Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Mahlkonig Vario

#1
În Germania se vinde deja Vario2:
http://www.amazon.de/Mahlk%C3%B6nig-Vari..._1?ie=UTF8&qid=1351786963&sr=8-1
 Ce credeţi sunt diferenţe notabile comparativ cu 1 ?
 De asemenea importatorul ptr Ro,are în ofertă această nouă variantă?
 Posesorii de 1 aţi face upgrade la 2?
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#2
Nu am gasit nici o diferenta intre rasnita din link si cea care am luat-o eu in mai 2012 din Romania. Probabil varianta veche ar fi asta:
http://weeklyroast.com/store/baratza-var...older.html

fara, literele si cifrele din stanga-dreapta.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#3
(01-11-2012, 21:09)zuluafonu Wrote: Nu am gasit nici o diferenta intre rasnita din link si cea care am luat-o eu in mai 2012 din Romania. Probabil varianta veche ar fi asta:
http://weeklyroast.com/store/baratza-var...older.html

fara, literele si cifrele din stanga-dreapta.
Idem, Vario achizitionata iunie 2012 (prietenii stiu de ce Tongue)
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
(01-11-2012, 23:47)baloozzy Wrote: Idem, Vario achizitionata iunie 2012 (prietenii stiu de ce Tongue)

Si s-ar putea sa repetam istoria Black Coffee Friday odata cu emag Angel

E doar un zvon...sa vad daca achieseaza cine trebuie. Deocamdata nimic mai mult Big Grin
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(01-11-2012, 19:30)palado Wrote: În Germania se vinde deja Vario2:
http://www.amazon.de/Mahlk%C3%B6nig-Vari..._1?ie=UTF8&qid=1351786963&sr=8-1
Ce credeţi sunt diferenţe notabile comparativ cu 1 ?
De asemenea importatorul ptr Ro,are în ofertă această nouă variantă?
Posesorii de 1 aţi face upgrade la 2?
Asta e si in Romania. Eu de exemplu am varianta "veche" luata acum un an. Difera intr-adevar doar acele gradatii cu litere/cifre

Varianta "de upgrade" este Vario W, care costa cu 100E in plus parca, pentru acel cantar incorporat care mie mi se pare inutil caci nu macini in recipientul de plastic din dotare ci direct in portafiltru.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Vario 2012 are cantar .
Timerul are posibilitatea de a seta grame si astfel se rasneste exact cantitatea dorita .
Rasnirea nu se face , in acest caz , in sita ci in vasul colector care are dedesubt , incorporat in rasnita , un cantar .
Din vas se toarna in sita .
Nu as schimba rasnita actuala deoarece i-am fixat si eu in partea de jos un cantar mic pe al carui taler am pus un pahar din plastic in care rasnesc , exact , cantitatea dorita .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#7
E oarecum impropriu spus Vario 2012... Cele fara gradatii au disparut de pe piata si acum sunt doua modele distincte in Europa: Mahlkönig Vario "normal" si Mahlkönig Vario W. Cel ce cantareste este Vario W si costa 500E. Am gasit acum un mail de la marketingul Mahlkönig Germania, caci atunci cand mi-am luat Vario eram curios cat mai este pana la aparitia Vario W in Europa. Si termenul fiind foarte indepartat iar pretul piperat, nu am mai asteptat.

Din ce vad si display-ul este mai clar la cele din seria noua, decat la varianta veche

Inainte de aparitie, marketingul lor imi scria asa:

The grinder has a listprice of 499,- Euros.
The display itself is not new, it is just the scale of both sides for grind adjusting changed. On the webpage we have a photo of this new frontcover.
Regarding the plasticring we dont really have bad feedback from the market that there will be no change of it in the future.


* ii intreebasem si de piesa din plastic de langa cutitul superior, caci imi era frica de fiabilitatea ei.

O clarificare, Radu, pentru cei mai la inceput - nicio rasnita nu macina in acest moment in portafiltru o anumita cantitate. La fel nici Vario W. Mereu tu vei seta timpul de curgere, care se afla intr-o legatura indirecta cu cantitatea de cafea ce va curge. Deci nimeni sa nu-si inchipuie (din lipsa de experienta) ca Vario W are niste setari sa iti macine 7g in portafiltru. Nu. Are un cantar incorporat asa cum povestea Radu, si pe acel cantar pui un recipient de plastic, apesi tasta TARE sa iti anuleze greutatea recipientului si sa apara 0 pe ecran, apoi tot ce macini cade in recipient, si mai departe se afiseaza pe ecran greutatea cafelei continute.

