Welcome Back Log In Create Account


Rasnita Bentwood Vertical 63

#31
asta este o râșniță care place la mine foarte mult. :)
am citit post cu post, că inca nu sunt așa multe.
Faine schimburile de "opinii" Darsidius & Renatoua .
microni, chestii, inginerie, scule așchietoare. Mie îmi plac graficele alea, îmi par foarte sugestive pentru a înțelege granulometria..Acuma să facă ei în fabrica pe fiecare râșniță o analiză de granulometrie?
Un link cu prețuri Italia, UE? Colegul vladdooo daca este permis ne poți spune de unde ai cumpărat?
Izzo Alex duetto 2, mazzer super jolly, cuptor cu gaz home-made
 
Reply
#32
Am primit-o si eu de vreo 2 zile (ca multi de pe forum cred  Smile ).

Ca si prime impresii: e foarte bine construita si mai putin galagioasa ca Honne (nu am ezitari sa rasnesc daca doarme pruncu' de amiaza). Despre gust ma abtin deocamdata, n-am testat-o destul, dar pare sa dea claritate mai buna in ceasca fata de Honne, si lipseste acel "harshness" care-l aveam uneori.

Ce NU imi place: suportul de PF mi se pare penibil, de la vibratii se plimba PF-ul in timpul rasnirii, iar daca vrei sa folosesti naked neaparat trebuie tinut cu mana.

Pentru cine o foloseste de mai mult timp, sunt curios daca vi se pare ca e nevoie de "rodaj"? Parca nu am aceeasi precizie de la shot la shot, mai variaza usor timpul de curgere cu aceeasi doza.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#33
Ai scos acea piesa din interior care previne electrizarea? Retine ceva cafea... Ma gandeam ca poate nu ai cantarit cafeaua si dupa rasnire si ai retineri acolo in piesa, lucru care va influenta si timpul de curgere. WDT de asemenea este obligatoriu, intr-un mod care sa fie constant facut ca tehnica.

Cu acea piesa scoasa vei avea o electrizare masiva initial pe evacuare, apoi dupa cateva rasniri dispare cumva, si dupa scuturarea tevii va cadea mereu tot ce ai bagat. La EK spre exemplu nu prea pot sa obtin la virgula mereu tot ce am bagat, mai ales din cauza spatiilor mai mari din interiorul rasnitei. Pe Bentwood ai retineri extrem de mici, in stilul de mai sus, spre 0.1g.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan #Barbro Tamper
 
 
Reply
#34
Da, am scos-o. Intr-adevar electrizarea e mult mai mare, chiar si cu RDT. M-am gandit si eu ca pot sa fie variatii de cateva zecimi de gram ce sa influenteze timpul de curgere, o sa incep sa cantaresc PF inainte si dupa rasnire. De cand cu Honne m-am dezobisnuit de asta.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#35
Mie unul mi s-a parut mult mai usor lucrul fara acel suport de portafiltru. Poti folosi direct portafiltrul cu inel deaspura sau o canita din inox (in genul celor pentru EK) pe care sa le tii cu mana stanga, in timpul rasnirii, sub evacuare, iar dupa cele cateva secunde sa apesi de 3 ori pe teava cu mana dreapta. Astfel nu mai folosesti acel suport de portafiltru si cred ca tine totul mai putin. Diferenta la EK ar fi ca am o clama care tine un pahar / canita din inox. Cred ca ideal ar fi un pahar din inox care sa se prinda magnetic de suportul de potrafiltru sau de carcasa, pentru a elimina necesitatea mainii stangi care sa il tina in timpul rasnirii.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan #Barbro Tamper
 
 
Reply
#36
In ceva poze pe IG aveau un holder fixat în corpul râșniței, dar probabil era prototip. Pe site nu există.

