Hello There, Guest! Login Register


Upgrade rasnita - Vario, Macap, altele ?

#1
Salutari,
Doi ani (aproape) de la marea "descoperire", tot atat pe forum si ceva mai putin cu echipamentul din semnatura.
Foarte util, inca functional insa ma gandesc deja mai departe.

Primul pas ar fi rasnita. Bugetul, in linii mari, ar fi cel de Vario..desi mai pot urca, nu ma grabesc.
Am citit multe despre Vario aici, ii pricep avantajele cat si limitarile. Trei lucruri nu-mi plac: multa electronica, limitarile - e pana la urma o rasnita pt home use - deci dupa cat timp revin la dilema asta dar si faptul ca necesita acea calibarare, deci interventia mioritica.
Nu zic nimic nou pana acum. Parca am mai citit un topic asemanator iar argumentele pro si contra sunt deja aici. S-a scris deja destul despre Vario.

Intrebarea e: chiar nu are alternativa, pe sectorul asta de pret ? Cum stau Macap-urile comparativ?
Am cautat ceva comparatii, insa nu sunt lamurit inca. 
Cum s-ar descurca un MC4 (inteleg ca e varianta fara electronica a lui M4D) comparativ cu Vario? Dar MC7 ?
De ce ai vrea electronica la o rasnita atata timp cat rasnesti on demand sau cantaresti ?
Bine, ma mai intreb de ce n-ar un suport pentru porta-filtru...dar asta e deja alta discutie.

Si nu in ultimul rand, pentru ca nu-mi e clara clasa de mijloc a rasnitelor..oare se justifica o astfel de cheltuila?  Sau mai bine direct la "investii" gen K30. 
Multumesc!
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#2
Iti pot confirma ca este o rasnita excelenta.De la nivelul asta in sus daca ai cafea de calitate si un expresor decent,nu prea mai sunt asa diferente incat sa te problematizezi.Restul este deja pasiune dusa la extrem ca sa folosesc un eufemism.A,daca banii nu sunt o problema ,in regula ,intotdeauna e loc de mai bine,insa in acest caz mai binele nu presupune diferente mari sau foarte mari.Fata de lelitul pe care il ai este clar o diferenta,spun asta pentru ca am avut acea rasnita,rasnita buna de altfel,dar cu retentie serioasa .
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#3
La aceeasi prima schimbare in echipament ma gandesc si eu...de la ce am la acest Vario
Intreabarea este ...se regasesta diferenta de pret( mare de altfel) intre aceste rasnite si in calitatea macinaturii sau tine in mare de usurinta utilizarii ei si retentiei cafelei.
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#4
Gasesti din toate cate ceva,lipsa retentie,macinare de calitate si mai rapida ,usurinta.Merita cred..Eu asta pot sa-ti confirm,e clar mai bine acum.Singura chestie pe care a trebuit sa o rezolv a fost reglarea nivelului de macinare care era prea mare.Dar e bine sa nu umbli in ea.In afara de  curatarea periodica la cateva luni a cafelei vechi ce mai ramane ,foarte putina,nu e nevoie sa iti bagi degetele in ea.Iar reglajul il faci extrem de simplu de la o punga la alta.Nu degeaba este atat de raspandita.Deci nu este o chestie de snobism ci de calitate evidenta.Na,acum nu exista lucru perfect,dar una peste alta ai mult prea multe beneficii pentru a nu o achizitiona.Mergi la sigur.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#5
Am si eu de 1 luna ! Extrem de multumit ! Mica,silentioasa,usor de manipulat.reglajul macinaturii este o joaca.Acum vin reglate foarte bine de la producator. Eu am insistat la Stefan Farago sa o mai stranga putin si acum merg pe setarea 2 D !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#6
Ranista e limitata, am si eu hario mini, insa e limitata rau si spun asta pentru ca de obicei am 2-3 feluri de cafea (acu am sweet/chocolat de la sarkis si am brazilia si nicaragua de la hotspot) si nu sunt suficiente treptele de reglaj ca sa scoti untul din fiecare cafea, nu conteaza cat si cum tampezi pentru ca nu pot compensa maxim prin tampare deficienta unei rasnite la gradul de rasnire.


