Hello There, Guest! Login Register


NU CURGE APA PRIN GRUP

#1
Astazi am schimbat cafeaua, am pus 15 grame, am macinat si am inceract sa fac 2 cafele. Se pare ca era prea fina macunatura si dupa vreo 12 secunde a inceput sa picure cate putin. A mai mers asa vreo 10 secunde si apoi am vazut ca se deschide valva solenoida si iese apa pe tzeava de evacuare iar prin grup nu mai iese deloc apa. Prin tzeava de abur curge apa deci pompa nu s-a stricat. M-am gandit ca s-a infundat boilerul de la calcar. Am desfacut boilerul ,am dat jos ovp si solenoida am suflat print toate gaurelele sa vad daca sunt infundate si nu erau. Ma poate ajuta cineva? Multumesc.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#2
http://groups.yahoo.com/group/Gaggia/mes...threaded=1

Ai acces?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Am acces. La concluzia asta am ajuns si eu ca este blocata solenoida. Am desfacut-o am curatat-o si tot nu curge apa. Cred ca este bobina dusa.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#4
E un test de bobina acolo.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Am patit si eu la fel, dupa ce am lasat in prealabil espressorul la incalzit inainte de prima cafea . Doar vre-o 25 min.

Am incepul sa curat sita prin care curge apa - nimic. Apoi m-am hotarat sa il las sa se raceasca si sa mai incerc. Dupa 5 min. totul a revenit la normal.
Lelit PL81T / Niche Zero
 
Reply
#6
Verifica daca se alimenteaza electrovalva atunci cand actionezi pompa, s-ar putea sa fie un intrerupator defect -cel de cafea/abur.
Poti verifica la contactele electrovalvei cu un voltmetru, cu un bec de 220V sau sa asculti daca se aude un clic atunci cand actionezi pompa.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#7
Se alimenteaza valva. Am incercat cu un crerion de tensiune si era curent la intrare.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#8
Creionul de tensiune iti arata ca ai "faza" acolo, iti mai trebuie si "nul" pentru a avea tensiune. Verifica cu un bec daca n-ai voltmetru sau, cum spuneam mai sus, daca se aude un clic la actionarea butonului de cafea. Daca nu se aude din cauza zgomotului pompei, scoate un papuc de pe terminalul pompei si apoi actioneaza butonul de cateva ori pt a detecta "clicul".
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#9
In link-ul meu recomandarea este sa pui un aparat de masura pe solenoid?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Aseara nu aveam aparat de masura si am incercat sa gasesc cauza cu ce aveam prin casa. Am ajuns la concluzia ca este dusa bobina. Astazi la servici o masor si ma conving. Revin cu detalii.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#11
mmm...sa fi facut vreo masa aiurea cu vreo componenta a PID-ului?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Am masurat bobina si este susa . Am gasit la mag-pro dar trebuie sa stau o sapt fara cafea. Sad
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#13
Cum e "dusa"? E intrerupta sau "in scurt"? Are urme de incalzire exagerata?

@Lyvyoo - chiar daca facea atingere la un fir de la PID nu se strica bobina ci mai degraba PID-ul.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#14
Nu are urme de incalzire . Este intrerupta.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#15
Nu ai cerut un pret/disponiblitate pentru piesa si la importator?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(26-10-2012, 13:25)Lyvyoo Wrote: Nu ai cerut un pret/disponiblitate pentru piesa si la importator?

Nu am cerut. Am apelat direct la mag-pro. Stiam ca acolo gasesc sigur. Costa 70 lei.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#17
Stiu ca au un service al lor care la un moment dat avea un stoc de piese, nu prea mare caci nu prea sunt probleme de garantie. Cred ca la Classic esti pionier in defecte Smile A mai fost semnalata pe softpedia o teva oxidata de la scurgerea electrovalvei si daca nu ma insel cam atat...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
(26-10-2012, 13:32)Lyvyoo Wrote: Stiu ca au un service al lor care la un moment dat avea un stoc de piese, nu prea mare caci nu prea sunt probleme de garantie. Cred ca la Classic esti pionier in defecte Smile A mai fost semnalata pe softpedia o teva oxidata de la scurgerea electrovalvei si daca nu ma insel cam atat...

Poate din vina mea s-a stricat. Nu stiu exact. Am facut toate modificarile posibile la el si l-am tot desfacut si am umblat peste tot. E bine ca se gasesc piese si 70 de lei nu e mult. Asta e. Am mai rupt si butoanele dar asta inainte de problema cu bobina. Am cumparat si din alea 165 lei. Sa vad acum ce urmeaza . Incet incet il reinoiesc tot Smile.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#19
Vezi ca acea bobina ar trebui alimentata doar cand faci espresso (o data cu actionarea pompei), daca ai legat-o cumva gresit s-ar putea sa fi ramas "in tensiune" mai mult decat ar trebui si s-a ars.

Gasesti pe Gaggia Y. groups in sectiunea "files" schema electrica originala pentru verificare.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#20
(26-10-2012, 16:48)Evolution Wrote: schema electrica originala pentru verificare.
 
Reply
#21
La un alt tip de espressor asemanator Classic-ului am intalnit o problema si ma gandeam daca vinovata ar fi tot solenoida.
Apa prin teava de aburi vine, prin grup la fel, cu presiune ok.
Totusi, cand incercam un backflush la aparat, solenoida nu vroia sa elibereze presiunea din portafiltrul cu sita blind, decat la presiune mai joasa.
Daca intrerupeam pompa devreme, scotea apa din solenoida, daca lasam pompa sa lucreze ,, in gol " mai mult, apa ramanea blocata in grup si abia dupa cateva minute de stat, respectiv dupa o scadere a presiunii, solenoida arunca brusc apa in tava de scurgere.
Ce parere aveti ? Daca solenoida era blocata, nu cred ca mai scotea apa.
May God be with us.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)