Hello There, Guest! Login Register


Proiect Eureka 65mm, Red Speed burr vs TI

#1
M-am hotarat sa incep un proiect pentru a restaura/upgrada o rasnita Eureka / Nuova Simonelli MDX:

- Alegere cutite noi / Montare (trecere de la 60mm la 65mm)
- Renuntare la dosser - deja am luat legatura cu Kamasi pentru a ma ajuta cu printarea unei palnii.(asteptam sa vedem rezultatul)
- Isonorizare (izolare fonica in interiorul rasnitei )
- Diminuare dimensiuni: micsorare baza (realizat)
- Diminuare dimensiuni: hopper nou (https://www.perfectespresso.ro/en/produs...ete--1301/ - la sfarsit). 

Dilema care o am acuma este in alegerea cutitelor:

https://www.perfectespresso.ro/en/produs...ers--1142/
- https://www.perfectespresso.ro/en/produs...ers--1083/
https://www.perfectespresso.ro/en/produs...h-65--852/

M-am orientat spre varianta numarul 2 - TI intrebarea care o am este daca se merita upgrade-ul catre red speed.
Am inteles ca este o diferenta intre cele de baza si cele TI dar pentru home use, se simte diferenta intre TI si Red Speed ?

In alta ordine de idei am devenit un "fan" al rasnitelor Eureka (mai folosesc o Eureka Mignion Manual 50 mm - http://baristahk.com/product/eureka-mignon/ - o adevarata bijuterie in miniatura), imi place foarte mult sistemul de reglaj step-less si silentiozitatea lor , iar curatarea se face foarte facil fara a pierde reglajul anterior, iar datorita ei am ales sa incep acest proiect.

O sa revin cu cateva poze cu derularea proiectului.

Toate cele bune.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#2
Intrebarea este: tine motorache trecerea de la 60  la 65 mm?
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#3
Daca nu ma insel este vorba de Eureka Zenith.
Mai vorbisem eu cu un user pe forumul din UK. S-ar putea sa fie posibila intalarea de burr carrier de la Olympus (75mm)

Aici masuratori:

https://coffeeforums.co.uk/showthread.ph...oval/page4

La o adica putem incerca sa facem o proba.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#4
@Mesmer
+1 foarte util postul tau, drept urmare o sa iau pozele de acolo si o sa le repostez si aici

Eureka 65E masuratori:

Eureka 75E Olympus:

Tabel putere motoare:

Din cele de mai sus constat ca cu cateva mici modificari pe suportul superior poate acomoda fara probleme atat cutitele de 65mm cat si cele de 75mm (se mareste la un strung diam 60mm (in cazul meu) la 65mm (ceea ce mi-am propus) si poate acomoda fara probleme si cutitele de 75mm)

Pentru suportul inferior, gaurile de prindere pentru cutitele de 65mm par ca se potrivesc nemaifiind necesar vreo alta modificare (in pozele postate distanta masurata intre gaurile de prinde este 45mm, eu am masurat aseara si este 43mm exact ca in pozele pentru 75mm).

Pentru cutitele de 75mm gaurile de prindere ale cutitelor raman la fel (43mm), dar v-a mai trebui sa se micsoreze aripioarele laterale pentru a putea introduce cutitul.

Modificarile "par" minore, dar ramane de vazut in momentul in care voi instala cutitele noi. Apropo daca are cineva vreo pereche de cutite care nu le foloseste de 65mm/75mm si se poate lipsi de ele pentru cateva zile, as dori sa le incerc (platesc transportul dus intors).

Motorul meu vine cu protectie termica, are trecut pe el  150w cu un consum de 1.4A la 1330 rot/min rezulta o putere de 330w. Sincer nu stiu daca este sufiecienta aceasta putere pentru cutitele de 75mm (daca are cineva pareri sunt binevenite- home use mode)

Cam asa arata in momentul asta:


Attached Files Thumbnail(s)
                                                                                                   
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#5
Isonorizare:

                               
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#6
Pana la urma m-am decis sa instalez cutite de Mazzer SJ 64mm rezultand Eureka SJ Tongue :

Cutitul Inferior:

   

Acum suportul poate acomoda fara probleme atat cutitele de Eureka cat si Mazzer.

Cutitul Superior - modificarea trebuie facuta la un strungar : V-a urma
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#7
Daca tot umbli acolo e păcat să nu masori și să încerci să o aliniezi.
 
Reply
#8
(12-11-2018, 17:40)Zwanger Wrote: Daca tot umbli acolo e păcat să nu masori și să încerci să o aliniezi.
Alinierea cutitelor o voi face dupa ce modific suportul superior. Pana nu am elementele fixe bine definite, orice incercare de aliniere este in zadar.

Masuratorile sunt facute in posturile anterioare ( le- am preluat de pe alte site-uri si sunt la fel). Daca te intereseaza vreo dimensiune anume, o postez fara nici o problema.

