Hello There, Guest! Login Register


automat pana in 1400 Ron

#1
Stiu ca suntem impotriva automatelor si e preferabil rasnita si ceva manual/semiautomat, dar un automat pana in 1400 Ron care e recomandabil?

As dori si pareri daca exista in legatura cu aceste doua, care e mai ok. Multumesc.

https://www.emag.ro/espressor-automat-ph...D6RV12BBM/

https://www.emag.ro/espressor-automat-de...D9VYWBBBM/
 
Reply
#2
As merge pe philips, doar din motiv ca ii cunosc maruntaiele.
De facut nu face banii, doar daca ai pitici cu apasat pe buton si sa fii spectator.
Cu Aeropress (130 lei) + Rhinowares (150 lei) scot ceva mai bun decat ce scoate asta, am demonstrat-o la birou colegilor. Eventual mai adaugi 100 lei pentru un aparat de spumare lapte separat.
 
Reply
#3
Eu am avut Philips acasa (l-am dat demult si l-am inlocuit cu Moka Pot, cu rezultate infinit mai bune, cum zice @renatoa de Aeropress), iar la lucru am DeLonghi. Pot spune ca rezultatul in ceasca la DeLonghi e sensibil mai OK, pe Philips scoteam ceva ce efectiv nu pot sa numesc cafea.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
#4
Vă mulțumesc foarte foarte mult. Am mai citit și citit și am renunțat la ideea unui automat. Și m-am apucat sa caut acum unul cu braț până în 800 Ron. Încă nu am nici o idee de care și de unde. In afara de siteurile comerciale obișnuite sunt ceva site-uri specializate pe vânzări de esspresoare, dar cu unele la un preț rezonabil. Mulțumesc mult.
 
Reply
#5
Vezi Flair, nu e chiar 800 lei, ci un pic spre 1000... dar nici nu mi-e clar ce intelegi prin "cu bratz"... lever vrei sa zici ?
 
Reply
#6
Am tot citit pareri foarte bune despre Flair, exista thread si pe forum.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#7
Va multumesc mult pentru raspunsuri. La brat ma refeream la portafiltru. Pana invat si eu termenii exacti mai am, eu vorbesc ca un incepator, deocamdata. Smile.
 
Reply
#8
Ar merge un Gaggia Classic (aproximativ) in bugetul tau.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
#9
Dragi colegi, întreb pentru un apropiat de al meu: dacă n ai încotro și vrei sa iei un aparat de cafea pentru un spațiu comercial (cabinet medical) și îți trebuie un automat, ce v ați cumpăra? Buget 1200 lei max. Ceva ce sa macine cât mai fin și sa scoată din boabe de calitate ceva cât de cât ok? Uneori nu ai cum sa bagi acolo un hx pt ca nimeni nu poate face pe home barista in unele locuri și situații Smile
May God be with us.
 
Reply
#10
Depaseste un pic, dar uite de la cat a fost redus...

https://www.emag.ro/espressor-automat-ph...DZZ6PJBBM/

Ceva similar cu grup identic tine la 30 cafele pe zi de 2 ani, dar este musai spalarea grupului saptamanala si decalcifiere lunara. Nu o faci, nu mai face nici el... in maxim 3 luni.
Nu sunt operatiuni sa ceara doctorat sau doua maini drepte, le gasesti clipuri pe 'tub.

In rest, sub suma asta gasesti doar capsule si niste Krups care ne le stiu mecanica, deci nici intretinerea asa ca nu ma pronunt.
 
Reply
#11
Mersi. I am transmis prietenului. Dacă te referi la prețul tăiat, acela e doar marketing. Nu știu defapt istoricul de preț ca să îmi dau seama de discount ul real acordat în acest moment. 
Dacă mai aveți sugestii, aștept mesaje și le transmit imediat mai departe. Ms renatoa
May God be with us.
 
Reply
#12
Nu e de marketing, in Germania a fost 421 Eur in vara, redusa la 369 acum.
Genul asta de automate Phillips/Saeco au fost peste 2000 tot timpul anii trecuti.


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#13
Eu am experiente tare neplacute cu Philips-ul ala. Desi pot sa-i multumesc, ca din cauza amarelii chioare pe care o scotea am ajuns sa-mi doresc ceva mai bun si implicit am prins virusul espressoman. Revenind la Philips, efectiv nu am reusit sa scot ceva baubil din el niciodata, indiferent de boabele folosite si de setari, asa ca intr-un final l-am vandut si timp de mai bine de un an m-am minunat ce cafea buna poti scoate dintr-un moka pot care costa o zecime din pretul Philips-ului.

In schimb, am la birou asa ceva: https://www.emag.ro/espressor-automat-de...EWXSKBBBM/

Evident, nu scoate cafea la standardele cu care sunt obisnuit mai nou, insa fata de Philips eu zic ca e diferenta serioasa.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
#14
Nu ai putut face o comparatie ce poate sa fie asa diferit intre ele ... macinatura, tamparea, temperatura...  Confused

Cum pot fi comparate cele doua ca posibilitati de reglaj ?
 
