Hello There, Guest! Login Register


Unde ai baut o cafea buna in Romania?

#31
(26-01-2013, 13:07)okayo Wrote: @David.

Daca i-ti place Yrgacheffe, poti gasi aici :Yrgacheffe

In legatura cu linguritele, asa m-am gandit si eu, dar cred ca pot urmari usor daca cineva fura. Oricum placut. O sa-i mai vizitez impreuna cu amicii mei.
Isomac Venus+Cunill Tranquilo 2
 
Reply
#32
David, link-ul este spre o cafea ambalata. Astea nu au NICIO LEGATURA cu ceea ce inseamna Yirgacheffe proaspat prajita. Reprezinta doar o amagire si un pumn de bani aruncati. Plus un exercitiu puternic de autosugestie Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#33
N-am vrut sa o spun eu :-). Yrgacheffe de Starbucks tocmai de aceea a fost o amagire ptr ca era ambalata si probabil prajita secolul trecut.
David fara suparare dar e diferenta intre o cafea prajita de cateva zile si una ambalata.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#34
A, si bun revenit pe forum okayo Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#35
(26-01-2013, 16:12)Lyvyoo Wrote: David, link-ul este spre o cafea ambalata. Astea nu au NICIO LEGATURA cu ceea ce inseamna Yirgacheffe proaspat prajita. Reprezinta doar o amagire si un pumn de bani aruncati. Plus un exercitiu puternic de autosugestie Smile

Nu am intentia sa le fac reclama, luam tigari de la ei acum cativa ani, stiu ca ar trebui sa fie o diferenta intre cele doua, am luat de la ei si gustul, intamplator cred, este identic cu cel de la Cafepedia. De aceea am si comandat Yrga la cafenea, prima data bausem acasa. Mentionez nu fac reclama niciunui magazin dar sunt si cafele proaspat prajite proaste, sunt patit. Toate cele bune.
Isomac Venus+Cunill Tranquilo 2
 
Reply
#36
Poti sa dai orice link, nu e vorba de reclama. Doar punctam un aspect din punctul meu de vedere... Oricum, suntem pe topicul despre locurile in care am experimentat cafele bune si cum se gaseste foarte greu proaspat prajita in cafenele, m-am impacientat si eu prea tare Smile

Insa e clar, sunt si cafele proaspat prajite proaste, caci un prajitor nepriceput poate face varza niste boabe de top. Dar NU EXISTA cafele ambalate din HORECA sau din supermarket care sa fie mai bune decat majoritatea cafelelor proaspat prajite din prajitoriile de renume.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
In seara aceasta am fost la Friends cafe, in Timisoara.
am servit un espresso machiato si mi s-a parut cu adevarat cremoso, o aroma placuta,gust bun,parerea mea merita banii-6ron, dar eu sunt new entry in lumea cafelei, maii are cineva sugestii in Timisoara?
Rocket Giotto premium plus, Lelit pl43mm,Saeco Poemia HD8325, pitcher :).
 
Reply
#38
(27-01-2013, 21:20)sorin2010 Wrote: In seara aceasta am fost la Friends cafe, in Timisoara.
am servit un espresso machiato si mi s-a parut cu adevarat cremoso, o aroma placuta,gust bun,parerea mea merita banii-6ron, dar eu sunt new entry in lumea cafelei, maii are cineva sugestii in Timisoara?

Am fost azi la Tea & Coffee House in centrul vechi pe str. Mercy (pe langa libraria Adevarul). Pe net am vazut ca este gresita locatia apare str. V. Alecsandri. Am inteles ca s-a deschis de vreo 2 saptamani, sunt 2 baieti de treaba si pasionati de cafea dupa cum vorbeau. Baietii aduc cafea de la HasBean din UK si am luat de la ei un Christmas Espresso Blend dupa ce l-am degustat la fata locului si mi s-a parut foarte aromat. Am platit 40 lei/250g si mi-au spus ca aduc la comanda orice cafea ce apare pe situl HasBean. Am mai baut apoi un Blake Espresso Blend acesta fiind mai corpolent, adica am simtit-o mai prajita si mai putin aromata decat ca dinainte. Eu sunt incepator in lumea espresso, abia de o saptamana m-am dotat cu tehnica necesara si inca mai am ceva accesorii de cumparat. Maine dimineata o sa incerc cum iese cafeaua cumparata si la mine acasa, sper sa se apropie putin de cea bauta la bar Smile
Lelit PL043 + Gaggia Classic + Tamper inox 58mm cu suport Bezzera
 
Reply
#39
Frumoasa initiativa baietilor cu Hasbean!

