Hello There, Guest! Login Register


Whisky !

#91
Cateva imagini aici:

https://www.malts.com/en-gb/distilleries/talisker/
 
Reply
#92
Eu unul nu sunt fan whiskey sau burbon. Cu toate acestea, am avut ocazia acum cativa ani sa dau peste un sortiment de la Jim Beam, si anume, Red Stag.
Este un burbon cu infuzie de cirese amare iar cand e racit adecvat este o minunatie. Eu il beau cu 3-4 cuburi de gheata iar cand se raceste suficient devine oarecum siropos ca textura. Il recomand cu caldura. Costul e obisnuit (undeva intre 60 si 80 ron) si se gaseste la mai toate hypermarket-urile (Cora, Carrefour, Kaufland,Auchan , etc)

Un review funny.
Lelit PL41 TEM  + Eureka Mingnon Specialita 15BL 
--------
 
 
Reply
#93
Voi ce ziceti, sa-i rup gatul ? Smile


[Image: stream_img.jpg]

http://www.economica.net/o-sticla-de-whi...59284.html
 
Reply
#94
(03-10-2018, 18:20)renatoa Wrote: Voi ce ziceti, sa-i rup gatul ? Smile

... Cui ... ? mosului ?... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#95
Cam mult 1 bulion de dolari pentru zeama aia de plosnite!
Big Grin
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#96
... Sirop de toamna ... Cool ...


[Image: sTEbmK1.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#97
Da... musetel... Camomile Big Grin
 
Reply
#98
(10-10-2018, 20:46)Levo Wrote: ... Sirop de toamna ... Cool ...

Asta da! Imediat dupa Laga 16, Laphroaig 10 si QC si Ardbeg!
[Image: sTEbmK1.jpg]

(10-10-2018, 20:46)Levo Wrote: ... Sirop de toamna ... Cool ...

Am vazut ca ai incercat Bunnahabhain 12. Am tot ezitat, dar inca nu m-am decis sa il cumpar. Cum e comparativ cu celelalte Islay?

[Image: sTEbmK1.jpg]
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
#99
(26-10-2018, 12:35)BogdanDN Wrote: Am vazut ca ai incercat Bunnahabhain 12. Am tot ezitat, dar inca nu m-am decis sa il cumpar. Cum e comparativ cu celelalte Islay?

... Mi-a placut cel mai mult , servit ca desert ( ... sau single ) ... ( cu branzeturi si alte cele ... merg mai bine celelalte , dupa gustul meu ... Cool ... )

  Poate al gasesti pe cel de 18 ... Cool ... the best of Bunna ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(26-10-2018, 12:47)Levo Wrote:
(26-10-2018, 12:35)BogdanDN Wrote: Am vazut ca ai incercat Bunnahabhain 12. Am tot ezitat, dar inca nu m-am decis sa il cumpar. Cum e comparativ cu celelalte Islay?

... Mi-a placut cel mai mult , servit ca desert ( ... sau single ) ... ( cu branzeturi si alte cele ... merg mai bine celelalte , dupa gustul meu ... Cool ... )

  Poate al gasesti pe cel de 18 ... Cool ... the best of Bunna ... 
Il au la Finestore! Dar e peste 500. Eu merg pana la 300 cu baremul, adica Laga 15, Diverse Lahroaig, nu ajung la PX, Uigeadail si Corry. Dar zici ca merita si cel de 12...asa ca il voi incerca.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
(26-10-2018, 12:51)BogdanDN Wrote: Il au la Finestore!

... Nu il mai au de ceva vreme ... Sad ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(26-10-2018, 12:53)Levo Wrote:
(26-10-2018, 12:51)BogdanDN Wrote: Il au la Finestore!

... Nu il mai au de ceva vreme ... Sad ... 
Scuze, ai dreptate, scrie "indisponibil". Si vad ca nici la Diplomatic Shop nu e! Poate apare. Eu am stat dupa Glenlivetul de 18 ani aproape 3 luni.

(10-10-2018, 20:46)Levo Wrote: ... Sirop de toamna ... Cool ...

Acum observ, e variant Distillers Edition! Cum e ? Mai fructat?
[Image: sTEbmK1.jpg]
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
(26-10-2018, 12:57)BogdanDN Wrote: Cum e ? Mai fructat?

... Asa se spune , ca ar fi o versiune mai speciala ( ... poate fi si mult subiectivism in treaba asta ) ... insa  , chiar functioneaza si la mine ... si prefer variantele de gen ... Cool ... ( probabil si din curiozitate ... Smile ... )

    Si pentru ca tot mi-ai amintit ... am zis sa continui , degustarea de aseara ... Cool ... ( si asta chiar merge cu Roquefort ... ai mai da suport )




[Image: WrTYq4S.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Suna bine si arata si mai bine! Enjoy it!
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
... si inevitabil ... moshii de toamna ... Cool ...


[Image: I5tsnEy.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Superb briceag! Sa-l porți sănătos!
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Frumos first crack... coapte la Gene ? Big Grin
 
Reply
E ceva maragoghiță?  Angel
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
... I 'aaaaa ... Cool ... si eu care incercam sa va explic , cum ca a venit toamna ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Sunt după chimioterapie?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
... Dezlegare la  ... " V60  "   fructata natural  , de prune  ... Big Grin ...


[Image: x5nmO9P.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Don Levo, bobitele alea micute sunt din Ethiopia. este !?
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
(17-11-2018, 17:03)lracu Wrote: ... Levo, bobitele alea micute sunt din Ethiopia. este !?

 ... piper nigrum ... le zice maestrul Villoresi ... Big Grin ...


[Image: EIAGvd9.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
De curiozitate am zis sa verific ce lauda renatoa si am cautat sa iau un whiskey Ben Bracken de la Lidl cand a fost oferta. Bai, nene, zici ca e a 8-a minune a lumii, am cautat in 6 lidl-uri din zona mea si nu l-am gasit. Asa ceva n-am vazut in viata mea la nicio oferta din Lidl. Ori s-a batut lumea pe el ori au avut cate o sticla in fiecare magazin si aia s-a spart in depozit. Sau or fi o gramada care stiau ce minunatie este si de-abia il asteptau (mira-m-as).
In concluzie, nu l-am gasit pe niciunde, asa ca nu pot sa ma pronunt cum este :-)
 
Reply
Pai... a fost oferta recent ?  Huh
Ca de cand am scris eu nu stiu sa mai fi fost alta... nici nu l-am vazut in catalogul Deluxe de Craciun...  Confused
 
Reply
Da, a fost. In catalogul deluxe de craciun l-am vazut, cred ca prin saptamana 12.12-...
 
Reply
Proaspat reintors din Taiwan, am luat o sticla de Kavalan Solist Oloroso. Cei 6 ani de maturare in climatul subtropical al tarii, echivaleaza, cel putin dupa gustul meu, cu 18 ani Glenfarclas/Glendronach/Benriach sau altele puternic maturate in foste butoaie de sherry.

Daca aveti vreodata ocazia sa puneti mana pe acest whisky, mai ales la pret local, nu ezitati!
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Pentru cei interesati, o oferta foarte buna la Glenfarclas 25 
https://www.finestore.ro/glenfarclas-25-ani-07l

Eu am comandat o sticla, voi reveni cu impresii dupa degustare, cand o fi Smile
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
... "dar, oricat ele (n.n. sticlele...) sunt de sus,
ca tine nu-s, ca tine nu-s!"
(gugle: Macallan 63 Year In Lalique - $460,000 - pentru cei interesati Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Achizitie de grup! Smile
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)