Hello There, Guest! Login Register


Whisky !

(31-12-2018, 12:13)radudani Wrote: ... "dar, oricat ele (n.n. sticlele...) sunt de sus,
ca tine nu-s, ca tine nu-s!"
(gugle: Macallan 63 Year In Lalique - $460,000 - pentru cei interesati Smile

SF-uri din astea in alta viata Smile
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(31-12-2018, 12:30)BogdanDN Wrote: Achizitie de grup! Smile

Fiecare isi aduce pipeta de acasa Big Grin
 
Reply
... Nooo ... e prea vechi si mi se 'nfunda perfuzia ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Iar mie imi plac cele de Islay si am in biblioteca niste cursuri de mecanica fluidelor (Ardbeg, Laga si Laphroaig) asa ca renunt la Mcl. Dar daca ar fi sa fiu sincer, ceea ce nu se va intampla, voi recunoaste ca "strugurele" respectiv e prea acru pentru buzunatul meuSmile)
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
https://www.agerpres.ro/stiri/2019/01/28...ia--247864
 
Reply
Fara suparare, dar spirtoasele produse de distileria respectiva nu au nicio legatura cu whisky sau whiskey. 

Palinca, tuica, pufoaica, etc. ar trebui sa aiba topic separat.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Tot un distilat, sa fim seriosi, fiecare cu traditia lui. Doar nu era sa deschidem topic nou pentru asta Smile
Pana la urma totul este legat de conditiile naturale, ce merge bine sa cultivi in aria respectiva.
Daca ai citi cum s-au adaptat colonistii scotieni emigrati in America, cu ce s-a facut prima oara "whisky" acolo, te-ai cutremura... Smile
Cateodata, mai intra si factori politici in joc, ca sa protejeze anumite tipuri de culturi, vezi legea puritatii berii din Germania Wink
 
Reply
Pai distilat, dar nu putem compara ce iese din alambic si se duce direct in sticla destinata vanzarii, cu ce sta minim 2/3 ani sau in medie 5/8 ani in butoaie din lemn de origini diferite, noi sau la a doua/treia umplere, etc.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Absolut cirect ce spune Laddu! Nu putem compara nici macar unul de 10 ani cu unul de 18, cu atat mai putin doua bauturi diferite.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
Tot asa nu poti compara o zeama de plosnite cu un vin nobil!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
(28-01-2019, 17:04)Laddu Wrote: Pai distilat, dar nu putem compara ce iese din alambic si se duce direct in sticla destinata vanzarii, cu ce sta minim 2/3 ani sau in medie 5/8 ani in butoaie din lemn de origini diferite,

Corect, ar putea fi chiar mult mai bune!
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
Totul se reduce la gust pana la urma, dar pentru cineva care pretuieste un whisky sau un brandy de calitate cum este Laddu sa auda astfel de comparatii e ca si cum ti-ar zice cinrva ca o cafea fortuna la filtru e comparabila cu cu o yume la espressor. Eu ii dau dreptate lui Laddu.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
Acum cred ca v-ati lamurit cum e cu diferenta intre un distilat oarecare si un single whisky, daca au avut tupeul sa alature in aceeasi fraza alexandrion si single malt...
 
Reply
Iarna... se duse...
Vine, vine... primavara... tronurilor



Nu mai stiu in care casa sunt... hac... trebuie sa le gust pe toate ca sa imi amintesc...


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
... de pe langa tronuri ... dar cu acelasi efekt ... Big Grin ... ( mango - manga ... pecorino & co. )


[Image: 5V7Kl7G.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Slàinte !

https://www.scotland.org/features/whisky...stilleries
 
Reply
O oferta extraordinar de buna pentru o sticla la fel de extraordinara 
https://www.finestore.ro/glenmorangie-14...-ruban-07l

Am si sticla de 12 Ani Quinta Ruban, dar acest nou sortiment Glenmorangie este peste asteptari. Absolut exceptional.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
https://edition.cnn.com/style/article/ar...index.html

De abia astept sa o "profileze" si pe cafea Big Grin
Sa va vad atunci cu mofturile ca nu corespunde nota de pe plic cu ce e in ceasca  Tongue
 
Reply
Când faci din beție, gerontofilie. Să nu ne mai arăți d-astea.  Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Ai o limba cam incarcata... Smile
 
Reply
Desi am mers la magazin dorind sa cumpar un malt peaty (ma indreptam spre Uigeadail), cand le-am gustat side 2 side acesta a fost mult mai interesant..

Un nume potrivit pentru acest NAS... pe nose, taste si finish un vartej de arome  (dar de evitat pentru cei care doresc un islay clasic)


[Image: p0yCTRx.jpg]
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
Pfuaa, am și eu sticla in bar și regret amarnic ca am cumpărat-o... Smile pentru gustul meu, e oribil.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Delicii! Ardbegurile ( cu exceptia celui de 10 ani) si Lagavulinul! Felicitari!
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
Reply
de la o micro-distilarie din normandia.. miros de ciudat de medicamente.. gust intens de cereale si condimente.. diferit fata de ce sunt obisnuit.. daca treceti prin san malo barul Ar Koad trebuie neaparat vizitat

[Image: 1yHOp3w.jpg]
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
Mai ramane sa le confunde sotia cu capsulele de spalat rufe...  Angry

https://www.ndtv.com/offbeat/alcoholic-t...ky-2113229

Ma duc sa inventez si eu tzuica ambalata in capsula aducand a ... pruna...  Angel
 
Reply
Un fel de buna dimineata, doar ca poza e facuta aseara Smile
[Image: 3QDLM0y.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
E faina rau. Sa-ti priasca.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Duminică seara Wink
[Image: oluEd4S.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
Pregatirea de o noua saptamna... miros dulceag usor de zahar pruda.. gust ce aduce a ciocolata neagra si putin de migdale... uleios... intens,, sherry puternic pe aftertaste..

[Image: GEG8BBT.jpg]
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
Good old Sunday Smile
[Image: ilVpHwn.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)