Hello There, Guest! Login Register

Kinu M47 Traveler

Se pare ca va exista o versiune "traveller" lui M47 :-)

https://youtu.be/WJCaa06RTTk

Pare interesant noul sistemul anti-rotire si noul sistemul de setare pentru distanta dîntre cuțite.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Deci aceasta era noutatea care se zvonea că trebuie să apară în toamnă, de la Kinu. Smile
Eu n-am mai avut răbdare să aștept... e pe vine altă râșniță. Depinde acum și de preț.

Reply
Dupa cum rezulta din filmuletul de prezentare, traveller ar fi potrivit pentru "stocarea" in cilindrul de Aeropress!
Referinte:
- diametru interior Aeropress = 56.5 (https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...4#pid55164)
- diametru exterior M47 traveller = 55 (https://www.youtube.com/watch?v=WJCaa06RTTk&t=15)
§ Kinu M38 ► Brewista Smartpour Switch ► Aero Press / Cafflano Kompresso § Porlex Tall ► Tefal KI140D ► Hario V60 §

Reply
Si pistonul de la aeropress... ramai cu el pe dinafara ?  Confused 
Nu ajungi tot la doi cilindri de dimensiuni apropiate, care trebuie sa intre in trusa de voiaj Huh

Si M47 standard nu incape, cat are diametrul ? Nu am M38 la indemana, dar parca sa zic ca ar incape in aeropress si ala... mai ales daca scot colectorul, acolo se mareste diametul, la evazarea aia.

Reply
(11-11-2018, 18:18)renatoa Wrote: Si pistonul de la aeropress... ramai cu el pe dinafara ?  Confused 
Nu ajungi tot la doi cilindri de dimensiuni apropiate, care trebuie sa intre in trusa de voiaj Huh
Pai montez pistonul de cauciuc pe paharul lu' traveller si nu mai am nevoie de tilindru' lu' Aeropress!
Tongue
Acum serios, ai dreptate, nu am luat in calcul ca trebuie diametrul interior al pistonului ...
Prea era frumos sa mearga.

(11-11-2018, 18:18)renatoa Wrote: Si M47 standard nu incape, cat are diametrul ? Nu am M38 la indemana, dar parca sa zic ca ar incape in aeropress si ala... mai ales daca scot colectorul, acolo se mareste diametul, la evazarea aia.

Recunosc faptul ca nu am masurat M38-ul, am avut, asa, un feeling ca n-o sa intre in piston, nici nu am incercat.
§ Kinu M38 ► Brewista Smartpour Switch ► Aero Press / Cafflano Kompresso § Porlex Tall ► Tefal KI140D ► Hario V60 §

Reply
La mana nu simt M38 diferit de Feldgrind, iar feldgrind intra in aeropress, deci doar de evazarea paharului colector mi-as face griji.

Reply
Zici ca daca il iau un pic la pila s-ar putea sa mearga?!
Wink

Oops, uitai ca sunt pe threadul Kinu, pierd garantia!

Reply
@Lyvyoo

Ai vreo veste de fabrica vis-a-vis de pretul pe forum la M47 mini:

https://kinugrinders.com/index.php?page=m_home_page.public.show_product&Id_Product=22
factory g106, baby+pid+dimmer+bpm+opv, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
Weight: 1150g
Height: 201,5 mm
Body diameter: 50 mm

vs 

Poids: 598g
Hauteur: 171 mm
Diamètre du corps: 50 mm
Material: Aluminum

Mai scunda deci... si Alu vs inox, ca nu injumatatesti greutatea din 15% reducere lungime

Reply
Regula de 3 simpla
Kinu M47 pret site, pret espressoman
Traveller pret site
Deci Traveller pret espressoman = 665 Lei

