Hello There, Guest! Login Register


Vinuri

#61
[/quote]
Un vin de 91-93 puncte Parker, 8 euro.
[/quote]

Vinurile lui Laurent Pfeffer de la Catleya costa 35-40 ron si sunt excelente, Freamatul rosu facand fata multor bordoleze de 10-20 euro. Faptul ca un vin are x puncte Parker nu-mi spune nimic, eu imi aleg vinurile dupa gustul meu, nu dupa gustul lui Parker. In opinia mea, asemenea cafelei, vinurile nu pot fi departajate de puncte, evaluarea lor fiind extrem de subiectiva. In mod sigur, Romania nu se poate compara cu tarile ce fac vin de secole, dar cred este pe drumul cel bun. Evident ca nu putem compara Côtes Roties cu Dealul Mare, dar judecand doar pretul, vinurile romanesti sunt o alternativa excelenta.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#62
(01-12-2016, 22:07)StefanF Wrote: Am baut vinuri romanesti din toate categoriile de calitate si pret. La degustari si acasa evident. Nu le evit, in niciun caz.  Intra-adevar producatorii, cramele mici de pe langa cramele mari, micii producatori fac vinuri bune si foarte bune. Dar sincer nu cred ca preturile sunt competitive. Uite un exemplu:

https://www.vinatis.com/22076-les-darons...arrel.html

Un vin de 91-93 puncte Parker, 8 euro.

Desi as vrea sa tin partea echipei noastre, nu pot decat sa-i dau dreptate lui StefanF,
intr-adevar zona dintre 7-15 euro este varza la noi, fata de spanioli, italieni si francezi (i-am pus ultimii pt. ca totusi prea mult se bazeaza pe reclama din mediile care au tangenta cu impatimitii vinului). Sunt diferente mult prea mari la calitate de la un producator la altul, pe acelasi soi de strugure.
Dar daca-ti gasesti un magazin de vinuri onest (nu supermarket) din experienta mea limitata, poti savura vinuri romanesti competitive la raportul calitate-pret.
Isomac Zaffiro, Kinu M47, Motta Black- 58 MM
 
Reply
#63
Recomandati-mi si mie un roze demidulce romanesc pana-n 10E. Recas si Budureasca am baut, f bune, dar in comparatie cu vinurile frantuzesti la care nu ai aciditatea aia urata dupa 30min de la consumatie....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#64
Penascal din Lidl, cel mai bun rose in gama 20-60 ron.

http://www.penascal.com/bodegas-pe%C3%B1...ducto.aspx
 
Reply
#65
(01-12-2016, 23:37)bemihai Wrote:  
Un vin de 91-93 puncte Parker, 8 euro.
[/quote]

Vinurile lui Laurent Pfeffer de la Catleya costa 35-40 ron si sunt excelente, Freamatul rosu facand fata multor bordoleze de 10-20 euro. Faptul ca un vin are x puncte Parker nu-mi spune nimic, eu imi aleg vinurile dupa gustul meu, nu dupa gustul lui Parker. In opinia mea, asemenea cafelei, vinurile nu pot fi departajate de puncte, evaluarea lor fiind extrem de subiectiva. In mod sigur, Romania nu se poate compara cu tarile ce fac vin de secole, dar cred este pe drumul cel bun. Evident ca nu putem compara Côtes Roties cu Dealul Mare, dar judecand doar pretul, vinurile romanesti sunt o alternativa excelenta.
[/quote]
(02-12-2016, 02:22)calvillebdh Wrote:
(01-12-2016, 22:07)StefanF Wrote: Am baut vinuri romanesti din toate categoriile de calitate si pret. La degustari si acasa evident. Nu le evit, in niciun caz.  Intra-adevar producatorii, cramele mici de pe langa cramele mari, micii producatori fac vinuri bune si foarte bune. Dar sincer nu cred ca preturile sunt competitive. Uite un exemplu:

https://www.vinatis.com/22076-les-darons...arrel.html

Un vin de 91-93 puncte Parker, 8 euro.