Mai pe scurt sunt 100E aruncati.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Quote:E doar un zvon...sa vad daca achieseaza cine trebuie. Deocamdata nimic mai mult Big Grin
Sa înțeleg că ai început să faci demersuri în acest sens?
Ar fi o realizare minunată si totodată cred că ar avea un succes mai mare decât cea din iunie, pentru că de atunci ti-ai dublat numărul de membri ai forumului. Succes și s-auzim de bine!
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#9
Pai initial asa am vrut, sa fie odata cu emag sau in preajma acestei date. Apoi prajitorii si importatorii "m-au luat pe sus" sa o fac mai repede Smile Mai ales Mihai de la Sarkis, la insistentele caruia am ales atunci 13 iunie. Si a facut foarte bine caci a fost un Black Coffee Friday frumos.

Saptamana viitoare voi avea vesti noi si o eventuala confirmare. Adica imi doresc un Black Coffee Friday mai mare decat data trecuta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Liviule, faci tu ce faci si ne bagi iar la cheltuiala... Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#11
Cred ca ma (ne) injura multe neveste/partenere cu forumul asta ... Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Mie mi-au zis ai mei ca am luat-o razna la batranete, dar mai mult n-au tupeu sa comenteze Big Grin
Dar cafeaua mi-o lauda toti...Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#13
De BCF 2012 am dat comanda de un Vario, specificand să fie setata pentru espresso. Astăzi, am fost sunat de catre importator, care mi-a comunicat ca nu se poate umbla la sigiliul cu pricina, deoarece în felul acesta se pierde garantia, iar setarea pentru espresso o pot face singur prin mutarea slidurilor la nivelul minim. Credeti ca este suficient ceea ce spun ei sau trebuie neapărat de umblat la acel sigiliu?
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#14
La un moment dat, unele Vario veneau setate pentru espresso, iar altele nu macinau atat de fin si trebuiau calibrate din acel surub ascuns de catre abtibildul de azi. De cand cu "Vario 2", acel surub de reglaj nu mai este accesibil decat prin dezlipirea unui sticker de garantie, masura luata din cate am auzit pentru ca au venit la nivel mondial multe Vario cu dintii rupti de la apropierea fara cap a cutitelor.

Acum logic ar fi ca toate aceste rasnite cu abtibild pe surub sa fie setate din fabrica inclusiv pentru espresso. Poate cine a cumparat mai recent o astfel de rasnita ne da o parere. Importatorul ar trebui sa stie mai bine si sa isi asume cele spuse.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
Am comandat si eu un Vario de Black Friday.
Astazi am vorbit cu cei de la vanzari care mi-au spus ca nu o pot regla suplimentar din surubul acela sigilat intrucat se pierde garantia de la producator.
Totusi mi-au spus ca se poate folosi cu succes pentru espresso iar la setarea cea mai fina practic aproape se blocheaza espressorul.

De asemenea pers. dela service cu care am si vorbit mi-a spus ca din 50+ bucati vandute li s-au intors inapoi la garantie cu curelele tocite acele modele la care s-a umblat la surub si ca ei nu recomanda modificarea.

Maine trebuie sa imi ajunga rasnita la Timisoara si voi veni cu mai multe amanunte
Expobar Brewtus IV + Eureka Zenith 65 E
 
Reply
#16
Am primit rasnita. E mai micuta decat mi-am imagiant-o. Am facut rapid un espresso simplu , 7 grame , timp de macinare 6,5 secunde.
Cafeaua e din comert, un pic vechiuta. Setarea aproximativa pentru 25 secunde - espresso simplu : 1-M sau pe-acolo
E misto suportul de portafiltru ca poti sa o folosesti hands-free. La mine nu sta tocmai orizontal (un pic aplecat cu vreo 5 grade) dar e ok.
Cafeaua in portafiltru este in forma de con si folosesc degetele pentru a omogeniza orizontal macinatura inainte sa folosesc tamper-ul. E ok metoda asta ?
Mai revin pe topic cand schimb cafeaua.
Expobar Brewtus IV + Eureka Zenith 65 E
 
Reply
#17
Mie mi s-a parut incomod carligul acela si l-am desfiintat. e ok si metoda cu degetul. Pentru mai multa exactitate poti folosi un ac ceva mai gros (cum sunt cele de disectie) sau cum am eu, o surubelnita subtire de ceasornicar Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Mda... intrebam pe undeva daca reducerea de Black Frydai Coffee se face (si) cu produse desigilate, desfacute, folosite...
Nu m-am gandit nici o clipa ca se va implementa asa sistem chiar pe pielea mea. Sad
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#19
Adica?

