Hello There, Guest! Login Register


Unde ai baut o cafea buna in Romania?

#61
Origo are o cafea buna. Am gustat-o azi. Imi va face placere sa trec pe acolo cel putin cum o fac cand mai trec prin Brasov la Cafeteca. Origo e insa altceva. E design minimalist, in focus e cafeaua de calitate. Inca e un loc "neincalzit" poate pentru ca e nou deschis, locuri nu foarte multe. Cafeteca e mai primitoare. E ceva in aer acolo. E o atmosfera pe care nu am regasit-o nici la Cafepedia. Una peste alta va fi un loc unde vom mai merge eu si familia. Se simte pasiunea pentru ceva de calitate. Mi-ar fi placut si daca se putea lua ceva pentru acasa. Preturile la cafeaua ptr acasa sunt enorme.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#62
Pai se poate cumpara pt acasa, tb sa spui ca vrei sa cumperi, aveai o reducere Wink
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#63
Asa este Okayo !
Preturile la care te referi sunt foarte mari .

Ernest eu am cumparat de 3 ori si nu am avut reducere !!!

I-am zis si lui Mihai , in prima zi cand am trecut pe la cafenea , ca preturile pentru cafeaua pusa in vanzare sunt foarte mari si cred ca nu vor fi considerate corecte de o majoritate a clientilor cunoscatori.
Acestia , poate vor lua odata sau de mai multe ori , din curiozitate sau pentru diversificare , dar nu vor fi clienti fideli . Eu mi-am satisfacut curiozitatea si cam atat . Daca nu se reconsidera politica de preturi , pe acest segment , exclus sa mai plec de acasa special sa cumpar cafea de aici.
Probabil ca din acest motiv marfa se va vinde mai lent , timpul scurs de la data prajirii se va mari , iar clientii sunt atenti la aceste aspecte .
Deja ce am cumparat nu mai era prea proaspata si s-a cunoscut in rezultate ( am amestecat-o cu ceva fresh si a fost Ok , dar cu alt gust )

Cu cafeaua care se bea la Origo e alta poveste . E buna si isi merita banii ! ( daca mereu se va bea ce am baut eu , adica un shot extras dintr-o cafea prajita loco si un altul dintr-un soi pe care Mihai Panfil il pregatea pentru un concurs )

Sunt curios ce au facut cei de la scoala de cafea . L-am rugat pe Paul Ungureanu sa ne comunice si noua , pe forum , cand ajunge noul lot de cafea Frutilicious .
S-ar putea sa aiba multi clienti din randul membrilor si nu numai .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#64
Ce inseamna preturi enorme? Mai mari ca Florescu?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#65
Radu mie imi e si foarte clar de ce preturile sunt mari pentru take away. Fiind la inceput pana se regleaza fluxul de cumparatori/clienti dureaza ceva. Deocamdata sunt exclusiv axati pe ideea de cafenea, vanzarea pentru acasa fiind ceva secundar. Din cauza asta nici volumul prajirilor probabil nu e foarte mare si in sarje mici care sa acopere cererea. Nu e vorba de prajitorie ci de cafenea. Insa sunt sigur ca exista cumparatori si la acest pret deci nu e exclus ca pretul sa nu se modifice prea mult.
Ca pret pe cappucino/espresso sunt de acord. Pret comparabil cu al altor cafenele de remarcat (Cafepedia, Cafeteca sunt singurele mele exemple, sorry). Deci Ernest cum am mai zis eu revin si ma bucur ca exista un asemenea loc. Azi chiar aveam de transmis niste salutari de la prietenul Mokele care mi-a calauzit drumul. Gata reclama.
Deci faceti ceva cu pretul la cafeaua de luat la sacosa :-).

p.s- 68ron/250gr. Parca.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#66
(31-03-2013, 21:28)Lyvyoo Wrote: Ce inseamna preturi enorme? Mai mari ca Florescu?
Nu stiu daca Florescu are mai mult de o cafea mai scumpa ca asta... Big Grin
okayo avea dreptate, era 68 ron/250g

Pana la urma nu e obligatoriu sa vanda si cafea, asa cum nici la bar nu te duci sa cumperi cu sticla (tarie) sau cu baxul.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#67
Da , cam acesta este pretul .

Fiecare isi face politica de vanzari cum stie mai bine dar se stie ca prin pret se selecteaza clientela pentru produse , servicii , locatii si in general pentru servicii exclusiviste .