Desi as vrea sa tin partea echipei noastre, nu pot decat sa-i dau dreptate lui StefanF,
intr-adevar zona dintre 7-15 euro este varza la noi, fata de spanioli, italieni si francezi (i-am pus ultimii pt. ca totusi prea mult se bazeaza pe reclama din mediile care au tangenta cu impatimitii vinului). Sunt diferente mult prea mari la calitate de la un producator la altul, pe acelasi soi de strugure.
Dar daca-ti gasesti un magazin de vinuri onest (nu supermarket) din experienta mea limitata, poti savura vinuri romanesti competitive la raportul calitate-pret.

Uite si un interviu cu trei MW care au vizitat Romania...

http://vinul.ro/invataturile-celor-trei-...liste.html

@bemihai Freamat Rosu nu am baut dar am sa caut daca il recomanzi.

Mi se pare putin exagerat sa spui ca un vin punctat de Parker nu-ti spune nimic. Sau de Decanter sau de Jancis Robinson sau James Suckling sau Wine Spectator sau altii. Pai vinurile sunt punctate in functie de soi, de tipicitate, de cum ar trebui sa fie pentru zonele din care provin, terroir samd. Punctajele, notele sunt date obiectiv pentru tipicitatea soiului, nas, gust, postgust ş.a.. si nu in functie de ce ii place lui Parker sau altora. Normal ca daca imi place acel vin e alegerea mea sau nu.

Repet, am baut vinuri romanesti si voi bea in continuare cu foarte mare placere dar, recomand tuturor sa vedem ce fac si altii. Si apoi sa stabilim fiecare ce ne place sau ce nu.   

@calvillebdh asa este intr-un magazin specializat cu siguranta gasesti cele mai bune vinuri romanesti si cineva acolo iti poate da sfatul portivit asupra a ceea ce cumperi.
 
Reply
#66
(02-12-2016, 09:03)deenman Wrote: Penascal din Lidl, cel mai bun rose in gama 20-60 ron.

http://www.penascal.com/bodegas-pe%C3%B1...ducto.aspx
da, multe vinuri din Lidl, inclusiv cele straine, sunt bune la pret si gust, dar sunt sigur ca multi cunoscatori o sa critice....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#67
(02-12-2016, 11:05)Mariano Wrote:
(02-12-2016, 09:03)deenman Wrote: Penascal din Lidl, cel mai bun rose in gama 20-60 ron.

http://www.penascal.com/bodegas-pe%C3%B1...ducto.aspx
da, multe vinuri din Lidl, inclusiv cele straine, sunt bune la pret si gust, dar sunt sigur ca multi cunoscatori o sa critice....

Si eu cumpar din Lidl vin inca de acu 2-3 ani cand au aparut in forta cu multe vinuri straine foarte bune.

In ultimul timp sunt fanul unui anume Muscadet, 15-19 lei, sec spre foarte sec. Nu se gaseste tot timpul insa. Un vin alb usor, nu cu foarte multe pretentii dar foarte baubil, corect cum se zice. Rose-ul ala, Penascal nici nu stiu daca l-am vazut prin Iasi, in Lidl. Am sa ma mai uit.
 
Reply
#68
da, si uite cum am gasit motiv sa ies din casa, Penascal...
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#69
Nu te duce ca nu-l gasesti. L-am cautat eu saptamana trecuta, si nu il au in gama de produse momentan.
 
