Hello There, Guest! Login Register

Moka Pot

Mersi de info, stiu ce face brikka,am unul acasa-model mai vechi, e f ok fata de cel clasic, ma intrebam doar ce aduce noul model diferit.
Imi dau seama ca e fix acelasi principiu, dar ma intrebam la partea de gust si repetabilitate daca e mai ok.
Cafflano Kompresso, Kinu M47 Phoenix, Saeco Poemia PF depresurizat, Porlex Mini modat stepless, Bialetti Brikka (made in Omegna:) 

Reply
Acelasi lucru ca si versiunea veche,am cautat informatii inainte sa aleg venus,noua versiune rezolva problema supapei.
eu folosesc apa rece,cu apa calda timpul e mult prea scurt

Reply
(14-10-2019, 09:34)dragos.stoian Wrote: Mersi de info, stiu ce face brikka,am unul acasa-model mai vechi, e f ok fata de cel clasic, ma intrebam doar ce aduce noul model diferit.
Imi dau seama ca e fix acelasi principiu, dar ma intrebam la partea de gust si repetabilitate daca e mai ok.

Cred ca este un pic "mai de calitate", insa problema e cu stocul la producator... e inexistent.. Avem ultimele bucati in stoc, si cam atat pentru 1-2 luni.
--Only God Can Judge Me--

Reply
(14-10-2019, 17:13)MyR Wrote:
(14-10-2019, 09:34)dragos.stoian Wrote: Mersi de info, stiu ce face brikka,am unul acasa-model mai vechi, e f ok fata de cel clasic, ma intrebam doar ce aduce noul model diferit.

Cred ca este un pic "mai de calitate", insa problema e cu stocul la producator... e inexistent.. Avem ultimele bucati in stoc, si cam atat pentru 1-2 luni.
Surprinzator tot de la voi am luat,dar venus,pret imbatabil 92 de lei

Reply
Salutare! Mitul spune că nu ai voie să cureți moka pot-ul din aluminiu cu detergent de vase sau alte substanțe abrazive. L-am spălat doar cu apa caldă și la asta s-a ajuns într-o scurtă perioadă de timp. Oare cu ce l-aș putea curata? [Image: BxzCcLX.jpg][Image: rGWqgM3.jpg][Image: Nhr2UGc.jpg]
Espresso: Lelit PL41TEM + Comandante MK3 ( Red Clix )
Brew: V60 01, V60 02 Tetsu Kasuya, Aeropress, Moka Express 3tz, Melitta 102, Felicita Parallel, Bonavita Digital Variable Temperature Gooseneck Kettle.
Ex: Hario Mini Slim Ceramic PRO Black

Reply
(19-10-2019, 10:16)Tiranator Wrote: Mitul spune că nu ai voie să cureți moka pot-ul din aluminiu cu detergent de vase sau alte substanțe abrazive

... Nu este un mit ... este chiar un adevar , ptr, ca oxidul de aluminiu "apara " metalul de coroziune si implicit de interactiunea cu alte elemente ... inclusiv cafeaua.
    Daca al speli intensiv , astfel incat sa curetzi si oxidul ... trebuie sa asteptzi un timp , sa se formeze un nou strat de oxid la suprafatza metalului , k sa poti iar sa te folosesti de el in sigurantza ... altfel , vei inghitzi odata cu cafeaua si oxid de aluminiu in formare ... Dodgy ... ( sper ca nu doresti sa-ti faci prieten Alzheimer -ul  ... Big Grin ... )

E suficienta spalarea lui doar cu apa calda , insa fara a fi frecat ... ( parerea mea ! ).
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | ECM | MK III | M47, M68 | Gene ...

Reply
Și cum pot îndepărta depunerile din recipientul de apă, simt că parcă afectează gustul cafelei
Brew: V60 01, V60 02 Tetsu Kasuya, Aeropress, Moka Express 3tz, Melitta 102, Felicita Parallel, Bonavita Digital Variable Temperature Gooseneck Kettle.

Reply
(19-10-2019, 15:28)Tiranator Wrote: Și cum pot îndepărta depunerile din recipientul de apă, simt că parcă afectează gustul cafelei

... Cu apa calda si putzin sapun de maini ( ... sau sapun de casa ) si cu un dop de pluta ( eventual  de la o sticla folosita ) frecat usor , punctual pe depuneri ... insa , fara insistentze prea mari ... ( spor ! )

Reply
Mersi de sfat!

Reply
Sare de lamaie nu merge pe aluminiu ?  Confused Huh

Reply
... Nope ' ...  reactioneaza cu hidroxidul de aluminiu si rezulta citrat de aluminiu si apa ... care , citrat de aluminiu daca este ingerat , este toxic ( neurotoxic ) si creeaza probleme ale tubului digestiv si chiar forme de cancer ...

C6H8O7 + Al(OH)3 = C6H5AlO7 + 3H2O          ... sper sa nu fi gresit ... Big Grin ...

Reply
Levo ne sperii, după ce ca e posibil sa iti explodeze moka potul daca e stricata valva,mai devine si otrăvitor in combinatie cu lucruri banale din bucătărie.
Stii cum făceau in Fight Club bmbe din produse de curățat :-D
Cafflano Kompresso, Kinu M47 Phoenix, Saeco Poemia PF depresurizat, Porlex Mini modat stepless, Bialetti Brikka (made in Omegna:) 

Reply
Soluția este moka pot-ul de inox.

Reply
Da, pacat ca nu exista Brikka din inox, palaria aia care face pseudocrema s-o fi pus si pe inox, face gustul mai intens si aspectul ceva mai fain

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)