Hello There, Guest! Login Register


La Pavoni Europicolla - Zen in espresso

Se incinge tare, chiar daca nu ridici maneta. Si e chiar aparatul tau renatoa
Expobar Office Leva, Sette 30AP, sita IMS Nanotech, Kinu M47, La Pavoni pre-millennium, V60
 
Reply
Am avut premill si l-am servisat complet, nu am sesizat elementele de care vorbiti...  Confused
Poate faceti un desen in care sa se vada pe unde ar intra acel abur in grup, si unde este acel dop.
Si nu in ultimul rand, ce se intampla la extractie cu aburul din grup ?  Huh
 
Reply
Azi am avut doar culoarea asta la mine:

[Image: 5rXnPJi.jpg]
 
Reply
Din cate imi amintesc parca mai sunt inca 2 gauri mai mici in afara de cea pentru teava aia in L care cred ca corespund in interiorul cilindrului...de asta caut o schema ceva.
Expobar Office Leva, Sette 30AP, sita IMS Nanotech, Kinu M47, La Pavoni pre-millennium, V60
 
Reply
Da, in interiorul clopotului sunt 3 gauri:

[Image: b0we0lh.jpg]
 
Reply
Si pe partea cealalta? La conexiune, unde se infileteaza teava de cupru?
Expobar Office Leva, Sette 30AP, sita IMS Nanotech, Kinu M47, La Pavoni pre-millennium, V60
 
Reply
Nu e mai ușor să desfaci grupul și să vezi singur?

Mă gândesc că țeava de cupru sta într-un fel de piuliță fixată în grup.
 
Reply
Il desfac diseara, am crezut ca lucrezi tu la al tau...
Expobar Office Leva, Sette 30AP, sita IMS Nanotech, Kinu M47, La Pavoni pre-millennium, V60
 
Reply
Faina treaba... deci in grup avem abur... adica +100 grade...
Ma intreb atunci cine impiedica aburul asta sa ajunga la cafea, si ce extractie mai e asta... cine face separatia intre aer si abur...  Confused

Teava care aduce apa este infiletata direct in corpul grupului, fata nici o piulitza.
 
Reply
Din moment ce într-o parte e o gaură și într-o parte 3, e foarte posibil că țeava de cupru sa fie prinsă într-un dop cu filet, adică un fel de piuliță.

Pai țeava de cupru aduce apa in grup iar dopul în care intra nu permite aburului să ajungă în grup.
 
Reply
Am reusit sa fac foto in zona unde se infileteaza teava in L.

Dupa cum se observa teava respectiva se infileteaza intr-o "piulita" care are in interior alte 2 gauri care par divergente.

Deasupra exista o alta gaura care banuiesc ca corespunde cu una din cele 3 din interiorul grupului...

Deci avem intr-o parte 2 gauri (una inchisa de o teava imersata in apa, alta libera) si in partea cealalta 3.

De asta as fi vrut o schema / diagrama completa cu principiul de functionare al aparatului pre millenium!


Attached Files Thumbnail(s)
   
Expobar Office Leva, Sette 30AP, sita IMS Nanotech, Kinu M47, La Pavoni pre-millennium, V60
 
Reply
Deci e și mai musai transformarea în Millenium. Acum are sens și decupajul din țeava de cupru menit să încălzească grupul cu apa.
 
Reply
Daca folosiți vario cineva, ce setări aveți de exemplu pentru un HX și pentru Pavoni?
Să înțeleg daca sunt pe unde trebuie.
Ms.
May God be with us.
 
Reply
Buna tuturor!

Am schimbat cu succes sita de dus la aparatul meu La Pavoni pre-mill cu una IMS de pe Barshaker - cea veche era probabil originala dar foarte uzata.

Am intampinat urmatoarea problema (sa zic mai degraba dificultate) si sunt curios daca ati sesizat si voi la sita de dus IMS:

Dupa montarea sitei, viteza apei a crescut foarte mult...atat de mult incat sunt nevoit sa ridic leverul incet, altfel ma trezesc cu mici cratere in puck...Ati sesizat si voi asta ?(cei care ati schimbat sita de dus cu una IMS) Am inceput deja sa macin mai fin si sa tampez un pic mai tare...
Expobar Office Leva, Sette 30AP, sita IMS Nanotech, Kinu M47, La Pavoni pre-millennium, V60
 
Reply
Am o problemă cu presostatul...oricât îl reglez, nu pot ajunge mai jos de 0.85. Pur și simplu se "da peste cap" și sare la 1.2. E foarte greu de reglat așa. Pe el scrie că merge până la 0.6...eu nu pot trece de 0.85. si acolo am reușit sa ajung o singura data.

