Hello There, Guest! Login Register


Prima experiență cafea de specialitate

#1
Buna ziua dragi colegi,
Pentru o prima experienta cu cafeaua proaspat prajita, am luat 4 cafele de la un prajitor respectat pe site, si asta ar fi prima impresie.
Am luat columbia, guatemala, papua guinee si mexic. Am primit un sfat de la un proprietar de cafenea de specialitate sa incep cu cafele sud americane și din america centrală.
Toate sunt foarte bune la gust, plăcute, aromate, dar sincer toate imi par la fel. Acelasi gust fructat, spicy, într-o dimineață când am trecut de pe mexic pe Papua asa de similare mi-au parut, am crezut ca am rasnit tot mexicSmile
Am incercat pe toată plaja de temp de la 90 la 95 si in ratio de 1.2, 1.3, 1.1.5, si la 16,17,18g. La rasnita sufăr mult, nu pot jongla mai mult de 1,2 poziții pentru espresso.
Oare aici sa fie problema? La rasnita? Sau papilele mele gustative sunt prea basic?Smile
Tot ce am scris e o parere strict personală.
O zi faina,
Remus.
P.S. nu am stiut unde sa postez, din motivul acesta am facut un tipic nou.
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#2
Salut Remus și bine ai venit,

Rațiile de preparare pe care le-ai încercat sunt mult prea reduse. Încearcă între 1:2 și 1:2,3. Când cafelele sunt subextrase, tind să aibă acel gust similar, mai sărat, foarte intens și migdalat. Lipsa de libertate la reglajul râșniței reprezintă un obstacol, dar chiar și așa ar trebui să poți obține rezultate cel puțin decente.
Ce timp total de extracție ai?

PS: Îți recomand să păstrezi doza de cafea măcinată la 17g pentru sita originală a aparatului.
Cafea, entuziasm, cunoaștere...
 
Reply
#3
Foloseste triunghiul de aur:
1.gramaj egal tot timpul(cântărește cafeaua și păstrează aceeași cantitate) 
2.ratia egala 1:2, 1gram cafea 2 grame extracție (nu ml) 

3.timpul  extractiei cca 30 sec
Prea rapid strânge cuțitele, prea târziu desfă cuțitele. 
Daca ai posibilitate sa reglezi temp devine pătratul de aur
Daca poți tampa egal tot timpul devine pentagramul de aur Smile
Ce rasnita ai în dotare? 
Timp extracție? 
Cantitatea extrasa?
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#4
Păi depinde,
Cu 18g am insistat cel mai mult, si 36-38g out cam in 30-32 secunde. Asta am inteles eu prin 1.2 adică 18gx2= 36g in ceascaSmile
Cam spre ce timp de extracție ar trebui sa țintesc?
 
Reply
#5
E ok timpul, (cca 25-27 sec) dacă vrei mai acide cafelele scade temp și invers mai bitter creste temp, toata treaba e pana îți faci mana, iti recomand un portfiltru fără fund ca să vezi dacă distribui corect cafeaua în el, contează f mult sa ai extractia corecta fără channeling,sau sa ai porțiuni de supraextractie și subextractie, acestea duc la un gust dezechilibrat în ceașcă.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#6

(12-05-2019, 20:36)razvan.yume Wrote: Salut Remus și bine ai venit,

Rațiile de preparare pe care le-ai încercat sunt mult prea reduse. Încearcă între 1:2 și 1:2,3. Când cafelele sunt subextrase, tind să aibă acel gust similar, mai sărat, foarte intens și migdalat. Lipsa de libertate la reglajul râșniței reprezintă un obstacol, dar chiar și așa ar trebui să poți obține rezultate cel puțin decente.
Ce timp total de extracție ai?

PS: Îți recomand să păstrezi doza de cafea măcinată la 17g pentru sita originală a aparatului.
Sa incerc sa tintest mai sus de 36g in 30 de secunde? Sa incerc un raport de 1.2,5 ? Cam 45g ar veni asta nu?Smile
(12-05-2019, 20:54)orwo Wrote: Foloseste triunghiul de aur:
1.gramaj egal tot timpul(cântărește cafeaua și păstrează aceeași cantitate) 
2.ratia egala 1:2, 1gram cafea 2 grame extracție (nu ml) 

