Hello There, Guest! Login Register


Rasnita G-iota DF64 single dose, cuțite plate 64mm Italmill, sub 450 (EXPERIENTE)

(27-03-2024, 17:23)sivex Wrote: Am și eu o situație legată de DF64: pare că se desfiletează capacul mare după vreo 10 râșnițături.
Plec cu indicatorul de la 30 și ajunge singur pe la 31 după ceva vreme.
O fi și cafeaua mai casantă și se transmit vibrațiile...
Mă gândesc să îi pun ceva bandă teflon să strângă mai tare. A mai pățit cineva așa ceva ?

La mine punctul zero e undeva la poziția 15, iar râșnițarea pentru espresso o fac pe poziția 30.

Eu dacă nu beau ceai și ”mă joc” pe espresso cam în aceleași limite, la ambele generații am rezolvat simplu cu un marker fără nici un inel.
 
   
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
(28-03-2024, 17:03)sivex Wrote:
(28-03-2024, 15:33)staicueduard Wrote: trebuie sa pui o vaselina mai vascoasa decat ce e acum pe ea.
in niciun caz nu trebuie sa pui altceva, banda de teflon sau cine stie ce.
au fost cazuri in care filetul s-a distrus dupa o treaba ca asta.

pune pur si simplu o vaselina cu o vascozitate mai ridicata.  vei misca roata mai greu, dar macar ramane fixa

good idea, mulțam ! o să încerc.

(28-03-2024, 15:37)anyidulike Wrote: Ca sa minimizezi riscul de a strica filetul, ai putea sa pui acea vaselina fara a desuruba de tot partea de sus, ci doar partial.

exact !

vaselina a rezolvat problema, în sensul că absoarbe toate vibrațiile pe care le transmitea motorul în capac/filet și astfel nu se mai deplasează capacul  Cool
Lelit PL41TEM, G-iota DF64 + Kinu M47
 
Reply
ma bucur ca ai reusit
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)