Reply
#70
@ StefanF

Ai dreptate, am exagerat un pic cu remarca la punctele Parker. Nu sunt deloc adeptul evaluarii de genul asta, cu puncte, nu inteleg de unde vine nevoia asta de a clasifica totul matematic, cu punctaje exacte. Eu prefer sa-mi aleg vinurile liber, sa experimentez, fara sa ma intereseze ce punctaje au primit. Am baut multe vinuri din Franta, din Italia, din Spania, etc. pentru ca imi place sa diversific, si categoric sunt cu o clasa desupra celor romanesti. Oamenii astia fac vin de secole, au traditie, romanii sunt abia la inceput, de 10-15 au inceput sa faca vin in adevaratul sens al cuvantului. Insa dpv al raportului calitate-pret cred ca stam foarte bine.
In alta ordine de idei, ma bucur sa vad ca exista si iubitori de vin aici, mi-ar placea sa existe (poate exista) un astfel de forum si pentru vin, pentru ca oarecum vinul si cafeaua sunt in aceeasi situatie. Piata este abia la inceput, consumatorii au nevoie de educatie. 
Am cumparat si eu de cateva ori vinuri de la Lidl, dar in afara faptului ca-s ieftine, n-am remarcat nimic la ele. Majoritatea sunt decente, insa nu sunt genul de vinuri care-mi face placere sa le beau.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#71
Mariano, sorry, este Penascal in Lidl.

Am cautat in Campina si nu era, insa am fost acum in unul din Buc si este. Penascal Rose.
 
Reply
#72
Vin din Carrefour, 17 lei cu reducere. Cotes du Rhone Villages, apelatiune Plan de Dieu. Culoare rosu puternic, e tanar inca, elegant in gura, fructe rosii din plin, tanini care nu deranjeaza, echilibrat. Alcoolul de 14% nu se simte aproape deloc.

[Image: f8b09febe8adfde41b2c70cd589e5d71.jpg]

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Rancilio Silvia,MeCoffee, Kinu M47, IMS 58 mm, PF Naked,Tamper CNC 
 
Reply
#73
Bob[Image: 773dbfc28e54bd720e08655a367cdfc9.jpg] cu bob. Un vin de la care nu m-a durut capul. Au si roze.
18 lei la Kaufland.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#74
E foarte bun si Pinot Noir Bob cu Bob

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Rancilio Silvia,MeCoffee, Kinu M47, IMS 58 mm, PF Naked,Tamper CNC 
 
Reply
#75
Doua vinuri romanesti FOARTE bune ! [Image: eNSq9DB.jpg][Image: KCvToId.jpg][Image: ZR30GJO.jpg][Image: fChTAyu.jpg]
 
Reply
#76
Chiar cele mai bune, daca ne luam dupa tovarasii de la Tohani
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#77
@mihneasusan : " Un vin de la care nu m-a durut capul. Au si roze.  "

      -   Asta e tot ce voiam sa aud . Multumesc frumos... [Image: smile.gif] .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#78
(07-12-2016, 06:45)Levo Wrote: @mihneasusan : " Un vin de la care nu m-a durut capul. Au si roze.  "

      -   Asta e tot ce voiam sa aud . Multumesc frumos... [Image: smile.gif] .
Cred că are mai putini sulfit. Oricum, eu nu beau mai mult de 2 pahare odată (250 ml) dar și la cantitatea asta sunt vinuri care îmi dau dureri de cap.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#79
Cred ca prezenta dioxidului de sulf (SO2) in vin nu are nicio legatura cu durerea de cap, asta tine de fiecare om in parte si de toleranta lui la alcool. SO2 nu este un lucru rau, atata timp cat se respecta limitele, este doar o metoda de conservare. De fapt, vinul contine SO2 in mod natural, rezultat din procesul de fermentatie. Multe alte categorii de alimente contin sulfiti, fie adaugati sub forma de E-uri (vezi E220 - E228), fie in mod natural (fructele confiate, de exemplu). Sulfitii din vin au rolul de a preveni o eventuala refermentare a vinului tinut in conditii necorespunzatoare sau de a-l stabiliza. Vinurile rosii au nevoie de mai putini sulfiti decat vinurile albe, la fel cum vinurile seci au nevoie de mai putini sulfiti decat vinurile cu o cantitate mai mare de zahar rezidual. In principiu, cu cat strugurii sunt mai de calitate, cu atat este mai putina nevoie de sulfiti adaugati in vin.
Eu as uita de povestea cu sulfitii din vin, si as incerca sa evit vinurile ieftine, facute din struguri de calitate indoielnica, mai ales pe cele dulci, demi-dulci, etc. Pentru a obtine un vin cu o cantitate mai mare de zahar rezidual, ai nevoie de struguri foarte buni, copti in conditii excelente (de ex, mult soare, putine precipitatii in faza finala), sau de struguri (partial) deshidratati, cum se preocedeaza cu vinurile de desert. Cred ca majoritatea vinurilor ieftine dulci au zahar adaugat, iar asta e categoric de evitat.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#80
@bemihai

