Hello There, Guest! Login Register


Rasnita buget redus

#1
Caut sa cumpar o risnita de buget redus. Am vazut ca pe piata au aparut multe modele: 
- Rasnita electrica cafea Camry CR 4443 - 309 lei
- Rasnita automata de cafea Graef, CM202 - 309 lei
- Rasnita de cafea ECG KM 1412 Aromatico - 164 lei
- Rasnita automata pentru cafea Caso - 214 lei
- Rasnita automata de cafea Solis, Scala Plus 1661 - 392 lei
- Rasnita de cafea CASO Barista Flavour 424 lei
Poate cineva sa imi dea un sfat ?  Este pentru utilizare casnica de zi cu zi pentru cafea facuta la ibric, espresso, si french press. Sa nu ocupe mult loc. Sau poate imi puteti recomanda un alt model. 
Multumesc
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#2
https://barshaker.ro/Rasnita-de-cafea-AVX-CG1-Conic40
Ai o reducere din prețul afișat că ești membru espressoman.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#3
Salutare,
Gasesti mai multe despre aici:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...-incepator
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#4
(30-01-2021, 20:59)mihaih Wrote: Caut sa cumpar o risnita de buget redus. Am vazut ca pe piata au aparut multe modele: 
- Rasnita electrica cafea Camry CR 4443 - 309 lei
- Rasnita automata de cafea Graef, CM202 - 309 lei
- Rasnita de cafea ECG KM 1412 Aromatico - 164 lei
- Rasnita automata pentru cafea Caso - 214 lei
- Rasnita automata de cafea Solis, Scala Plus 1661 - 392 lei
- Rasnita de cafea CASO Barista Flavour 424 lei
Poate cineva sa imi dea un sfat ?  Este pentru utilizare casnica de zi cu zi pentru cafea facuta la ibric, espresso, si french press. Sa nu ocupe mult loc. Sau poate imi puteti recomanda un alt model. 
Multumesc

Salut, doar ce am vândut râșnița mea CASO Barista Flavour.

Am folosit-o timp de 6 luni.

Dintre cele enumerate de tine am considerat ca este varianta cea mai potrivită pentru mine la momentul respectiv. Foloseam un Delonghi Distinta.

Un scurt review:

- Selectorul e foarte anevoios, treptele sincer nu le-am inteles, trecerile sunt parca prea mici intre 1 și 4 parca prea brutale apoi.
- Retenția e foarte mare chiar și in contextul in care curățăm zilnic râșnița - aprox 2 - 2.5 grame
- Recipientul pentru captarea cafelei se scoate foarte greu și se insera la fel de greu
- Dozarea direct in portafiltru este incredibil de “murdara”. Îți va ajunge cafeaua peste tot
- Finisajele sunt foare bune, atât plasticul cât și metalul
- Selectorul pentru cantitate, care este de fapt un timer funcționează ok, iluminarea cu led este faina și îți da impresia de aparat premium
- bean hopper-ul este in regula, încăpător, ușor de demontat, cu o usa din plastic care nu cred ca îți va da probleme. Capacul este însă dintr-un plastic ordinar. Cred ca acolo s-au zgârcit un pic.
- pe blat arată bine (dacă te interesează asta), mult mai scump decât este in realitate
- este o râșnița rapida

Pentru mine nu a funcționat întrucât nu cred ca se poate obține o macinatura adecvată pentru espresso cu acest aparat. Pentru filtru nu am încercat.

Pretul de 424 lei pare corect, înțelegând însă raportul calitate pret așa cum l-am prezentat mai sus.

Spor la decizie!
[b]Shop[/b]: Slayer Espresso / Mahlkonig E65S gbW / Mahlkönig Guatemala / Varia Aku / Felicita Square / Moccamaster KBG 741 Select
[b]Home:[/b] Wilfa Uniform / Moccamaster Cup-One / ChemeX / Fellow Stagg / AeroPress / Felicita Arc / Origami Dripper
 
Reply
#5
Joke, poza de la topicul cu poze funny. [Image: 45c4c258359cb4ba17f6068ab6462930.jpg]
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#6
Sage Dose Control pro
Eu sunt multumit de ea. O am de 1 an si o folosesc pt. espresso si ibric. Daca mai prinzi si o reducere...
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#7
Se pare ca exista si alte universuri paralele... in care lumea foloseste scule ieftine si e multumita.
La 749 lei sa iti vina si cu funnel si leveler... ar trebui sa invete si altii.
 
Reply
#8
Cât timp nu citești recenziile...

