Hello There, Guest! Login Register


Probleme garnitura - lelit pl41tem

#1
Buna! Am o problema cu Lelit PL41TEM: cafeaua iese intre portafiltru si inelul suport. Periodic fac decalcifierea (la cca 3 saptamani, / zilnic cate 2 cafele!). Din ceea ce am citit in cartea tehnica, s-ar putea sa fie garnitura deteriorata??!! ( celelalte cauze fiind excluse ). Cam repede, tinand cont ca, aparatul a fost cumparat anul trecut, in iunie! Daca ati avut problema similara, astept sfaturi, sugestii! Am incercat sa iau legatura cu Lelit-reparatii, dar nu au raspuns. Mai incerc! Si inca o intrebare: cum pot desface inelul suport al portafiltrului, (am citit pe forum ca ar trebui desfacut, pt. decalcifiere).Nu gasesc surubelnita cu care l-as putea desface, in plus ma tem sa nu pierd garantia!!! Multumesc.
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MM
 
Reply
#2
(03-02-2014, 12:58)Magda Wrote: Buna! Am o problema cu Lelit PL41TEM.
Portafiltrul etanseaza pe garnitura. Incearca sa te uiti la garnitura (privind de jos, sau dupa ce scoti rezervorul de apa sa-l culci sau chiar sa-l pui su capul in jos), sa vezi daca este intacta si curata. Daca este buna garnitura etanseaza si daca strangi foarte putin.
La SPECTRUM 93 SRL (service Gaggia Lelit) incearca toate numerele, trebuie sa gasesti pe careva. Garnituri ar trebui sa avem toti de rezerva, dar nu stiu daca are careva.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Ai rezolvat pana la urma?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
(03-02-2014, 12:58)Magda Wrote: Periodic fac decalcifierea (la cca 3 saptamani, / zilnic cate 2 cafele!).

Nu e prea des sa faci decalcifierea la 3 saptamani? Huh Ma gandesc si eu ca solutia aia poate ataca garniturile de cauciuc (in fond e un acid, nu?).
Eu fac decalcifierea la 3-4 luni, back-flush cu detergent la 1-2 luni si back-flush fara detergent la 1-2 saptamani.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#5
(03-02-2014, 12:58)Magda Wrote: Buna! Am o problema cu Lelit PL41TEM: cafeaua iese intre portafiltru si inelul suport.

Este o problema ce tine de curatirea garniturii .
Ia o laveta , umezeste-o si impatureste-o in asa fel incat sa poti sterge garnitura din cauciuc si tot spatiul acela in care intra si se monteaza portafiltrul . Apasa mai tare si insista !
S-ar putea sa fii surprinsa cata cafea ramane pe acolo !
Nu cred ca tine de service sau de uzura garniturii .
La mine asa s-a rezolvat si se rezolva de fiecare data .

Fara legatura cu ce ai semnalat , da jos si sita dusului ( imbus de 2 parca ) si degreseaz-o separat . Nu mi-a venit a crede ce s-a depus pe partea dinspre interior ( nu realizam pe unde mai curge cafeaua , lasand deoparte aspectul si gustul acesteia )

Succes !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#6
Pana la urma, Lelitul meu a ajuns in service. Astazi l-am primit inapoi. Garnitura a fost inlocuita. Fiind un consumabil, am suportat cheltuielile ( 70 lei cu transport cu tot). DAR, nu asta ar fi problema, ci faptul ca, am primit inapoi un Lelit cu capacul de preincalzire urat zgariat in mai multe locuri, iar aparatul murdar, cu urme de cafea in portafiltru, pe inelul suport, sub tavita,... Imediat am sunat la service sa le spun de zgarieturi, iar cand am facut imprudenta sa intreb si de chederele de pe capacul de preincalzire, (cand nu folosesc aparatul, pun un servetel peste el si efectiv nu mai tineam minte ca ar exista!), "dl." de la service, -Alex Nicolo-, m-a luat peste picior si a vorbit f.f. arogant cu mine, mai-mai sa ma faca senila). Mi-a cerut sa-i trimit poze cu zgarieturile; i le-am trimis, dar tind sa cred ca, in urma "discutiilor" purtate prin telefon, nu se va rezolva nimic.
Daca voi mai avea probleme cu Lelitul, sincer, ma voi gandi sa mai trimit aparatul la Spectrum 93. Chiar cu riscul sa-mi pierd garantia la aparat!
Pt. Klum: La service mi-au spus ca, decalcifierea la 3-4 saptamani este ok. Pe certificatul de garantie scrie ca, "trebuie facuta decalcifierea aparatului la fiecare 800 cafele, sau LUNAR"!
Pt. Radu Carutasu: dupa fiecare utilizare, curat inelul de sustinere portafiltru cu betisoare cu vata, (curata f. bine cafeaua care se depune). In rest si eu folosesc o laveta moale, putin umezita, iar ulterior, sterg aparatul cu o alta, uscata.
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MM
 