        - interesant , deci eu duc cam 2 baterii , una de amorsare sistem si a doua de uz curent. E clar ca nu de la sulfiti apare durerea de cap , dar ce sa caut,  am inteles de rosu sec si alc. min 14%....
         Consum in mod curent vinuri grecesti gen Mavrodaphne ( rosu ) si Samos ( alb ) , Retsina etc... insa dupa amorsare sistem incepe sa apara si o usoara durere de cap , e drept ca si la Tokay si Malaga , vin sarbatorile si chiar nu stiu cum sa rezolv problema... [Image: biggrin.gif]. ( nu ma pot limita la 250 ml , tocmai cand i-mi intru in mana )

Am adus si Cahor pastoral ( vin bisericesc Cricova MD ) crezand ca e natural , dar e dulce si da o durere de cap pulsatorie , mai ales pe tample... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#81
(07-12-2016, 11:13)bemihai Wrote: Cred ca prezenta dioxidului de sulf (SO2) in vin nu are nicio legatura cu durerea de cap, asta tine de fiecare om in parte si de toleranta lui la alcool. SO2 nu este un lucru rau, atata timp cat se respecta limitele, este doar o metoda de conservare.

 Sulfitii din vin au rolul de a preveni o eventuala refermentare a vinului tinut in conditii necorespunzatoare sau de a-l stabiliza. Vinurile rosii au nevoie de mai putini sulfiti decat vinurile albe, la fel cum vinurile seci au nevoie de mai putini sulfiti decat vinurile cu o cantitate mai mare de zahar rezidual. In principiu, cu cat strugurii sunt mai de calitate, cu atat este mai putina nevoie de sulfiti adaugati in vin.

Desi postarea contine informatie bine-venita si chiar pertinenta, de bun simt, cred ca e nevoie de anumite ajustari...Nu este vorba doar de o anumita sensibilitate la alcool, trebuie luat in calcul si actiunea conjugata a acestuia cu S02, cantitatile ingurgitate si,  desigur, sensibilitate subiectiva la S02, precum si SO2 TOTAL. Nu toti suntem la fel. Daca o diferenta de 10-15 mg/l SO2 liber poate fi perceputa cu palatul si cu nasul, as inclina sa cred ca o persoana cu predispozitie la migrene, va simti diferenta in SO2 total ( semnificativ mai mare) cu capul Smile  

SO2 se gaseste in vin sub doua forme: legat/combinat cu alte elemente si liber. Proprietatile antiseptice, anti-oxidante, anti-oxidazice sunt indeplinite de forma libera a SO2; forma combinata asigurand o anumita rezerva de SO2. In general, se urmareste obtinerea unei anumite cantitati de SO2 liber - functie de tipul de vin, calitatea recoltei -, in conditiile unei cantitati cat mai mici de SO2 total. Ca si un rule of thumb, din cantitatea totala de SO2, aproximativ 1/4 scapa in forma libera, iar restul, adica 3/4 trece in forma combinata. In cazul mustului, proportiile sunt 1/2 - 1/2.

Situatia ideala este aceia in care proportia de adaos sulf este mai mare in must si mai mica post-fermentare; asta pentru ca obtinerea unei anumite valori a so2 liber in vin presupune adaosul unei cantitati mai mari de so2 decat in cazul mustului, pt.aceeasi valoare a so2 liber. Pe parcursul procesului de fermentare o mare parte a so2 liber se pierde. Manipularile post-fermentare duc la oxidarea SO2 liber, facand astfel necesara adaugarea pentru mentinerea in anumiti parametrii (ex.alb sec aprox.35mg/l).