Si mai mult...presiunea la care se întrerupe încălzirea boilerului variază ușor...adică dacă azi îl reglez pe 0.85, mâine va ajunge la 0.9 sau 0.95 funcție de cum are el chef. Dar întodeauna în sus, niciodată în jos.

E ceva defect? Ati pățit și voi? Poate avea legătură cu volumul de apa din boiler? M-am saturat sa tot bag șurubelnița în el...

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita

(14-06-2019, 11:03)aandrei Wrote: Buna tuturor!

Am schimbat cu succes sita de dus la aparatul meu La Pavoni pre-mill cu una IMS de pe Barshaker - cea veche era probabil originala dar foarte uzata.

Am intampinat urmatoarea problema (sa zic mai degraba dificultate) si sunt curios daca ati sesizat si voi la sita de dus IMS:

Dupa montarea sitei, viteza apei a crescut foarte mult...atat de mult incat sunt nevoit sa ridic leverul incet, altfel ma trezesc cu mici cratere in puck...Ati sesizat si voi asta ?(cei care ati schimbat sita de dus cu una IMS) Am inceput deja sa macin mai fin si sa tampez un pic mai tare...
Da, și mie îmi face mici cratere daca dau drumul la apă prea rapid și mai am și aer pe-acolo.

Nu cred că afectează extracția cata vreme nu se fisureaza pucul.

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
Incearca o decalcefiere, poate s-a depus calcar in presostat.
 
Reply
(16-06-2019, 11:27)IndreiR Wrote: Incearca o decalcefiere, poate s-a depus calcar in presostat.
Crezi că ar fi cazul, la cum arată boilerul?

Nu l-am decalcifiat niciodată, il am de un an și în afara de vreo 3 umpleri cu apa de la robinet, a băut doar Bucovina.[Image: cae423abf0385053fc147d49a9f63405.jpg]

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita
[Image: 7c52ee99af83c35ef1eeaad6299cdead.jpg]
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
Dupa cum arata boilerul nu ar fi nevoie, cum crezi tu...
 
Reply
Revin cu dilema mea...poate ma ajuta cineva.

Am o problemă cu presostatul...oricât îl reglez, nu pot ajunge mai jos de 0.85. Pur și simplu se "da peste cap" și sare la 1.2. E foarte greu de reglat așa. Pe el scrie că merge până la 0.6...eu nu pot trece de 0.85. si acolo am reușit sa ajung o singura data.

Si mai mult...presiunea la care se întrerupe încălzirea boilerului variază ușor...adică dacă azi îl reglez pe 0.85, mâine va ajunge la 0.9 sau 0.95 funcție de cum are el chef. Dar întodeauna în sus, niciodată în jos.

E ceva defect? Ati pățit și voi? Poate avea legătură cu volumul de apa din boiler? M-am saturat sa tot bag șurubelnița în el...

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
In functie de constructia lui, poate fi normal "datul peste cap", ce model este?

Ce te astepti sa obtii sub 0.85 ?

O variatie de la 0.85 la 0.9 poate fi normala la unele modele mecanice, cu un histerezis determinat doar de elasticitatea unei lamele de otel, care variaza cu temperatura.

Te-ai saturat de surubelnita, treci la un model cu senzor de presiune electric/electronic... sau la controlul direct al temperaturii in boiler, nu indirect prin intermediul presiunii.
 
Reply
(26-06-2019, 14:47)renatoa Wrote: In functie de constructia lui, poate fi normal "datul peste cap", ce model este?

Ce te astepti sa obtii sub 0.85 ?

O variatie de la 0.85 la 0.9 poate fi normala la unele modele mecanice, cu un histerezis determinat doar de elasticitatea unei lamele de otel, care variaza cu temperatura.

Te-ai saturat de surubelnita, treci la un model cu senzor de presiune electric/electronic... sau la controlul direct al temperaturii in boiler, nu indirect prin intermediul presiunii.

E modelul nou de presostat (cel cu șurub metalic), mașinăria e din 2018.

Ma aștept sa obțin o temperatura mai joasa, adecvată pentru cafele prăjite light...sau cel putin sa vad cum e sa extragi cu apa la 82-85 de grade Smile

Nu ma întelegi...nu e vorba ca fluctueaza presiunea la care intrerupe - e vorba ca presiunea creste! Smile) Intr-o săptămână crește de la 0.85 la 0.95 fără sa ii fac nimic...și se stabilizează undeva la 1.05...nu merge mai sus.[Image: ad905ca80beabd9377dd807952f9d0f9.jpg]

LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
Presostatul nu controleaza temperatura apei care ajunge la cafea. Pentru asta trebuie sa monitorizezi temperatura grupului.

