Hello There, Guest! Login Register


Vand ECM Classika PID + rasnita ECM S-Automatik 64

#1
Vand urmatoarele:

Espressor ECM Classika PID
Rasnita ECM S-Automatik 64
ECM Tamper station
Tamper Motta 58
Sita IMS E61 Nanotech 14/16g 
Sita IMS E61 Nanotech 18/20g 
Sita VST Precision Filter - Ridgeless - 20g 
Sita IMS Precision - "THE SINGLE"-9gr
Nivelator The Jack – Leveler (http://www.assocoffee.com/prodotto/the-j...r/?lang=en)

Le-am cumparat pe toate acum aproximativ 1 luna de aici: https://www.perfectespresso.ro
Echipamentele sunt aproape noi, cu garantie.

Astept propuneri de pret, in general ofer reducere de 20% din valoarea de nou.


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
#2
Cum de le vinzi?
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
#3
(27-08-2019, 18:02)Cip Wrote: Cum de le vinzi?

Nu reusesc sa fac un espresso decent, de o luna tot fac teste si am obosit. Vand tot si iau o superautomata ca la prosti Smile

Pret nou: -25% din pretul de lista
 
#4
Ai tot ce trebuie sa faci un espresso foarte bun, nu numai decent. Singurul lucru pe care nu l-ai spus este ce cafea ai folosit.
Sfatul meu este sa nu renunti, sa ceri ajutorul aici pe forum si vei reusi in mod sigur.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
#5
(27-08-2019, 21:33)grinzy Wrote: Vand tot si iau o superautomata ca la prosti Smile

... Nu e bine ... Sad ... automatele NU fac espresso , indiferent ce le-ai face si ce cafea ai folosi ... ( plastice infecte si scumpe de marketing ) ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
#6
(27-08-2019, 21:41)Gabi_M Wrote: Ai tot ce trebuie sa faci un espresso foarte bun, nu numai decent. Singurul lucru pe care nu l-ai spus este ce cafea ai folosit.
Sfatul meu este sa nu renunti, sa ceri ajutorul aici pe forum si vei reusi in mod sigur.

Folosesc cafea de la Sarkis, blenduri in general. Am luat si de la "The Barn", mi-a iesit o acreala.

(27-08-2019, 21:45)Levo Wrote:
(27-08-2019, 21:33)grinzy Wrote: Vand tot si iau o superautomata ca la prosti Smile

... Nu e bine ... Sad ... automatele NU fac espresso , indiferent ce le-ai face si ce cafea ai folosi ... ( plastice infecte si scumpe de marketing ) ...

De acord, insa dimineata nu stau sa cantaresc cafea, sa reglez rasnita, sa nivelez/tampez, sa arunc shoturi naspa, sa spal pahare. Cand faci treaba asta o luna incepe sa devina frustrant. Inteleg ca e mai dificil sa faci asta la inceput, din acest motiv am tot insistat, dar se pare ca nu iese.
 
#7
Nu renunța! Sarkis, Handsome Monk si blendurile recomandate de Levo. Sculele sunt perfecte ptr un espresso de calitate.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
#8
Am coleg din Cluj pe care l-am indrumat catre Yume, s-a dus la ei, a discutat, a baut espresso...si nu i-a placut. Tot cu automata de acasa si Lavazza “se impaca”; asta e, se mai intampla.

Pana sa vinzi aparatele, eu as ruga pe cineva care se pricepe sa vina sa vada despre ce este vorba sau m-as duce cu ele undeva sa le testeze un cunoscator iar daca nici atunci n-ar fi ok, revenim la punctul unu. Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
#9
Lăsați omul să-și vândă produsele.

A explicat deja că nu-i place rutina asociată obținerii unui espresso. Și dacă e o corvoadă scad și mai mult șansele obținerii unui espresso bun.
 
#10
Salutare!
am incercat sa iti las pm. Ti e dezactivata cumva optiunea mesajelor private?
 
#11
As fi interesat de tamper station, e solid? Preț?
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
#12
Servus, ți-am lăsat PM. Thx.
ECM Puristika, Lelit PL41 TEM, Eureka Olympus 75 E, hi-speed
 
#13
Pacat de scule.... Nu esti fan adevaratSmile
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#14
(28-08-2019, 12:59)orwo Wrote: Pacat de scule.... Nu esti fan adevaratSmile


Adevărat, păcat de scule. Mulți ar plânge după ele. Set complet.
Acum cât despre a fi fan adevărat... nu e o decizie. Deci nu poate fi “învinuit” pentru asta. Mai mult, cred ca decizia de a se despărți de tot set-up-ul ar merit lăudata. Eu cred ca pe undeva pote și mai grea decât cea de a le achiziționa, caci trebuie sa recunoști fata de tine ca nu e ce ai sperat și ca nu ți se potrivește, iar mai apoi sa faci pasul spre “divorț”. Nu e așa ușor... (cel puțin in cultura românească. Adică dacă o iei pe un drum, se prezuma ca e definitiv, iar dacă dai înapoi îți umpli “podul” de reproșuri. Iar la noi ca la nimeni, contează ce zic alții mai mult decât vocea ta interna - off-topic)
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
#15
L-aș lua eu in rate