Pentru inceput e decenta, doar ca nu mai dati 150-200 ron pe o jucarie de plastic, mai bine comandati de aici:

http://www.aliexpress.com/item/Stainless....11.qopYyW&ws_ab_test=searchweb201556_1_79_78_77_80,searchweb201644_5,searchweb201560_9

http://www.aliexpress.com/item/Boeng-4-C....10.TM402R&s=p

Eu sunt in cautare de rasnita electrica, dar am un buget limitat (400-500ron).
 
Reply
#7
Deenman, nu era vorba de Hario ci de Vario...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Gata , m-ati convins...
Stiu ce vreau sa imi aduca Mos Craciun.... Big Grin
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#9
Cand a zis mica, credeam ca vorbeste de Hario, aia e mica.
 
Reply
#10
(17-11-2015, 19:55)Yuki Wrote: Gata , m-ati convins...
Stiu ce vreau sa imi aduca Mos Craciun.... Big Grin

si Nicolae nimic ? Big Grin
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#11
Nicolae ii da avansul..... Wink
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#12
M-am uitat astazi si nu mai gasesc Vario pe site-ul Mahlkoenig. In fine, poate nu e important desi e cam ciudat. 

Ceva raspunsuri legate de Macap am vazut de la Liviu aici  http://www.espressoman.ro/forum/Thread-Achizitie-rasnita
As fi, insa, curios sa aud parerile utilizatorilor, fotografii reale, cu rasnite in bucatarii normale, puse la treaba etc.

Si da, vorbim despre zona de pret 2000-3000 lei si nu sub 1000 lei.

Apreciez raspunsurile la obiect, asta asa, ca sa fie de folos si altora si peste luni...
Multumesc
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#13
depinde ce vrei si cat ti-e de fin palatul
sunt in aceeas situatie cu tine, dar e extrem de greu sa iei o rasnita dupa niste detalii tehnice

oricum, daca ajungi la concluzia ca vrei ceva special (si de obicei asa sfarsesti daca esti foarte fixat pe anumite lucruri) va trebui sa te inarmezi cu multa rabdare ...pentru ca incepand de la raspusuri si sfarsit cu procurarea efectiva a masinariei dureaza FOARTE mult.

documenteaza-te bine ce vrei, ce-ti place si apoi poate incepi sa limitezi din optiuni
nu exista absolut incontestabil
trebuie sa vezi ce te coafeaza pe tine si cu ce neajunsuri iti permiti sa traiesti
experientele sunt idividuale si sunt putin aplicabile tuturor DAR incepe prin a-ti defini ce te intereseaza pe tine - gen pret maxim sau gust (daca ai papilele necesare) sau mentenanta sau consum sau dimensiuni sau etc.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#14
(17-11-2015, 19:29)deenman Wrote: ...Pentru inceput e decenta, doar ca nu mai dati 150-200 ron pe o jucarie de plastic, mai bine comandati de aici:

http://www.aliexpress.com/item/Stainless....11.qopYyW&ws_ab_test=searchweb201556_1_79_78_77_80,searchweb201644_5,searchweb201560_9

http://www.aliexpress.com/item/Boeng-4-C....10.TM402R&s=p

Eu sunt in cautare de rasnita electrica, dar am un buget limitat (400-500ron).

Chinezismele nu le poti judeca dupa poze, oricat ar parea copie de Porlex ce ne arati tu, te poti trezi in cutie cu totul altceva, cel putin la electronice imaginatia lor nu are limite.

"Jucaria de plastic" se poate aduce direct din Japonia cu 95 lei, si pentru orice in afara de espresso este ideala.
 
