Hello There, Guest! Login Register


Merita achizitia espressorul Gaggia Gran Style ?

#1
Rog cateva pareri despre Gaggia Gran Style 2013, e la pret bun, aprox 550 lei si vreau sa stiu daca merita

PS. Sunt incepator si vreau sa intru in lumea cafelei
 
Reply
#2
Cu o rasnita buna scoti untul din el.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#3
Dupa portafiltru pare un saeco poemia cu facelift. Adica nu prea merita pentru ca poemia se gaseste si la 350
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#4
L-am gasit la 390 lei la Flanco. Portafiltrul e din plastic sau metalic?
 
Reply
#5
Este un copil vitreg al familiei Gaggia, bagat pe gat dupa ce Philips a cumparat aceasta marca. Imediat a scos la la lumina espressoare gen Gaggia Gran Prestigem Gagiga de Luxe, Gaggia Gran Style, Gaggia Carezza new etc. Toate sunt fabricate in China din cate stiu, fiind avortoni ai acestei marci gigantice in industrie, paravane de imagine pentru Philips de  a mai scoate niste copii de pe Philips Saeco Poemia, dar cu usoare imbunatatiri estetice.  Si tocmai ce vorbeam (iarasi) de problemele de preparare pe Philips Saceo Poemia... Portafiltrul acela plasticos, grupul de erogare mai mult decat modest, constructia interioara, incompatibilitaeta cu accesoriile profesionale, descalifica aceasta gama Gaggia.

Treaba cat de cat serioasa incepe de la Dose in sus, adica de la 765 de lei ca nivel de pret. Din pacate Evolution a fost oprit de la fabricatie, caci la acelasi pret nimicea toata piata de entry level. Si sunt mult posesori pe forum, iar pe Bursa niciunul de la scoaterea lui din fabricatie. Dar acea treaba "cat de cat serioasa"  trebuie inteleasa asa cum trebuie, caci primul pas adevarat in home espresso inseamna Gaggia Classic, insa la 1160 de lei depaseste cu 100% bugetul tau Smile  Dose insa ar fi un efort puti mai mic, insa portafiltrul sau solid, profesional practic (in afara de scurgerea de plastic ce se desfileteaza), compatibilitatea cu diametrul de 58mm, posibilitatea inlocuirii tevii de aburi cu una de pe rancilio, chiar tuning-ul relativ usor in a-i scadea presiunea, fac din el o optiune mai buna decat orice Philips Saeco, iar experienta mea cu Pure (un Dose fara dozare) vine sa confirme cele de mai sus. Dar sa fie clar, rasnita dicteaza si aici, iar lipsa ei va fi un mare neajuns.

O sinteza utila zic eu pentru cineva la inceput de drum am scris aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
ciprivw, ai mesageria dezactivata, nu poti primi mesaje. Acesta este raspunsul meu la mesajul tau: sincer, m-as lipsi de atatea accesorii  pentru inceput . As plati mai mult pentru o rasnita cu renume in macinatura. Pentru espresor n-as da mai mult de 100 euro la mana a-2-a . M-as concentra mai mult pe rasnita. Nu stiu ce rasnita ai dar stiu din experienta proprie ca ce spun acum e greu de acceptat. Confirmarea ca espresorul e un accesoriu al rasnitei, va veni . Si indiferent de rasnita, fara o cafea proaspat prajita nu faci minuni. Dealtfel, intreaba mai bine pe forum, sunt colegi mult mai in masura sa confirme ce spun eu. Sau, in caz de eroare, ne corectam si indrumam reciproc.

Crema si respect!!!
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#7
Quote:Portafiltrul e din plastic sau metalic

Gaggia Gran XXXXX:
[Image: mw0mtOFPzVRmC03a_nCz2mg.jpg]
Gaggia Dose/Baby/Classic:
[Image: doseportafilter_zps3e9311ce.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
(13-12-2014, 19:51)scientist Wrote: Confirmarea ca espresorul e un accesoriu al rasnitei, va veni . Si indiferent de rasnita, fara o cafea proaspat prajita nu faci minuni.

Pentru inceput vei obtine rezultate mai bune decat orice alt aparat ce mimeaza ca face cafea chiar de vei folosi cafea macinata + sita presurizata. Pentru deschiderea apetitului e destul si expressorul (desi nu asta!  Cool , pentru ca posibilitatile de upgrade tind spre zero). 
Dupa aceea probabil vei dori sa evoluezi pe scara calitatii cafelei de zi cu zi. Sa sari direct la un entry-level decent implica o investitie destul de marisoara chiar si cu echipamente sh.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#9
@scientist: am rezolvat problema cu mesageria, si merci pentru raspuns

Ok, am taiat cu un X mare peste Gran Style. Posibil sa ma indrept spre Dose, chiar este unul aici pe bursa. Oricum, de la ceea ce bem in familie acum, adica moka pot, o sa fie un salt mare.

PS. Nu demult am gasit aceasta comunitate, descopar aici oameni pasionati, cumsecade si care iti dau un sfat bun. Multumesc tuturor.
 
Reply
#10
Asa fu si la mine. Mai intai a venit Classicu' si saltul a fost destul de apreciat de papilele mele gustative, chiar daca mi-am atras acuzele comunitatii ca folosesc cafea macinata + site presurizate. A  urmat rasnitoiu, sita nepresurizata, cafeaua proaspata, etc. Acum cafeaua veche devine greu suportabila...  Tongue
Asa de aducere aminte a trebuit sa beu o cafa dupa metoda veche. Brr, urata experienta.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#11
M-am indreptat spre Dose nou, cumparat de aici, cu discount-ul de rigoare. Maine il primesc Smile
 
Reply
#12
(14-12-2014, 23:58)amarok Wrote: ... Acum cafeaua veche devine greu suportabila...  Tongue
Asa de aducere aminte a trebuit sa beu o cafa dupa metoda veche. Brr, urata experienta.

Ar trebui sa-ti schimbi si numele pe forum in amarnotok Tongue
 
Reply
#13
Ar trebui sa-l schimb in passat ca amaroku' nu l-am mai condus de juma de an.  Tongue
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)