Offtopic: Ai doua espressoare, fara rasnita, sau ai gresit semnatura?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#40
(03-02-2013, 00:23)Lyvyoo Wrote: Frumoasa initiativa baietilor cu Hasbean!

Offtopic: Ai doua espressoare, fara rasnita, sau ai gresit semnatura?
Asa e am gresit semnatura, am corectat acum. Tot offtopic: in legatura cu cafeaua cumparata, ce mi-a iesit azi mie e departe de ce am baut ieri la bar, a iesit cam tare si cam acra, desi am pus 15g de cafea si am scos 60ml in 27 sec, dar nu ma dau batut.
Lelit PL043 + Gaggia Classic + Tamper inox 58mm cu suport Bezzera
 
Reply
#41
(03-02-2013, 00:23)Lyvyoo Wrote: Frumoasa initiativa baietilor cu Hasbean!

Am gasit si o stire la TV locala despre ei. Se poate vedea aici.
Lelit PL043 + Gaggia Classic + Tamper inox 58mm cu suport Bezzera
 
Reply
#42
Nu e chiar mic pretul dar acum poate sa spuna si Timisoara ca are proaspat prajita la indemana Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#43
(04-02-2013, 00:27)clce Wrote:
(03-02-2013, 00:23)Lyvyoo Wrote: Frumoasa initiativa baietilor cu Hasbean!

Am gasit si o stire la TV locala despre ei. Se poate vedea aici.

Am fost acolo. La cafeneaua din prima parte a videoclipului.

NU, inca nu se poate cumpara cafea boabe de la ei dar, spera ca pe viitor, da. Smile (poate clce e mai simpatic ca mine si a primit boabe) ; ))

Localul se poate vedea in videoclip, propietarul super de treaba, cafeaua buna, o oferta pestrita in ce priveste bauturile pe baza de cafea si multe ceaiuri bune.

Are espresso de la hasbean, blake si inca unul... Cei care au mai baut de la hasbean cunosc bogatia de arome.

Deci, un start bun as zice eu...
 
Reply
#44
(04-02-2013, 01:32)Lyvyoo Wrote: Nu e chiar mic pretul dar acum poate sa spuna si Timisoara ca are proaspat prajita la indemana Smile

deci inca NU Smile
 
Reply
#45
(04-02-2013, 17:03)hateganul Wrote:
(04-02-2013, 01:32)Lyvyoo Wrote: Nu e chiar mic pretul dar acum poate sa spuna si Timisoara ca are proaspat prajita la indemana Smile

deci inca NU Smile

Vlad, tipul cu ochelari din videoclip mi-a preparat cafeaua care am degustat-o, dar eu am vorbit cu un alt asociat din cei trei. Acesta se pare ca a prins din zbor ideea ca ar putea vinde si cafea boabe. Pungile expuse de ei sunt pentru preparat in bar si probabil vazandu-ma pasionat de cafea buna s-a decis sa imi vanda din cafeaua lor pentru bar. Pretul e cam mare intr-adevar, pe site e cam 5 lire, dar ma gandesc ca fiind la inceput nu cred ca au primit un discount prea mare de la Hasbean si oamenii trebuie sa aiba si ei un profit. Oricum daca din cafeaua ce mi-a vandut-o mie ar fi preparat cafele in bar, ar fi obtinut un profit mai mare, asa ca am apreciat gestul. O sa incerc sa ii aduc pe forum si ma gandesc ca dupa o vreme, daca le vor creste vanzarile vor mai reduce putin pretul la boabe, macar pentru membrii forumului.
Lelit PL043 + Gaggia Classic + Tamper inox 58mm cu suport Bezzera
 
Reply
#46
(04-02-2013, 01:32)Lyvyoo Wrote: Nu e chiar mic pretul dar acum poate sa spuna si Timisoara ca are proaspat prajita la indemana Smile

Din cate am citit pe forum cei de la Hasbean nu mai vor sa vanda in Romania. Poate ca dupa ce englezii ne-au acuzat ca le vindem carne de cal, acum se tem ca si noi romanii ii vom acuza ca ne vand mazare prajita in loc de cafea Smile. Sambata o sa ii intreb pe baietii de la bar daca ei mai pot cumpara boabe de la Hasbean.
Lelit PL043 + Gaggia Classic + Tamper inox 58mm cu suport Bezzera
 
