Hello There, Guest! Login Register


Upgrade rasnita - Vario, Macap, altele ?

#31
@renatoa - Este evident ca folosind doar aeropress pana acum si nedegustand espresso din diverse locatii bune, nu prea ai cum sa ai proiectia unei diferente de gust intre diversele scule folosite. Espresso inseamna o complexitate de arome si substante extrase total diferita fata de aeropress sau alt tip de filtrare. De aceea poate ti se pare ciudat sa iti iei o rasnita de 700 de lei sau una de 2-3-4000 de lei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#32
Dupa ceva timp de gandire, citit pe aici diverse opinii si aventuri am ajuns la o concluzie partiala. 
Stiu ce nu vreau!  Big Grin 
Nu vreau Vario. Pur si simplu nu imi surade compromisul pe care trebui sa il fac.

Voi continua documentarea pentru clasa superioara si sunt curios ce se mai poate gasi prin romania in afara de Macap, DIP sa vedem Che-ul cu motor daca e aproape, etc.
Daca mai aveti sugestii, va rog postati.

Ma gandesc ca sunt mai multi useri in zona asta...
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#33
(23-11-2015, 11:52)vica Wrote: Dupa ceva timp de gandire, citit pe aici diverse opinii si aventuri am ajuns la o concluzie partiala. 
Stiu ce nu vreau!  Big Grin 
Nu vreau Vario.

ai citit probabil topicul similar Achizitie rasnita;

IMO: pentru cei ce isi pot permite, atat ca efort de investitie, cat si ca spatiu in casa, o alternativa sanatoasa la Vario home, incepe de la orice rasnita de brand, noua, autentica, robusta, cu cutite mari (plane, minim 63-64 mm) in modelul ei de baza, de dorit totusi cu reglaj continuu al granulatiei (stepless);

este vorba de un palier de pret urmator celor 400 euro ai lui vario, undeva in zona 500-600 euro;
un asemenea model de baza, utilizat corect, da o macinatura cel putin egala in rezultate, cu a unei rasnite de 2-3 ori mai scumpa!
sigur, fie cu ceva modificari DIY, fie adaptandu-ne la modul de lucru cu dozator;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#34
Vesti bune de la Che, in seara asta Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#35
Buna seara, ca sa zic asa...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#36
Mi-e groaza... sa vezi bursa prabusindu-se sub sunet de Vario, Macap... si alte alea Smile
 
Reply
#37
Liviu, vesti adica mai multe? gen pret pt toate modelele? Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#38
Prea optimisti.
Scriu noutatile pe topicul Che.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#39
Bursa nu se prăbușește asa ușor. Oricum aici vorbim de nici 10 produse diferite oferite pe bursa lunar.
Nu exagerați in optimism înainte de lansarea unui nou produs. Poate fi excelent dpdv tehnic dar sa aibă alte hibe.
Răbdare și cafea.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#40
Si eu zic ca e mai bine cu calmul. Apoi cea mai buna rasnita e aia pe care o aia nu aia pe care o astepti, mai ales cand asteptarea nu e chiar cuantificabila.

Eu unul nu-mi cumpar echipamente de dragul tehnicalitatilor sau a maniilor de upgrade ci ca sa beau o cafea mai buna. 
Cat de buna ? Si cat de mult urc cu cheltuielile ? 
Pai aici intervine scopul topicului asta (Multumesc radudani pentru raspuns, sincer il asteptam! Si cel de aici precum si pentru contributia ta din alte locuri).

Ca in orice alt domeniu exista o zona in care primesti maxim pentru banii pe care ii dai. Peste linia aia sunt imbunatatiri fine.
Pe urma, mie, nu-mi plac gadgeturile. Am destule de care ma lovesc zilnic. O rasnita e un motor, niste cutite,  o carcasa si un buton. Nu vad rolul electronicii. N-am nevoie de timer etc.
Insa sincer as prefera sa dau mai multi bani decat sa am o tulumba de care sa am incurc si pe care s-o urasc numai uitandu-ma la ea. Asa ca n-o sa vreau nici un monstru.
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#41
Ca in chestia aia cu inventia, transpiratia si inspiratia...

De la punctul critic incolo dai 90% mai multi bani pentru 10% mai multa... satisfactie Smile

Eu personal as da cu mai multa placere 195$ pe un OE decat orice electrica.
 
Reply
#42
(23-11-2015, 18:47)radudani Wrote: IMO: pentru cei ce isi pot permite, atat ca efort de investitie, cat si ca spatiu in casa, o alternativa sanatoasa la Vario home, incepe de la orice rasnita de brand, noua, autentica, robusta, cu cutite mari (plane, minim 63-64 mm) in modelul ei de baza, de dorit totusi cu reglaj continuu al granulatiei (stepless)
Asta inseamna practic M7 si MX. Pentru ca M4/M5 au 54, parca 58 mm.  

Poate o intrebare stupida, dar de ce peste 60 mm?
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#43
O cafea foarte buna ,bine prajita provoaca acces de tuse  daca e rasnita cu niste cutite sub 60 Blush ?E simplu.Ai bani ,ia ce este mai bun .Nu prea ai, cumpara ceea ce iti permiti.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#44
Incet ,incet, cred ca ma indrept spre un Macap mc4 care din cate am citit aici pe forum e o rasnita buna,pretul e acceptabil (1415 ron)
Intrebarea mea catre cei care cunosc sau au avut aceasta rasnita e daca se poate monta suport de portfiltru, am vazut ca are 2 gauri cu suruburi in ele si gandesc ca sunt pt suport [Image: exclamation.gif] (si unde se poate gasi de cumparat [Image: huh.gif] )
Parerea mea ca MC4 ca calitate, pret, brand este printre cele mai bune
Gaggia Clasic + Pid _ Fiorenzato F5
 
Reply
#45
Acele gauri imi par mult prea departe.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)