Reply
#7
(18-02-2014, 23:00)Magda Wrote: Pana la urma, Lelitul meu a ajuns in service.
La 70 garnitura, chederul o fi cam 100. Parca nu mai e atractiva garantia.
Pacat ca pentru o garnitura s-a ajuns aici.
In legatura cu decalcifierea, e foarte important (decisiv) ce apa se foloseste. Sunt zone in tara cu duritatea spre 5 gr germane, dar si cu peste 30, deci intervalele vor diferi foarte mult. Am vazut manuale de espressoare unde spuneau ca la duritate de peste trei grade sa se foloseasca dedurizatoare manuale (coboara duritatea la zero). Trebuie urmarit modul de functionare: temperatura apei, respectiv shot-ului si zgomotele care apar in aparat cand se depune piatra si in functie de ele se stabileste un interval. La cativa ani (chiar si 1, asa cum spunea Nickso)trebuie o decalcifiere profesionala facuta piesa cu piesa.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
La capitolul atitudine sper sa rezolvi cu bine in final. Sunt service-uri si service-uri...

70 lei pe garnitura e multicel, numai ca intra si manopera si transport espressor (banuiesc). Cred ca e vreo 30 de lei doar piesa, e de aflat. In mod normal, o mana de barbat o schimba cu grija, acasa.

Apa sa folosesti doar Bucovina sau daca ai un dedurizator e si mai ok.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Multumesc pt. sugestii.

Garnitura costa 30 lei, manopera 10 lei, iar diferenta (30lei) reprezinta cheltuielile de transport, ( ATENTIE PROVINCIE !!: numai prin curieratul rapid NEMO!! ) . Acest lucru am aflat intr-un final, dupa mai multe telefoane date, ba la reprezentanta, ba la service, inainte de a trimite aparatul. In legatura cu garnitura noua, mi s-a spus ca, aceasta ar trebui sa tina mai mult decat prima, / cca 1 an! /, fiind de calitate mai buna decat originala!! Ramane de vazut!

Legat de apa, eu folosesc apa filtrata. ( acel Maxtra de la Brita, despre care ai scris tu, Lyvyoo, pe un forum, acum cativa ani buni...). Poate ar trebui inlocuit cu un alt tip de filtru.
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MM
 
Reply
#10
Pai acela nu dedurizeaza ci filtreaza apa de impuritati. Pentru alte informatii, topicul despre apa este aici - http://www.espressoman.ro/forum/Thread-A...are-a-apei
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
(03-02-2014, 14:01)baloozzy Wrote:
(03-02-2014, 12:58)Magda Wrote: Buna! Am o problema cu Lelit PL41TEM.
Portafiltrul etanseaza pe garnitura. Incearca sa te uiti la garnitura (privind de jos, sau dupa ce scoti rezervorul de apa sa-l culci sau chiar sa-l pui su capul in jos), sa vezi daca este intacta si curata. Daca este buna garnitura etanseaza si daca strangi foarte putin.
La SPECTRUM 93 SRL (service Gaggia Lelit) incearca toate numerele, trebuie sa gasesti pe careva. Garnituri ar trebui sa avem toti de rezerva, dar nu stiu daca are careva.
Magda eu pe 24dec.2013 am luat un Lelit PL042 TEMD si dupa 10 cafele am patit exact ce ai patit tu ; am fost la ei la reprezentanta si stii ce au zis ?
ca am strans prea tare portafiltrul ; am cred de cel putin 30 de ani espresor cred ca cel putin 10 tipuri am schimbat dar asa ceva n-am patit cu niciunul;dupa doua saptamani m-au sunat sa vin sa-l iau si ce crezi m-au pus sa le platesc garnitura ca nu intra in garantie ;
Lelit PL042 TEMD espressor classic + tamper Lelit
 
Reply
#12
Poate cineva , dintre cei ce au apelat la service-ul Lelit , sa dea un numar de tlefon si o persoana de contact ?