O să mă gândesc la un suport simplu printat 3D până apare vreo variantă mai bună.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#37
Suportul de PF este gândit astfel încât după îndoirea lui pentru obținerea unei planeitati perfecte să poată fi așezat pe un cântar și să cântărească automat (live) doza măcinată. Altfel, poate fi prins cu un șurub de baza de lemn de sub el. 
Nu inteleg vibrațiile pe care le reclama mai mulți useri. A mea (o varianta de test ajunsă la mine prin amabilitatea lui Liviu) nici măcar nu clipește dar să se miște... 
O să scriu câteva impresii mai pe larg dar timpul nu-mi permite deocamdată.
Sette 270 Wi, ProBarista DF64, Crem ONE Profiler, VST all range, OCD v2, AVX 58.5 mm, VST Tamper, Kazak Tamper 58.4mm, WDT Red Leverer Tool Needle Powder Dispenser
 
Reply
#38
Rasnita nu o sa-ti scoata in-out fara sa foloseste ori un bellows, ori un dispozitiv de suflat praful de pe lentilele aparatelor foto, ori ceva de genu.

O sa-ti scoata aproape de in-out cu foarte mici variatii, am explicat deja de ce, sub axul melcat raman fragmente de cafea sparte care nu pot fi preluate de melc si trimise spre cutite, asa ca trebuie suflat de 1 -2 ori pentru ultimii 0.1-0.3g.

Cu rasnita se lucreaza cu portafiltru naked (aici nu fac referire strict la tine) ci la modul general. Extractiile pe ea sunt un pic capricioase, nu e asa usor de tras ca si Honne. Asigura-te ca prepararea pucului este mereu aceasi si curgerea vizuala la fel, si daca ai variatii in curgere atunci o fi rasnita cu probleme.

LMLM este un espressor neiertator, chiar daca ai mod la jigleor tot baga ca dementul debitul pe puck, poate iti trebuie un bplus.

Suportul de portafiltru este gandit strict pentru bar/commercial, unde nimeni nu foloseste portafiltru naked. Este gandit sa sustina ciocul portafiltrului single sau double, nu sustine deloc un pf naked.

Cei care folosesc rasnita, au acasa o statie de tampare de la diversi producatori, ECM, Bravo, pe care o fixeaza sub ciocul de evacuare si ramane acolo mereu. Si eu am folosit exact la fel, o statie de tampare mai solida pusa acolo unde asez portafiltru cu un inel si rasnesc. 

https://streamable.com/mvunl2


Orice rasnita are nevoie de o perioada de acomodare, si de invatare. Daca fac puck prep cum fac la ssp la bentwood o sa am curgeri proaste. Daca fac wdt cum fac la bentwood la niche am curgeri proaste. Pe honne banuiesc ca nu faci mult puck prep, pur si simplu lovesti de masa de 2 ori portafiltru si tampezi. Pe bentwood si pe majoritatea rasnitelor plate acest lucru nu functioneaza.
 
Reply
#39
La LMLM am jigleur-ul de 0,5 si presiunea scazuta la 7 bari, deci nu e chiar asa "dragon" ca din fabrica. Am folosit si puck screen o vreme, in afara de curatenie nu am avut imbunatatiri la gust.

Ca puck prep, si la Honne si acum la Bentwood rasnesc direct in PF, fact WDT cu un tool cu ace de acupunctura, tampez si gata. Cam acelasi flow de fiecare data, si tamper-ul e cu autonivelare. Tu faci ceva diferit?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#40
cum iti arata curgerile pe naked? intampini probleme?

Pe bentwood indiferent ca am avut lever, decent sau alt aparat, rezultatele cele mai favorabile pentru gustul meu au fost la presiuni mari.

https://streamable.com/do61a8

In schimb cand am avut ssp (ek43, ultra, lagom p64 sau df64) rezultatele cele mai favorabile au fost mereu la presiuni mai mici (macinatura mult mai fina nu lasa apa sa treaca prin ea) la 3-6 bar si cu temperaturi mai joase (88-90C).

La bentwood prefer 92-94C temperatura de extractie si o presiune de 9-11 bar, preinfuzie cat mai scurta (6-10 sec max) iar ca si timp de extractie 22-28sec.

Cu cat preinfuzia este mai lunga cu atat gustul este mai prost pe rasnita asta.

