Hello There, Guest! Login Register

Vinuri

Multi veniti, putini alesi!
Fratilor, Vinurile ieftine/scumpe de le vizionati pe la Metro/Kaufland/Bila.... sunt depozitate in conditii improprii.
Obiceiul este ca sticla sa nu stea vertical situatie in care dopul de pluta se usuca si trage aer. Nici temperatura din magazinele enumerate mai sus nu este proprie vinurilor capabile. Ati vazut baruri cu umidificatoare de tigari de foi? Asa este si in camerele cu atmosfera controlata pentru vinuri.
Poate ajungem si la branzeturi.
Puteti cumpara un "Chablis" cu 15 eur sau cu 110 eur. Puteti degusta un Rose Mouton Cadet cu 10$.
Va dau un sfat de amator. Pe soseaua dintre Mizil-Merei-Buzau, pe partea stanga, puteti incerca Busuioaca de Bohotin la Tohani sau la Pietroasele. Va avantajeaza si calitatea si pretul direct de la producator.
Faceti-va curajul sa taiati si un mar romanesc alaturi!

..."The rest is silence"...
Gaggia clasic, kitchenaid, lelit 58.
Cafegii din toate tarile, uniti-va!

Reply
Vinurile de larg consum (aka de super-hypermarket) nu trebuie depozitate orizontal sau la temperaturi si umiditati controlate. Nu sunt destinate invechirii.
Pacat ca pe la noi le tin in paleti la 40 de grade prin magazii si asta duce intr-adevar la probleme.

Chablis variaza de la 15 la 110 € nu degeaba. Una e un Chablis generic, alta e un Grand Cru...

Si Busuioaca de la Basilescu merita mentionata...de fapt dupa parerea mea e cam cea mai buna din zona.

Reply
Caci veni vorba:
Vinurile exceptionale romanesti anterioare fitzelor frantzuzesti erau din belsug in Tarile romane, adica din epoca bronzului. Burebista a ars viile si filoxera din 1884 a ajutat Franta sa scape de vinul romanesc.
Cititi din Pastorel Teodoreanu precum si "http://www.jovis.ro/Cartea-Vechi-soiuri-romanesti-de-vita-de-vie-1099.htm"

Am mai vazut prin pravalii (si beut) Mustoasa de Maderat, Cramposia, Busuioaca de Bohotin, Zghihara de Husi, Grasa de Cotnari, Galbena de Odobesti, Francusa, Braghina si Fetestile (alba, neagra, regala)
...
Din soiurile negre care se dezbroboneaza, se strivesc si se tescuiesc in aceeasi zi rezulta vinuri rose. Culoarea neagra si taninul specific se dobandesc din zacerea pe boasca minim 5-6 zile.
Ori,
nu poti cupaja Cabernetul cu nimic ca sa poata da rose. Romanul inventiv si caragialesc a inventat "spritzul"!
Ori..

„De junghi să aibă parte şi de lance,
De bâtă noduroasă şi de spadă,
De paloş zdravăn, de cârlig, de cange,
De ghiont cu ghioaga-n ghinturi ghintuită,
De suliţă călită, de săgeată,
De furcă, de ţapină, de baltag,
De hoţii pândind la colţuri de drumeag.
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă,
Să-i spintece, în inimi să-i străpungă,
La beregăţi să-i sângere puţin,
În beciuri de gheenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin.

Mânca-le-ar domnul principe ficaţii
Şi setea ostoi-le-ar cu venin
Că n-au păreche-n lume, blestemaţii,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin.”

(Francois Villon/Romulus Vulpescu)

S'aveti viata
Si vin la gheata!

(02-10-2014, 00:03)Danm79 Wrote: Vinurile de larg consum (aka de super-hypermarket) nu trebuie depozitate orizontal sau la temperaturi si umiditati controlate. Nu sunt destinate invechirii.
Pacat ca pe la noi le tin in paleti la 40 de grade prin magazii si asta duce intr-adevar la probleme.

Chablis variaza de la 15 la 110 € nu degeaba. Una e un Chablis generic, alta e un Grand Cru...

Si Busuioaca de la Basilescu merita mentionata...de fapt dupa parerea mea e cam cea mai buna din zona.

Draga, esti pe aproape!