Reply
#15
La ambele se poate regla macinatura. Tamparea se face automat, la Philips puteam regla temperatura.
Insa ambele fiind automate, "controlul" pe care il ai e iluzoriu. 
Diferenta de care vorbesc eu e strict din punct de vedere al gustului in ceasca, avandu-le la dispozitie pe ambele un timp indelungat si cu aceleasi boabe. E doar experienta mea personala. Ca si specificatii, Philips-ul nu e cu nimic mai prejos, insa cu DeLonghi am obtinut constant rezultate mai placute.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
#16
Salut. Am si eu urmatoarea dilema. Sa iau un aparat automat, de genul acesta : https://altex.ro/espressor-automat-phili...SHD882712/ sau sa iau ceva manual, de exemplu Gaggia Clasic? Multumesc.
 
Reply
#17
In ce scop ?
Pentru birou, peste 10 cafele pe zi, nu cred ca scapi fara automat.
Acasa... manual fara dubiu, dar in 1000 lei si rasnita si espressor, slabe sperante.
 
Reply
#18
@gxg58 Pentru tine care este cel mai important criteriu? Pretul? Comoditatea? Rezultatul din ceasca?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#19
Doresc sa iau un aparat pentru acasa. Media cred ca e 1-2 cafele pe zi. Sa zic daca as urca bugetul la 1500, e ok varianta cu Gaggia Classic?
M-ar interesa un raport calitate pret bun, deoarece nu vreau sa urc prea mult bugetul. Sa ma concentrez la un aparat manual ?
Cele automate ma incanta pentru ca au acel exterior WOW si atatea functii, dar din ce am mai citit, nu sunt asa de bune, corect ?
 
Reply
#20
iti place gustul la ce primesti din automat? 

daca raspunsul e afirmativ, nu cred ca o sa iti placa "manualul", prea multa munca. plus rasnita, etc.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#21
(01-11-2018, 17:30)gxg58 Wrote: Cele automate ma incanta pentru ca au acel exterior WOW si atatea functii, dar din ce am mai citit, nu sunt asa de bune, corect ?

Pe asta au mizat si producatorii cand le-au dat drumul pe piata Smile.
Site-urile de anunturi sunt pline de anunturi cu automate defecte sau reparate si nu ma refer la modele de Jura, Saeco, Krups sau Philips cu reputatie proasta ci si la unele pe care scrie Miele, deloc ieftine.
 
Reply
#22
1500 de lei e buget de Baby de pe Olx si Kinu M47. 

Dar trebuie sa stii ce presupune espresso, sa-ti placa gustul si mai ales sa mai ales sa te obisnuiesti cu ideea ca intr-un an de zile vei plati mai mult pe cafea proaspat prajita decat ai dat pe echipament.
 
Reply
#23
(01-11-2018, 17:49)maki Wrote: iti place gustul la ce primesti din automat? 

daca raspunsul e afirmativ, nu cred ca o sa iti placa "manualul", prea multa munca. plus rasnita, etc.

Nu cred ca am baut din automat. 
Acasa am un aparat super entry (delonghi 221.B) care este tot manual.

Am citit putin forumul si mi-am schimbat parerea despre automate. Nu le mai privesc ca fiind "holy grail" judecand dupa look.
Sunt convins ca si in acest domeniu, la fel cum e in majoritatea, pretul ridicat atrage si un produs superior tehnologic.
Momentan un buget de 1200-1500 ar fi un buget maxim pentru ceea ce doresc acum.
Am citit pe alt thread, despre gaggia classic modelul nou, s-ar situa la pretul de 1500 fata de modelul vechi - 1100.

Sunt sigur ca nu poate fi un raspuns simplu, mai ales ca inca nu a fost lansat modelul nou pentru o analiza completa, dar care ar reprezenta o achizitie buna pentru un raport calitate pret decent ?
 
Reply
#24
de ex, daca sa vorbim de ieftin https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...-accesorii

si o rasnita neaparat, tot s/h de pe marketplace.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#25
(02-11-2018, 10:39)gxg58 Wrote: Sunt convins ca si in acest domeniu, la fel cum e in majoritatea, pretul ridicat atrage si un produs superior tehnologic.

Fals, nu asa merge piata... 
Chiar Gaggia de care vorbesti ar fi un exemplu.
La cei mari, ce se pune azi intr-un produs nu mai e decizia inginerilor, ci a altora, pe baza unui set de criterii in care satifacere clientului este cam pe ultimele locuri.
 
Reply
#26
Salut

Pana sa cumpar Lelit-ul, am avut pe rand:

- Bosch Tassimo x 2 (unul primit cadou cand am cumparat masina de spalat). (vreo 5 ani)
- Philips Saeco X-Small HD8743 (2 ani)
- Philips Saeco Intellia HD8752 (3 ani)
- Delonghi Magnifica S ECAM 22.110B x2 (unul are aproape 2 ani, altul 2 ani si jumatate. Unul la socri si unul la noi)

Tassimo au fost folosite cel mai putin (doar pt ciocolata calda si bauturi cu lapte --> aratau grozav in ceasca). Philips-urile le-am folosit zi de zi (in medie cam 10 cesti, 4 persoane). Au fost in service de 2, respectiv 3 ori in perioada de garantie. Dupa ce au iesit din garantie pretul reparatiei a facut sa fie mai rentabila cumpararea unui aparat nou.