Despre ce discutam in acest caz ?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#68
Da PRETUL AFISAT este de 68 lei/250gr. Veniti cand vreti si cereti pt acasa si veti vedea ca e mai mic Wink
@Mihai l - sunt mai multe cafele ce depasesc pretul nostru afisat, nu are rost comparatia intre preturi. Unul este magazin de cafea, celalalt cafenea.
Ca sa si laud: cafeaua cu care a participat Alin Spanu la wbc si a obtinut locul 3, a fost prajita de noi Smile
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#69
(31-03-2013, 23:27)Ernest Valentin Wrote: Da PRETUL AFISAT este de 68 lei/250gr. Veniti cand vreti si cereti pt acasa si veti vedea ca e mai mic Wink
... Nu vad rostul intr-un "magazin" in care restul nu sunt negociabile (pentru cafea am platit cat era afisat Big Grin)

Despre calitate nu s-a discutat, doar pretul a intrat in discutie. Pe de alta parte, eu am fost multumit de serviciile de cafenea, cafea boabe buna gasim in mai multe locuri.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#70
Ernest adevarul e ca se poate sterge repede pretul ca doar e scris cu creta pe tabla. :-)
Dar poti sa dai o estimare cam la cat... Stiu ca cer prea mult.
Ceea ce e de laudat... Ca desi era ora 14 duminica cand am ajuns mai toate mesele erau ocupate si clienti continuau sa vina desi locatia nu are aceeasi expunere cu cele din dentrul vechi spre ex. E clar ca cine ajungea acolo stia unde si de ce vine. Anyway "succesuri" si sa tina cat mai mult. Tabla aceea sa fie plina de cafele bune
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#71
Cand (daca) veti veni, va voi spune de ce e pretul ala acolo, mai ramane cateva zile. Eu vineri cand am lucrat l-am vandut cu 15% mai putin.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#72
Din cele 3 locuri unde eu consider ca se bea cafea buna in București (Coftale, Camera din fata si Origo), Origo este pentru mine pe locul 1. Daca Camera din fata iese in evidentă prin amenință, cafeaua si serviciile sunt semnificativ sub nivelul celor din Coftale si Origo. O mentionez in aceeași categorie pentru ca este indiscutabil peste restul cafenelelor din București. Coftale are o cafea extraordinara si oameni care se pricep, insa are un mare defect: se fumează. Pentru mine fumatul si cafeaua de calitate nu merg împreuna. Punct. In plus, nu este genul de local in care sa mergi si sa citești/lucrezi.
Origo, in schimb, are puncte mari din partea mea aproape la majoritatea capitolelor: cafea, serviciu, mediu de lucru. Bonus pentru: cafea prajita si ora de deschidere (de la 07:30 in cursul săptămânii). Spre comparatie: Coftale la ora 10 este încă închis. O bila neagră este momentan lipsa unui ceva de mâncat alături de cafea (un croissant, o prajitura) insa sunt convins ca va urma. Din câte am înțeles, băieții nici nu au deschis oficial încă Smile
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#73
http://www.facebook.com/OrigoCoffee
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#74
Azi am fost la Origo, a fost deschiderea oficiala.
O mare problema cu parcarea in zona, dar merita "efortul" Wink
Am baut un capucino facut din Costa Rica - excelent si o conversatie f. placuta cu Mihai P.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#75
Sincer, am baut o cafea buna (mai multe de faptSmile) si sambata la BSOC...
Se pune?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#76
Am ramas si eu "restant" cu doua vorbe despre Origo. In ziua urmatoare, dupa vizita la BSOC, am intrat la Origo.

Am baut doua espresso. Panama (prajita loco) apoi blend-ul importat de ei. Unul fructat si acidulat, altul echilibrat/dulceag si aromat. Complet diferite dar perfecte!
Baietii au 3 rasnite fiecare pregatita pentru cele 3 tipuri de cafea disponibile. Am observat ca s-a dozat pentru shot dublu si s-au extras doua espresso - unul l-am primit eu, celalalt l-a gustat barista (Ernest?) si Mihai Panfil. Din discutia de la BSOC extractia e mai de calitate cu sita dubla. (desi personal acasa cu sita VST de 14g si cu tamperul de 40mm obtin rezultate foarte bune)

Apoi am baut un cappucinno cu blend-ul casei, turnat de Mihai Panfil si am plecat trepidand spre expozitia de motociclete. Smile

Am luat boabe pentru acasa: Columbia si Costa Rica, prajite cu aprox 5 zile in urma. Am obtinut rezultate foarte bune, cu "doi de plus" pentru Costa Rica!
N-am avut nici o reducere, pretul mi s-a parut f. mare dar am considerat ca baietii merita incurajati din plin. Nu e usor. Astept preturi mai mici si site online Smile

