Hello There, Guest! Login Register

Tehnica latte art si obtinere crema lapte

Au ramas de aur explicatiile lui @RaduCarutasu din 2014. Urmeaza-le intocmai. Poti folosi orice fel de lapte, de 1.5, nu strica vreun lapte scump. Merge chiar si cu apa si o picatura de detergent de vase.
DAca a face un espresso se invata repede, tuturor pe forum ne-a dat batai de cap frotarea laptelui.
Din experienta personala (destul de slaba oricum, pe lapte) am observat ca obtii mai usor crema de lapte daca tii mereu inclinata latiera, inca din prima faza, decat daca o inclini doar cand incepe faza a doua. 
Cel putin la inceput e mai usor sa obtii o crema ok in latiera de 600ml decat in cea mica. Probabil pentru ca tine mai mult frotarea si ai timp astfel mai mult sa iti corectezi greselile. 
Extrem de importanta mi se pare amestecarea cremei de lapte dupa ce ai terminat cu aburii, latiera stand pe masa si invartind-o cat poti de in forta, fara a da laptele pe afara. Se produce o omogenizare de care ai nevoie, mai ales daca nu ai mana sa faci din prima o crema perfecta. 
Ca sa rezolvi mai repede, dupa ce citesti postarea lui Radu, ne poti da un link de youtube in care sa vedem exact cum procedezi si ne va fi mai simplu sa ne pronuntam asupra tehnicii.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Ca sa nu Strici laptele și pana sa ajungi la picătura de detergent de vase încearcă cu apa goală.
Eu uitasem sa pun detergent și am fost surprins de rezultat:
1. Mi-am dat seama ca sunt uituc
2. Mi-am dat seama cum creezi vârtejul, care e poziția propice pentru a Creea vârtejul. Wink apoi faci același lucru cu detergent și apoi când seamănă rezultatul treci pe lapte curat.
2018.09  Profitec Pro 300, IMS, Kinu M47 + Niche 2018.12
2017.11     Lelit Victoria, IMS, Kinu M47

Reply
In caz ca va place limba italiană, omul explică destul de bine si detaliat:

Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Un rezultat oribil, nu e de dat ca model videoul asta, doar daca cineva nu stie cum sa procedeze pe Lelitul respectiv  Big Grin
Dalla Corte Mina - Mythos SSP 
Rasnite la vanzare: Mazzer Robur - Dalla Corte One

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)