Nevoia de limpiditate si stabilitate in conditiile comerciale actuale (ex.raft de magazin) conduce inevitabil la cresterea cantitatii de SO2 total si, din pacate, la pierderea caracterului vinului (parere personala) - prelucrare excesiva ex.filtrare sterila, punere rapida pe piata, etc. - ...

Nu la toate vinurile e de urmarit preventia unor refermenatari; la unele nici nu se poate face preventia fara masuri draconice, distrugatoare. Pe de alta parte, o refermentare nu inseamna neaparat o pastrare in conditii neadecvate. Este vorba de fermentatia secundara a vinurilor rosii si a unor albe, fermentatia malolactica, de pe urma careia vinul, in genere, castiga in calitate. Desigur, acest proces trebuie sa aiba loc inainte ca vinul sa ajung in raft, care este intr-adevar un loc neadecvat pentru un vin minim prelucrat/cosmetizat...

Nici eu nu cred ca e nevoie sa ne batem capul prea mult cu sulful ... in vinul de calitate. Eu imi bat capul cu: de unde sa-mi procur vin de calitate? Cand spun vin de calitate - notiune subiectiva -  nu ma refer la sulf putin, tipicitate de soi, arome distincte sparte, punctaje/scoring Parker/vivino/winesearcher si alte povesti frumoase de marketing de pe etichete si reviste; ci ma refer la o licoare care imi genereaza un raspuns emotional si asta, din fericire, nu poate fi spart in bucatele, analizat, catalogat,punctat si legat de anumite elemente componente ale vinului. Ce anume este acel ce da placere? Separatia aromelor fructului: cirese, prune, caise, banane, coacaze negre, coacaze rosii? Aromele lemnului: vanilina, condimente, cocos? Aciditatea, textura? drojdiile folosite? natura taninilor? Sau integrarea incuantificabila ale acestora intr-o bautura unitara, care canta in armonie precum o orchestra...?
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ
 
Reply
#82
Experientele mele cu vinuri grecesti si Tokaji sunt limitate si nu foarte placute, ultimul Tokaji pe care l-am cumparat (de la supermarket, ce-i drept) a ajuns in chiuveta, nu era altceva decat apa cu zahar. Retsina cred c-am baut doar in Grecia, dar nu m-a dat pe spate. Eu beau in special vinuri rosii, din Romania. Piata romaneasca se dezvolta intr-un ritm alert, oferind suficiente optiuni decente pentru toate categoriile de pret. Vinuri din import cumpar rar, iar atunci cand o fac prefer sa iau vinuri mai bune, experimentez destul pe cele romanesti. Insa in ultima vreme, sunt setat pe Porto, incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult [Image: smile.gif]  Si eu am momente cand dau peste cap toata sticla, nu-mi place sa-l las in frigider sa se iroseasca, mai ales daca-i ceva bun. Dar n-am avut niciodata dureri de cap, sau alte reactii adverse. 
Daca nu te impaci bine cu taninii, iti recomand sa incerci orice Cabernet Sauvignon din Oltenia, ai destule optiuni de la Stribey, Avincis, Corcova, Samburesti, etc. Daca preferi vinurile cu personalitate, poti urca spre Feteasca Neagra, Merlot, sau cupaje cu Cabernet, si aici avand multe optiuni, de exemplu Alira, Lacerta, Vinarte, Serve, etc.

@adi84_g Ai dreptate, postarea mea despre sulfiti este mai mult asa de principiu, detaliile tale sunt bine venite. Sunt total de acord cu ultimul paragraf, vinul este o licoare mult prea complexa pentru a fi sintetizata intr-un punctaj. Mi se intampla des sa beau acelasi vin in conditii diferite (mancare, atmosfera, companie, etc.) si sa-l percep de fiecare data diferit.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#83
(07-12-2016, 11:13)bemihai Wrote: Eu as uita de povestea cu sulfitii din vin, si as incerca sa evit vinurile ieftine, facute din struguri de calitate indoielnica, mai ales pe cele dulci, demi-dulci, etc. Pentru a obtine un vin cu o cantitate mai mare de zahar rezidual, ai nevoie de struguri foarte buni, copti in conditii excelente (de ex, mult soare, putine precipitatii in faza finala), sau de struguri (partial) deshidratati, cum se preocedeaza cu vinurile de desert. Cred ca majoritatea vinurilor ieftine dulci au zahar adaugat, iar asta e categoric de evitat.
 
