Hello There, Guest! Login Register

Testare tema pentru mobile

Dupa cum unii dintre voi au remarcat deja, tema pentru dispozitive mobile a suferit un upgrade masiv. Deocamdata are ceva lipsuri, dar e pe drumul cel bun. Voi schimba fontul si culoarea titlurilor de thread-uri caci sunt ciudate rau... Incerc sa vad cum implementez plugin-ul My Alerts, care va semnaliza cand sunteti pomeniti int-un topic.

Daca totul merge bine, scalez tema la nivel desktop caci este clasificata ca "responsive". De fapt oricine apasa pe butonul de schimbare a temei (dreapta jos de tot), va avea in fata noul look. Eu unul nu mai stiu sa ma intorc la tema veche, pt ca butonul de switch  a disparut  in tema noua Smile

Pentru sugestii / bug reports folositi acest topic.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Dar care trebuie selectată la opțiuni square sau bootBB?
ECM Classika PID, Macap MC4.

Reply
BootBB

Reply
Aha, ok.

Mi se părea ok la tema anterioară că apărea sub temele principale și ultimele discuții din forum. Nu se poate activa și la această temă?

Reply
E aiurea rau noua tema. Eu chiar am crezut ca e un bug ce se va remedia in curand, Sunt oarecum dezamagit sa aflu ca nu este asa...
Daca in continuare nu vor aparea ultimele 20-30 de postari din forum, nu vad sensul pentru care as mai accesa site-ul de pe mobil, pentru ca nu as sta sa deschid fiecare topic sa vad daca a mai postat cineva ceva
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
Ai in meniu optiunea new posts, nu te ajuta?
Brewtus | Honne | AeroPress | Aergrind

Reply
(15-05-2019, 15:32)Lyvyoo Wrote: ... Eu unul nu mai stiu sa ma intorc la tema veche, pt ca butonul de switch  a disparut  in tema noua Smile
....

Am incercat sa modific aici:
https://www.espressoman.ro/forum/usercp....on=options
"Other Options" 
Board Style:
dar nu se modifica, ramane BootBB indiferent de optiunea aleasa.

Am reusit sa revin la tema anterioara numai dupa stergerea unei "Cookie" din browser.

Dupa eliminarea "Cookie" gomobile (care are valoarea forced) se poate schimba tema din UserCP, Other options, Board Style.
§ Kinu M38 ► Brewista Smartpour Switch ► Aero Press / Cafflano Kompresso § Porlex Tall ► Tefal KI140D ► Hario V60 §

Reply
Cu tema actuala de mobil vad nu nu functioneaza plugin-ul care afisa ultimile postari, sub categoriile forumului. Si mie imi placea si neaparat voi vorbi cu dezvoltatorul sa reapara...
Altfel, da, se poate folosi din meniu optiunea Today's Posts. Optiunea New posts e moarta momentan dar o voi alege in detrimentul Today's posts si cu mai multe postari afisate.

Reply
Ultimele postari se gasesc tot in meniu, prima optiune, "Portal" -> "Latest Threads". Deci sunt, doar ca nu direct pe prima pagina.
Flair Pro, V60, AeroPress, 1Zpresso Mini Q, Xeoleo 50, Porlex Mini, Brewista SmartPour VT, Hario Buono, Bonavita Dual Voltage

Reply
Oribila... Vreau optiune tema anterioara... daca si desktop treci pe asta ti-ai realization visul de aur, ai scapat de mine... Smile

Reply
Poate sa ramana  versiunea veche? ??  Asta e încâlcită,  incomoda de tot.  Sper sa fie doar un test Smile  Smile
LELIT PL62S ; MAZZER Super Jolly; KINU M47; IMS Nanotech 18gr; Flair Signature PRO ; Gaggia Clasic

Reply
Mai "binele" este dusmanul binelui. Fara suparare, dar si mie imi placea mai mult versiunea precedenta.
Lelit PL81T, Honne, Kinu M47, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit, Cafflano Kompresso

Reply
Dpmdv ar fi ok cu latest/today's... whatever in meniu, problema e ca atunci cand intri pe un thread nu te duce la ultima postare (sau ultima citita) si nici nu are optiune 'last page'. Trebuie sa introduci pagina manual.
Expobar Office Leva | Fiorenzato F5 | Aeropress
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia Evolution | Gaggia MDF

Reply
Interesantă și tema pe albastru, dar la bootBB îmi plăcea că vedeau și sculele userilor.

