput cu ea, si cu cafea proaspata iese suficient de bine incit sa vrei sa progresezi); iti iei un espressor rezonabil (Gaggia Classic SH?), cafea de la Milan sau din tara, si experimentezi.

Cred ca la inceput ai nevoie de cit mai putine variabile cu care sa operezi, si vei avea destule intrebari referitoare la cafea, timp, tampare etc., asa ca important este sa-ti iasa suficient de bine un gust care sa-ti placa cit mai repede la inceput, cu costuri minime (de care la o adica sa nu-ti para rau - adica sa le poti recupera prin revinzare, sau sa fie mici); si apoi, daca te prinde, vei experimenta si vei schimba echipament - nu vad cum poti sa ajungi sa afli ce si cum iti place doar intrebind, trebuie sa experimentezi, cu toate costurile de rigoare :-)
merci mult . iti scriu pm. cred ca planul tau e ok.  Am avut un minus in buget asa ca pana una alta va trebui sa ma multumesc cu o rasnita manuala entry level, cafea proaspat prajita si un moka pot... pana gasesc un gaggia classic second Smile
inteleg progresul cu experienta. am avut ceva similtar la cutie de bucatarie japoneze. Am inceput cu unul stamped in fabrica, 300 lei, si am ajuns la cutie facute manual pe la 800-1000 lei si e mare diferenta de performanta si estetic.

(24-10-2018, 20:09)orwo Wrote: daca devii maniac sa stii ca orice iti iei acum peste o perioada de timp,nu lunga le vei vinde(de obicei in pierdere)asa ca mai bine iti iei ceva ca lumea de la inceput si inveti dupa aceea ....sau mergi pe ceva entry level..
o rasnita buna si un aparat care are stabilitate termica acestea sunt cele necesitati importante ptr a face o cafea buuuna Big Grin

da. cum zicea in alt post. am facut o obsesie pe cutie si pietre de ascutit  Angel
automat o venit si nevoie constanta de upgrade si am vandut o parte din ele in pierdere

(22-10-2018, 21:18)vdub Wrote: Poate sunt eu mai speriat de alegerea rasnitei decat a espressorului si as prefera s-o las pentru mai tarziu dupa ce-mi fac temele si strand bani, sau poate nu acord atat de multa atentie calitatii macinaturii.
Cred ca multitudinea de modele disponibile pe piata, echipate cu motorase si cutite de toate culorile fac alegerea mult mai dificila decat inainte de aparitia debate-ului conice vs plane.
Confused oh man exista is un debate intre conice vs plane

pentru mine momentan decizia e simpla. nu am banii  Sad

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)