Hello There, Guest! Login Register

Whisky !

(25-02-2018, 22:57)renatoa Wrote: Adica un fel de robusta... Smile

Nu-i chiar asa...
Gaggia Baby Millennium, Mazzer Major & rasnita manuala Dienes PeDe Mokka

Reply
[Image: W2iLuhN.jpg]
Bezzera Unica, Sette 270

Reply
(25-02-2018, 23:25)pablito Wrote:
(25-02-2018, 22:57)renatoa Wrote: Adica un fel de robusta... Smile

Nu-i chiar asa...

Da, scuze, am crezut ca e un american clasic facut din porumb...
Vad ca e din secara, fara a se preciza totusi daca e single sau blend... Confused Huh

Reply
https://www.woodfordreserve.com/whiskey/bourbon/

Reply
... Un remediu eficient , ... cand o raceala naprasnica nu se poate rezolva cu pastile flescaite din RO ... si daca nu vindeca complet , macar asigura o tranzitie mai placuta ... Cool ...

[Image: jKro9UE.jpg]
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | ECM | MK III | M47, M68 | Gene ...

Reply
Levo Wrote:... daca nu vindeca complet , macar asigura o tranzitie mai placuta ...

ca bine zici... desi tranzitia cea mai placuta ar fi probabil nu numai intr-o alta stare, ci si intr-o lume noua (am vrut sa spun 'intr-o alta lume', dar suna ca... draq, ha! Smile

eu, care nu-mi pun problema unei... vindecari complete, recurg la solutiile posibile ale momentului:
[Image: 6MLbA8p.jpg]

p.s. nu, nu le compar!
Quarter Cask (the genuine one) e - intr-o ierarhie proprie - mult peste Four Oak, sau PX Cask, sau alte incarnari de travel si sta uneori si peste Ardbeg Uigeadail, tot cel adevarat!

Reply
Sunt facute pe gustul unei lady, de asta va plac afumaturile astea asa... Smile

http://misswhisky.com/whisky-women-old/rachel-barrie/

Master blender since 2011 at Bowmore, Laphroaig, ...

Reply
(04-05-2018, 02:42)radudani Wrote: eu, care nu-mi pun problema unei... vindecari complete, recurg la solutiile posibile ale momentului:

... dar ... eu sunt hotarat sa zapacesc microbul ... Cool ... ( si cum la bere rece .... nu am dezlegare sambata ... )

[Image: LjD6U4Y.jpg]

Reply
Dupa parerea mea, acesta este unul dintre cele mai bune whisky-uri ca raport calitate/pret si este favoritul meu. Si baut in pahare Glencairn isi arata toate aromele. Sláinte.

Reply
... Slainte ... Cool ...

[Image: rrUe0NO.jpg]

Reply
Cu d-astea i-a prins Albă ca Zăpada pe cei 7 pitici că carmoleau?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.

Reply
... Big Grin Big Grin Big Grin ... astea sunt pentru pisici , mai de buzunar asa , sa nu se zareasca din avion ... Cool ...

Reply
... Profilaxia racelii ... ( dupa inghetata ... Cool ... )

[Image: Hx1fo1Q.jpg]

Reply
Cum ati sarbatorit azi ? Smile

https://www.worldwhiskyday.com

Reply
@renatoa

... Cheers ... Az... , dar poate mai pe seara asa , ...  acum suntem sub un tratament , de imbunatatire a digestiei ... Big Grin ...

[Image: 7Zo9Qtu.jpg]

Reply
Cand desfacem sticla asta?

https://www.bloomberg.com/news/articles/...01-million

Am luat si pipete, se serveste cu picatura Smile

Reply
... Pai ... cand doresti si ai chef , numai sa ne faca astia sticla cadou ... Big Grin ... si intr-adevar , apa  asa o vom pune ... cu pipeta / picatura , exact cum ai spus ... Big Grin ...
     Eu ... deja am inceput antrenamentul ... Cool ... Slainte ! ...

