Hello There, Guest! Login Register

PF Lelit si sita Ascaso

Buna dimineata,
Am si eu o mica problema cu PF standard Lelit 57mm si sita dubla Ascaso in sensul ca atunci cand vreau sa arunc pucul de cafea sita iese din PF.Mentionez ca cele doua sunt destul de noi (aprox 2 luni).Aveti cateva sfaturi?
Lelit VIP Line PL81T Grace & PL72 William, Nivelator: Motta 57mm, Tamper: Lelit 57.35mm, Sita Ascaso, Motta Europa 500ml, Cesti Logo Cups.

Reply
La recomandarea colegului TVTVTV, eu am cumparat acest arc. Il recomand, nu ai deloc probleme cu Ascaso in el.
Lelit PL81T | PL43MMi | Ascaso

Reply
Si eu am patit acelasi lucru si am rezolvat cu acel arc.
Poate ar fi ok sa specifice pe site la sita dubla Ascaso ca este necesar acest arc pentru portafiltrele Lelit de 57mm. Costul arcului nu este unul mare si dupa ce realizezi ca ai nevoie de el, te costa mai mult transportul curierului decat arcul in sine.
#Lelit PL41TEM #Eureka Mignon XL

Reply
Multumesc frumos!
Lelit VIP Line PL81T Grace & PL72 William, Nivelator: Motta 57mm, Tamper: Lelit 57.35mm, Sita Ascaso, Motta Europa 500ml, Cesti Logo Cups.

Reply
(07-04-2021, 10:06)neapci Wrote: Si eu am patit acelasi lucru si am rezolvat cu acel arc.
Poate ar fi ok sa specifice pe site la sita dubla Ascaso ca este necesar acest arc pentru portafiltrele Lelit de 57mm. Costul arcului nu este unul mare si dupa ce realizezi ca ai nevoie de el, te costa mai mult transportul curierului decat arcul in sine.

Exact, si eu am realizat asta dupa ce am dat comanda si pentru 7 lei ar mai trebui da dau inca 20 Smile)
Lelit PL81T, ​Kinu M47 Phoenix
​​​​​​Deplasare: Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 

Reply
Mai puteti incerca sa indoiti un pic arcul din dotare, astfel incat sa prinda mai strans si sita Ascaso. Eu am cumparat ca si voi un arc nou de la Barshaker, dupa care avand doua arcuri am incercat sa experimentez pe cel vechi din dotare si pot spune ca merge. Trebuie sa ai putina rabdare si sa nu te lasi pagubas din prima. Regula ar fi urmatoarea: arcul are forma unui poligon, inscris intr-un cerc (cercul fiind diametrul canalului in care se fixeaza arcul). Laturile poligonului presesaza sita astfel incat sa o blocheze in portafiltru.

Reply
Arcul original Lelit este mai scurt decât cel vândut la BS, pt. PF-uri de 58. Deci el poate fi îndoit însă probabil că rezultatul nu va fi același.
Lelit PL41LEM + IMS + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)