3.timpul  extractiei cca 30 sec
Prea rapid strânge cuțitele, prea târziu desfă cuțitele. 
Daca ai posibilitate sa reglezi temp devine pătratul de aur
Daca poți tampa egal tot timpul devine pentagramul de aur Smile
Ce rasnita ai în dotare? 
Timp extracție? 
Cantitatea extrasa?
Am schimbat doar o variabila pe rând,
rasnita xeoleoSad
Lelit pldPL41TEM 
cantitate extrasă 18g->36-38g in 30 32 sec
(12-05-2019, 21:14)orwo Wrote: E ok timpul, (cca 25-27 sec) dacă vrei mai acide cafelele scade temp și invers mai bitter creste temp, toata treaba e pana îți faci mana, iti recomand un portfiltru fără fund ca să vezi dacă distribui corect cafeaua în el, contează f mult sa ai extractia corecta fără channeling,sau sa ai porțiuni de supraextractie și subextractie, acestea duc la un gust dezechilibrat în ceașcă.
Cred ca de cand am sita ascaso am un pic de channeling, raman cateva grame in sita când scot pucul. Pucul e întreg fără bucățile rămase în sita.
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#7
intrun final, poti face un video cu pregatirea si extractia. cred ca va fi mai usor de identificat careva probleme (daca sunt, desigur).
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#8
Cu rasnita "1-2 pozitii pt espresso" nu poti face treaba pt espresso. Treci pe kinu m47 sau sette 270 sh daca vrei electrica.. lasa-te de incerci pana nu rezolvi problema ca practic foloseti degeaba cafeaua..
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#9
Xeoleo a fost luată ca si entry entry entry level, doar ca sa ma învăț cu ideea. Xeoleo e ok pentru cafele dark, dar total nepotrivită pentru light, se pare. Chiar dacă nu e greu deloc sa "pedalezi" cafeaua light, sau nu mi se pare mie.
Acum caut ceva mai potrivit, kinu, apollo / niche, eureka două 3 modele. Cam pe aici m-am oprit, dar asta e alta poveste.
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#10
Ce inseamna "cafea light"? De la ce prajitor e?
 
Reply
#11
Trezit cu forte proaspete si plin de informații am reluat incercarileSmile
Papua Noua Guinee
90c -> 18 g-> 52g out-> 34 sec s-a simțit o diferenta mare in gust, un dulce fin fin neintalnit pana acum. Foarte ok

(13-05-2019, 08:37)dev Wrote: Ce inseamna "cafea light"? De la ce prajitor e?

Nu am vrut să menționez de la ce prajitor, nu cred ca era cel mai important lucru. Nu am vrut sa se perceapa postul meu ca un review la cafeaua/munca lor. Doar o relatare a primei experiente cu o cafea de acest gen.
Cafelele le-am luat de la Yume, mi-au inspirat cea mai mare încredereSmile rusine mie ca nu am mers pana la prajitorie după ele, fiind la o oră de cluj, dar seriozitatea lor au făcut comanda si livrarea foarte usoara. Pus comanda dimineață, a doua zi am primit coletul.
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#12
Ca sa poti percepe subtilitati de gust trebuie ceva mai multa experienta cu cafea prajita mai usor si un setup care sa permita niste "jonglerii".

Un SBDU si o rasnita conica, fie si una de calitate, au niste limite in a extrage anumite cafele.
 
Reply
#13
Cafeaua Light prăjită este foarte dura, poate din cauza asta rasnita ta nu face cât de cât fata, trebuie sa ai în vedere și acest aspect în momentul achiziționării unei rasnite, dacă îți plac cafele Light cauta ceva care sa le rasneasca bine.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#14
Conteaza atat de mult rasnita in aceasta ecuatie incat restul variabilelor par ca palesc in fata ei, inclusiv in acest caz. Espresso-ul il face rasnita nu espressorul Smile  In largo senso.

Cum deocamdata nu ai ce face, pugile trebuind a fi consumate, considera totul o joaca si incearca sa scoti ce se poate mai bun din ce ai. Cu limitele de rigoare.

Avand in vedere ca vii din sfera cafelei dark, cafeaua proaspata prajita (corect), mai ales originile care nu sunt duse spre caramelizari exagerate, iti vor crea impresia unei treceri bruste si spun asta din proprie experienta, privind inapoi acum 10 ani. Astfel ca as incerca in prima faza de fac aceasta trecere mai lina, cu o temperatura mai mare si cu sacrificarea aromelor mai subtile ce ar putea fi obtinute  dintr-o cafea ca cea precizata de tine.  Drept petru care, ridica temperatura la 97 de grade ca prima masura! Apoi fixeaza-te pe o doza si nu mai devia. Al tau aparat merge si cu 18g. Sau poti alege 17, dar nu mai devia ci ramai pe acea doza tot timpul. Din cele 18g, incearca sa vezi cum ti place mai mult o anumita origine, nu le mai amesteca, pana termini punga respectiva. As spune ratie de 1:2, adica 36g de in ceasca, dar incerca si 1:3. Timpul maxim de curgere l-as pastra la 35 de secunde. Deci, in speranta ca rasnita te ajuta, vezi ce gust obtii la 97 de grade, 18g in, 36 out, 30-35 de secunde (de la apasarea butonului).