Reply
#15
Revenind un pic on topic, mi se pare unreal acest domeniu cu un gap asa imens intre cea mai ieftina rasnita manual decenta, la 100 lei, si cea mai ieftina electrica, la peste 800 lei... nu stiu alt domeniu tehnic unde sa fie asa gaura in gama de produse.
As putea sa speculez asupra motivului, si nu cred ca este unul tehnic...
 
Reply
#16
Difera mult din punct de vedere constructiv. Motor, angrenaje, cutite...
E ca un salt de la bicicleta la masina.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#17
(18-11-2015, 12:00)renatoa Wrote: ...mi se pare unreal acest domeniu cu un gap asa imens intre cea mai ieftina rasnita manual decenta, la 100 lei, si cea mai ieftina electrica, la peste 800 lei... nu stiu alt domeniu tehnic unde sa fie asa gaura in gama de produse.
As putea sa speculez asupra motivului, si nu cred ca este unul tehnic...

daca pe piata libera ai un asemenea fenomen, atunci e vorba sau de monopol al unei firme sau corporatii - nu e cazul la rasnite - sau de varia motive, majoritatea tehnice, aproape inexistente cele speculative de market, adica smekerie, de ex. balkanica Smile

ps: nu cred ca poti lua o rasnita decenta pentru un espresso decent, cu numai 100 de lei!
pentru ca atunci, as zice ca am facut shot-uri decente pe vremuri, cu o rasnita electrica Krups (GVX2), cu cutite conice, care a costat 200 de lei...
(18-11-2015, 12:22)Mihai L Wrote: ... E ca un salt de la bicicleta la masina.

corect, sau - putem continua la nesfarsit, de la trotineta la motocicleta, de la lingura de lemn la polonicul inox profesional, de la tigaia de tabla ambutisata la vasul acoperit ceramic, de la tableta de aspirina la injectia cu celule stem etc. Smile 
toate exista si se folosesc... unele mai ieftine, altele mai scumpe;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#18
Daca in regie proprie, fabrica Che nu isi poate permite sa scoata pe piata o rasnita manuala buna sub 100E (inca nu e clar pretul dar 300 de lei nu va fi sigur), atunci ce sa te mai miri de una electrica. Asa poti sa o iei si altfel - sa pui doua cutite de 1 euro perechea, pe un ax care se misca dupa cum bate vantul, pana la pretul de 30E inseamna profit de cel putin 1000% (una mie). Cel mai probabil, costul de productie al unei rasnite electrice de 6-700 de lei (gen Gaggia, Ascaso) nu inseamna a 10a parte din costul rasnitei. Probabil undeva la sfert. Totul raportat la partizi mari de marfa, de mii de bucati.

Oricum, pana nu va aparea un producator care sa dovedeasca faptul ca poti infiinta o fabrica serioasa,  si sa vinzi rasnite electrice decente in espresso, la 2-3-400 de lei, o sa ne miram in continuare de preturi. Cel mai probabil nu este profitabila o astfel de miscare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Stimabililor, sa fim seriosi cu salturile astea...
O pereche de cutite bune este 30-40 euro, si asta cumparate ca piesa de schimb la bucata, nu en-gross ca producator...
O mecanica de invartire de 200 rpm 3-4Nm (Mz SJ are 2.4Nm, ca idee...) nu are nimic deosebit fata de o surubelnita electrica de sub 100 lei...
Deci avem pana acum esentialul la aprox. 50 euro, cat sa fie carcasa ?

Sunt o gramada de rasnite aparent atractive de care lumea nu se atinge pentru ca au jde mii de RPM, ce or fi avut in cap producatorii aia sa nu puna un reductor de 10-20 $ in plus, ca sa fie RPM mic... zau daca ii inteleg...
 
Reply
#20
Adica 30-40 EUR doar cutitele si asta e toata rasnita... + 2lei cablu+stecher Big Grin

Ti se pare ca motorul de la rasnita este acelasi cu cel de surubelnita...? Pe urma ne-am mira ca se arde daca macini 50g cafea odata.
Prelucrare mecanica, lagare sau rulmenti, carcasa, ... design, prototipuri, testare, punere in productie, etc
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#21
Mihai, esti in domeniul tehnic, ca sa putem discuta serios, sau contrazici din principiu ?