Cred
Lelit Bianca + ECM V-Titan 64, Cafflano Kompresso/V60+Kinu M47

Reply
Intre timp M47 mare e 330 de euro. Wink
factory g106, baby+pid+dimmer+bpm+opv, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
(13-11-2018, 15:22)renatoa Wrote: Mai scunda deci... si Alu vs inox, ca nu injumatatesti greutatea din 15% reducere lungime

Plus paharul, care la M47 e destul de greu, fiind cu perete dublu și cu magneți.
Dalla Corte Mina | Kinu M68 V4 + M47 V3 & V1| Bravo Tamper & Distribuidor | La Pavoni Europiccola + radiator de la Tije | Dienes Mokka

Reply
Pahar cu o-ring... dark side of the force... Big Grin sa aiba dusmanii ce carcotii...
Asta trebuie contracarat cu un pret miiic, miiic, miiic... Smile

Reply
As fi preferat cu filet, al meu dupa un an si jumatate merge brici.

Reply
(13-11-2018, 17:03)dev Wrote: As fi preferat cu filet, al meu dupa un an si jumatate merge brici.

M47 v1 al meu, cu o-ringul cu care a venit, merge bine-merci. Nu cred că e o problemă.
Dalla Corte Mina | Kinu M68 V4 + M47 V3 & V1| Bravo Tamper & Distribuidor | La Pavoni Europiccola + radiator de la Tije | Dienes Mokka

Reply
Inca nu sunt vesti despre pret, astept sa ne comunice si noua fabrica. 
Disponibilitatea insa nu e clara ca si data pentru ca inca se lucreaza la cateva componente sensibile ca si prelucrare. Productia in serii mari necesita atentie foarte mare pentru ca atunci cand ai dat comanda "bun de tipar" orice gresala se multiplica de X mii de ori. Nu exista o data de lansare certa, poate fi de sarbatori poate fi in 2019.

Nici M47 clasice nu ar mai fi in Romania iar urmatoarea serie este planificata in 2019. Tot atunci asteptam inca o surpriza din partea Kinu Smile Si tot in 2019 sper si la o electrificare ca sa-si intregeasca portofoliul.

Chiar daca nu au mai scris in forum, cei de la fabrica mi-au transmis mai devreme toate gandurile bune catre forumisti si asigurarea ca ne asteapta scule interesante, la fel de precise in rasnire, cu preturi chiar mai accesibile. Desigur, relatia lor speciala cu aceasta comunitate va insemna si noi achizitii de grup, asa cum am mai facut, dar momentan au de finalizat cele doua proiecte aproape iesite din chinurile facerii, Traveler fiind unul dintre ele  57
Lelit Bianca, Honne Espressoman Edition, Tamper autonivelare, Vacanta: Kinu M47 + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 (in vanzare)

Reply
Si primul set de poze, bun fotograful...
Lelit Bianca, Honne Espressoman Edition, Tamper autonivelare, Vacanta: Kinu M47 + Kompresso

Reply
(13-11-2018, 18:14)Lyvyoo Wrote: Inca nu sunt vesti despre pret, astept sa ne comunice si noua fabrica. 
Disponibilitatea insa nu e clara ca si data pentru ca inca se lucreaza la cateva componente sensibile ca si prelucrare. Productia in serii mari necesita atentie foarte mare pentru ca atunci cand ai dat comanda "bun de tipar" orice gresala se multiplica de X mii de ori. Nu exista o data de lansare certa, poate fi de sarbatori poate fi in 2019.

Nici M47 clasice nu ar mai fi in Romania iar urmatoarea serie este planificata in 2019. Tot atunci asteptam inca o surpriza din partea Kinu Smile Si tot in 2019 sper si la o electrificare ca sa-si intregeasca portofoliul.