Quote: Nu am prea multe de zis despre aceasta minunăție, doar ca dacă spui Breville, e ca și cum ai spune Ferrari. Dacă va place cafeaua la ibric, ați găsit râșnița perfectă, macină extraordinar de fin. Pentru expresso, puneți râșnița in poziția 20,altfel distrugeți espresorul dacă nu e peste 15 atmosfere. Nu înțeleg de ce se aude un mic zumzet când este în stand-by. De preferat ar fi s-o scoateți din priza după fiecare măcinare
 
Reply
#9
Buna asta cu distrusul espressorului daca nu e peste 15 atmosfere Big Grin
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#10
Rasnita sage pate destul de interesanta și atractiva, dacă este capabila espresso, cred ca ar fi ok. Chiar sunt curios cum este un shot extras din acea măcinată cu acasta rasnita
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#11
Explicati-mi si mie de ce o rasnita de 2000 lei este mai buna decit una de 700 sau chiar 300 lei, daca amindoua macina la turatie mica, dau granulatia care trebuie si constanta.  Eu acuma folosesc o risnita Gaggia MDF si sunt multumit de ea. Si nu a costat decit 600 de lei la oferta de pe Flanco. Nu o folosesc decit pentru uz casnic. Pina la urma ca sa-t faci un espresso este suficient o risnita manuala nu sa tii ditamai tulumba de risnita pe linga espressor care este si el destul de mare
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#12
Nu o sa te poată convinge nimeni pana nu le pui una lângă alta și încerci sa le calibrezi pentru o curgere similara pe un espressor capabil.
De ce e mai buna aia scumpa? Depinde. Uneori este, alteori nu. Cele mai scumpe fie sunt făcute pentru bar în primul rand: foarte robuste motor mare și turații mici dar cuplu mare, direct drive, și cel mai important, cât mai bine aliniate și fără abateri mari.
Una ieftina, are în teorie componente asemănătoare, tolerantele probabil ca nu sunt prea importante în procesul de ctc, ceva mai mult plastic, uneori chiar și unde nu-și are locul făcându-le friabile. Din lista celor scumpa sunt câteva făcute pentru acasă dar cu rezultate cel puțin bune în ceașcă precum sette sau vario. Ambele cu probleme de construcție care pot apărea oricând (după noroc - sunt persoane care nu au intampinat nicio problema și alții care anual mai fac o revizie, ca la mașină).

Din nou, contează ce cauți și pe ce testezi. Dacă tu crezi ca ce ai în ceașcă este identic cu ce poți obține într-o cafenea de specialitate care se respecta atunci ești ok. Și când spun ca ești ok ma refer la faptul ca atât pot percepe papilele tale. Dacă ți-aș spune ca prin simpla schimbare a basket-ului de la o firma bună la alta (nu ma refer la cel stock de 10ron) vei simți diferența poate ma crezi nebun.
Faza e ca o buna majoritate care fac recomandări pe aici au trecut prin mai multe unelte. Și inevitabil au avut nevoie de mai mult, mai precis, mai exact.
Poți alege sa economisești prin cumpărarea unor scule mai scumpe din prima dar posibil încercate de colegi forumiști (asta nu îți garantează ca o sa fie adevărul absolut) sau treci ca majoritatea prin toate fazele (eu din Nov 2017 și pana acum am ajuns la al 4lea espressor plecând de la pl41tem - 2 hx (ns Oscar și lelit Mara - pana la db Bianca). Și din păcate decat 3 rasnite electrice (+ kinu cu doua cuțite).

In fine, spor la căutare.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#13
Eu am sette 270 da sunt mega curios sa fac un test one to one cu un sage sau gaggia mdf pe un lelit 41tem Smile. Când o fi sa schimb rasnita, dar la o rasnita caut și ușurință în utilizare și dacă trebuie sa mai bag câteva milioane da, bag, dar strict or rezultatul in ceasca asi face un test blind.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#14
(31-01-2021, 15:58)d2florin Wrote: Eu am sette 270 da sunt mega curios sa fac un test one to one cu un sage sau gaggia mdf pe un lelit 41tem Smile. Când o fi sa schimb rasnita, dar la o rasnita caut și ușurință în utilizare și dacă trebuie sa mai bag câteva milioane da, bag, dar strict or rezultatul in ceasca asi face un test blind.
 

(31-01-2021, 18:45)mihaih Wrote:
(31-01-2021, 15:58)d2florin Wrote: Eu am sette 270 da sunt mega curios sa fac un test one to one cu un sage sau gaggia mdf pe un lelit 41tem Smile. Când o fi sa schimb rasnita, dar la o rasnita caut și ușurință în utilizare și dacă trebuie sa mai bag câteva milioane da, bag, dar strict or rezultatul in ceasca asi face un test blind.