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
ExpobarBrewtusIV, NicheZero
 
#16
(28-08-2019, 17:32)realboghi22 Wrote: L-aș lua eu in rate

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Poate ai noroc și accepta Wink
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
#17
pune boabe in hopper, nu mai cantarii nimic, cumperi o priza programabila, dai un flus de 5-10sec, cestile le speli cand vii de la munca.
Si mie mi-e groaza dimineata cand am de executat patru espresso la care mai schimb si sitele....dar automat nu mi-as lua....mai bine ma las de cafea. Poate automatele de la Quick Mill pe la 10.000lei sa se apropie la ce facem noi.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#18
Ai dat 6000+ lei pe un single boiler? Asta zice tot....
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#19
Si care e problema? E un espressor de exceptie! Face si o crema extraordinara! Daca nu oti trebuie 20 cappuccino le zi e perfect! Sunt si altii care au classika si sunt la fel de satisfacuti.
In alta ordine de idei, nu este singurul care isi.cumpara ceva si vede apoi ca nu e ce vrea. Se intampla.

Si sa nu uitam ca a pistat pt vanzare, nu pt sfaturi sau critici!
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
#20
chiar ca este aiurea comentariul...ECM-ul are o executie de exceptie, la fel si stabilitatea, chiar daca este HX. Si eu am ales HX in loc de BW IV, aceeasi alegere as face si acum. Daca cash-ul s-ar ridica la 9.000, Bianca ar fi alegerea. La peste 10.000 Studio-ul este optiunea perfecta. Daca esti insurat deja, se duc toate optiunile Smile
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#21
Eu cred ca ar trebui sa ne rezumam doar la comentarii utile si oneste.
Poti sa dai si 2k eur pe un SB, e valabil principiul "cat dai atata face". Nu poti compara un Cimbali sau, in speta, ECM, cu un Gaggia sau Lelit. E un boiler de 750 ml, cu grup e61, nu un boiler cat o doza de cola. E o masina care confera o foarte buna stabilitate termica. Iar daca modul de preparare e espresso, nu vad de ce ai renunta la un boiler mare pentru un DB dar cu un boiler de extractie mai mic.
 
#22
scuze de HX in loc de SB. Scuze si pentru grinzy, off topic-ul in lunile de vara este mai activ Smile
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#23
Toata lumea s-a mirat de ce il vinde, omul nu are cunostinte aprofundate, a dat cu banii cca 10k pe scule care nu il satisfac, le vinde in pierdere 20%, e normal? Nu, pe forum exista o lauda mai mult decat generala cu ce aparate si accesorii am eu, mai faine ca ale tale, poate asa a fost si el indus in eroare... Apropo are si el taste, daca se simte jignit ii cer scuze, nu asta a fost dorinta mea... Sub anonimat oricine poate scrie ce vrea... E un exemplu ptr cei care vor sa devina cafengii... Prima data intreaba... Din pacate sunt putini care pot da raspunsuri elocvente.

(29-08-2019, 14:16)SorinOvidiu Wrote: Eu cred ca ar trebui sa ne rezumam doar la comentarii utile si oneste.
Poti sa dai si 2k eur pe un SB, e valabil principiul "cat dai atata face". Nu poti compara un Cimbali sau, in speta, ECM, cu un Gaggia sau Lelit. E un boiler de 750 ml, cu grup e61, nu un boiler cat o doza de cola. E o masina care confera o foarte buna stabilitate termica. Iar daca modul de preparare e espresso, nu vad de ce ai renunta la un boiler mare pentru un DB dar cu un boiler de extractie mai mic.
Vezi deja la 2000k intri in zona bianca, bezzera... Rocket... Ecm db...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#24
Cu riscul sa insist pe zona off topic, ma gandeam la cimbali junior, care e peste 2k, despre care stiam ca e SB (de fapt e HX). Oricum, exagerand voiam tocmai sa evidentiez faptul ca un SB de calitate poate sa coste mult, chiar mai mult decat unele DB.
 
#25
(29-08-2019, 14:16)SorinOvidiu Wrote: Eu cred ca ar trebui sa ne rezumam doar la comentarii utile si oneste.
Poti sa dai si 2k eur pe un SB, e valabil principiul "cat dai atata face". Nu poti compara un Cimbali sau, in speta, ECM, cu un Gaggia sau Lelit. E un boiler de 750 ml, cu grup e61, nu un boiler cat o doza de cola. E o masina care confera o foarte buna stabilitate termica. Iar daca modul de preparare e espresso, nu vad de ce ai renunta la un boiler mare pentru un DB dar cu un boiler de extractie mai mic.

foarte oportuna interventia!
si poate s-a mai spus: user-ul grinzy figureaza cu 5 aprilie 2012 ca data de inscriere in forum! si e din Bucuresti!

si da, pentru espresso, o masina HX, cu un boiler mare, comercial, de multi litrii, e mai buna, odata ce te-ai imprietenit cu ea, decat un DB de casa! dupa mine, desigur: cu prima poti crea espresso, te poti si juca, cu a doua, doar faci espresso!

