Hello There, Guest! Login Register


Vinuri

(01-10-2019, 16:57)Danm79 Wrote:
(01-10-2019, 16:22)slavic1983 Wrote:
(30-09-2019, 21:46)Danm79 Wrote:
(30-09-2019, 20:51)mmariusc Wrote:  

Proprietarii au crama si in Bulgaria (Enira); daca le prinzi pe undeva sa le incerci, sunt bune.

Am avut ocazia sa gust ceva Alira 2010 si 2011, din pacate nu am gasit corpolenta si fructe, poate se ascundeau  . . . dupa tanini  Cool
De la Enira insa o alta poveste, am gustat mai multe Syrah, Petit, Duo, ani diferiti. Preferatele mele (de la gem spre tanini): Reserva 2009 si 2010, Enira 2010 si 2011.

Poate nu am nimerit ce trebuie de la Alira, asa ca accept recomandari, chiar lincuri/ id-uri pe Vivino.

Alira au viile tinere si nu au nici crama. Enira e altceva, e unul dintre producatorii de top din Bulgaria.
Sa incerci si Enira Grand Riserva, e scos de un an doi.
La Alira sa cauti Grand Vin, in special CS ...e cel mai ok.


Viile nu mai sunt asa tinere... problema lor este ca nu au struguri albi proprii. Chiar si asa, SB Alira 2018, la ~35 lei a iesit chiar foarte bun.
La rosii este alta poveste. Sunt singurii din Ro care fac vin kosher special pentru piata din Franta si Israel. Grand Vin -urile lor sunt niste vinuri bune, “grele” si pretentioase. Merita incercate la o fruptura de vita/ miel, in sange.

In afara de crama din Bulgaria mai au o crama in China din care scot banin vanzand chinezilor traditionalisti din Europa.


M-ati facut curios cu SB-urile din NZ. Eu am ramasa un pic incuiat in vinurile din Dobrogea in special (drink fron home), cam 70% pondere din ceea ce cumpar, si restul de prin tara. Nu am cumparat acasa vinuri din alte tari. Am gustat in cateva restaurante niste vinuri spaniole si australiene dar chiar nu mi s-au parut speciale avand in vedere pretul platit.
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
End of summer ...
[Image: Fn3GTwz.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
(06-10-2019, 20:21)mmariusc Wrote: End of summer ...
[Image: Fn3GTwz.jpg]

Tot de la noi...Smile))
Si Grillo e foarte bun, mai mineral si citric.
Ah si au un ulei de masline superb cei de la Arancio. Ma chinui de cativa ani sa gasesc ceva mai bun la banii lui....Smile
 
Reply
Tot de la voi, lumea e mica, subiectii sunt atragatori Big Grin Zic ca incepe sezonul de rosii, dar adaug la lista de albe Ag
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
... am lasat sutienu' in cui ... Cool ... ( sau ... profilaxia racelii ).


[Image: vwc5LsE.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Tot cu alb...
[Image: X8cOlEG.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Red Alert Big Grin .... CS 2012
[Image: viFGVHG.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
(20-10-2019, 19:51)mmariusc Wrote: Red Alert Big Grin 2012

2012-le da, an bun

Ceva interesant si de pe plaiurile moldave.

Lupi 2015 - cu ceva mai mult punch decat anul dinainte, un cupaj gen Bordeaux cu un twist de Saperavi. Bun, recomandabil, placut.

Bad Boys 2017 - un cupaj de Feteasca Neagra si Saperavi, care nu seamana nici cu una nici cu alta. E foarte baubil. Rotund, fructat, dulciu...

[Image: uEgQX5c.jpg][Image: 3P0IIXd.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
poate ca stiti deja de carte insa aici e clasamentul in 2019:
https://ro.gaultmillau.com/news/top-22-vinuri-romanesti
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
... Nush' k ...  mi s-a agatzat azi - dimineatza , la Lidl  de carucior ... Cool ...


[Image: il3huww.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
(22-10-2019, 15:21)Levo Wrote: ... Nush' k ...  mi s-a agatzat azi - dimineatza , la Lidl  de carucior ...

Si cum e?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
... bun , parfumat , dens si ... putzin aspru Big Grin ... ( de iarna ! )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
bun tare Lupi, recomand cu draga inima!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Eeee.... Smerenie de la Oprisor era in lista de rosii deja, sigur il agat cu proxima ocazie ca data trecuta a "picat" un Valpolicella! Nectar of Transylvania foarte misto, este unul din preferatele sotiei Big Grin
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Buona sera ...
[Image: 4TKpEfJ.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
La vita e bella !

https://www.agerpres.ro/economic-intern/...ta--392117

Acum sa gasim vinul potrivit pentru asta... Big Grin
 
Reply
Allora...
[Image: Pqg4D1H.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Salutare colegi.

Ma bate gandul sa facem cu un coleg un blog si sa continuam cu un forum romanesc dedicat vinurilor.

Suntem inca in faza incipienta (domeniu, structura, misiune).

Daca v-ar placea sa participati la punerea pe picioare a acestui proiect, va rog sa ma contactati.

In alta ordine de idei, vin cu un altfel de cupaj de Merlot, Cab Sauv si Saperavi (comparat cu Bad Boys sau Lupi). Putin mai mult caracter, tanini putin mai expresivi, iar fructele sunt rosii, coapte, dar nu supraoapte.


[Image: gEKm3ua.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
... Dezlegare la ... inot Big Grin ... ( pentru pastravi  ! )


[Image: TUtZfxf.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
(20-10-2019, 19:51)mmariusc Wrote: Red Alert Big Grin .... CS 2012
[Image: viFGVHG.jpg]

Tocmai am finalizat editia din 2011, mai bun decat atunci cd l-am incercat in 2015 Smile

[Image: k5A59Rv.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Degustare Feteasca Neagra la Brasov Smile

   
 
Reply
Iar concluzia a fost...?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Daca ar fi sa fac un top personal:
1. Monogram - lider detasat, inlocuitor pentru Purpura Valahica, Davino tine nivelul calitatii sus.
2.Epiphanie - mi-a placut foarte mult finetea si eleganta vinului, de altfel cam asta este stilul de vinificare Sarica pe rosiile premium.
3.pot spune ca au fost mai multe desi diferite ca si stil de vinificatie, Artizan de la Aurelia cred ca este best buy un raport calitate pret ok, Primordial un vin ok dar scump pentru ce ofera, Liliac OK, 1000 Chipuri OK

La capatul celalalt al clasamentului:
Bachanta - o amareala foarte ciudata, nu imi explic de unde vine
Corcova - a doua sticla de FN degustata in noiembrie si ambele cu probleme inclin sa cred ca este o problema de lot
 
Reply
sa mai semnam si condica  Big Grin
Un Pinot 2013 plin de cirese si visine:
[Image: 96d27og.jpg]

.... si un SB 2018 deosebit, proaspat, parca o idee frizzante :
[Image: 6uzrdPv.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
La multi ani Romania!

[Image: 94rUNuT.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
... Incalzire centrala cuuu ... tiraj natural ... Big Grin ...


[Image: fbbbBne.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Am fost dupa cafea, dar am dat de vin Smile

[Image: eyFhDgQ.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
http://www.ziare.com/afaceri/producatori...la-1588560
 
Reply
Am baut cu ceva timp in urma Ice Wine-ul celor de la Purcari si este intr-adevar o licoare deosebita Rolleyes
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
All Blacks stuff  Smile
[Image: gANpb1E.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)