Reply
#47
@clce sunt convins ca deciziile de business in general au alt fundament. Puteam sa le vindem si carne de extraterestru daca comenzile din Romania erau un procent important in mod sigur nu se inchidea ruta. Cu ceva timp in urma au schimbat site-ul moment in care in sistemul lor nu aparea Romania. Le-am trimis un mail si au remediat situatia. Pentru ca nu am mai cumparat de mai multe luni bune de zile de la ei nu stiu care mai e situatia insa cand am vrut sa depun o comanda am ramas suprins sa vad ca oferta s-a redus dramatic fata de sa zicem cu un an si ceva in urma. Recesiunea. Poate ca nu mai merita sa aprovizioneze diferite sorturi de cafea cand cererea s-a redus. La fel si cu transportul. Poate Romania nu mai era o prioritate la cate comenzi se faceau de aici. Poate s-au confruntat si cu furturi, un motiv in plus.

Revenind la tema topicului. Laudam cu putin timp in urma locatia Cafepedia din Pta Alba Iulia. Intre timp am ajuns intr-o seara si la locatia de la Romana, cea de langa La mama. Am luat acelasi capuccino. Acelasi gust, aceeasi cantitate. Involuntar am facut comparatia cu cafeaua bauta acasa sau cu cea de la cafeteca in Brasov. Cana sanatoasa de cafea de dimineata cred ca o pot vinde la Cafepedia cu 25RON (pret/calitate/cantitate). De data asta am ramas un pic dezamagit de preturi.... muuult prea mari pentru vremurile astea si pentru calitatea oferita.

e ok sa mergi la o sueta cu un coleg, prieten, etc dar nu neaparat pentru cafea in sine. Sunt curios de o cafenea Zapata (pe langa victoriei) care se lauda ca prajesc in-house cafeaua. Aspectul asta ma atrage. Sper sa ajung curand si sa retraiesc senzatia placuta pe care o intalnesc la Brasov de fiecare data cand ajung.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#48
(15-02-2013, 17:25)okayo Wrote: @clce sunt convins ca deciziile de business in general au alt fundament.
Stiu asta, partea cu carnea de cal era o gluma, de aceea am si pus un smiley face Smile in coada afirmatiei.
Lelit PL043 + Gaggia Classic + Tamper inox 58mm cu suport Bezzera
 
Reply
#49
Ieri am ajuns si la Zapata. Eram in zona asa incat am zis hai sa vedem cum e o cafea bauta langa prajitor.
Intr-adevar e o masinarie acolo (la vedere) conectata la conducte pentru aspirarea fumului rezultat. Nu am idee cam la cat timp prajesc. Am luat specialitatea obisnuita capuccino si pentru ca Zapata este in interiorul unui restaurant/local cu specific mexican am comandat si un burrito.
Nu am fost extaziat de cafea, cum nu s-a intamplat nici la Cafepedia. Daca bei dimineata o ceasca buna plina de aroma e greu sa fii convins de zeama putin aromata. Una peste alta pret/cantitate/calitate cafeaua de la Zapata mi s-a parut peste cafeaua de la Cafepedia (Romana) dar parca pe acelasi loc cu cea de la Cafepedia (Alba Iulia). O sa fie si o data viitoare ca sa fie o concluzie din cel putin doua incercari am sa iau un latte pentru un lapte mai cremos.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#50
Daca tot te oferi pilot de incercare, incearca si un espresso Smile Din clipul postat pe pagina lor de Facebook pare prajita cam tare cafeaua.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#51
Se pare ca acea cafenea din Timisoara va plasa comanda pentru cafeaua dorita de concurentii barista despre care vorbeam. E posibil sa devina un fel de distribuitor unic in tara la noi... Repet, Timisoara are "prajitorie" Smile O sa incerc un dialog cu hasbean pe aceasta tema, in vederea deschiderii unei portite de comanda si pentru forum.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#52
De data asta voi scrie unde NU am baut o cafea buna...
Cafeteca Brasov
Din pacate am baut espresso subextras ... pacat.
Lelit Mara X + Niche Black 
 
Reply
#53
Eu am fost in weekendul asta la Coftale. Am baut un espresso bun si pe urma un flat white, cu o lebada. Weekendul urmator un vacum e in plan.
Locul frumos, barul dragut cu bun gust si iti toarna late art sub nas daca vrei.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#54
In sfarsit am baut o cafea de exceptie !

Extractie ca la manual , machiatto de revista si un cappucinno ca la marile campionate .
Da , am baut toate acestea intr-o singura vizita la o cafenea .