In ceea ce ma priveste, nu as recomanda Philips/Saeco decat daca ai rabdare sa mergi la service. Ambele au avut probleme la partea electronica. La al doilea aparat s-a stricat si pompa.

Pe de alta parte, DeLonghi merg foarte bine si pana acum nu am avut nici o problema. In afara de intretinerea regulata (curatare, decalcifiere si gresare) nu am facut nimic.

Nici unul dintre ele nu face espresso in adevaratul sens al cuvantului, de cappucciono nici nu se pune problema, chiar daca unele au tot felul de adaptoare/carafe/furtune etc.

Cea mai mare neajuns pe care il vad eu e ca desi aparatele au multiple posibilitati de ajustare a unor parametri de baza (cantitate de cafea, grad de macinare, cantitate de apa, temperatura apa), cei mai importanti parametri nu pot fi determinati riguros: de exemplu pentru temperatura apei ai cateva niveluri predefinte (4 mai exact la DeLonghi), dar nu scrie pe nicaieri cate grade corespund fiecarui nivel; poti ajusta dintr-un buton cantitatea de cafea macinata per shot, dar nu ai cum sa o cantaresti sau sa stii cate grame corespund fiecarei gradatii; rasnita are un numar foarte limitat de pasi (13), etc.

Totusi, folosind o cafea buna si ceva rabdare se poate ajunge la determinarea empirica a unui set de paramatri care sa produca o cafea decenta. Cum spuneam, eu inca il folosesc. Nu toti din casa stiu/vor/au rabdare sa astepte sa se incalzeaasca aparatul/cantareasca/rasneasca/tampeze... Desi e unanima pararea ca e mai bun espresso decat cafeaua facuta cu DeLonghi, prefara comoditatea DeLonghi .

Au si super-automatele avantajele lor:
- timp aproape zero de preincalzire (oprit fiind, prima ceasca de cafea e gata in sub 2 minute)
- foarte comod (pui ceasca, apesi un buton si cafeaua e gata. totul e preconfigurat)
- procesul e mult mai curat. Resturile de cafea si zat se aduna in vasul colector al apartului. Zero mizerie pe blat.
- proces de decalcifiere automat. Acum am HX si din cate am citit e o a adevarata pacoste decalcifierea lui.
- ocupa mai putin loc. Desi Lelit-ul e chiar putin mai mic, ansamblul rasnita/espressor are nevoie de mai mult spatiu.
- unii ar spune ca e mai frumos DeLonghi. Chestie de gust, dar am primit si acest feedback Smile. Rasnita (Macap M42M, fara hopper montat) a fost cea mai criticata pentru aspect.
- in majoritatea anului au discount semnificativ. De BlackFriday anul trecut a costat 1000 RON.

Una peste alta, daca esti in cautarea espresso/cappuccino/macchiato/flat-white-ului perfect, super-automatele nu au cum sa iti ofere nici calitatea bauturii si nici posibilitatile de invatare necesare. Singura solutie e rasnita + aparat manual/semi-automat.

Daca esti ok cu limitarile unui super-automat, si cu faptul ca nu vei bea de fapt espresso, atunci un astfel de aparat te va servi bine si iti recomand cu toata caldura DeLonghi. Cafeaua e buna atat timp cat respecti niste mici reguli:
- folosesti cafea de buna calitate (proaspat prajita, nu cea ambalata din supermarket)
- petreci ceva timp pentru calibrare/ajutare
- nu pui in hopper decat cantitatea de cafea pe care o bei intr-o zi
- arunci prima cafea in fiecare dimineata (ramane foarte multa cafea macinata in rasnita care mai apoi oxideaza)
- nu faci niciodata cafea lunga. incerci sa reglezi aparatul cat mai aproape de parametrii unui espresso dublu (volumetric: 50-60 ml in 25-30 secunde, nu ai cum sa faci ajustari in functie de greutate pt ca nu poti cantari macinatura). Daca vrei cafea lunga pune apa dupa.
Lelit PL62S, Macap M42M, IMS Competition E61 18g, TTP Coffee Sensor, Nivelator 58.5 no-name
 
Reply
#27
Foarte misto comparatia, multumim. Stai sa vezi dupa un an de semiautomat + rasnita, deja vei citi pe aici si vei intreba unde este butonul de editare sa mai tai una alta Smile)  Apropo, HX-ul nu are nevoie de decalcifiere decat in cazuri speciale. Cu o apa foarte putin dura (Bucovina) poti merge linistit ani si ani. Iar cand o vei face o rezolvi la un service cu 2-300 de lei pt inca niste ani. Expobarul meu nu avea mai nimic dupa niste ani buni.

Un lucru a fost omis in cazul automatelor, extrem de important - problema mucegaiului ce se acumuleaza in interior!!!! Aflatoxina continuta de mucegai se stie ca este cancerigena, google it.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)