[Image: toChZCa.jpg]

Reply
... Putina apa de gura , nu strica ... Cool ... ( mai ales dupa coliva , merge de minune ... Big Grin ... )

[Image: 1XM4laS.jpg]

Reply
Vad ca esti fan Islay Smile 

Eu am in bar Lag Distillers Edition pe care il indragesc mult, foarte apropiatul dar mai durul Laphroaig PX, si Ardbeg Corryvreckan pe care il cam detest, e groaznic, cel putin pentru gustul meu.

Din afumaturi am mai degustat Talisker 10 si Lag 16, dar nu pot sa spun ca ma omor dupa ele.

Reply
(28-05-2018, 08:02)Laddu Wrote: Vad ca esti fan Islay Smile 

... Smile ... sunt un pic , uneori chiar si Speyside / Skye  , asa este prefer afumaturile ... parca sunt mai comestibile / aduc a ceva alimentar , pentru ca celelalte , imi par ca aduc prea mult a floral ( iasomie / vanilie un pic non - comestibil  ) ... si uneori , cand mai lucrez cu parfumuri ... este ceva ce nu se leaga la mine pe olfactory ... Cool ... ( din acest motiv , nu pot sa beau vodka ... Cool ... si nu o suport ca gust , pare chimica / parca ar aduce a sapun ... )
            Chiar si tuica de prune din zona noastra , o prefer usor afumata si rece ... si cu ceva cas afumat , bineinteles ... Big Grin ... ( sigur ... e o chestie de preferintza personala ... Cool ... asta nu inseamna ca celelalte nu ar fi bune ...)

Reply
Sper sa nu zica whisky la chestia asta...  Confused

https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/des...emn-936968

In curand o sa scoata si cafea din rumegus... Big Grin

Reply
... Arigato gozaimasu ! ... dar astia sunt un pic in urma , fatza de RO , care scoteau tzuica din pufoaica si din electrozi , inca de acum 35 - 40 de ani ago ... Cool ... ( despre nechezol nu mai zic ... Big Grin ... si vinurile de masa din fag si aschii de stejar ... astfel incat , aparuse si expresia ca : - Vinul se mai fabrica si din struguri fiule ... Big Grin ... )

L.E. - ... de fapt , ... stati ca nu s-a terminat filmul , s-ar putea ca asta sa fie doar un matineu ... cand va incepe adevaratul film , atunci sa vedeti ce tzuica fina ... de Supertit Ductil de 4,25 ... cu cap verde , vom savura si ce mirare o sa-l cuprinda prin cer , pe nea Bachus Stefanescu ... vazand cum se fabrica iar , vinul din pastile ... Big Grin ... darrr ...  mult mai modern ... Cool ...

Reply
https://thewhiskeywash.com/whiskey-style...ch-whisky/

Ieftin Smile
Strietman CT2 | Niche Zero | Bravo Tools | Kribli-Grabli | Bellman CX 25-S
M47 brew | Aeropress | V60

Reply
ofer 70.000 ! Big Grin

Reply
Asta e să bea și gerontofilii ceva? OMFG
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.

Reply
... si cum afara se pregateste de o noua serie de ploaie .... putin sirop de tuse , preventiv ... nu strica ... Cool ...

[Image: BIf9BdN.jpg]

Reply
Cel mai bun Irish pe care l-am degustat pana acum. Cand mi-oi permite-o, o voi lua si pe aia de 21 de ani.

[Image: 5jRWGRc.jpg]

Reply
... Am vorbit cam mult , in seara asta ... Cool ... trebuie sa ma clatesc cu ceva apa de gura ... Dodgy ...

[Image: G9d1d5I.jpg]

Reply
Frumos contrastul dintre paharul benriach, sora distileriei mele favorite glendronach, și afumătura de Islay Smile sa curgă bine... Pe gat!

Reply
Pentru iubitorii de afumate, cu dedicatie direct de la sursa 

[Image: EUxQECl.jpg]

Din pacate in incinta distileriei fotografierea este interzisa, asa ca nu am putut sa fac nicio poza. Poate doar moara, dar e plictisitoare desi are nush cate zeci de ani Smile

Am degustat un Talisker Storm, inclus in pretul vizitei, placut impresionat de gust, mai ales ca nu are declarata varsta.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)