(07-12-2016, 14:12)adi84_g Wrote: Nici eu nu cred ca e nevoie sa ne batem capul prea mult cu sulful ... in vinul de calitate. Eu imi bat capul cu: de unde sa-mi procur vin de calitate? Cand spun vin de calitate - notiune subiectiva -  nu ma refer la sulf putin, tipicitate de soi, arome distincte sparte, punctaje/scoring Parker/vivino/winesearcher si alte povesti frumoase de marketing de pe etichete si reviste; ci ma refer la o licoare care imi genereaza un raspuns emotional si asta, din fericire, nu poate fi spart in bucatele, analizat, catalogat,punctat si legat de anumite elemente componente ale vinului. Ce anume este acel ce da placere? Separatia aromelor fructului: cirese, prune, caise, banane, coacaze negre, coacaze rosii? Aromele lemnului: vanilina, condimente, cocos? Aciditatea, textura? drojdiile folosite? natura taninilor? Sau integrarea incuantificabila ale acestora intr-o bautura unitara, care canta in armonie precum o orchestra...?

@bemihai are dreptate. Vinul demidulce, dulce (cu exceptia celui vinificat in dulce sau de desert, sunt in Romania cateva vinuri de desert extraordinare) sunt de evitat. Pentru mine vinul este sec! Aaa, daca are un rest de zahar in gust poate fi un defect, poate sa ne placa sau nu.

@Levo un vin rosu bun in niciun caz nu are minim 14 % alcool. Sunt burgunde cu 11/12% alcool dar si venetiene cu 16-16,5%. Este Feteasca Neagra cu cu 14,8% (Ancestral 2008) - care este unul dintre cele mai bune vinuri romanesti baute dar si sunt si altele cu mai putine grade. Important e cat de bine e integrat alcoolul, respectiv sa nu se simta pe gat si sa nu deranjeze. Putem simti alcoolul in momentul in care, dupa ce inghitim licoarea cea aleasa, lipim limba de cerul gurii. In caz ca nu il simtim pe gat atunci asa ne dam seama cam cate grade are, respectiv daca simtim caldura atunci este alcool mult, daca nu e invers evident.

In ce priveste vinul care ne place fiecaruia, treaba e evident subiectiva si ne putem da seama doar daca in momentul degustarii suntem atenti la gust, arome, post gust, cat dureaza post gustul si intr-adevar ce raspuns emotional avem. Doar ca trebuie "experimentat" mult, cred eu, ca sa ne dam seama ce ne place. Feteasca Neagra, Cabernetul, Cadarca, Babeasca , Negru de Dragasani sau blenduri, fiecare are amprenta proprie si ne poate emotiona diferit. Sau multe alte soiuri. Si gustul se educa si preferintele evolueaza in timp. Asa a fost la mine cel putin.
Rancilio Silvia,MeCoffee, Kinu M47, IMS 58 mm, PF Naked,Tamper CNC 
 