Daca vrei sa extragi cu apa la 82- 85 de grade poti incepe extractia cand grupul are 60-65 de grade.
 
Reply
Daca vrei sa extragi cu apa la 82- 85 de grade poti incepe extractia cand grupul are 60-65 de grade.

si de acolo sa urci pana obții ceva ce îți place Smile))
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Presostatul determina temperatura apei din boiler.
Daca nu ai benzi sau termometru de grup, atunci va determina si temperatura din grup, chiar daca nu direct, ci cam la intamplare, depinde de timpul de incalzire, dar o va determina.
Nu poti sa spui ca daca in grup iti intra apa la 100 sau 105 este acelasi lucru...
Corect spus ...
Quote:"Pentru asta trebuie sa monitorizezi temperatura grupului."

... dar nu o face nimeni, cati posesori de Pavoni au citit toata teoria de pe HB sau de aici ?

Deci pana la urma, folosit strict cum ti-l da fabrica, fara prosoape pe cap, presostatul si timpul de incalzire sunt cele care dicteaza temperatura de extractie.
 
Reply
(27-06-2019, 11:47)renatoa Wrote: Presostatul determina temperatura apei din boiler.
Daca nu ai benzi sau termometru de grup, atunci va determina si temperatura din grup, chiar daca nu direct, ci cam la intamplare, depinde de timpul de incalzire, dar o va determina.
Nu poti sa spui ca daca in grup iti intra apa la 100 sau 105 este acelasi lucru...

Deci pana la urma, folosit strict cum ti-l da fabrica, fara prosoape pe cap, presostatul si timpul de incalzire sunt cele care dicteaza temperatura de extractie.

Exact asta încercam eu sa zic.

Daca presostatul decupează la 0.85 bar, temperatura in boiler e mai joasa, implicit temperatura grupului măsurată pe benzi de temperatura nu depășește 85 grade turcoaz. La 0.9 deja avem 90 grade turcoaz și la 1 bar 90 grade e albastru complet si probabil ar fi turcoaz 95-ul dacă ar fi pe banda. E logic sa relaționeze una cu alta.

Oricum...asta încercăm eu sa fac. Sa limitez încălzirea grupului si temperatura apei din grup făcând presostatul sa decupleze mai jos...

Momentan am impresia ca felul in care decupează (intre 0.85 și 0.95) e influențat de nivelul apei din boiler...deși nu prea înțeleg logic cum relaționează una cu alta.



LaPavoni Milano '15, Eureka Mignon Specialita
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
Presostatul controlează timpul în care boilerul ajunge in starea de idle. Având în vedere că boilerul și grupul sunt în contact direct, temperatura boilerului gravitând in jurul a 100 de grade, e doar o chestiune de timp până când și grupul ajunge la o temperatura apropiată de 100 de grade.

Dar în momentul în care aduci apa din boiler in grup, nu mai contează la ce valoare e setat sa decupleze presostatul fiindcă apa din boiler are peste 100 de grade și încălzește grupul mult mai repede.

Referitor la cantitatea de apa din boiler, eu am observat un aspect: cu cât este mai putina apa în boiler cu atât mai fierbinte este exteriorul boilerului, temperatură măsurată într-o regiune unde este tot timpul apă. Temperatura variind între 100 și 105 grade Celsius.
 
Reply
Pare logica ultima observatie, aburul de deasupra apei intotdeauna va fi mai fierbinte, deci cu cat e mai putina apa si mai mult abur, cu atat mai fierbinte boilerul... suprafata lui superioara adica, unde e flansa de prindere grup.

Referitor la precizia presostatului, e o loterie ... e absurd sa ceri precizie de la un sistem bazat pe elasticitatea unor metale. Nu mai zic si de influenta temperaturii ambiante, vad la paine ce comportament mutant are aluatul zilele astea, de am ajuns sa il bag in frigider intre doua impaturiri, peste 26 grade devine imposibil de lucrat.

Revenind la elemente de reglaj elastice, termostatul de la Gaggia reglat acum 2 saptamani la 92 grade, acum decupleaza la 88. La cat de putin costa un regulator electronic mi se pare absurd ca se mai foloseste ceva mecanic in orice electrocasnic cu pretentii care costa peste 100$.
 