Ti-am dat valoarea cuplului la o masina de la care am date, si care nu e tocmai jaf... crezi ca 1 Nm de macinat cafea este diferit de 1Nm de surubelnita ?

Rulmenti supusi la eforturi mult mai mari, clasa ABEC5 = 0.0035 mm toleranta, ii folosim in modelism la RPM de ordinul miilor, si au durata de viata data de producator de 1-200 ore, costa sub 10$ perechea.

Stiu si eu ce inseamna sa pui un produs pe piata, dar daca toata cercetarea si restul dubleaza pretul, sau asa sunt lasati unii sa creada, atunci firma respectiva nu are o viziune foarte... profitabila.
Sau se bazeaza pe o piata care inghite orice Wink
 
Reply
#22
(18-11-2015, 13:08)renatoa Wrote: Stimabililor, sa fim seriosi cu salturile astea...
O pereche de cutite bune este 30-40 euro, si asta cumparate ca piesa de schimb la bucata, nu en-gross ca producator...
O mecanica de invartire de 200 rpm 3-4Nm (Mz SJ are 2.4Nm, ca idee...) nu are nimic deosebit fata de o surubelnita electrica de sub 100 lei...
Deci avem pana acum esentialul la aprox. 50 euro, cat sa fie carcasa ?

Asteptam cu nerabdare sa scoti pe piata o rasnita electrica, la nivelul calitativ astepta de la Che, la 50 Euro + ceva firfirici pentru carcasa. Daca se poate mai ieftina si mai bine. Cu garantie, bine-nteles. Ma si inscriu pe lista Smile .
 
Reply
#23
Cred ca dincolo de cumparatul pieselor, aici e problema, sa standardizezi totul ca si productie de serie, sa cumperi terenul si sa construiesti fabrica, sa cumperi utilajele, inclusiv cele de taiat si prelucrat carcase de otel / inox, sa angajezi si sa specializezi oamenii, sa te risti sa cumperi cateva sute / mii de bucati din fiecare piesa ca sa ai un pret bun, plus restul investitiilor necesare.

Fabrica Che are milioane de euro cifra de afaceri, plus utilaje si personal specializate, de 25 de ani. Deci isi pot permite oricand sa incerce si altceva. Dar un pasionat ca noi, sa o ia de la zero intr-o astfel de intreprindere, doar ca sa vanda produsele la jumatate de pret fata de marcile deja consacrate, e o nebunie intreaga. Nu am spus imposibil, vezi Orphan Espresso...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
raspuns pentru coffeesnob si nu numai... Esti sigur ca nu va actiona filozofia "e prea ieftina sa fie ceva de capul ei" ?
As zice ca este factorul primordial care urca preturile in cer in industriile de nisa, incluzand si modelismul, unde piata inca nu se dezmeticeste de un an de zile din socul ca o statie de 200$ rade cam tot de este in domeniul 500-3000... iar diferenta este realmente doar din marketing, producerea uneia din categoria a doua cost fix 2-300$, doar ca firma cu cea ieftina are reclama zero, ii fac forumurile destula.

Sa o luam altcumva...
La porlex, ma costa maxim 10$ sa ii pun axul pe rulmenti cu bataie 5um, apoi daca ii adaptez un motor lateral gen surubelnitza, cat o mai fi si aia... Ce bube vezi la asemenea solutie ?

pentru Liviu... facem ce facem si ajungem la fabrica Smile ce exemplu vrei mai bun ca OE, ce fabrica frate cu 274 de bucati vandute din prima serie ?!
Pai in tara Che nu va vinde nici 100 bucati, cine e nebun sa abordeze asta altcumva decat artizanal, in serii mici ?
 