Vezi ca rasnitele Vario vin din fabrica cu urme de cafea pe cutite, si scrie in manual ca e posibil sa aiba urme de rasnire, pentru ca se face proba in fabrica. De aceea ai o pungulita de Grindz in pachet, ca sa ii dai o curatare. A mea la fel a venit, acum un an, ca de altfel majoritatea de pe aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Si a mea a venit tot cu resturi de cafea si nu a fost o problema. Daca nu ma inseala memoria, pe una dintre foile cu care vine rasnita chiar scrie ca a fost testata in fabrica inainte de a fi trimisa si ca sunt resturi de cafea in rasnita.
Eu nu am reusit nicicum sa desfac, desurubez cutitul superior pentru curatare, conform instructiunilor din manual. As mai da cu aspiratorul din cand in cand pe acolo. Voi ati reusit sa scoateti cutitul superior?
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#21
Merge scos mai greu, dar merge. E normal pana la urma sa se tina bine.

Dupac e scoti cosul de boabe, invartiin sens invers acelor de ceasornic de acele urechiuse. Nu apasa in acelasi timp ca sa nu exerciti o presiune nedorita asupra mecanismului. Daca te uiti cu atentie, vei observa ca in sensul acelor de ceasornic are o piedica ce blocheaza suprainfiletarea.

Oricum, retine foarte putina cafea in interior. Cunill de exemplu ascundea prin camera de rasnire surprinzator de multa cafea macinata.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Mulțumită lui Liviu, de câteva zile mă număr și eu printre posesorii de Mahlkonig Vario. După mai multe încercări astăzi cu 2 la macro și M la micro cu o cafea de aproximativ 3 saptamani ,dar ținută la congelator, din 16g am obținut un espresso de cca 60ml in 28sec, zic eu foarte bun.Smile
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#23
(28-11-2012, 14:20)zuluafonu Wrote: ... Voi ati reusit sa scoateti cutitul superior?

Pentru cine doreste exista scule specializate. Wink
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#24
Rugamintea mea inainte de achizitia unui Mahlkonig Vario a fost ca cei de la service sa o calibreze. Raspunsul a fost ca la momentul actual nu mai este nevoie de asa ceva. Maine o primesc, am sa revin cu opinii si mai ales intrebari. Idea
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#25
Sa ne confirmi te rog daca pe maxim de fin blocheaza espressorul, cu 14g de cafea, folosind sita dubla. Pentru Vario este topic separat - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-Vario2
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
(18-01-2013, 00:24)Lyvyoo Wrote: Sa ne confirmi te rog daca pe maxim de fin blocheaza espressorul, cu 14g de cafea, folosind sita dubla. Pentru Vario este topic separat - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-Vario2

Asta pot sa raspund si eu, cred ca depinde si de cafea.
Cu o cafea putin mai veche, posibil ca minimum sa nu ajunga. Acum am una ceva mai veche scoasa de la congelator care curge bine pe la 1-B...deci aproape de minim.
Ultimul sortiment de Sweet curgea ok pe la 1-M/N
Expobar Brewtus IV + Eureka Zenith 65 E
 
Reply
#27
(18-01-2013, 00:24)Lyvyoo Wrote: Sa ne confirmi te rog daca pe maxim de fin blocheaza espressorul, cu 14g de cafea, folosind sita dubla.

Da, se blocheaza.
Dupa mai multe combinatii la Vario, cel mai mult m-a satisfacut 2-A.
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#28
De azi, dupa negocieri aprige cu Marian Smile comunitatea espressoman are ocazia sa cumpere Vario cu 1650 de lei, prin acelasi tabloul de reduceri. Nu stiu cat va dura minunea...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Sper ca va tine o luna de zile. Va fi următoarea mea achiziție !

Observ ca exista o tendința de reducere la Vario. Kfea.ro a redus-o 90 lei pana la 1705.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#30
(23-02-2013, 15:06)Lyvyoo Wrote: De azi, dupa negocieri aprige cu Marian Smile comunitatea espressoman are ocazia sa cumpere Vario cu 1650 de lei, prin acelasi tabloul de reduceri. Nu stiu cat va dura minunea...

Liviu,e vorba aici de Vario2, cea cu cantar? Un prieten vrea o rasnita,si asta ar fi varianta cea mai buna.Astept raspuns,merci.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)