Hello There, Guest! Login Register


PF Lelit si sita Ascaso

#1
Buna dimineata,
Am si eu o mica problema cu PF standard Lelit 57mm si sita dubla Ascaso in sensul ca atunci cand vreau sa arunc pucul de cafea sita iese din PF.Mentionez ca cele doua sunt destul de noi (aprox 2 luni).Aveti cateva sfaturi?
Lelit MaraX & PL72 William, Sita IMS, Motta Europa 500ml, Cesti Logo Cups.
Ex:PL81T Grace
 
Reply
#2
La recomandarea colegului TVTVTV, eu am cumparat acest arc. Il recomand, nu ai deloc probleme cu Ascaso in el.
Lelit MaraX | Eureka XL
#PL43MMi
#PL81T Grace | Ascaso
 
Reply
#3
Si eu am patit acelasi lucru si am rezolvat cu acel arc.
Poate ar fi ok sa specifice pe site la sita dubla Ascaso ca este necesar acest arc pentru portafiltrele Lelit de 57mm. Costul arcului nu este unul mare si dupa ce realizezi ca ai nevoie de el, te costa mai mult transportul curierului decat arcul in sine.
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)
 
Reply
#4
Multumesc frumos!
Lelit MaraX & PL72 William, Sita IMS, Motta Europa 500ml, Cesti Logo Cups.
Ex:PL81T Grace
 
Reply
#5
(07-04-2021, 10:06)neapci Wrote: Si eu am patit acelasi lucru si am rezolvat cu acel arc.
Poate ar fi ok sa specifice pe site la sita dubla Ascaso ca este necesar acest arc pentru portafiltrele Lelit de 57mm. Costul arcului nu este unul mare si dupa ce realizezi ca ai nevoie de el, te costa mai mult transportul curierului decat arcul in sine.

Exact, si eu am realizat asta dupa ce am dat comanda si pentru 7 lei ar mai trebui da dau inca 20 Smile)
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#6
Mai puteti incerca sa indoiti un pic arcul din dotare, astfel incat sa prinda mai strans si sita Ascaso. Eu am cumparat ca si voi un arc nou de la Barshaker, dupa care avand doua arcuri am incercat sa experimentez pe cel vechi din dotare si pot spune ca merge. Trebuie sa ai putina rabdare si sa nu te lasi pagubas din prima. Regula ar fi urmatoarea: arcul are forma unui poligon, inscris intr-un cerc (cercul fiind diametrul canalului in care se fixeaza arcul). Laturile poligonului presesaza sita astfel incat sa o blocheze in portafiltru.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#7
Arcul original Lelit este mai scurt decât cel vândut la BS, pt. PF-uri de 58. Deci el poate fi îndoit însă probabil că rezultatul nu va fi același.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#8
Vreau sa aduc acest topic mai sus ca sa apara in cautari.
As fi vrut sa-l fi vazut si eu inainte sa cumpar doar sita Ascaso Smile)
Acum, ca si restul, trebuie sa gasesc cum sa fac rost de acel arc sau cum sa indoi unu existent (am pf original si cel fara fund, deci as avea un arc de rezerva cu care sa ma joc)

Poate ajuta pe cineva: Vazusem o discutie cum cineva intreba si i s-a recomandat sa cumpere alt arc (cel de mai sus) insa am crezut ca o fi uzat cel pe care il avea el deja, nu ca sita respectiva nu este compatibila cu arcul original.

Concluzie: Daca mai vrea cineva sa achizitioneze sita Ascaso dubla, sa puna in cos si un arc nou pentru ca cel original (nici cel de la pf cu care vine aparatul, nici cel bottomless linea vip) nu este capabil sa tina sita atunci cand arunci pucul.

PS: stie cineva cum pot face rost de un astfel de arc cat mai ieftin cu livrare in Iasi? De obicei fac comanda de cafea de la Sloane lunar si din pacate, din cate stiu, nu vand si accesorii acolo.
______________________
Lelit Anita PL42TEMD
 
Reply
#9
Eu l-am luat de la barshaker, evident că m-am trezit după ce dădusem o comandă cu transport gratuit, așa că am plătit pe un nou transport mai mult ca pe arc. Mai rabdă dacă poți sau găsește pe cineva din Iași și dați o comandă mai mare.
Lelit Anna, William
 
Reply
#10
Am adaugat aceasta recomandare si la product description pe site, sper ca o sa ajuta in viitor..
@Boggy daca ai doua arcuri, pe una poti modifica cum au scris colegii.. dar exista si alte variante diy..
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#11
Multumesc.
O sa incerc sa modific un arc in prima faza.
______________________
Lelit Anita PL42TEMD
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)