Reply
#25
Interesanta conversatia, dar sunteti buni sa o extrapolati si la zona de pret pe care am aratat-o eu mai sus ? Asa ca sa fim on-topic si sa mai inteleg si eu ceva...  Tongue

Ce are K30 de costa aproape 2000 Eur ? 
Dintr-o surubelnita Hilti si niste cutite scumpe iese acelasi lucru ?
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#26
(18-11-2015, 13:30)renatoa Wrote: Mihai, esti in domeniul tehnic, ca sa putem discuta serios, sau contrazici din principiu ?

Ti-am dat valoarea cuplului la o masina de la care am date, si care nu e tocmai jaf... crezi ca 1 Nm de macinat cafea este diferit de 1Nm de surubelnita ?

Rulmenti supusi la eforturi mult mai mari, clasa ABEC5 = 0.0035 mm toleranta, ii folosim in modelism la RPM de ordinul miilor, si au durata de viata data de producator de 1-200 ore, costa sub 10$ perechea.

Stiu si eu ce inseamna sa pui un produs pe piata, dar daca toata cercetarea si restul dubleaza pretul, sau asa sunt lasati unii sa creada, atunci firma respectiva nu are o viziune foarte... profitabila.
Sau se bazeaza pe o piata care inghite orice Wink

Sa zicem ca am o facultate tehnica la baza si stiu cam cu ce se mananca prelucrarea metalelor, tehnologie, etc.
Puterea este aceeasi, corect. Dar ia in calcul in motor de turatie mai mica, nu unul de 20.000 rpm. Ma gandesc ca e mai ieftin cel cu multe rotatii, de aceea si rasnitele alea ieftine au motoare de 18.000 rpm, care reusesc la acea turatie sa genereze si ceva putere. Un reductor implica cel putin un angrenaj suplimentar. Rulmenti suplimentari.
Probleme de etansare (nu cred ca vrei bucati de ceva intr-un angrenaj la care una din roti are 20.000 rpm), se cere precizie mare de prelucrare la angrenaje din cauza vitezei, etc.

Sunt curios cum pui rulmenti pe Porlex, ii asezi pe tabla...? Vorbim de precizie de 5um la rulmenti si ii montam pe o teava de tabla, practic, unde abatere de 0.5-1mm poate fi rezonabila???
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#27
Discutia pe rasnite mai complexe cred ca se duce in alta sfera. Aceeasi intrebare se poate pune si pentru Mazzer Robur, Kony, pentru Nuova Simonelli Mythos one, pentru Anfim Super Caimano, Ceado E92E, Macap cu acele conice mari din titan, Mahlkonig EK43  etc. Toate se duc in zona 2000E +
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#28
Intra prelucrare de precizie, tratamente, cercetare...
Porlexul macina de pilda mai repede ca Skerton. Vorbim de unghiuri de atac, tipuri de macinatura, constanta in macinare. La unele mai intervine si electronica intr-o oarecare masura, cu setari vizibile de timp, granulatie, gramaj, etc sau de turatie (care nu apar catre user).

Si chiar si la aceste rasnite scumpe este sesizat gustul diferit in ceasca de la model la model pe un espressor serios.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#29
Dau un exemplu: de ceva timp, beau Peru prăjită de mine pe care o macin în Quamar și doar pentru espresso am Etiopia Chelchele pe care fac mușchi la Porlex (pentru că merită). Azi am terminat Peru, am curațat total Quamarul și am pus Etiopia Chelchele. Nu spun că nu mi s-a părut deosebită pe Porlex, dar acum pe Quamar a mai urcat câteva clase. Nu știu să exprim, dar buchetele de flori și ce fructe mai sunt acolo, mi-au minunat palatul. Din astfel de teste, vezi că o râșniță e ceva mai mult decât un tip și diametru de cuțite sau o viteză de rotație. Sunt total de acord cu Renatoa legat de Porlex și o șurubelniță, dar să pui pe ele o cafea de specialitate, prăjită la heat-gun mi se pare un păcat, care cel puțin la espresso de vede ușor.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#30
Ok, sorry de flame, fiecare cu "palatul" lui. Al meu e mai din bordei... Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)