Ca idee ca poate mai citesc si altii si se gandesc sa faca trecerea:
ssp unimodale- 12-18 sec shots presiune 3-6 bar ratie max 1-2 temperatura 85-90C
bentwood 22-28 sec shots presiune 8-12 bar ratie 1-2.2 temperatura 88-94C
niche sau conica 25-35 sec shot presiune 8-12 bar ratie 1-2.5 temperatura 92-98C

Eu consum in principal cafele prajite mai light, filtru, omniroast si aproape deloc espresso. Asa ca aceste repere sunt bazate pe acest tip de boabe. Am avut recent Mabo si Pj si sunt prajite bine, usor de extras, insa un pic mai prajite fata de ce consum eu in mod uzual.

Ciudat ca zici ca nu ai vazut diferenta cu puck screen si fara, la mine a fost diferenta majora.
 
Reply
#41
Tot cu pf-ul in statia de tampare rasnesc si eu. E cel mai simplu si mai usor. Ai si posibilitatea sa “scuturi ciocul”. RDT e neaparat sa faci. WDT - nu mi se pare neaparat, dar o fac tot timpul. Am incercat si fara si nu am simtit ca ar fi nevoie. Sunt sigur ca e in functie de cafeaua folosita.

La mine e nevoie sa verific la o anumita perioada punctul de “0”. Se muta cate putin. Prima oara am gasit o deviatei de 20 de unitati dupa cateva luni de utilizare. A venit reglata din fabrica.
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa RO Zepter
 
 
Reply
#42
Se muta si e normal, se numeste break in si e prezent la toate rasnitele. cutitele sunt impinse de la rasnirea boabelor iar totalul de piese din rasnita isi iau din joc, si se aseaza. Inclusiv filetul de reglaj la scara se aseaza altfel dupa rodaj.

Rasnitele vin din fabrica cu punct de atingere la 70-80 microni, si cu locking burrs la 0 sau aproape (depinde de cat de Hulk este fiecare cand verifica- nu fortati ca totusi vorbim de alama la filet, un material moale).

Acel punct de 70-80 microni se modifica spre 50 microni in timp si cam acolo ramane.  Daca vreti puteti sa rasniti 2kg de cafea ieftina din supermarket (turnati intr-un bol boabele si inspectati de pietre nu turnati direct din punga) dupa care o sa veti rasnita setata si nu se mai modifica nimic.

Si la ek si la ultra si la lagom s-a mutat punctul zero dupa break-in.
 
Reply
#43
(13-12-2021, 11:30)Darsidius Wrote: Cu cat preinfuzia este mai lunga cu atat gustul este mai prost pe rasnita asta

Eu consum in principal cafele prajite mai light, filtru, omniroast si aproape deloc espresso.
 1. care ar fi explicatia dupa parerea ta? exista vreo explicatie?
 2. te referi la tipul de prajire. dar consumi preparate tip espresso din ce am vazut. cum rezolvi cu aciditatea?
Izzo Alex duetto 2, mazzer super jolly, cuptor cu gaz home-made
 
Reply
#44
Salut. Am o intrebare pt cei ce au rasnita sau o cunosc .  
Este normal sunetul asta la ea ? 
https://youtube.com/shorts/bW7tfuUTxvs?feature=share Am patit de 2 ori sa nu scoata macinatura. Ca sa o deblochez am mutat la o gradatie mai mare . 
Am luat legatura cu cei de la Barshaker azi si au trimis filmuletele la producator . Sunt curios daca a mai patit cineva asta ...
https://youtu.be/axuExyFh7_k
Gradatia cand s a blocat era cu trei liniute peste 100 , deci un pic peste jumate dintre 100 si 150 .
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
Reply
#45
Cam cata apa ai bagat in boabe la single dose?

Daca dai mai multe de 1 sau 2 fasuri de apa, cafeaua face dop intre aripioarele de la carrier si nu mai este evacuata. Nu se pune mai mult de 1 fas de apa maxim 2 pe o doza.

La fel am patit si eu cand udam cu degetul sau cand puneam mult prea multa apa.
 
