Hello There, Guest! Login Register

Testare tema pentru mobile

(16-05-2019, 15:56)Lyvyoo Wrote: @Levo - Voteaza!    Idea

Votez ... schimbarea ( ... atat vizual , cat si in modul de organizare )  - iar daca nu ... nu . Cool  ...
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
(16-05-2019, 15:56)Lyvyoo Wrote: Inainte asa era?

Dap.
Kinu M47 | Hario V60 | Flair PRO | Popcorn Popper

Reply
Cred ca sectiunea Recent Threads poate fi compactata daca se elimina ultimele 2 tag-uri (A si BR) din interiorul tabelului de aici https://www.espressoman.ro/forum/xmlhttp.php astfel ramanand doar 2 randuri per titlu.

Ar trebui sa arate cam asa:

[Image: L3Fa3mOm.png] vs [Image: vJQ7GXJm.png]

Reply
De fapt am schimbat plugin-ul. Incerc maine cu cel vechi, daca nu ma pun pe customizare...
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Oricum ambele plugin-uri implementeaza acelasi principiu de functionare, rudimentar si ineficient dupa parerea mea.
Verifica si populeaza #recentthreads odata la 30 secunde indiferent daca exista sau nu postari noi, in loc sa stocheze id-ului ultimei/ultimelor 2-3 postari intr-un cookie sau localStorage pe care sa-l verifice ulterior in DB cu un simplu si rapid COUNT(*) sau sa-l compare cu prima cheie din cached array (daca exista).

@Lyvyoo, ai un link catre pagina plugin-ului sau mi-l poti trimite sa vad cum functioneaza si ce poate fi imbunatatit?

Reply
Am rezolvat. Solutia era sa modific intr-un template php al plugin-ului:
Code:
[code]
<a href="{$mybb->settings['bburl']}/showthread.php?tid={$thread['tid']}">{$thread['subject']}</a></span>

replace with

Code:
<a href="{$lastpostlink}">{$thread['subject']}</a></span>

@vdub - link plugin
El se desfasoara in 6 template-uri, codul de mai sus punandu-l in template-ul recentthread_thread

Reply
Gata, am rezolvat!
Cand dati click pe titlul thread-ului din Recent Posts, va duce de acum unde ati ramas cu cititul in cadrul respectivului topic! Kriss, dai o IPA!
Cica trebuia ca randul acela sa fie inlocuit cu 
Code:
<a href="{$thread['newpostlink']}">{$thread['subject']}</a></span>

Reply
... Acu' ... e aproape k inainte ... Big Grin ...
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
(17-05-2019, 10:52)Lyvyoo Wrote: Kriss, dai o IPA!

Dau chiar doua, le meriti ! 26 Smile
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
eval, global $db... dayum, good ol' PHP days Grcka.
@Lyvyoo, ai instalat ultima versiune sau v13 stable?

Reply
ultima, v13 stable era prea veche.

Reply
Eu prefer varianta desktop (și pe mobil). La topicurile cu posturi noi, necitite, pe varianta desktop în fața titlului topicului apare simbolul ► prin care se accesează primul post necitit(dacă duceți cursorul pe el apare textul "Go to first unread post").

Reply
Pai acum la ambele variante, daca apesi direct pe titlul topicului din Recent Posts te duce tot la fel, la primul post necitit..

Reply
Am observat. Dar varianta menționată de mine este generală, funcționează și în afara secțiunii Recent Threads.
De exemplu eu nu citesc posturile noi navigând pe pagina principală până jos la Recent Threads. În schimb folosesc News, care e în partea de sus și e mai rapid de accesat(presupun că arată thread-uri cu posturi noi în ultimele 24 de ore; în lista de threads/topicuri generată tot cu "triunghiul" ► se accesează primul post necitit). Iar după ce am verificat cu ajutorul News tot ce era nou în ultimele 24 de ore, intru pe pagina principală și văd în ce secțiuni mai am posturi necitite(apare denumirea cu scris îngroșat), apoi intru la fiecare secțiune și la thread-urile cu posturi noi folosesc "triunghiul" ► să văd posturile necitite din acel topic. Smile

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)