Reply
#84
Multumesc frumos , colegilor binevoitori care au raspuns si la cele cateva probleme / curiozitati ale mele.
Am recunoscut ca nu am o cultura enologica , desi am spus , ca beau tot ce prind si mi se pare mie a fi bun , insa nu pot fi de acord nici cu rudele mele din prin partile moldovei atat din RO cat si din MD , ca vinutul de casa e cel mai bun , pentru ca dupa vre-o 3 - 4 zile de stat pe acolo , mi se acrise si sufletul , nu mai puteam bea de frica "duritatii " vinului ( Brrrr [Image: sad.gif] )si doream ( chiar si cu sulfiti ) ceva mai rafinat , mai nobil...( apa potabila e rea la gust in partile acelea ale moldovei )
@bemihai - Retsina  , e vinul de masa al grecului , nu prea se servesc turistii cu asa ceva , pentru ca e un vin slab alcoolizat cca. 9 - 11 grade , buchet slab floral tei si rasinoase brad si chiparos , nu prea licoros , insa nu aspru si nici catifelat , dar baubil cantitativ , nu calitativ. Pe scurt vin de masa , de consum...mie a-mi place , pentru ca permite consumul a 1-2 L fara dureri si alte sughituri... [Image: biggrin.gif] .Asa vinuri bune mai sunt si Santorini si Nemea , Babatzim etc....au si grecii tot cam ca noi ( oricum n-am apucat sa gust din toate , trebuie sa ma mai duc de vre-o cateva ori )
@StefanF - nu am vrut sa spun asta , pentru mine un vin sub 14% alc.vol nu prea are relevanta , pentru ca sunt consumator ocazional ( de sarbatori cu toata lumea ) de vinuri si mai rar , cand mi se nazare mie...in rest 40 - 43% pe post de intaritor ( chituri , lacuri si vopsele )...oricum la cafele trebuie sa pun ceva...sirop...de care sigur nu ma doare capul ( decat dupa mai multe incercari reusite  [Image: biggrin.gif] ).Tsipouro , Ouzo etc....sesiune pre(a)lungita...
                Eu chiar ma gandesc serios la "ce sa iau de sarbatori".....sa nu ma doara capul...sper.

Scuze StefanF , acum am vazut de unde esti... [Image: dancer2.png] , dar pentru mine e adevarat  ( Prisecani > Macaresti ) [Image: smile.gif]  din gradina bunicilor dau cu piatra in Jijia...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#85
(07-12-2016, 15:15)StefanF Wrote:
(07-12-2016, 11:13)bemihai Wrote:  

@bemihai are dreptate. Vinul demidulce, dulce (cu exceptia celui vinificat in dulce sau de desert, sunt in Romania cateva vinuri de desert extraordinare) sunt de evitat. Pentru mine vinul este sec! Aaa, daca are un rest de zahar in gust poate fi un defect, poate sa ne placa sau nu.

In ce priveste vinul care ne place fiecaruia, treaba e evident subiectiva si ne putem da seama doar daca in momentul degustarii suntem atenti la gust, arome, post gust, cat dureaza post gustul si intr-adevar ce raspuns emotional avem. 

Oare chiar asa sa fie? Si atunci cum ramane cu glicerolul? Cel ce este considerat de multi un fel de sfant graal al fermentatiei. Sau zaharurile nefermentescibile? Cele ce par o mancare exotica/ezoterica pentru drojdii - ori nu stiu ce sa faca cu ele, ori nu le pasa...

Este interesant cum unii se lupta cu defectele, incercand sa smulga ceva de la natura; pe cand altii incearca sa creeze un cadru bun de evolutie microbiologica, si fructifica aceste - asa-zis- defecte, in directia cresterii complexitatii, adaugand noi dimensiuni unui vin.

Da, intr-adevar, ceremonialul/cadrul/ambianta si o anume doza de constientizare sunt necesare unei experiente bune, dar un vin bun, prin natura sa, iti trezeste interesul si nu invers : nu trebuie sa imi tunnez acuitatea pentru a-mi da seama daca imi place sau nu. Un vin spart, defazat, fara proprietati integratoare, nu am sa-l fac mai placut la baut, daca sunt mai atent la el: atac, mijloc, finish sau arome, fructozitate, aciditate, tanini, corp, etc. Oricat l-as analiza si l-as sparge, tot va trebui sa ma lupt ca sa termin sticla, nu am sa-l fac mai baubil, din contra. Din pacate asta se intampla cam prea des. Nu este chiar asa de usor sa gasesti un vin bun, in ciuda abundentei ofertei. Gasim insa, sticle, etichete si promisiuni imbietoare pe toate rafturile.