Reply
(02-10-2014, 00:03)Danm79 Wrote: Vinurile de larg consum (aka de super-hypermarket) nu trebuie depozitate orizontal sau la temperaturi si umiditati controlate. Nu sunt destinate invechirii.

Oenolog?

Reply
(02-10-2014, 17:22)horia51 Wrote: Oenolog?
Probabil amandoi sunteti oenologi ascunsi in modestie.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
(24-04-2014, 22:44)hateganul Wrote: O sa o pun pe tava la fel cum faceti voi cand apare cate un nou forumist care prefera cafea de marci internationale de pe raft Smile pentru mine nu exista rose sau alb, vinul e doar negru, facut din merlot sau in combinatie cu cabernet sauvignon...merlot, medoc, bordeaux, syrah...etc.

In Romania, Rotenberg cu mana pe inima Heart Din 16 sticle cate incap la mine in bar, minim 3 sunt nelipsitele Rotenberg Smile

Cateva cuvinte despre vinurile franceze.
In Fr, exista o lista de minim 300 vinuri care indeplinesc certificare AOC(appellation d'origine contrôlée). Una din regulile acestei certificari e ca nu ai voie sa faci vin rose din amestec de strugure alb cu strugure negru sau rosu. Culoare provine din faptul ca se permite contactul temporar(24ore daca nu ma insel) al cojilor(dupa ce au fost storsi strugurii negrii) cu sucul alb. Apoi, mustul, este stors. In functie de durata contactului cojilor negre cu sucul alb se stabileste intensitatea rose-ului.
Rose-ul, in general, este lasat mai putin la macerat, asta ducand la recomandarea de a fi consumat si nu a se pastra timp indelungat.

La cealalta extrema se afla AOC Châteauneuf-du-Pape, vin care era permis sa se faca din 13 tipuri de struguri pana acum cativa ani cand au decis ca se poate face din 18 varietati Smile

Multa lume crede ca un vin vechi este un vin bun. Nu e adevarat.
Vinul pastrat in conditii bune, are nevoie de timp sa se maturizeze si sa arate ce poate dar, sunt putine vinuri pe care noi le bem frecvent si care, mai sunt bune dupa, sa zicem, 5 ani.
De exemplu, durata maxima pentru vinuri, in functie de producator:
bordeaux intre 2 si 5 ani,
medoc intre 5 si 10 ani,
cotes du rhone intre 2 si 5 ani,
champagne se bea tanara dar, sunt unele marci scumpe care pot atinge 10-15 ani,
Châteauneuf-du-Pape poate ajunge la 20 de ani dar si la maxim 5 ani.

A'...decantorul, face toti banii daca ai rabdare Smile
Sper ca nu v-am plictisit...

Salut Prietene,
Vad ca stii ce scrii. Corecteaza-ma daca gresesc:
Medoc este zona metropolitana a Bordeaux-ului.
In drum spre Bordeaux am nimerit acum 3 ani in Merignac si m-am intors la Ferret. Dupa 2 km. am intors masina la un indicator, am relansat GPS-ul si spre Bordeaux m-a scos tot prin Merignac (Medoc). Mi-am amintit de Alexandre Dumas si am inteles. Spilul este ca la Cap Ferret am luat acelasi "Chateau de Gazin" cu 30% mai ieftin decat in Bordeaux.
Stiu cum se face vinificatia la Fetesti/Ialomita unde am fost cu elevii la cules 4 ani precum si la Medgidia unde am facut armata. Diferenta enorma intre Pinot Noir de Fetesti/Medgidia/Samburesti si Tohani. Regasesti un strop de Medoc! Stiu de ce. Dar te rog explica tu mai bine ca eu am crezut in ce scrii.
Recomand "Hronicul mascariciului Valatuc"! Cre ca-l stii...

(24-04-2014, 13:50)Lyvyoo Wrote: Printre marci mai serioase incercate, am nimerit si o sticla ed rose de la Lidl (14 lei parca), Pinot Grigio, extrem de aromat. Atat ca dupa al 3-lea pahar parca mi se accentua un retrogust mai ciudat de...nenatural... La banii aia, previzibil.

Un gust ...ceva ce aduce la "cialde"?