Reply
Din pacate sunt avantaje si dezavantaje..
Mie imi placea modul de citire al postarilor in tema propusa pentru mobile dar nu se putea integra cu anumite plugin-uri vitale cum ar fi acele thread-uri recente in prima pagina, my alerts (ma rog, nici actuala tema de mobile nu are my alerts full functional, doar spune cate notificari sunt). In plus pe tema noua, aveam semnatura userului, ceea ce era un mare plus. Daca as putea sa o implementez si aici ar fi super caci am sti ce echipament are fiecare atunci cand vorbim.

Culoarea albastru nu va ramane asa, revenim la maro. Doar am resetat tema veche si am reinstalat-o, iar acum schimb culorile.

Noi schimbari de teme cred ca vor fi pana la urma cand MyBB va scoate o versiune noua, cu multe schimbari interioare de cod. Atunci tema va fi  una singura desktop / mobile, de tip responsive, deci adaptabila din mers la device-ul folosit in accesare. Pana atunci ramanem pe vechile teme, multumesc pentru report-uri.

Reply
(16-05-2019, 10:09)adif Wrote: problema e ca atunci cand intri pe un thread nu te duce la ultima postare (sau ultima citita) si nici nu are optiune 'last page'. Trebuie sa introduci pagina manual.

+1

Aceeasi problema este acum si in varianta desktop
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST & IMS baskets, Acaia Pearl, Bravo Tools
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press, Moka

Reply
Asadar, pe mobile am revenit la tema veche, am schimbat si culorile si totul ar trebui sa fie ca inainte, ba chiar mai bine caci am reintrodus meniul pierdut din partea de sus.

Pentru ca in browserul fiecarui s-a produs probabil o amestecatura, cel mai bine ar fi sa intrati in  Settings / Applicatons  / Chrome (banuiesc ca folosesti Chrome) / Storage si sa dati Clear Cookies
Apoi refresh la pagina si gata!
Pentru iOS nu stiu pasii de clear cookies, dar banuiesc ca nu e mare lucru.
La mine merge perfect totul, inclusiv cu cele de mai sus (latest post, last page etc)

Reply
Nope! Nu folosim Chrome. Exagereaza cu spionajul. Wink
Expobar Office Leva | Fiorenzato F5 | Aeropress
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia Evolution | Gaggia MDF

Reply
Da, pare totul ok, ca înainte. Faine și noile culori.

Nici cum nu se poate integra și semnătura userului?

Trebuie să se poată, nu e nici un webmaster printre noi?

Reply
Dezvoltatorul temei a abandonat proiectul din pacate iar platforma MyBB duce lipsa de versiuni de mobile, nu am inteles de ce. Au promis anul acesta mare update, asteptam...

Reply
Din pacate pe niciuna dintre versiuni, mobil sau desktop, atunci cand intri pe un thread nu esti trimis la ultima postare necitita, ci la prima... Poate se poate rezolva Smile
Kinu M47 | Hario V60 | Flair PRO | Popcorn Popper

Reply
Nu e buna

Reply
In varianta desktop, daca din index apesi direct pe numele topicului, te duce direct la ultima postare
[Image: 55M5hni.png]

Sau daca urmaresti lista cu ultimile postari din cadrul Recent Posts, apesi Last POst si te duce tot la ultima postare