Data vitoare nu-ti fie teama sa discuti direct cu prajitorii, oricare ar fi. Probabil daca suni si spui ca ai baut cafea italiana prajita intens, iar rasnita din dotare este una de nefolosit in espresso practic, ar trebui sa primesti  niste "blend-uri de conversie" care sa faca trecerea mai usoara.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
(13-05-2019, 11:02)Lyvyoo Wrote: Conteaza atat de mult rasnita in aceasta ecuatie incat restul variabilelor par ca palesc in fata ei, inclusiv in acest caz. Espresso-ul il face rasnita nu espressorul Smile  In largo senso.

Cum deocamdata nu ai ce face, pugile trebuind a fi consumate, considera totul o joaca si incearca sa scoti ce se poate mai bun din ce ai. Cu limitele de rigoare.

Avand in vedere ca vii din sfera cafelei dark, cafeaua proaspata prajita (corect), mai ales originile care nu sunt duse spre caramelizari exagerate, iti vor crea impresia unei treceri bruste si spun asta din proprie experienta, privind inapoi acum 10 ani. Astfel ca as incerca in prima faza de fac aceasta trecere mai lina, cu o temperatura mai mare si cu sacrificarea aromelor mai subtile ce ar putea fi obtinute  dintr-o cafea ca cea precizata de tine.  Drept petru care, ridica temperatura la 97 de grade ca prima masura! Apoi fixeaza-te pe o doza si nu mai devia. Al tau aparat merge si cu 18g. Sau poti alege 17, dar nu mai devia ci ramai pe acea doza tot timpul. Din cele 18g, incearca sa vezi cum ti place mai mult o anumita origine, nu le mai amesteca, pana termini punga respectiva. As spune ratie de 1:2, adica 36g de in ceasca, dar incerca si 1:3. Timpul maxim de curgere l-as pastra la 35 de secunde. Deci, in speranta ca rasnita te ajuta, vezi ce gust obtii la 97 de grade, 18g in, 36 out, 30-35 de secunde (de la apasarea butonului).

Data vitoare nu-ti fie teama sa discuti direct cu prajitorii, oricare ar fi. Probabil daca suni si spui ca ai baut cafea italiana prajita intens, iar rasnita din dotare este una de nefolosit in espresso practic, ar trebui sa primesti  niste "blend-uri de conversie" care sa faca trecerea mai usoara.

am incercat si cu 97 temp, am lasat aparatul vrei 2 ore la incalzitSmile
A iesit un lichid mai vascos, dar si cu un gust intens de amar, pe care nu l-am putut savura fără un pic de miere. Cred ca zona ok pentru papilele mele e 90-93 maxim.
1. 97c-> 18g->37g out-> 29sec 
2. 97c -> 18g -> 53g out-> 35 sec 
3. 93c -> 18g -> 35g out -> 29 sec
4. 90c -> 18 g -> 36g out -> 30 sec

Cam varianta 4 a fost cea mai bună pentru mine.
Am inceput căutările pentru rasnita,  caut ceva foarte silentios, jobul ma trezeste la 4 dimineataSmile ori kinu ori altceva electric super silentios dar nu stiu ce
p.s. cam raman fara cafeaSmile
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#16
din experienta proprie iti recomand ca fiind foarte silentioasa rasnita din semnatura mea....eu sunt f multumit de ea din toate punctele de vedere..vezi ca erau 2 sh pe forum vandute de barshaker

spor!
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
#17
(14-05-2019, 14:26)ariany_78 Wrote: din experienta proprie iti recomand ca fiind foarte silentioasa rasnita din semnatura mea....eu sunt f multumit de ea ...

+1
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#18
Salut!

Dacă vrei o rasnita silentioasa, îți recomand cu încredere Rocket fausto (ca și performante am văzut ca se aseamănă cu mazzer sj). Nu pentru asta am cumpărat-o, dar am rămas impresionat de cât de silentioasa este. 