Smile

(02-10-2014, 19:55)amarok Wrote:
(02-10-2014, 17:22)horia51 Wrote: Oenolog?
Probabil amandoi sunteti oenologi ascunsi in modestie.

Nu, oenologii nu au voie sa se plimbe cu Fiat-ul!

Reply
Acum ne-am lamurit (Fiat lux!). Big Grin
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Quote:Un gust ...ceva ce aduce la "cialde"?
Exact, are si vinul cialdele sale Smile)
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
(24-04-2014, 17:16)M.Sica Wrote:
(24-04-2014, 13:50)Lyvyoo Wrote: Printre marci mai serioase incercate, am nimerit si o sticla ed rose de la Lidl (14 lei parca), Pinot Grigio, extrem de aromat. Atat ca dupa al 3-lea pahar parca mi se accentua un retrogust mai ciudat de...nenatural... La banii aia, previzibil.

Un roze demisec bun este si cel de la Cramele Garboiu, din seria Livia (Cabernet Sauvignon). Este in zona de pret sub 25 RON. Eu trebuie sa recunosc ca imi place sa incerc in ultima vreme vinurile produse de micii podgorenii autohtoni nou aparuti care nu au vie in suprafete comparabile cu marile "fabrici de vin".
Si nu am prea dat gres pana acum.
Bravo Sica! Nu te lasa amagit de etichete. Vinul crud, nepretentios, romanesc ne zambeste din raft si unii alearga prin Chile, RSA, Australia, Franta, Italia...
Stiai ca principele Nicolae Nicky s-a casatorit in Tohani (Trohaii Buzaului) impotriva vointei regale? Tohaniul cu rezonante bachice furnizeaza vinuri negre de mare calitate. Se pare ca a botezat o varietate de vin rosu cu numele unei tigancuse -Rada- care nu a stat degeaba pe langa odaia principelui!
Mergi la
Mizil/Tohani cu damigene in portbagaj!

Reply
Rotenberg - Rose de Merlot 2012.
L-am gasit ratacit prin Cora, excelent. Un roz pal, usor transpratent, neobisnuit oarecum pentru Rose-urile noastre. Fin, usor de baut,  rafinat, nu te faci de ras cu el. Emană flori si fructe, Bun! 45 lei, dar era redus, nu mai stiu de la cat. 
M-a facut curios pentru ca... Rotenberg, dar si datorii nuantei de roz atipice. 
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini

Reply
(04-10-2014, 00:04)horia51 Wrote:
(24-04-2014, 17:16)M.Sica Wrote:

Un roze demisec bun este si cel de la Cramele Garboiu, din seria Livia (Cabernet Sauvignon). Este in zona de pret sub 25 RON. Eu trebuie sa recunosc ca imi place sa incerc in ultima vreme vinurile produse de micii podgorenii autohtoni nou aparuti care nu au vie in suprafete comparabile cu marile "fabrici de vin".
Si nu am prea dat gres pana acum.
Bravo Sica! Nu te lasa amagit de etichete. Vinul crud, nepretentios, romanesc ne zambeste din raft si unii alearga prin Chile, RSA, Australia, Franta, Italia...
Stiai ca principele Nicolae Nicky s-a casatorit in Tohani (Trohaii Buzaului)  impotriva vointei regale? Tohaniul cu rezonante bachice furnizeaza vinuri negre de mare calitate. Se pare ca a botezat o varietate de vin rosu cu numele unei tigancuse -Rada- care nu a stat degeaba pe langa odaia principelui!
Mergi la
Mizil/Tohani cu damigene in portbagaj!

Stiam doar povestea cu casatoria impotriva vointei regale, de partea mai picanta cu tigancusa si soiul de vin rosu am aflat abia acum. Smile
Multumesc pentru recomandare!
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer

Reply
Haideti ca nu mi-au mai venit notificarile si am crezut ca postul e mort si ingropat de cand am scris ultima data. Post de vin pe forum de cafea, deh...

In fine, ca sa nu lungim vorba: in Romania eu din ce am baut (si am baut ceva) ca producatori recomand Stirbey, SERVE, Davino si Vinarte (mai ales Soare si Prince Matei si Mircea).