"cat dai, atata face" ...probabil, pentru cel care a dat!
pe vremuri, cand eram mai multi din RO in afara, undeva in vest, si unu' isi lua ceva, toti sareau cu gura pe el, ca de, asa e cu noi... dar pana la urma am recurs la zicerea mai generoasa: "tu sa fii multumit cu ce ti-ai luat!"
nu mai spun ca odata, sotia unuia dintre noi, proaspat sosita la Paris si-a luat, dupa o zi de hoinareala prin oras, o boneta si un sort de bucatarie! Smile  era inginera...
da, stiu (micrenda...) e greu de inteles cu adevarat ce vreau sa spun, acum cand cu un zbor budget te duci cu niste zeci de euro in capitalele europene (care, de altfel, au devenit si ele mai de... budget)...

ei, si-acum putin tehnic: marimea boilerului de extractie (cafea) trebuie considerata in relatie cu grupul de extractie, cu puterea elementului de incazire, cu proprietatile PID-ului; altfel, folosita ca valoare absoluta ne-ar conduce la concluzia ca Brewtus (1350€), cu ai sai 1,5l la boilerul de cafea, e mai bun decat VBM Domobar Super cu 0,4l (2260€) si e la fel ca LM GS/3 (6-7000€)!
si apropo de VBM, modelul Domobar Super HX e peste 1800€!
iar ECM Synchronika e 2900€, cu un boiler de cafea jum'ate cat Brewtus...
ei, si tot asa...

sigur, preturile sunt foarte mari, unii le pot considera pe buna dreptate, nesimtit de mari!
dar lumea care vrea masinile respective are bani! pentru ei se fac acele masini!
unii vorbesc tare urat de Dacia si-si arata muschii, marcajele, cu Audi, BMW etc...
si mi s-ar parea tare infantil sa ne suparam pe cei ce vand asemenea masini, sau pe cei care le fac!
preturile astea reflecta o valoare de piata si includ deseori o 'taxa de brand'...
nimeni n-a reusit sa faca o masina espresso ieftina si... buna! in orice caz, nu in alternativa traditionala (Londinium), dar nici macar in alternativa moderna - inox, plastic, sticla, electronica (Decent Espresso)!
altfel, sigur, cu fundul pe scaun, putem emite tone de 'judecati' aiurea!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#26
(29-08-2019, 14:16)SorinOvidiu Wrote: Eu cred ca ar trebui sa ne rezumam doar la comentarii utile si oneste.
Poti sa dai si 2k eur pe un SB, e valabil principiul "cat dai atata face". Nu poti compara un Cimbali sau, in speta, ECM, cu un Gaggia sau Lelit. E un boiler de 750 ml, cu grup e61, nu un boiler cat o doza de cola. E o masina care confera o foarte buna stabilitate termica. Iar daca modul de preparare e espresso, nu vad de ce ai renunta la un boiler mare pentru un DB dar cu un boiler de extractie mai mic.

De ce e comentariul tau util sau onest?

Un boiler mare legat la un sistem de control al temperaturii prost poate da rezulate mai slabe decat un boiler mic, lipit de grup, alaturi de un controller bun.  

Grupul E61 are un comportament aparte, dar predictibil si controlabil daca utilizatorul e interesat. De asta as recomanda oricand o solutie de tipul PL92T in locul un SB sau HX cu E61, pentru un utilizator la inceput de drum. 

Dalla Corte foloseste boilere de brew de 500ml in aparatele comerciale. Nu-mi dau seama daca exista doze de cola de 500ml...
 
#27
Hai c-am produs furtuna in paharul cu apa, sau de cola Smile
@dev, doar am vrut sa contrazic ceea ce colegul orwo a scris, ca a dat prea mult pt un SB. Atat, nimic mai mult. 
Imi pare rau ca am dus discutia in off prea mult, e topicul unei vanzari, hai sa fumam pipa pacii la o doza de cola de 500 ml Smile
 
#28
Si revin cu remarca " omul diar vroia sa vanda" .cei obiectivi si cu bun simy, asa cum e si Sorin, nu au nicio sansa in fata unor Gica Contra care au pareri despre orice.
ECM Classika PID si dispozitiv ECM profilare, Eureka Atom 60E
Lelit PL81T (ex), Eureka Specialita 15BL (ex)
 
#29
@radudani, si eu cred in relativism si in incidenta relativismului inclusiv si incluziv in extractiile espresso. Dar nu vreau, mai ales ca sunt novice fata de userii cu greutate, printre care te numeri si tu, ca taxand un rationament de tip "double standards" sa comit eu la randu-mi unul. Asa cum ai expus tu, consider ca trebuie privita nuantat problema. Nu cred ca argumentul boiler mare e infailibil, cred doar ca e un element extrem de important in constanta rezultatelor din ceasca.
 
#30
(29-08-2019, 13:10)orwo Wrote: Ai dat 6000+ lei pe un single boiler? Asta zice tot....

Ai comentat fara sa cunosti, asta zice tot...
Nu beau bauturi cu lapte si e treaba mea cati bani dau pe un echipament.
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)