Dupa mai bine de 2 ani trebuie sa schimb si eu aceasta garniura . A inceput sa picure si este nevoie ca portafiltrul sa fie strans mai tare in grup , pentru a nu mai aparea fenomenul . Doamnelor de la birou le este mai greu sa faca acest lucru asa ca se cere o garnitura noua .
Din ce spuneti voi sper a nu fie mai slaba calitativ decat asta veche !
Este , oare , diferenta de piese la aparatele comercializate in Italia ( de unde l-am comandat la acea vreme ) fata de cele vandute pe piata din Romania ?

Pentru Expobar am vazut garnituri , cu indicative diferite si de 5 , dar si de 12 USD , functie de calitatea cauciucului folosit .
O fi la fe si la Lelit , dar sper sa nu le vanda pe cele din material de calitate mai slaba la pret de super calitate ( lucru obisnuit la noi ) !

Multumesc !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#13
Am si eu nevoie de aceeasi garnitura de PL41TEM pentru un prieten espressoman neforumist. Cred ca trec maine pe la service-ul Lelit sa vorbesc cu ei.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#14
(27-02-2014, 19:50)RaduCarutasu Wrote: Poate cineva , dintre cei ce au apelat la service-ul Lelit , sa dea un numar de tlefon si o persoana de contact ?

Dupa mai bine de 2 ani trebuie sa schimb si eu aceasta garniura . A inceput sa picure si este nevoie ca portafiltrul sa fie strans mai tare in grup , pentru a nu mai aparea fenomenul . Doamnelor de la birou le este mai greu sa faca acest lucru asa ca se cere o garnitura noua .
Din ce spuneti voi sper a nu fie mai slaba calitativ decat asta veche !
Este , oare , diferenta de piese la aparatele comercializate in Italia ( de unde l-am comandat la acea vreme ) fata de cele vandute pe piata din Romania ?

Pentru Expobar am vazut garnituri , cu indicative diferite si de 5 , dar si de 12 USD , functie de calitatea cauciucului folosit .
O fi la fe si la Lelit , dar sper sa nu le vanda pe cele din material de calitate mai slaba la pret de super calitate ( lucru obisnuit la noi ) !

Multumesc !
salut Radu !uite numarul de la Lelit service :0745609011-Alex
Lelit PL042 TEMD espressor classic + tamper Lelit
 
Reply
#15
viosuciu ,

Multumesc !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#16
(27-02-2014, 20:02)Pascalau Wrote: Am si eu nevoie de aceeasi garnitura de PL41TEM pentru un prieten espressoman neforumist. Cred ca trec maine pe la service-ul Lelit sa vorbesc cu ei.

Ai rezolvat cu garnitura? Am si eu nevoie de o garnitura pentru al meu PL41TEM si nu stiu ce fel de garnitura trebuie.
Lelit Bianca V3, Honne Slim, Mahlkonig Vario
 
Reply
#17
Nu am rezolvat inca.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#18
Pe aceasta schema a espressorului http://espresso.lelit.com/wp-content/upl...L41TEM.pdf garnitura are codul MC047SIL.
Eu am comandat la vanzari@saeco-service.ro si a costat 35 de lei plus transport.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#19
Are cineva idee de ce picura apa din teava de abur in permanenta, desi butonul este bine insurubat?
Multumesc.
 
Reply
#20
Si tot pe aceasta tema , e normal ca atunci cand espressorul este pe abur pt latte , dusul sa picure putin ?
Lelit PL41TEM, Mahlkonig Vario,Tamper Concept Art dinamometric.
 
Reply
#21
Ambele sunt probleme cu garniturile. La Carmen este vorba de robinetul de abur, a carui garnitura nu mai etanseaza bine si nu stiu, in momentul de fata, daca merge inlocuita garnitura sau trebuie inlocuit tot robinetul.
La Caessar este vorba de electrovalva cu 3 cai care, la fel, nu mai etanseaza corect. In ambele cazuri este posibil ca o decalcifiere sa mai rezolve din probleme, cu o probabilitate mult mai mare de reusita in cazul electrovalvei cu 3 cai.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#22
Si mie imi mai picura pe la teava de aburi, cand aveam Gaggia Pure, si cu o decalcifiere se rezolva.