Daca iti cumperi un Ferari il cumperi ca sa arati ca ai bani si o anumita pozitie sociala fiindca oricum nu ai ce face cu 600 CP si nu ai mai mult confort ca la o masina de 50000 EURO  Printre altele am vazut ca Ferari mai iau si foc Smile
Cite grame de cafea iti trebuie pentru un expresso ? Nu ajunge o risnita buna manuala ? Nu dureaza mai mult de 2 minute sa o macini. Si cu ce-i mai buna rasnita ta de 2700 de lei care mai ocupa si o gramada de spatiu pe masa ? Asta sa ma convingi.
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#15
Colegul Vlaicu are perfecta dreptate. Fiecare persoană își face la început alegerile în funcție de buget și de gradul de exigenta pe care îl are, in privința gustului cafelei. Toți credem la început că o râșniță ieftina cu multe trepte de reglaj face același lucru cu una care este dublu ca preț. Pe cale de consecință fiecare va trebui să treacă prin etapele normale ale experimentării pe propria piele, in funcție de bugetul disponibil la un moment dat și apoi daca exigențele gustative cresc, vor crește și investițiile. Personal, fiind posesor de espressor cu râșniță inclusa, am crezut inițial că o râșniță cu care poți scoate un espresso decent este suficientă. Totuși citind multe din părerile colegilor espressomani, m-am hotărât și am cumpărat o râșniță Eureka Mignon Specialita. Verdictul este clar : râșnița imbunătățește calitatea extracției prin precizia și echilibrul granulației. Cafeaua mea este mult mai buna și posibilitățile de extracție sunt mai numeroase chiar daca nu am schimbat încă espressorul. Apropo, colegul Vlaicu, am văzut că printre espressoarele pe care le-ai avut s-au numărat și Gaggia Clasic și Lelit 41 TEM. Daca azi, ar trebui sa alegi intre cele doua, bugetul fiind limitat, ce ai alege?
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#16
(31-01-2021, 15:35)mihaih Wrote: ...Eu acuma folosesc o risnita Gaggia MDF si sunt multumit de ea. Si nu a costat decit 600 de lei la oferta de pe Flanco. Nu o folosesc decit pentru uz casnic. Pina la urma ca sa-t faci un espresso este suficient o risnita manuala nu sa tii ditamai tulumba de risnita pe linga espressor care este si el destul de mare

Chiar am vrut sa te intreb din start de ce ai vrea sa schimbi rasnita "de firma" din semnatura pentru ieftinaciunile alea noname ?  Confused Huh
 
Reply
#17
Smile, dacă la postul meu te refereai, nu am dat 2700 RON pe rasnita și plus ca nu trebuie sa conving pe nimeni pana la urma sunt banii tai. Spor
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#18
(31-01-2021, 19:33)renatoa Wrote:
(31-01-2021, 15:35)mihaih Wrote: ...Eu acuma folosesc o risnita Gaggia MDF si sunt multumit de ea. Si nu a costat decit 600 de lei la oferta de pe Flanco. Nu o folosesc decit pentru uz casnic. Pina la urma ca sa-t faci un espresso este suficient o risnita manuala nu sa tii ditamai tulumba de risnita pe linga espressor care este si el destul de mare

Chiar am vrut sa te intreb din start de ce ai vrea sa schimbi rasnita "de firma" din semnatura pentru ieftinaciunile alea noname ?  Confused Huh

Ii va veni si ei rindul sa o schimb ca ma cam enerveaza acel dozator Smile  Am nevoie de o rasnita pentru cineva care nu-si permite un buget mare dar, nu vreau o rasnita cu 28.000 rot/min si care zdrobeste boabele de cafea prin lovire.
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#19
Definește limita bugetului redus. Exemplu : 1/ râșniță manuala Kinu - 700 lei (posesorii acestui model sunt extrem de multumiti de calitatea râșnirii) , 2/ Râșniță Eureka Mignon Specialita 15BL - 1700 lei ( are dimensiuni de gabarit asemănătoare cu MDF și o calitate a râșnirii net superioara). Succes in alegere.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#20
Încă am Gaggia classic varianta cu boiler din inox. Pid-ul de la lelit ajuta mult. GC pe care îl am acum a fost și ieftin (1000ron de nou, practic) și, sincer, face ce-mi doresc pentru un espressor in deplasare și în bugetul acela. Îl folosesc cu o rasnita stepped recondiționat și kinu (pentru cafeaua mea). Am tot zis ca ii pun pid dar nu am ajuns.
La lelit am apreciat bronz-ul, eleganta cu care era construit, ceva mai silențios și vibra mai puțin. Portafiltrul era mai ușor decât la Gaggia dar era mult mai bine finisat.
Nu m-am jucat niciodată cu varianta de boiler de AL asa ca ma abțin din a face afirmații. Și asa mi se pare mult marketing în jurul GC Pro pentru ce cer.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#21
(31-01-2021, 12:55)Cosminchir Wrote: Buna asta cu distrusul espressorului daca nu e peste 15 atmosfere Big Grin
Are dreptate . Am eu Smart grinder pro și am stricat un krups pentru că am măcinat prea fin. A pușcat comutatorul. Si și a mea zumzăie până să intre în standby.

Sent from my SM-T515 using Tapatalk
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)