Spor!
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#19
In afara de Honne care este mai galagioasa din cauza constructiei si a neacoperirii camerei de rasnire (si probabil in afara si de Sette care numai silent nu e), mai toate au cam acelasi nivel de zgomot, din cate am auzit cu urechile mele. Nu se vor trezi vecinii de la cativa db in plus si nici nu it vor face statuie in bloc pentru cativa in minus Smile  Fa-ti o lista obiectiva de modele si alege castigatoarea in functie de performante, review-uri, cutite, retentie etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Stimate doamne, stimati domni,
Revin cu încă o intrebare:
Gustul sărat in cafea.
Extracție prea scurta? Temperatura prea mica? Astea ar fi problemele?
De fiecare dată când am avut gust sărat a durat mai mult de 35 de secunde sa ajunga la 40 de grame out.
Pentru rasnita, astept group buy-ul pentru următoarea Kinu. Nu ma vad momentan trecând la o electrică, prea mult imi place ritualul rasnirii cu o manuala.
O zi faină,
Remus
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#21
[Image: I9CRK2W.jpg]
Poate ajuta ...
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#22
Ce inseamna wet dose? Dry dose banuiesc ca e cantitatea de cafea in portafiltru.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
#23
Cantitatea de lichid din ceașcă.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#24
La mine s-a rezolvat problema crescând raportul la 1.2,5 sau chiar 1.3
18g in, 48g - 54g out, in 32-34 sec. La 93 grade
Apropo. Cand va întâlniți cu un gust sărat sau amar profund cu ce " corectati " gustul?
Am incercat Zahar vrut Demerara, Miere de salcam si sirop de agave.
Pentru amar merge cel mai bine mierea, dar acoperă din aciditate, care am început să o apreciez tot mai mult.
Pentru sărat, merge cel mai bine siropul de agave, acoperă saratul si imi da impresia ca da un boost la celelalte arome.
Cel puțin astea sunt valabile pentru mine.
La miscele merg doar pe miere indiferent, sau in combinatii cu lapte nu mai adaug nimic
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#25
La ce se refera ext si tds?  Undecided
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
Reply
#26
EXT
So what means extraction? It is how much (by weight) or how many percent of our dry coffee has been dissolved in the water that you are brewing your coffee with. So if we put it simple, you could say e.g. that from your dose of 20 grams, 4 grams found its way to the cup. Usually extraction is communicated by Extraction Yield % which would be in this case 20 % (4 g/20 g).

Tds- TDS comes from words Total Dissolved Solids. Fancy words but simply put it means what is the strength of your coffee. TDS is measured in percentages and usually the range for different type of coffees is 1-12 %. Higher the percentage, stronger the coffee. To measure TDS you will need a refractometer.
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#27
(12-06-2019, 16:16)remusmarian Wrote: Apropo. Cand va întâlniți cu un gust sărat sau amar profund cu ce " corectati " gustul?
Am incercat Zahar vrut Demerara, Miere de salcam si sirop de agave.

dar nu e mai bine sa corectezi extractia decat sa “corectezi” cu zahar/miere/siropuri?

general vorbind, gustul sarat vine de la subextractie iar cel amar fie de la supraextractie, fie de la cafea prajita prea mult.

exista o gramada de informatie pe forum pt corectarea extractiilor plus training gratis cu @Raducanu

ma gandesc si eu la alternative... ca altfel ajungem ca la starbacs Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#28
(14-06-2019, 13:55)bogdan_geor Wrote:
(12-06-2019, 16:16)remusmarian Wrote: Apropo. Cand va întâlniți cu un gust sărat sau amar profund cu ce " corectati " gustul?
Am incercat Zahar vrut Demerara, Miere de salcam si sirop de agave.

dar nu e mai bine sa corectezi extractia decat sa “corectezi” cu zahar/miere/siropuri?

general vorbind, gustul sarat vine de la subextractie iar cel amar fie de la supraextractie, fie de la cafea prajita prea mult.

exista o gramada de informatie pe forum pt corectarea extractiilor plus training gratis cu @Raducanu

ma gandesc si eu la alternative... ca altfel ajungem ca la starbacs Smile
Asta da, am inteles cum in mare trebuie corectate extractiileSmile.
Dar cand mai dăm rateuri, mai ales noi mai începători, in loc de a le arunca pe chiuvetă, cum am putea savura licoarea?
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#29
Le arunci la chiuveta. Smile
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#30
(14-06-2019, 14:16)adif Wrote: Le arunci la chiuveta. Smile

Good to know
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)