Hello There, Guest! Login Register


Poll: Ati dori impunerea automata a unei limite de postari zilnice in forum?
You do not have permission to vote in this poll.
Nu, nu ar face bine forumului, fiind o masura comunista ori prea dura
31.91%
15 31.91%
Da, sunt de acord si cred ca este necesara pentru un continut mai concentrat
29.79%
14 29.79%
Si da si nu. Pe de o parte limitam dreptul la libera exprimare, pe de alta parte doresc mai mult continut relevant
38.30%
18 38.30%
Total 47 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Limita postari per zi? Sondaj

#31
... " Politia " forumului este admin -ul , care din nefericire trebuie sa faca si treaba asta mai " unsuroasa " - adica sa dea catonase celor care faulteaza , cand nu pot sa inscrie ... Cool ...

[Image: zJdS8Nv.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#32
Eu găsesc mare parte din discuțiile de aici inutile in timp ce peste 95% din useri îmi găsesc postările pline de lipsa de respect și sunt deranjati de modul de postare.

Mă interesează strict gustul și nu cum postează x sau y, cate scule are, sau ce desene a mai făcut el cu lapte. Sunt membru pe multe forumuri de afara în mai multe limbi, și pe fiecare exista oameni care sunt direcți și goniți, dar per total.acei oameni spun niste chestii reale și.aplicabile care duc la un gust mai bun in ceasca.
 
#33
Imi e greu sa concep cum tocmai cei mai implicati in viata forumului, cei care posteaza cel mai des, in loc sa primeasca un kil de cafea pentru implicare, sa fie sanctionati prin limitarea nr de postari.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
#34
Pentru a condensa informația ar fi interesant sa facem o carte cu extracte din cele mai interesante postările (cu autorul, desigur).

Cred ca ar fi ceva interesant, s-ar putea crea un topic separat unde lumea sa voteze postările cele mai bune.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
#35
(08-12-2018, 19:27)micrenda Wrote: Pentru a condensa informația ar fi interesant sa facem o carte cu extracte din cele mai interesante postările (cu autorul, desigur).
...

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...-din-forum
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
#36
La o privire rapida, noi doi, pe baza echipamentelor din semnatura, ar trebui sa fim interesati de cel mult 20% din colectia aceea de link-uri considerate de referinta, ce sa intelegem de aici ?  Confused
 
#37
Colectia de link-uri se afla in sectiunea Tehnici de preparare espresso & latte - evident ca nu se aplica la echipamentele noastre.
Am vrut sa ii indic lui @micrenda exista deja o colectie de postări interesante inca din 2015.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
#38
Ce de voturi... Smile

Eu zic NU la orice limitare generala. Cazurile de bătut câmpii trebuie lăsate asa iar cazurile de lipsa de respect / nesimțire / atac la persoană trebuie sancționate individual.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
#39
Aveti mai jos un caz in care limitarea postarilor ar fi o prostie:

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid106513

Chiar daca se supara "boierii", cateodata e mai greu sa dai de radacina problemei decat in sedintele de terapie platita.
 
#40
La cat pare ca NU stie ce vrea respectivul... inchideam topicul din start... Big Grin
 
#41
Se pare ca rezultatul votului seamana mai mult a dezinteres fata de subiect, asadar va trebui sa trag singur conzluziile, subiectiv. 
Din cele doar 47 de voturi optiunea majoritara este calea de mijloc, iar voturile pro si contra sunt egale...

O mai mare concordie nici nu se putea Smile Totul e zen, totul e chill...

Bun, deci nu vom implementa aceasta masura propusa de alti useri.

DAR avand in vedere cele postate pe acest subiect, chiar si semnalul de alarma tras de Radu Carutasu acum putin timp, cred ca putem sa avem mai multa responsabilitate la apasarea butonului de postare. Nici eu nu eram de acord cu restrictionarea aceasta pentru ca suna a cenzura dar  constat de atatea ori ca se scriu multe postari doar din reflexul de a posta ceva pe forum, orice, sau din nevoia de a fi ironic cu cineva anume  sau superior.  Recunosc ca cele mai multe reclamatii in acest sens (pe privat) s-au indreptat catre @Zwanger si ca in primul rand "datorita" lui s-a nascut acest topic. Si nu numai.

Eu sunt increzator ca putem sa ne ponderam acolo unde este cazul, sa ne autolimitam nr. postarilor daca acestea nu sunt decat chat sau ironii, scriind la obiect ce crede fiecare ca ar fi interesant si relevant in contexul acelui topic.

Va multumesc, inchidem.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)