ORIGO pe Lipscani nr.9 , nu in Centrul Vechi ci in partea cealalta a strazii , traversand Calea Victoriei .

Cafea proaspat prajita ( data pe ambalaj ) miscele variate si single origin de foarte buna calitate .
Cuptor Probat la vedere .
Primul loc , pana acum unde am baut o cafea mai buna ca acasa . Aroma , parfum , gust perfect.

Discutiile legate de preparare , dozare , amestecuri au fost o incantare , dar si o lectie .
Haideti sa nu va mai fierb . Am avut norocul sa nu fie aglomerat iar la aparat , un Nuova Simonelli cu 2 grupuri nimeni altul decat Mihai Pamfl , campion barista ,autorizat SCAE , trainer etc .

Colegii lui mi-au preparat intai un espresso machiatto foarte bun si frumos prezentat ( cu o inimioara din crema de lapte ) .

Au si cafea de vanzare , iar aromele din punga m-au ametit , pur si simplu . Am cumparat un amestec si abia astept sa ajung acasa sa o extrag .




Origo si Mihai Pamfil
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#55
Vesti bune! Chiar ne-am intalnit anul trecut la campionatul de barista de la Romexpo si tot explora tainele prajitului. Se pare ca s-a pus pe treaba. De retinut!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#56
Ernest nu este , nici el , strain de ce se intampla acolo .
Din cate am inteles se ocupa de prajit .
Am baut un shot , tras de Mihai , dintr-un blend preparat de ei si un altul dintr-o single origin adusa de afara ( din Grecia si prajita pe 3 martie ) . Toate cu arome si gusturi diferite de tot ce am consumat pana in prezent .
Foarte bune!
Am cumparat , pentru acasa un amestec cu o aroma placuta . Aciditatea fructata , de capsuna , cu dulceata de ciocolata .
Liviu , cred ca aere genul de aciditate care te intereseaza intr-un shot si care , sincer , imi place si mie foarte mult .
Am baut genul de cafele obtinute acasa si pe care nu le gasesti prin cafenelele comerciale .
Desi prajita pe 21 februarie ( cea de acasa ) , curgerea este frumoasa iar gustul foarte bun si interesant .
Am inteles ca organizeaza degustari , cuping etc
Poate Ernest ne da cateva detalii in plus .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#57
Foarte frumos!
Pai mr. Ernest, asa lucruri interesante ne ascunzi?! Ceva detalii legate de cafele, preturi?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#58
Nu ascund nimic, dar inca nu sunt definitivate toate detaliile.
Lucram pe o Simonelli Aurelia II, 2 grupuri, filtre vst de 17gr, intotdeauna double shot, chiar si cand nu se comanda asa.
Se prajeste in cafenea (intr-o camera de langa sala - la vedere) si momentan avem 8 origini. Nu vor fi toate oferite spre consum/vanzare in acelasi timp. Pentru acasa, in aceasta perioada, avem Brazilia, El Salvador si Etiopia. Acel single origin baut de radu este un microlot din care avem cateva kg. Nu se vinde.
In principiu cupping-ul public il vom face sambata sau duminica. Dar in acest we sunt deja 2 evenimente si nu stiu daca le putem face pe toate, o sa se anunte pe facebook cand se va intampla ceva. Asta nu inseamna ca daca maine vrem sa vedem cum a iesit ce am prajit luni, nu o sa facem Smile
In curand o sa fie gata si site-ul cu tot cu magazin online si cred ca atunci vor fi toate lucrurile puse la punct.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#59
Daca la ORIGO se va oferi constant macar ce am primit eu , cu siguranta locul se va bucura de un mare succes .
Experienta si expertiza celor care gestioneaza business-ul cred ca vor garanta calitatea produselor .

Deocamdata este singur loc public din Bucuresti in care voi intra , special , sa beau o cafea ( tare greu cu parcarea in zona ! ).
Cu siguranta voi reveni sa mai cumpar si pentru acasa , mai ales ca Mihai Panfil anuntat niste surprize la amestecuri .

Felicitari !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#60
Confirm. Am trecut si eu azi pe la Origo, in urma recomandarilor; atmosfera placuta, o gramada de accesorii, inclusiv un Hario cu vacuum (l-am vazut in functiune) Smile
Si espresso bun.Big Grin

E de revenit, as vrea sa mai degust cateva variante. Impresia lasata a fost ca fac asta din placere, ceea ce e de bine!
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)