Reply
#46
Da .... am facut rdt . Boabele le am in ceva borcanase de sticla in frigider cantarite la 20 gr. Cum poate erau si reci ....si da ...am dat doua pufuri mai sanatoase . Probabil asta este explicatia . Am scos placuta aia de metal dar azi am pus o la loc . Am ceva retentie cu ea . Ce ma ingrijoreaza un pic e sunetul ....Fata de honne e foarte galagioasa . Cel putin asta a mea ....
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
Reply
#47
(14-12-2021, 20:51)AIKI Wrote: Ce ma ingrijoreaza un pic e sunetul ....Fata de honne e foarte galagioasa . Cel putin asta a mea ....

La mine e fix invers, honne e locomotiva pe langa bentwood. Pare sa vibreze ceva pe ea? Si la gradatie mai mare face la fel?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#48
O intrebare simpla, cand a venit rasnita noua scoasa din cutie, facea la fel?
 
Reply
#49
Parca sunetul asta nu a fost asa de la inceput , nu stiu ce sa zic, poate eram atent mai mult la alte detalii. Cu siguranta nu era silentioasa . Singurul lucru ce am facut a fost sa o pun pe pat intr o parte ca sa i montez acea lamela inapoi . Nu s a schimbat nimic la ea , sub 100 cu 2 linii incepe sa se auda ca se apropie cutitele . Nu pot sa mi dau seama ce suna la ea .
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
Reply
#50
Face la fel indiferent de gradatie .
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
Reply
#51
[font][font]Aici o comparatie intre ambele rasnite .[/font][/font]
https://youtu.be/GJ03zQv_STw
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
Reply
#52
Are in mod evident o problema. La cat a costat eu as duce rasnita la doctor
 
Reply
#53
Eu cred ca trebuia sa o opresti cand ai vazut ca nu evacueaza, si sa o desfaci sau aspiri.

Ai lasat-o sa mearga cu macinatura in ea, fara sa evacueze pana ce s-a facut tot faina in interior. Apoi cafeaua pentru ca nu avea unde sa iasa, s-a bagat pe unde a putut. Parerea mea este ca e vina utilizatorului, pentru ca o rasnita nu iesea din fabrica in asemenea hal.

De ce? pentru ca le fac testare cu cafea individual, si analiza laser pe fiecare rasnita. Fiecare rasnita care pleaca din fabrica are serial number si buletin de inspectie.

Asta este, ghinion de utilizator.
 
Reply
#54
Mie imi vine greu sa cred ca ar putea fi aia explicatia Darsidius. Si chiar daca ar fi asa ar fi o mare problema de design ca dintr-o greseala asa mica a userului sa ajunga produsul in halul ala.

Si a mea are o problema mai degraba "estetica", sunt acum in discutii sa vedem daca si cum se poate rezolva. E posibil sa nu mai fie quality control-ul ca la inceput daca s-au aglomerat.

Cat despre analiza laser si buletinul de inspectie, cat de sigur esti ca e asa? Ar fi foarte fain, dar eu personal nu am primit nimic in pachet care sa ateste asta...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#55
Nu tu primesti, ei au ca sa acopere eventualele probleme de dupa, din diverse cauze: transport, utilizator.

Tu nu intelegi, ai 20g de cafea in camera de rasnire, care nu au iesit de 5-10-30 secunde nicaieri. Dar continui sa lasi rasnita on la 1400rpm.

Unde crezi tu ca se duc aia 20g? daca nu ies afara? Te intreb, si cam ce forte crezi ca apar acolo daca faci asta?

Defapt se incarca carrierul cu apa si cafea ca si cum ai avea un carrier plin si cafeaua nu are pe unde sa iasa. Cafeaua cu apa se lipeste foarte tare, se face ca o argila.

Imi mentin parerea, greseala de utilizator, simplu. Vezi ca nu iese cafea? opresti dupa 3-5 secunde, dar la cum arata cafeaua lui in video e de ceva timp asa. Asa ca ce sa zic, nu e de tine rasnita.
 