Reply
"...aburul de deasupra apei intotdeauna va fi mai fierbinte"

mai fierbinte decat ce, sau... cine!?
e vorba de boiler de abur saturat!
atat apa, cat si aburul au aceeasi temperatura!
sigur, nimic nu e neted in lumea asta, decat... obrazul lui Kovaliovski, sau Kovalev - who cares...
nu uniformitatea misca viata inainte, ci tocmai neuniformitatea, diferentele!
in boilerele astea de abur saturat exista 'clustere' de temperaturi diferite, exista convectie si transferuri termice continue... echilibrul de care se vorbeste, ilustrat si de tabelele de vapori, este unul dinamic;

si nu, peretele exterior al boilerului, care corespunde partii cu vapori, nu e mai fierbinte decat partea de perete care are pe partea interioara apa! da, senzatia de fierbinte poate fi mai puternica in partea cu abur, doar pentru ca aburul transfera mult mai rapid caldura spre exterior; astfel ca intr-un schimbator de caldura dintr-o masina espresso traditionala, partea aflata in zona de abur se incalzeste mai repede decat partea aflata in imersie in apa;
de unde si cele spuse de DaveC in home-barista, ref. la masinile HX:
"nivel de apa mai ridicat in boiler - abur mai bun, dar recuperare mai lenta si temp de extractie mai scazute;
 nivel de apa mai scazut in boiler - abur mai slab, dar recuperare mai rapida si temp. de extractie mai mari;"
(cele de mai sus le repet, sunt in parte contraintuitive: e mai simplist de imaginat ca daca ai volum mai mare de abur in boiler, ai si abur mai mult! ceea ce e gresit! aburul pentru frotat laptele nu provine dintr-un buffer de abur, ci din fierberea rapida a apei cand scade presiunea (acel, flashboil!) - de aici si ideea cu masa termica mai mare la masinile traditionale;
masinile espresso traditionale sunt masini termice cu abur si la ele se practica dispozitive de siguranta tot traditionale! grupul, cu inertia sa termica mare niveleaza varia efecte pulsatorii!
sigur, la La Pavoni, cu grupul ei minuscul, problemele sunt altele si sunt accentuate in partea rea... )

si inca ceva, din destule altele care se arunca in forum cu lopata:
"...temperatura boilerului gravitând in jurul a 100 de grade,"
la modelele La Pavoni PRO se poate citi - cat de cat, ca totul e mecanic, la fel ca-n anii '50 (...) - presiunea din boiler! e mereu undeva peste 0,5 bar! asta, daca e in zona verde, pana la ceva peste 1 bar (1,2 bar...);
asta inseamna ca temperatura apei si aburului din boiler in regim stationar, este undeva intre 112 si 124C !
daca temperatura apei din boiler scade sub cea de fierbere la 0 bar (manometru), adica in atmosfera, la o anume altitudine, atunci... apa nu mai fierbe, nu mai e suprapresiune si apa nu mai e 'sifonata' prin dipper in grup! nu mai putem face extractie!

insfarsit, la modelele millenium, cu camasa interioara de plastic in grup (izolator termic), temperatura efectiva a apei care ajunge pe puc nu poate fi aflata din masurari pe peretii grupului!
probabil o solutie mai buna de control este o camasa din alama, ca ghid pentru piston si incalzirea grupului cu apa calda din boiler, printr-un efect rudimentar de termosifon; iar pentru o preinfuzie la presiunea din boiler, se va ajunge cel mai rapid in regim stationar, cu mai mult de o gaura in camasa de alama a pistonului; sau macar in cea de plastic... sigur, experimentele respective nu le-am mai facut; m-am oprit; trebuie sa admit ca si dintr-o anume lipsa de motivatie/interes...  Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Sub pretextul ca Tudor nu a mai dat niciun semn despre camasa de alama pentru Millennium, Big Grin , am decis sa experiementez pe camasa de plastic. Am dat o gaurica de vreo 4mm dupa cum se vede in poza:

[Image: uOsrJYG.png]

Rezultatul e destul de dramatic in ceea ce priveste jetul de apa care iese din grup. Rezultatul in ceasca s-a manifestat sub forma a 40 de grame obtinute din 14.5g de cafea macinata in 50 de secunde, cu 15 secunde de preinfuzie ( o Etiopia prajita destul de light din cafea de la Renato ). Avand in vedere raportul spre 1:3 evident ca a disparut o parte din corp in schimb a aparut o claritate absenta apriori si a disparut tenta amaruie.
 
Reply
Si o extractie:

 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)