Am recomandat si recomand cafeneaua tuturor celor care se opresc la o cafea prin Bucuresti.

g.
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#77
(23-04-2013, 16:39)G. Serban Wrote: Din discutia de la BSOC extractia e mai de calitate cu sita dubla. (desi personal acasa cu sita VST de 14g si cu tamperul de 40mm obtin rezultate foarte bune)

Sita de 7g cumva? Smile
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#78
(23-04-2013, 17:35)zuluafonu Wrote:
(23-04-2013, 16:39)G. Serban Wrote: Din discutia de la BSOC extractia e mai de calitate cu sita dubla. (desi personal acasa cu sita VST de 14g si cu tamperul de 40mm obtin rezultate foarte bune)

Sita de 7g cumva? Smile

7 da Smile) am vrut sa vad daca sunteti atenti Tongue
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#79
(23-04-2013, 13:39)Mihai L Wrote: Sincer, am baut o cafea buna (mai multe de faptSmile) si sambata la BSOC...
Se pune?

Inca un cursant? :-)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#80
Degustator Wink
Mihai L, confirm cafeaua buna la scoala, si se pune, cum nu; ca e un loc si e cafea. Smile
A fost o sesiune de degustate foarte placuta, s-a vorbit de vrute si nevrute.
I-am facut Florianei un cappuccino, am fost mandru de mine. Big Grin
Am baut si o cafea la v60 cold coffee maker, cuburi de gheata aromate si felii de portocale. A iesit o bautura foarte misto care merge vara la fix la o poveste sau la o carte.
Am degustat diverse, Rwanda prajita pentru brew si aceeasi pentru espresso, guatemala de espresso, si au mai fost. Au mai strecurat un soi de cafea din alimentara, pe care toti la unison am blamat-o la prima proba de miros, la gust era si mai rau.
Asa s-a vazut ce diferente uriase exista intre cafele de calitate si restul.
A fost o dupa-amiaza frumoasa.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#81
(23-04-2013, 20:21)Lyvyoo Wrote: Inca un cursant? :-)
Doar la sesiunea de degustare.
Si intr-adevar, "a fost o dupa-amiaza frumoasa".Smile
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#82
Cum s-a baut o cafea buna la bsoc - https://www.facebook.com/media/set/?set=...2354900661&type=1

:-)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#83
Sibieni !

Stau cateva zile in Sibiu .
Unde se poate bea o cafea buuuunnnnaaaaa ?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#84
Ceva preparat bine poti sa bei la Mojo, langa Imparatul Romanilor (in spate). Dar nu au ceva cafea prajita proaspat ci un blend Segafredo. Dar prepararea e ok.

Cat stai in Sibiu?
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#85
Din pacate nu prea ai unde...
La LeonardCafe au cafea buna dar nu prea are tehnica fata.
Altfel doar cafele de la "moguli" - Lavazza, Hausbrant & Co. Smile
Lelit Mara X + Niche Black 
 
Reply
#86
Prea mult , fara cafeaua de acasa !
Voi sta pana sambata .

Si unde stau au super aparate , dar froteaza in ibricul de ceai !
Nu am curaj sa beau ce curge in ceasca.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#87
Am vizitat si eu Origo, mai exact azi. Mi-a fost prezentata compozitia fiecarui blend in parte si am ales confort blend. Cu Costa Rica in compozitie stiam ca e practic imposibil sa gresesc. Big Grin Le-as fi testat pe toate dar incerc, si deocamdata imi iese, sa mentin cofeina/zi sub control.
E primul espresso (dublu) pe care-l beau in oras peste orice shot preparat de mine, acasa, in cei aproape 3 ani jumate de "meserie". SENSIBIL peste.
Locatia interesanta, servirea ireprosabila. Ce sa zic, sper sa le mearga bine afacerea, standardul de calitate e ireal. Le doresc sa faca aceeasi cafea buna si peste 100 de ani.
 
Reply
#88
Am trecut zilele trecute de 2 ori pe la Origo, nu as mai fi plecat de-acolo. Foarte frumos amenajat, cafeaua senzationala, cu tot cu explicatii. Cel mai bun latte pe care l-am baut!
Gaggia Classic | Ascaso i-mini
 
Reply
#89
Cel mai bun espresso băut in România - Scoala de Cafea.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#90
La degustarea despre care povestea Entonii?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: Fanfan, 2 Guest(s)