Revenind la defecte, vinul care mi-a placut cel mai mult - ever! - , a fost catalogat de un amic ca fiind cu ... defect - arome de pivnita Smile
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ
 
Reply
#86
(11-12-2016, 14:14)adi84_g Wrote:
(07-12-2016, 15:15)StefanF Wrote:
(07-12-2016, 11:13)bemihai Wrote:  

@bemihai are dreptate. Vinul demidulce, dulce (cu exceptia celui vinificat in dulce sau de desert, sunt in Romania cateva vinuri de desert extraordinare) sunt de evitat. Pentru mine vinul este sec! Aaa, daca are un rest de zahar in gust poate fi un defect, poate sa ne placa sau nu.

In ce priveste vinul care ne place fiecaruia, treaba e evident subiectiva si ne putem da seama doar daca in momentul degustarii suntem atenti la gust, arome, post gust, cat dureaza post gustul si intr-adevar ce raspuns emotional avem. 

Oare chiar asa sa fie? Si atunci cum ramane cu glicerolul? Cel ce este considerat de multi un fel de sfant graal al fermentatiei. Sau zaharurile nefermentescibile? Cele ce par o mancare exotica/ezoterica pentru drojdii - ori nu stiu ce sa faca cu ele, ori nu le pasa...

Glicerolul este al treilea cel mai important ingredient al vinului dupa apa si alcool. Este un alcool care da senzatia de "rotund" in gura sau de "plin". De obicei prezenta "picioarelor vinului" pe peretii paharului este atribuita glicerolului din vin.  Defapt picioarele vinului ne pot indica doar gradele alcoolice. Cu cat se scurg mai incet cu atat inseamna ca vinul respectiv are mai mult alcool.

In rest doar beau vin si incerc sa invat ceva din oricare vin pe care-l beau si ...Imi place, bine, nu-mi place nu am sa-l mai cumpar evident.
Rancilio Silvia,MeCoffee, Kinu M47, IMS 58 mm, PF Naked,Tamper CNC 
 
Reply
#87
Aseara am testat si eu " glicerolul " din imagine si pot spune ca NU m-a durut capul  , placut la gust cu buchet intens , plin gustos...a mers la fix [Image: biggrin.gif] ...recomand , luat intamplator de la Lidl 2 sticle de control...saptamana asta ma duc sa iau  o cutie... [Image: smile.gif] ...( jegul de pe eticheta e specific romanesc , dar continutul scuza intrucatva prezentarea...)[Image: 6TtYWn0.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#88
Cred ca exista o explicatie si pentru durerile de cap ,  iata : http://adevarul.ro/sanatate/dieta-fitnes...ml?ref=yfp
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#89
Cafeaua ca cafeaua Smile  dar vai de cei care nu consuma alcool! Studiu' zice asa...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#90
Apres la revolution avec beaucoups des bang bang et des roumains bien orizontalise sans leur volonte,prin 1993 ,am gasit pe piata, vin de Murfatlar de prin 75 si 77.Era de culoarea portocalei si uleios foarte.O nebunie.La vremea aia l-am cam baut pe tot incercand continutul cu cativa amici desfranati(convertiti acum la trai virtuos dupa ce si-au pierduta memoria pacatelor).Regret ca nu am luat cateva cutii atunci.Merita facuta o mica vinoteca la pretul de nimic la care s-a vandut bunatate de Chardonnay,Pinot Gris,Otonel si ce mai era pe acolo.Ieri am luat si eu ,de la Kaufland ,in amintirea vremurilor tulburi Sleepy de aunci,o sticla de tamaioasa din zona Vrancei .Cred ca ceea ce scrie pe ea,ca si aspectul inconfunabil de portocala coapta,1989,sa nu fie teapa. Destul de piparat pretul ,dar deja vorbim de o Gheisha a vinurilor.La cei 27 de ani din buletin, doamna e numai bine coapta pentru desfatari la gura sobei. Tongue

Imi cer scuze pentru absenta celor cateva s-uri si de inconvenientul dezacordului rezultat. Blush
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)