Ca sa poata acomada cutitele de 75mm, modificarea care trebuie facuta este relativ simpla si anume subtierea celor 2 aripioare pe suportul inferior si marirea gaurii de acomodare a cutitului de la 65 la 75mm pe cel superior.
Parerea mea este ca rolul acestor aripioare este sa curete peretii camerei de rasnire, si subtierea lor din interior nu va produce nici o schimbare in functionarea mecanica.
Momentan raman la cele de 65mm sa vad cum se comporta dupa care o sa le incerc si pe cele de 75mm.

Urmeaza renuntarea la dosser iar aici ii multumesc lui Kamasi pentru ajutor, in zilele urmatoare voi primi palnia si capacul de la el.

Dupa care va urma partea electrica si anume un sistem de grind on demand am cateva idei practice urmeaza sa aleg una din ele ( releu de timp 2 modele si un proiect pe arduino foarte dragut).

Despre hopperul cu blow out nu stiu ce sa cred, mi se pare relativ scump(speram la un pret mai bun de BF din partea celor de la Barshaker.ro dar din pacate nu prea cred ca o sa se intample, pretul afisat este cu mult peste pretul pietei, chiar si a celei din Romania) iar sistemul in sine cam lasa de dorit din ce am citit pe diferite forumuri.

O sa revin cu update-uri pe masura ce le bifez.

Toate cele bune.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#9
Daca ai nevoie de idei, iti stau oricand la dispozitie. Doar da-mi mesaj.

Masuratorile sa le faci fata de axul rasnitei. Cand bagi cutitele trebuie sa-ti faci un sablon sa le pui echidistant fata de ax/margine.
 
Reply
#10
(12-11-2018, 18:52)Zwanger Wrote: Daca ai nevoie de idei, iti stau oricand la dispozitie. Doar da-mi mesaj.

Masuratorile sa le faci fata de axul rasnitei. Cand bagi cutitele trebuie sa-ti faci un sablon sa le pui echidistant fata de ax/margine.

Multumesc, sigur ne auzim da-mi te rog un PM cu numarul de telefon. Chiar mi-ar prinde bine si o alta parere.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#11
Hopper :

m-am decis sa imi modific hopperul actual, decat sa cumpar unul nou, si din asa ceva 
   
a iesit asa ceva:
       

Plecand de la dimensiunile atasate:
   

Urmeaza sa ii construim cu ajutorul lui Kamasi  un capac si piesa lipsa din interior, dupa care ii voi aplica un strat de lac pe exterior:
https://www.emag.ro/spray-stopuri-fumuri...DVJ5THBBM/

Blow up system TEST: https://www.home-barista.com/grinders/eu...33-30.html
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#12
Doserless: 

aseara au ajuns piesele de la Kamasi (Multumesc, comunicare/servicii/livrare ireprosabile). Urmeaza partea de finisare

           
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#13
Modificare suport superior: 60mm --- 65mm:
   

Cam asa arata in momentul asta:
   

Urmeaza partea electrica:

- sistem de grind on demand
- variator turatie motor
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#14
ft fain
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#15
Ai putea sa faci niste poze cand montezi cutitele? Sunt curios cum rezolvi alinierea.

Eu am incercat metoda cu markerul, doar ca sa vad cum sunt aliniate dar nu am ajuns la o concluzie. Desi strang cutitele pana se ating, se ia foarte putin, as zice cam 0.2mm fix la extremitate si uniform.

Fie gresesc eu ceva fie sunt bine aliniate din fabrica, dar am niste dubii  Big Grin
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#16
(23-11-2018, 13:32)Mesmer Wrote: Ai putea sa faci niste poze cand montezi cutitele? Sunt curios cum rezolvi alinierea.

Eu am incercat metoda cu markerul, doar ca sa vad cum sunt aliniate dar nu am ajuns la o concluzie. Desi strang cutitele pana se ating, se ia foarte putin, as zice cam 0.2mm fix la extremitate si uniform.

Fie gresesc eu ceva fie sunt bine aliniate din fabrica, dar am niste dubii  Big Grin
Sigur ca da,

atata timp cat se ia uniform, din cate am citit pana acuma, sunt paralele. Probabil ca daca strangi mai mult cutitele, o sa dispara si mai mult din dunga ( suprafata de frecare se va mari, nu are rost parerea mea).

Oricum acest subiect, te poate tine treaz mult timp, cere multa migala si rabdare ( sunt foarte multe variabile, una din ele (chiar daca pare banala) fiind forta de strangere a suruburilor). 

Uita-te aici: cam asa arata dupa ce am aliniat un MD50 - https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...elor-plane  (ultima poza este asa cum o descrii tu).

O sa revin cu informatii dupa ce termin partea electrica, astept niste piese sa soseasca si s-ar putea sa dureze ceva pana ajung.

BR
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#17
Alinierea cutitelor fata de ax cu lere este corecta, centrare unul fata de celalalt, astfel incat geometria dintilor sa pice unu pe altu. Corect.