Vinuri bune gasesti (punctual si in functie de an) la mai toti producatorii si in ultimii ani datorita fondurilor europene si investitiilor in crame si in vii vinul romanesc s-a mai "curatat" si modernizat. Adica foarte rar mai dai de un vin nebaubil...bine nu vobesc de cele sub 10 lei/sticla...acolo e alta poveste.

Problema este insa a preturilor care sunt cam mari pentru ceea ce ofera comparativ si cu ce poti lua de afara cu aceeasi bani.
In rest discutiile sunt lungi si tin de gusturile si preferintele fiecaruia.

Reply
Top 3 pentru mine pana acum:
Epicentrum Rose - Crama Girboiu
Roze - Crama Basilescu
Sable Noble Roze - Atelier
Lelit Bianca + Compak E8, Cafflano Kompresso/V60+Kinu M47

Reply
(24-04-2014, 23:42)Lyvyoo Wrote:
(24-04-2014, 22:26)amarok Wrote: Pana la urma ce cauti, un vin spre dulce sau in zona celor seci?

Sec, si mai rar demisec.

Ma bucur ca sunt atatia forumisti pasionati si de latura aceasta, iar multitudinea de recomandari s-a adunat doar in 24h.

Despre rose-ul si vinurile moldovenesti (republica) nimic?

Salut,

Negrul de Purcari 2010 si 2011 eleveaza cu stil orice discutie la o masa cu prieteni sau necunoscuti.
Am avut placerea unei Rara Neagra de Purcari 2010 si pacatul m-a pus sa duc lipsa de carnuri rosii sau vanat Smile. Ambele au nevoie de decantor si trebuiesc savurate pe indetele.
Lelit PL162T Bianca + Honne Home / Kinu M47 si AeroPress + Xeoleo 45mm.
(ex. Lelit PL41TEM, Ascaso i1 Steel, Gaggia Prestige, Porlex Mini)

Reply
(24-04-2014, 01:52)Lyvyoo Wrote: Vinul este fara indoiala o arta vecina cu obiectul nostru de activitate si ma mir cum de nu a primit mai multa atentie pe forum.

Eu unul sunt fan rose-uri, mai ales de cand am fost pe la rudele din Franta si am mai degustat pe acolo diverse delicatese.

Ce recomandari aveti apropo de ce se gaseste in Romania, la preturi normale desigur?
De ce oare vinurile rose nu au aceeasi popularitate ca cele rosii sau albe? Cel putin in Romania.

Un rose deosebit descoperit recent: Liliac, rose sec de Pinot Noir, Lechinta http://www.liliac.com/ro/wines/?category=rose
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer

Reply
Alira Rose - best of pana acum Smile

Reply
I-au gasit un nume de detergent, dar e bunicel pentru pretul sau - Jidvei Rose Nec Plus Ultra. Apropo, imi pare ca anul asta au scazut mai mult preturile la vinuri, dincolo de reducerea TVA-ului. O fi fost 2014 un an cu recolta prea buna?!
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
O analiza a fenomenului aici:
http://www.provin.ro/2015/10/22/se-stran...q8tb7J97iw

Reply
Nu ma omor dupa vinurile rose dar busuioaca de bohotin de la crama Averesti este deosebit de buna.

http://lucruribune.blogspot.ro/2015/02/b...-si-o.html

Reply
Rose demi-dulce de Recas, criminal, o latiera de 500ml la double, maxim 30sec Smile
Bezzera Magica(rotativa), Quamar Q13E/75mm.

Reply
Incercati TĂMÂIOASĂ ROZĂ 2013 de la Domeniul Coroanei Segarcea, nu e sec, este demidulce dar e foarte aromat si a castigat o multime de premii, chiar merita, e un roze exceptional.
Problema este ca nu se mai prea gaseste prin magazine deoarece ultima recolta selectata pentru imbuteliere este cea din 2013. Dar cu siguranta va aparea si anul acesta alt lot, deoarece 2015 a fost un an exceptional
http://www.domeniulcoroanei.com/ro/porto...talii.html

Reply
Dacă tot suntem la Recomandări, va recomand un aerator:[Image: 27a61f537d9ef9430d21587e01a434d6.jpg]

La vin roșu e destul de eficient

Reply
Puteau sa-i gaseasca un nume mai inspiratSmile

Reply
La cum suna când torni vinul prin el, e îndreptățit numele...

