Hello There, Guest! Login Register


Nu toate automatele fac si cafea lunga?

#31
(11-09-2018, 10:14)florind67 Wrote: El e acum in faza alegerii pastilelor. Daca o ia pe cea rosie probabil ca in curand va parasi forumul espressoman, daca o ia pe cea albastra...

Hm, Stalone era in Matrix?  Big Grin
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
#32
cum adica refolosirea zatului ?
Asta e de noaptea mintii !
Bei ceai toxic sau espresso ?
 
#33
Dar sa tragi doua shot-uri prin acelasi puc, cum se cheama... fair business ? Wink

Nah, ca tocmai i-am dat ideea lui stalone, cu ce este un espressor cu portfiltru superior unui automat... Big Grin

 
#34
(11-09-2018, 14:12)renatoa Wrote: Nah, ca tocmai i-am dat ideea lui stalone

... Sa n-o aplice si la whisky , vin , bere ... etc ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#35
Pe cati o fi "desteptat" filmul ala cu Bachus...
 
#36
(10-09-2018, 20:35)stalone Wrote:
(10-09-2018, 20:33)lracu Wrote: Incearca un Aeropress, nu e automat dar nu are ce sa mucegaiasca, se curata singur.

nu-mi face cappuccino ala


si apropo, petardele alea manuale de unde stiti ca nu ai fierbatoare de aluminiu?

@stalone: nici ibricul si nici moka pot nu fac cappuccino Smile
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
#37
(10-09-2018, 20:10)lracu Wrote: Daca este posibil (ma refer la facilitatile oferite de MyBB), propun ca in aceasta sectiune, eventual si in "Espressoare" (si unde mai este necesar) sa existe un thread "pinned" in care sa fie colectate sfaturile oferite incepatorilor pentru a reduce numarul de thread-uri de acest gen. Aproape in fiecare sapatamana sau macar o data pe luna apar thread-uri in care sunt cerute sfaturi care au primit deja raspunsuri si lumea mai "veche" a obosit deja sa repete sfaturile.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
#38
Exista, dar sunt combinate cumva ca tematica, nu numai ABC-uri.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#39
Scuze, uitasem de el (desi am incercat si eu sa contribui)!
Dar e vizibil doar in acel subforum, nu si in 'Espressoare, rasnite si accesorii', unde, de altfel, sunt puse intrebarile de genul "Cel mai mic pret pentru cel mai bun expresor" sau "Vreau sa apas doar un buton si sa beau cel mai meserias espresso/expresso/expreso"
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
#40
Da, o sa incerc sa-l mut intr-un loc mai vizibil, ma gandesc unde anume...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#41
nu aveti cum sa ma convingeti pe mine, mie nici nu-mi place neaparat cafeaua, e atat de scarboasa incat o beau numai cu lapte sau inghetata pt a obtine un gust dulceag.

am baut si ce beti voi, si la automat, cafetiera, arabeasca si turceasca pe nisip; mi-e indiferent

cafeaua e ceva ce beau dimineata ca sa ma pot caca nescremut, scuzati-mi va rog expresia
eu nu am timp de excentricitati dimineata

si daca tot dau un ban, beau un cappuccino, nu cafetiera/presa
 
#42
Aoleu Smile)

Inainte sa se inchida topicul as dori doar sa-mi exprim admiratia pentru colegii de forum ce au avut rabdare si au dat raspunsuri serioase, eu n-as fi putut. Respect!
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)