Chiar daca nu au mai scris in forum, cei de la fabrica mi-au transmis mai devreme toate gandurile bune catre forumisti si asigurarea ca ne asteapta scule interesante, la fel de precise in rasnire, cu preturi chiar mai accesibile. Desigur, relatia lor speciala cu aceasta comunitate va insemna si noi achizitii de grup, asa cum am mai facut, dar momentan au de finalizat cele doua proiecte aproape iesite din chinurile facerii, Traveler fiind unul dintre ele  57

Este vorba despre varianta noua? Ca nu m-am prins...first day here Big Grin Oare gasesc undeva o rasnita dintr-asta? Am vazut si la ei pe sait ca o au la 300 si ceva de euro; sa inteleg ca o au in stoc cu reducerea pentru epressoman..?

Reply
Kinu m47 nu mai este pe stoc pana nu se stie cand. În curand  (nu se stie exact cand) va iesi M47 Traveler, dar nu stim mai nimic decat ce s-a scris pe aici in topic 
Pe site-ul lor nu se acorda reducerea de forum decat prin formularul Kinu clasic din secțiunea de discount-uri

Reply
(17-11-2018, 23:43)Lyvyoo Wrote: Kinu m47 nu mai este pe stoc pana nu se stie cand. În curand  (nu se stie exact cand) va iesi M47 Traveler, dar nu stim mai nimic decat ce s-a scris pe aici in topic 
Pe site-ul lor nu se acorda reducerea de forum decat prin formularul Kinu clasic din secțiunea de discount-uri

Da, m-am prins ca nu se acorda acolo reducerea dar credeam ca pot sa cumpar de la ei la pret intreg, numai ca acuma inteleg ca nu mai au deloc in stoc... d'oh! Nu stiu acum pe ce rasnita sa merg, am citit atatea despre asta Smile)

Reply
Deci am vorbit azi cu cei de la Humi Reghin si au spus ca in cateva zile vor fi disponibile si m47 traveller, dar prioritate au comenzile internationale si pentru comunitatea espressoman vor avea cu discount doar anul viitor.

PS: tocmai am platit la ei m47 cu discountul de forum Big Grin au zis ca au 'gasit' cateva pentru noi...
La Pavoni Europiccola (EL) + Circular Heat Sink & + naked portafilter, KINU M47, Motta 51.5 Leveler, JoeFrex 51.5 Tamper, latiere...etc

Reply
Ma bucur, cred ca ai facut o achizitie foarte buna. Iti vei da seama cand o sa ajunga la tine Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
(19-11-2018, 14:37)micrenda Wrote: Ma bucur, cred ca ai facut o achizitie foarte buna. Iti vei da seama cand o sa ajunga la tine Smile

Banan
La Pavoni Europiccola (EL) + Circular Heat Sink & + naked portafilter, KINU M47, Motta 51.5 Leveler, JoeFrex 51.5 Tamper, latiere...etc

Reply
(19-11-2018, 14:37)micrenda Wrote: Ma bucur, cred ca ai facut o achizitie foarte buna. Iti vei da seama cand o sa ajunga la tine Smile

Diseara o primesc, au ridicat-o parintii mei din Reghin de la ei Big Grin

Reply
Tocmai ce am comandat si eu un M47. Ceva, ceva se mai gaseste pentru espressomani...
Lelit PL41E, Kinu M47

Reply
(20-11-2018, 16:41)otniel.magda Wrote: Diseara o primesc, au ridicat-o parintii mei din Reghin de la ei Big Grin  

Deci se poate... myth busted ! :p

Reply
Se poate, doamna Biernatek este foarte prompta si amabila.
Lelit PL41E, Kinu M47

Reply
Era vorba de ridicarea de la sediu Wink

Reply
Zilele astea eram si eu cu gandul la un upgrade, tot 'manual', la o amarata de Hario si, neavand rabdare pana la urmatorul lot de M47 pentru 'espressomani', cochetam cu un Comandante ... pana sa dau de acest thread cum ca s-ar mai gasi, asa ca ... citit, comandat, confirmat, primit.  Smile
Sper ca nu m-ati dus in eroare ...  39

Reply
@renatoa??. Asa e! Incantat de comanda nici nu am mai citit tot...
Lelit PL41E, Kinu M47

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)