Alinierea cutitelor unul fata de altul ca punct de reper axul (planar) nu este corecta si nu se face asa. Metoda markerului nu este buna deoarece:
- lezezi din creste si strici partea ascutita.
- la unele rasnite (printre care si ek43) partea care se atinge prima data nu este cea de pe marginea exterioara.  ai toate sansele sa trici cutitele facand asta. Cand vezi ca se ia punctul de zero la ek43 nu se ating cutitele in zona de exterior, tocmai ca sa nu ii strici dantura/muchiile ascutite. Uzand aceste muchii nu faci altceva decat sa te indepartezi de rasnirea oferita de rasnita si adaugi fragmente de dimensiuni nedorite.

Alinierea in plan a cutitelor se poate face prin doua metoda:
- cu shims pus sub cutite in zonele in care este pe minus
- planand prin diverse metode zona unde se aseaza cutitele (la cnc, la strung, manual, etc).

S-a dovedit deja si discutat pe kaffee-netz ca metoda markerului nu functioneaza bine si nu este recomandata.
 
Reply
#18
(26-11-2018, 18:05)Zwanger Wrote: Alinierea cutitelor fata de ax cu lere este corecta, centrare unul fata de celalalt, astfel incat geometria dintilor sa pice unu pe altu. Corect.

Alinierea cutitelor unul fata de altul ca punct de reper axul (planar) nu este corecta si nu se face asa. Metoda markerului nu este buna deoarece:
- lezezi din creste si strici partea ascutita.
- la unele rasnite (printre care si ek43) partea care se atinge prima data nu este cea de pe marginea exterioara.  ai toate sansele sa trici cutitele facand asta. Cand vezi ca se ia punctul de zero la ek43 nu se ating cutitele in zona de exterior, tocmai ca sa nu ii strici dantura/muchiile ascutite. Uzand aceste muchii nu faci altceva decat sa te indepartezi de rasnirea oferita de rasnita si adaugi fragmente de dimensiuni nedorite.

Alinierea in plan a cutitelor se poate face prin doua metoda:
- cu shims pus sub cutite in zonele in care este pe minus
- planand prin diverse metode zona unde se aseaza cutitele (la cnc, la strung, manual, etc).

S-a dovedit deja si discutat pe kaffee-netz ca metoda markerului nu functioneaza bine si nu este recomandata.

Pentru alinierea in plan a MD50 am folosit shims urile. Marker ul il folosesc doar pentru a vedea unde si cum se ating cutitele, tocmai din cauza celor mentionate de tine nu am recomandat sa stranga mai tare cutitele, considerand ca daca pe exterior forma stearsa este uniforma alinierea este cat de cat ok ( corecteaza ma daca gresesc).
Aici totusi am cateva nelamuriri:
- cutitul inferior, montat pe ax, il poti alinia cu un ceas comparator montat pe ax. ( Fara marker). La MD 50 nu am avut un ceas comparator ,din pacate, am considerat cutitul inferior ca reper iar cel superior l am aliniat dupa cel inferior.
- cutitul superior, fix, cum ii faci planeitatea fata de cel inferior? In opinia mea, ca la dentist, acolo folosesc indigo, aici marker, sa vezi unde nu calca cum trebuie si inserezi shims urile unde trebuie.

Pentru Eureka am de gand sa folosesc un ceas comparator am vorbit deja sa fac rost de unul, acuma trebuie sa invat sa il si folosesc/prind pe ax.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#19
(26-11-2018, 21:29)gorexxx Wrote: cutitul inferior, montat pe ax, il poti alinia cu un ceas comparator montat pe ax. ( Fara marker).

Pentru cutitul inferior este necesar un ceas comparator de test, cu baza magnetica fixata oriunde pe corpul rasnitei, punctul de contact in interiorul sau exteriorul cutitului pentru a testa concentricitatea apoi pe muchia superioara pentru verificarea planeitatii.

Nu am idee cum poti alinia cutitul superior pentru ca odata montat, nu mai poti testa concentricitatea ci doar pozitia fata de cutitul inferior, cu ajutorul marker-ului.
 
Reply
#20
Cu ceasul prins pe ax masori zona unde se aseaza cutitul exterior cu tot cu carrier (cu el demontat). Apoi daca iti permite rasnita masori cutitul exterior montat invers pe acel suport pe care l-ai masurat.

Ai mai putea sa masori cu totul montat buza aia de sus dar nu stiu cat de bine este executata. Din poze pare o suprafata imprecisa, cu imperfectiuni. De asta e foarte greu sa aliniezi rasnitele de genul.

La ek ai doua variante, dai jos palnia de evacuare si bagi ceasul pe acolo direct pe cutitul mobil, ori montezi invers cutitul mobil pe ax si masori.

Defapt, cred ca poti si tu. Tu toate masuratorile le faci fata de axul rasnitei (pe care trebuie sa-l masori sa vezi daca are abateri/e stramb. Fara sa montezi cutitele interioare, monteaza cutitele exterioare invers si masoara vezi ce zice.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)