Ce apa folosesti Carmen?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Nickso: Sad( deci tb umblat pe la service cu el.
Cred ca de la inceput am avut ghinion cu aparatul asta, de atunci n -a 'spumat' laptele cum trebuie, iar acum inca o problema.

Liviu: Aqua carpatica plata, ca de asta beau... Poate tb sa o schimb?
 
Reply
#24
Faptul ca nu ti-a iesit crema de lapte e treaba de tehnica personala, care se invata mai greu dar cand o prinzi, reusesti inclusiv pe acest model rezultate extraordinare. Eu am prins-o intr-o luna pe un aparat care costa dublu fata de al tau.

Atentie la apa! Aqua Carpatica nu este indicata in niciun caz pentru espressor. Contine 48.33mg/l de Calciu, ceea ce este de 5 ori peste Bucovina. O fi ok pe nitriti dar pentru espressor inseamna calcifiere rapida de boiler. La asemenea apa, problema ar fi explicabila. Si atentie, decalcifierea nu este caz de garantie, deci incerca sa urmezi cu rabdare procedurile de aici decat sa dai bani la service, apoi schimba apa cu Bucovina (din pacate singura adecvata) si revino cu rezultatele. Cand decalcifiezi, sa scoti surubul de la dus si piesele care sunt prinse acolo caci gasi multa murdarie, urmand sa le montezi abia dupa ce termini procedurile. Ar fi indicat sa cauti si un detergent degresant dedicat pentru curatarea grupului si a circuitului electrovalvei - Pulycaff, Urnex, Puro Caff etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
Da...incearca o decalcifiere inainte, ca e pacat sa pierzi timp si, eventual, bani prin service daca se poate rezolva asa. Procedura e relativ simpla...

Parca la un lelit am vazut ca iesirea catre teava de abur este comuna cu cea catre electrovalva cu 3 cai, asa ca e posibil totusi sa fie o depunere de calcar. Spor la treaba...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#26
Multumesc mult pt sugestii.
 
Reply
#27
Am facut decalcefiere ( oricum trebuia sa o fac , am espressorul de aproape 3 luni si era in plan ) si s-a rezolvat , nu mai picura atunci cand dau pe abur ; multumesc mult pentru sfat Smile
Lelit PL41TEM, Mahlkonig Vario,Tamper Concept Art dinamometric.
 
Reply
#28
Poate cineva sa-mi spuna dumensiunile exacte, diametru si grosime pentru garnitura de la portafiltru pentru PL41TEM?
Lelit PL41TEM, Mahlkoenig vario,Naked Pf,VST - 18gr, La Marzocco - 7gr, Tamper dinamometric Concept-art 58 American curve, Jura Milk Frother
 
Reply
#29
(27-05-2014, 10:34)simonres Wrote: Poate cineva sa-mi spuna dumensiunile exacte, diametru si grosime pentru garnitura de la portafiltru pentru PL41TEM?

Numarul de telefon de la service este : 0745 609011 .
Sunt cei mai in masura sa iti dea informatia corecta .
Colegii mei au schimbat aceasta garnitura .
Cea originala se intarise , iar aparatul trebuia tinut serios pentru a monta potrafiltrul .
Cea noua este elastica si permite o strangere foarte usoara , aproape ca nu mai trebuie tinut aparatul .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#30
(27-05-2014, 11:40)RaduCarutasu Wrote:
(27-05-2014, 10:34)simonres Wrote: Poate cineva sa-mi spuna dumensiunile exacte, diametru si grosime pentru garnitura de la portafiltru pentru PL41TEM?

Numarul de telefon de la service este : 0745 609011 .
Sunt cei mai in masura sa iti dea informatia corecta .
Colegii mei au schimbat aceasta garnitura .
Cea originala se intarise , iar aparatul trebuia tinut serios pentru a monta potrafiltrul .
Cea noua este elastica si permite o strangere foarte usoara , aproape ca nu mai trebuie tinut aparatul .

Imi trebuiesc dimensiunile pentru a comanda garnituri din silicon, de pe un site de afara. Nu cred ca cei de la service furnizeaza informatiile.
Lelit PL41TEM, Mahlkoenig vario,Naked Pf,VST - 18gr, La Marzocco - 7gr, Tamper dinamometric Concept-art 58 American curve, Jura Milk Frother
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)