Reply
#56
Dupa cat ai vazut in video nu a mers mulr si am oprit o . Am facut filmare ca sa pot sa arat care este problema . Dupa cum spuneai la fel ai patit si tu . Rdt a fost recomandat sa fie facut de catre multi inclusiv distribuitor. Cafeaua nu avea pe inde sa se bage pt ca daca era infundata gaura de evacuare macinatura se misca liber deasupra axului , nu este presiune in interior . Si acum sa fim seriosi, e o rasnita construita pt uz comercial, eu am 85 de porniri pe contor. E usor sa dam vina dar exista si posibilitatea sa fie o problema de constructie , chiar daca probabil a fost testata....poate si transportul a influentat ....sunt destule variabile . 
Ca si utilitate ea merge , am baut cafea,rasneste bine, ( nu am mai facut rdt) sunetul este insa parca deranjant .
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
Reply
#57
(14-12-2021, 23:19)AIKI Wrote: Dupa cat ai vazut in video nu a mers mulr si am oprit o . Am facut filmare ca sa pot sa arat care este problema . Dupa cum spuneai la fel ai patit si tu . Rdt a fost recomandat sa fie facut de catre multi inclusiv distribuitor. Cafeaua nu avea pe inde sa se bage pt ca daca era infundata gaura de evacuare macinatura se misca liber deasupra axului , nu este presiune in interior . Si acum sa fim seriosi, e o rasnita construita pt uz comercial, eu am 85 de porniri pe contor. E usor sa dam vina dar exista si posibilitatea sa fie o problema de constructie , chiar daca probabil a fost testata....poate si transportul a influentat ....sunt destule variabile . 
Ca si utilitate ea merge , am baut cafea,rasneste bine, ( nu am mai facut rdt) sunetul este insa parca deranjant .

Am patit o singura data cand am facut prea mult RDT. Am oprit-o imediat al maxim 3 secunde dupa.

RDT se recomanda sa se faca cu bun simt, nu cu apa ce curge pe boabe scoase din frigider care condenseaza.

Lasa boabele afara din frigider 3 minute si vezi ce e in borcanel, apa. Ai mai si facut rdt peste, ca te-ai speriat de ce scotea fara rdt.

Puteai sa intrebi aici daca nu stiai.

DAca scoti placuta -declumping- atunci faci rdt oblicatoriu
Daca lasi placuta  nu mai faci rdt sau faci minim in functie de umiditatea de la tine. 

Zgomotul a aparut la o vreme dupa ce ai folosit rasnita, nu in prima zi si nu dupa primele doze. Nu are nici un rost sa explic aici ce este si de la ce este sunetul, ca nu e treaba ta sa o repari sau desfaci. Daca rasnita a ajuns la tine si a fost totul bine, apoi ai avut intamplarile cu cafeaua care nu se evacua, apoi au aparut niste zgomote, pe care le aud clar. De la ce crezi tu ca este? daca ai fi tu distribuitor sau producator, vine un client la tine cu problema asta, tu ce parere ai?

Fa-o retur si incearca altceva.
 
Reply
#58
[font][font]Tu spui ca trebuia sa o desfac si sa o aspir ....alta greseala . Cum demonstrez eu apoi ca nu din vina mea a facut asa ? Cel mai simplu a fost sa filmez . Dupa ce am miscat catre o  gradatia mai mare, cafeaua a iesiit  afara . Nu era nevoie sa o desfac . [/font][/font]
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
Reply
#59
Uite, vreau sa te ajut.

Dai jos teava de evacuare si fa o poza cu telefonul la placuta instalata acum in rasnita, sa vad cum e montata.
 
Reply
#60
[font][font]Nu avea placuta cand am facut rdt !!!  Da , boabele erau din frigider dar nu am turnat apa peste ele, am un pulverizator . Nu cred ca asta a fost problema , nu am sesizat nici o diferenta in zgomot dupa ce s a deblocat . Poti sa vezi pe filmare cum se misca macinatura , nu are cum sa faca nici o presiune nicaieri . Nu e plastelina . 
Nici nu pot spune cu certitudine daca nu suna la fel de la inceput ...[/font][/font]
Bugster by Hedone # custom ACS VOSTOK 2 grups#Bentwood vertical 63# Bravo tools # Kinu m47 simplicity # acaia pearl # Kaleido m10 pro roaster
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)