Și acum ce ai dori, ca și croații din pula sa ceara schimbarea numelui localității numai ca romanii le zi pulisti?

Reply
Hehe, daca se muta vreunul in Romania sigur cere schimbarea numelui dupa primele luni de misto-uri Smile

Reply
Nu prea vad cum ar fi atrași croații sa vina în România, cat om fi noi de buricul pământului.
Dar deja aberam arhisuficient.

Reply
Ma bucur ca intalnesc aici si bautori de vin. Si eu comand de pe vinatis.com si de pe vinexus.de vin de cativa ani buni. Vara albe si rose-uri si iarna rosii.

Am facut si un curs de sommelieri doar din pasiunea pentru vin. Si mi-a folosit clar pentru a intelege mult mai mult atat din procesul de fabricatie cat si din modul corect cum se degusta un vin, respectiv temperatura, pahare, decantor, aerisire, culoare, gust, post gust si altele. Asa am si ajuns pe forumul asta ca dadeam rateuri mari la espressorul meu Gaggia care are vreo 10 ani si am zis ca daca termin ziua cu un vin bun s-o si incep cu o cafea buna.

Chiar recent am comandat ceva pentru sarbatori de pe vinatis si recomand oricui pentru a incerca si altceva. In ceea ce priveste producatorii romani, tot respectul pentru cei care incearca si reusesc sa faca vinuri bune si foarte bune dar din pacate raportul la raportul calitate pret mai trebuie lucrat mult si consumatorul clar trebuie educat.

Reply
Relativ la vinurile romanesti, raportul calitate-pret este excelent. Exista vinuri romanesti de 15-20 de euro ce dau clasa clar vinurilor de import din aceeasi categorie de preturi. Piata romaneasca incepe sa se maturizeze usor usor, atat la nivelul producatorilor, cat si la nivelul consumatorilor. Iti recomand sa incerci cu incredere vinuri romanesti, sunt multi producatori ce fac vinuri oneste, atat dpv al calitatii, cat si al pretului.
Rocket Appartamento || Vario Home, Kinu M47 || Hario V60 || Aeropress || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
(01-12-2016, 20:28)bemihai Wrote: Relativ la vinurile romanesti, raportul calitate-pret este excelent. Exista vinuri romanesti de 15-20 de euro ce dau clasa clar vinurilor de import din aceeasi categorie de preturi. Piata romaneasca incepe sa se maturizeze usor usor, atat la nivelul producatorilor, cat si la nivelul consumatorilor. Iti recomand sa incerci cu incredere vinuri romanesti, sunt multi producatori ce fac vinuri oneste, atat dpv al calitatii, cat si al pretului.

Am baut vinuri romanesti din toate categoriile de calitate si pret. La degustari si acasa evident. Nu le evit, in niciun caz.  Intra-adevar producatorii, cramele mici de pe langa cramele mari, micii producatori fac vinuri bune si foarte bune. Dar sincer nu cred ca preturile sunt competitive. Uite un exemplu:

https://www.vinatis.com/22076-les-darons...arrel.html

Un vin de 91-93 puncte Parker, 8 euro. Sunt si exemple proaste. Au si francezii si italienii si altii rateuri, big time. Cu "cimitirol" si "lopatol" cum zice un prieten. Cred ca ca trebuie invatat ceva din orice vin.

Si piata la noi incepe sa se maturizeze. Si asta e foarte bine. Dar mai avem mult pana sa ajungem ca Franta sau Italia. Doar zic sa vedem si sa incercam ce fac si altii. Poate invatam de la ei!

Reply
@StefanF

- vad ca avem colegi bazati  , nu ma pricep la vinuri , dar beau cu placere pe unde prind cate ceva bun , ce nu reusesc sa inteleg e treaba cu durerea de cap de dupa , ca de la sulfiti nu e ( K2S2O5 si CaSO3 ) si vin sarbatorile si ma gandesc la lichidul dintre cafele si mi-e teama sa mai fac alegeri pentru ca stiu din experienta ca tot ma va durea capul dupa ...vre-o sugestie , ceva...( in afara de farmaciile Dona si RU21 si muraturi ) [Image: biggrin.gif]
Noi de sarbatori nu bem mult , dar constant...
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | ECM | MK III | M47, M68 | Gene ...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)