Hello There, Guest! Login Register


OSCAR BILT 90 DESCALING DEVICE

#1
Nu stiu daca nu cumva s-a mai discutat pe forum despre acest produs.
L-am vazut prezentat pe diferite site-uri dar l-am gasit si la noi:
http://www.perfectespresso.ro/en/produs/...t-90--721/
Se gaseste in diferite variante, pentru diferite volume de apa (70, 150, 300, 400 de l).
L-a folosit cineva?
Poate fi o solutie cu o reala eficienta impotriva depunerilor de calcar?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#2
(30-05-2017, 20:17)RaduCarutasu Wrote: Nu stiu daca nu cumva s-a mai discutat pe forum despre acest produs.
L-am vazut prezentat pe diferite site-uri dar l-am gasit si la noi:
http://www.perfectespresso.ro/en/produs/...t-90--721/
Se gaseste in diferite variante, pentru diferite volume de apa (70, 150, 300, 400 de l).
L-a folosit cineva?
Poate fi o solutie cu o reala eficienta impotriva depunerilor de calcar?


Il folosesc eu, l-am primit la pachet cu Bezzera Magica de la perfectespresso. Acuma cat de bine functioneaza....nu pot sa spun, ca nu am desfacut boilerul sa vad daca sunt depuneri, dar a fost recomandat de vanzator.
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#3
Da si eu il folosesc,l-am luat in aceleasi conditii ca Robert,doar cu apa Bucovina.Nici eu nu pot sa spun ce face,daca face...Deocamdata,dupa 6 luni n-am probleme.
 
Reply
#4
Și eu îl folosesc - sunt la al patrulea săculeț. Nu pot da alte detalii, nu am desfăcut aparatul. Însă totul pare în regulă. Cred că raportul calitate/preț e decent.
Profitec Pro 700, Profitec T64, Fellow ODE Brew Grinder, Mahlkonig Vario, Kinu M47
 
Reply
#5
Eu il folosesc in combinatie cu apa de la retea trecuta printr-un filtru de carbune activ care scoate gustul de clor.
Dupa 3 ani de folosinta(se schimba anual) depunerile din boiler sunt mici.

Ideea este sa umpli rezervorul de apa peste noapte - nu actioneaza instantaneu.
Se poate si jongla cu gradul de dedurizare pentru gust - adaugi apa proaspata de dimineata si obtii un gust mai bun al apei.

Daca imi aduc bine aminte, testul de duritate facut cu picaturi arata 8 grade la apa proaspata seara si 4 grade dimineata cu un Oscar 150 la un rezervor de 2.5l.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#6
RaduCarutasu Wrote:Nu stiu daca nu cumva s-a mai discutat pe forum despre acest produs.
L-am vazut prezentat pe diferite site-uri dar l-am gasit si la noi:
http://www.perfectespresso.ro/en/produs/...t-90--721/

da, s-a mai discutat, numai eu am vreo 12 postari in care amintesc de OSCAR 150, cel folosit de mine din 2014 (... search):
aici aminteam de existenta lui (ian, 2014),
iar aici, deja il foloseam (mai, 2014)
efectele sale le constatam aici (ian, 2015)
apoi am vandut masina, cu mentiune ca decalcifierile (2) nu au gasit nimic degradat (mai, 2015)
in sept 2016 ma intrebam dece nu vorbeste nimeni de saculetele astea, in legatura cu alte saculete (BestSave) de care se vorbea:
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#7
La acest model de saculet trebuia lamurita compozitia, caci parea sa fie "sali minerali polifosfati, anticalcare" asa cum aminteam ca imi spunea un magazin italian candva, iar daca e asa, stim cum e cu polifosfatii in alimentatie, chiar si alimentari. Producatorul italian direct nu mi-a raspuns atunci la mesaj pentru a confirma / infirma si explica exact ce contine. Discutia cu saculetii BestSave era legata de faptul ca aveau in compozitie carbune activ + rasina schimbatoare de ioni, deci s-ar ocupa si de duritate si de clorul din apa (gust miros), iar pe apa de Bucuresti, cand l-am testat, a taiat 3 grade germane (de la 7 la 4, daca nu ma insel) fara afectarea ph-ului.  Eu raman la parerea ca folosind Bucovina sau apa cu duritate mica ori TDS foarte mic, e greu sa gasesti motivatii sa mai cumperi si un filtru. Daca ne mai aude si SCAA (cei cu 150 TDS), ne cearta chiar si pt Bucovina  [Image: smile.gif]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)