Hello There, Guest! Login Register


Tehnica latte art si obtinere crema lapte

Salut! Si eu am avut problema asta și m-au ajutat mult sfaturile de pe acest thread. Pe scurt, bag duza integral in lapte pana simt ca se încălzește ușor, apoi încep să o ridic ușor sa bage aer pana ajunge aproape fierbinte dar nu cat sa ma frigă. Nu creste mai mult de 25-30% volumul in acest fel, apoi agit bine și obțin o cremă perfectă de cele mai multe ori. Deja nu-mi mai este greu să fac un tulip sau o inimă  Wink ​​​​​​.
Succes
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
(13-11-2020, 22:45)d2florin Wrote: Momentan frotez in latiera de 500ml motta europa Unde gresesc dacă volumul creste. prea mult.?
Pt Latte art se recomanda sa torn laptele frotat intro latiera de 350 cu botul ascutit? Cu asta mare motta de 500 nu prea îmi iese Sad

Cred ca bagi prea mult aer. Tine teava la suprafata mai puțin, pana creste cam 1-1,5cm volumul (poate dura putin, 5-10 sec la un boiler mic ca al nostru) si apoi scufund-o un pic și incalzeste in timp ce faci vartej. Se poate sigur face latte art si cu motta europa de 500, daca mie care sunt incepator mi-au iesit desenele de mai jos (uratele, dar care arata ca se poate totusi), cineva care se pricepe sigur poate face f ok

[Image: aQXH9NP.jpg][Image: PAYcF4V.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Mulțumesc de sfaturi, intradevar cred ca țin duza prea mult la suprafață.. Dar Radunim are o tehnica diferita fata de a ta.. Dragoș. Eu procedez exact ca tine.
Aveam cazuri unde ajungea spuma pana în gura latierei. Big Grin
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(14-11-2020, 00:04)d2florin Wrote: Mulțumesc de sfaturi, intradevar cred ca țin duza prea mult la suprafață.. Dar Radunim are o tehnica diferita fata de a ta.. Dragoș. Eu procedez exact ca tine.
Aveam cazuri unde ajungea spuma pana în gura latierei. Big Grin

Exact asa făceam și eu inainte și iesea o spuma densa pe care nu puteai sa o torni pt desene. Ce mai fac: mai amestec dintr-un pitcher in altul si se mai omogenizează, am mai vazut barista care fac asa. Sau torn un pic la inceput in chiuveta sa cada spuma prea groasa daca exista, care strica baza desnului
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(14-11-2020, 00:20)dragos.stoian Wrote:
(14-11-2020, 00:04)d2florin Wrote: Mulțumesc de sfaturi, intradevar cred ca țin duza prea mult la suprafață.. Dar Radunim are o tehnica diferita fata de a ta.. Dragoș. Eu procedez exact ca tine.
Aveam cazuri unde ajungea spuma pana în gura latierei. Big Grin

Exact asa făceam și eu inainte și iesea o spuma densa pe care nu puteai sa o torni pt desene. Ce mai fac: mai amestec dintr-un pitcher in altul si se mai omogenizează, am mai vazut barista care fac asa. Sau torn un pic la inceput in chiuveta sa cada spuma prea groasa daca exista, care strica baza desnului
La mine functioneaza cu turnatul dintr-o latiera de 350 intr-una de 600. Am observat o imbunatatire. Deci cine are 2 latiere sa incerce pentru ca ajuta la omogenizare.
Lelit Elisabeth PL92T - Eureka Mignon Specialita 17 NX
 
Reply
O tehnica interesanta de aerare a laptelui cu french press pt o crema de lapte ceva mai calitativa:

https://youtu.be/wFFJ-NLjNZY

Ignorați partea cu cafeaua instant, crema de lapte si latte artul arata chiar bine Smile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Azi am făcut latte art cu lapte marca proprie Carrefour la sticla de sticla, 3.5. A ieșit f gustos și o crema f faina. Mai faina decât cel de la laptaria cu caimac. L am cumpărat ca l am văzut la reducere. De obicei luam de la alta firma la preț întreg. Smile))

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
E același lapte de la Monor, Carmolact Bistrița, pe care îl găsești și în alte formate. L-am folosit și eu mai multe luni dar nu aș spune că e cel mai bun la gust.

Dacă vreți un lapte care să nu domine cafeaua, căutați ceva cu cel mult 3% proteine. Covalact la cutie roșie e un exemplu.
 
Reply
Folosesc Zuzu cu 3,5% grasime si mi se pare excelent.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
3% proteine are Pilos la 1l de la Lidl , eu cu acesta mă împac cel mai bine.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Nu cred ca s-au postat filmarile de mi jos, dar mi se par foarte utile pt incepatori ca mine:

In acest Video iti arata atat cum sa introduci duza cat si cum sa aerezi laptele..pana la 45 grade mentii duza in interiorul laptelui cam 3-5 mm, dupa care introduci mai mult, la 65 opresti.

Cam ce recomanda si colegul @RaduCarutasu, doar ca el recomanda sa aerezi pana la 35 grade. Depinde cat de aerat vrei laptele.

Si [Image: watch?v=4XiFpLlzqPA]aici cam acelasi lucru .