[Image: GZ7C0bi.png]

in varianta Mobile ai la dispozitie butonul Last in dreptul fiecarui topic
[Image: iAm5A67.png]

Poate trebui sa dai un clear cookies and cache

Reply
La mine, diferenta fata de ce era inainte e urmatoarea:
Am sters cookies & cache...
Atat in Windows (Chrome si Firefox), cat si in Android, cand dau click pe titlul topicului ma duce la prima postare. In versiunea veche, cand eram logat si dadeam click pe titlu, ma ducea direct la ultima postare necitita.
Acum exista doar varianta de a ajunge la prima postare (inutil) sau la ultima postare dand click in partea dreapta (ca in poza de mai sus) si luat la mana care sunt postarile necitite, din aduceri aminte.

E o chestiune de confort, dar daca altfel nu merge, cred ca se poate trai si asa..

Reply
Te referi la click-ul pe titlul topicului din sectiunea Recent post?

Reply
Dar de ce schimbi ceva ce merge?

Reply
Nu s-a schimbat nimic, e totul ca inainte Smile 

Am dorit testarea unei teme noi de mobile, cu functiile actuale si ceva in plus. Asa si Windows XP merge dar 8.1 e altceva... Smile 

Schimbari vor mai fi facute pentru ca platforma software a forumului se va upgrada si incet incet plugin-urile actuale nu vor mai fi compatibile, nivelul de securitate va scadea, noi functionalitati pe care forumuri mari ca Softpedia, spre exemplu,  le au deja, aici nu vor putea fi implementate. Plus partea de mobile, care poate si trebuie sa fie imbunatatita substantial ca experienta, fara instalarea de aplicatii suplimentare gen Tapatalk. Sunt 50.000 de vizitatori lunar iar 30% dintre ei o fac de pe mobile.

Reply
(16-05-2019, 14:20)KrisssKros Wrote: La mine, diferenta fata de ce era inainte e urmatoarea:
Am sters cookies & cache...
Atat in Windows (Chrome si Firefox), cat si in Android, cand dau click pe titlul topicului ma duce la prima postare. In versiunea veche, cand eram logat si dadeam click pe titlu, ma ducea direct la ultima postare necitita.
Acum exista doar varianta de a ajunge la prima postare (inutil) sau la ultima postare dand click in partea dreapta (ca in poza de mai sus) si luat la mana care sunt postarile necitite, din aduceri aminte.

E o chestiune de confort, dar daca altfel nu merge, cred ca se poate trai si asa..

Aceeași problema o am și eu. Dacă pana acum se ducea direct la ultimul post necitit, acum se duce la primul, iar butonul cu last post nu apare la toate topicurile.
Kinu M47 | Hario V60 | Flair PRO | Popcorn Popper

Reply
(16-05-2019, 15:22)Lyvyoo Wrote: Nu s-a schimbat nimic, e totul ca inainte Smile 

... La mine , tot  nu a revenit cum era inainte - nici dupa stergerea cookies - ... a ramas modificata sectiunea " recent threads "  in sensul in care apare si nr. de pagini continute ... dar se poate trai si asa ... Cool ...
    Versiunea de mobil - cea de dimineatza - mi-a placut mai mult , era mai vizibila ( ... afisata mai mare in Win ) ... asta , fiind privita din Firefox Big Grin .
     Asteptam sa vedem ce ne mai rezerva viitorul ... Big Grin ... ( sotzul viiturii ). Culoarea nu cred ca mai conteaza , la vremurile pe care le traim ... se asorteaza.
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
@Laddu - trebuie sa fie ceva cu browserul tau, nu imi dau seama cum sa nu existe Last Post in dreptul fiecarui topic...  Am transmis un ticket catre dezvoltatorul plugin-ului, poate fixeaza si treaba asta cu redirectionare catre ultimul post la click pe titlu. Inainte asa era?

@Levo - Voteaza!    Idea

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)