Al naibii ce usor pare.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
Salutare,
Doresc sa achiziționez o latiera motta europa de 35cl dar am observat ca nu prea se mai găsește nicăieri, ci doar modelul colorat pe exterior și sablat pe interior.
Momentan am o latiera de 35cl classica. Am observat ca dotarea iese mult mai ok in astea model Europa.
Ce părere aveți : este ok modelul sablat sau sa rămân cu modelul clasic?
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Aici de inox: https://origocoffee.ro/collections/metod...9657250437

Stratul interior al celor 'colorate' e mai usor de curatat. Plus ca picaturile de apa nu se vad pe suprafata colorata Smile
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
(08-02-2021, 12:22)d2florin Wrote: Salutare,
Doresc sa achiziționez o latiera motta europa de 35cl dar am observat ca nu prea se mai găsește nicăieri, ci doar modelul colorat pe exterior și sablat pe interior.
Momentan am o latiera de 35cl classica. Am observat ca dotarea iese mult mai ok in astea model Europa.
Ce părere aveți : este ok modelul sablat sau sa rămân cu modelul clasic?
Ms

Salutare, am eu una pe care nu o mai folosesc de ceva vreme , sta degeaba. Nu ma gandisem sa o vand, dar daca este modelul de care ai nevoie o dau.[Image: 9zvWWJg.jpg][Image: b7KdEXR.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Salut,
Da, este ok. Cat ceri pe ea?
Sunt din Iași.
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Ofertele se pot discuta in privat, suntem offtopic
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Un alt video apărut recent, cu informații utile și bine explicate (părerea mea) pentru spumarea laptelui, inclusiv pentru variantele alternative.

 
Reply
probabil a mai fost postat, dar pentru cineva care doreste mai in detaliu aceasta arta, cred ca e poate cel mai complet tutorial pe tema frotarii.
https://www.youtube.com/watch?v=x5nOFirDRTo&t=321s
 
Reply
si o continuare la postarea lui sochaux_ Smile https://www.youtube.com/watch?v=kVEvII6YalE
Lelit Elizabeth PL92T V2 | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Bravo tools 
 
Reply
Continuă seria:

 
Reply
Mai are sens să postez sau deja cei interesați de subiect îl urmăriți pe youtube? Smile

 
Reply
nu reusesc sa frotez deloc laptele asa cum ar trebui. desi am luat lapte gras, il tin la frigider, tin latiera inclinata cum trebuie, nu vrea deloc sa faca laptele cremos si spumos. foarte putin. apoi incepe sa friga si termin cu un bazaici dinala de 5 lei din ikea. 
exista tevi sau capete de frotare mai pt neindemanatici ca mine? 
si am observat ca laptele ramane lipit pe capul de frotare, iese doar cu buretele de bucatarie.
 
Reply
E nevoie de exercițiu. După ce termini de frotat trebuie curățată țeava cu o cârpă umedă. Eu personal urmăresc să se formeze un ciclon în vas. Pentru asta țeava trebuie să fie ușor deasupra laptelui și să fie robinetul deschis suficient. Lapte UHT de 3,5 folosesc.
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
Cred ca am mai menționat asta ceva mai sus. Exersează cu apa și o picătură de săpun lichid/de vase. Se comporta similar cu laptele. Uită-te pe YouTube cum fac alții. E greu sa îți descriu ce sa faci dar important este sa asculți poate mai mult decât sa vezi. Vârful întra foarte puțin în lapte (1-2mm), asezi de asa natura încât sa se facă un vortex în latiera. Trebuie sa auzi doar un fâsâit continuu, nu zgomot mare (vârful e prea sus deasupra laptelui și baga mult prea mult aer), nu țiuit sau zgomot deranjant (vârful e prea mult băgat în lapte).
In primele secunde poți accepta primul zgomot ca să începi cu ceva aer după care menții la suprafață (ceva mai adanc in faza de vortex - jumătate de vârf, maxim) ținut înclinat.
Cum spuneam, e greu de descris. Uită-te pe YouTube, sigur găsești ceva.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
am incercat si cu sapun, se face vortex, doar ca pe yt la altii creste in volum, la mine nu, doar putin.
 
Reply
Deschie robinetul de abur la maxim si baga doar varful capului de frotare in lapte. Inainte de asta deschide robinetul si lasa sa iasa apa care e pe teava pana vine doar abur
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
(12-09-2021, 15:56)motanel_pufos Wrote: am incercat si cu sapun, se face vortex, doar ca pe yt la altii creste in volum, la mine nu, doar putin.
Ridici ușor vârful ca să bagi aer. Nu foarte mult ca o sa facă bule mari.
După ce ți-a crescut în volum (sau cel mult pana devine călduță latiera) îl fixezi ca să înglobezi tot aerul. Nu e ideal dar poți începe asa. Poți lejer sa dublezi săpunul cu apa.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
cred ca bagam prea mult varful, adica cam jumate din tamburusul ala. o sa mai testez si azi, noroc cu bazaitoarea, ca sa nu arunc laptele.
 
Reply
am reusit, am bagat doar utin varful si mi-a iesit o crema mare, tripla sau chiar de 4 ori umflata.  Banan
 
Reply
Vezi sa nu faci spuma pana la urma, treci in cealalta extrema. O scoti cu linugura.  Rolleyes
Si eu am insistat cu frotarea destul de mult.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 4 Guest(s)