Hello There, Guest! Login Register


Kinu M47 Simplicity

#1
[Image: hxzruvU.jpg]

cica la Host Milano au prezentat modelul Simplicity.

Plastic grinds catch, plastic hopper funnel. Not sure if that's aluminum or steel for the body section.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#2
Asa trebuia de la inceput, nu avea rost sa faci de metal totul.
 
Reply
#3
Pai nu e Phoenix? Sau e un rebranding?
 
Reply
#4
Desigur, cu cat mai plasticos cu atat mai bine Smile!
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#5
Nu e phoenix. E fix un M47 cu pahar de plastic, plus piesa aia de sus tot din plastic. Piesa de sus n-are nicio funcționalitate, iar paharul cu magneți se poate lua separat și folosi.

E fix corpul de M47. Probabil din cauza asta are și prețul mai mic decât M47.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#6
[Image: BKnmLjD.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#7
La ei pe site, la Simplicity se poate alege type: for pour-over sau Classic. Cred ca aici vine cea mai mare noutate, care ar fi diferenta dintre cele doua variante de simplicity. Mai ales ca de ceva luni se discuta de cutite noi pentru gama M47
Flair Pro, 2x Kinu M47 Simplicity, V60, AeroPress 
 
Reply
#8
Da, cred ca sunt cuțitele despre care s-a vorbit în trecut. Testarea lor a durat destul de mult dar se pare ca s-a ajuns la un rezultat bun, pana la urma.

Ceva nou despre Simplicity, în afara de posibilitatea de a alege cuțitul, este asta: "Morse cone principle for auto-centering of the burrs"!

Parè ceva foarte interesant și sunt curios sa arunc o privire.

Singura frica mea este ca începe sa apar prea multe modele: M47, Traveler, Phoenix și acum Simplicity și alegerea devine din ce în ce mai grea, fiind destul de similari între ei.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#9
Din ce stiu con morse este folosit si la M47, doar ca pana acum nu cred ca precizau explicit asta. Si traveler din ce vad nu mai este la ei pe site, deci raman 3 modele care acopera o zona mai mare de preturi, in functie de cat isi doreste sau permite fiecare
Flair Pro, 2x Kinu M47 Simplicity, V60, AeroPress 
 
Reply
#10
Eu v-am zis că Simplicity este fix M47, cu pahar de plastic si cu piesa aia de sus de plastic in loc de metal. Deci la fel pe principiul morse e prins cutitul, la fel ca la M47. Pentru că este fix M47 Smile

Cuțitul de brew este doar cuțitul interior și se înlocuiește pur și simplu. Îl folosesc de 6 luni și dă rezultate considerabil mai bune pe brew. Espresso nu poate măcina.

Va fi destul de ieftin cuțitul.

Edit: dacă-l cumperi cu optiunea pourover, primești râșnița cu cuțitul de brew. Dar îl vei putea și cumpăra seprat.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#11
Partea care îmi face cu ochiul este "auto-centering"... dar, intradevar, este posibil sa fie exact ca la M47 Classic.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#12
Adica Phoenix nu e cu "Morse Cone principle"?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#13
Morse cone cred ca înseamnă care are cutite conice care întra una peste ala. Și, din punctul asta de vedere, Phoenix este fix ca la M47.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#14
(19-10-2019, 21:50)micrenda Wrote: Morse cone cred ca înseamnă care are cutite conice care întra una peste ala. Și, din punctul asta de vedere, Phoenix este fix ca la M47.

Caută pe internet Morse Taper sau Machine Taper. Nu se referă că sunt cuțitele conice care intră unul în celălalt, ci la modul de îmbinare și centrare al pieselor în corpul rășniței. 

Ele sunt construite astfel încât nu au cum să stea decât pe centru. Din moment ce toate piesele stau fix pe centru, axul vine perfect aliniat. La standul Kinu este și o mini menghină cu un ceas comparator, iar abaterea din ce am văzut este cam în 0.02mm. 

@cradun, la Phoenix este un pic diferit pentru că piesele care țin axul sunt din plastic și vine un pic diferit montajul. Îi pot întreba dacă se folosește tot principiul conului morse sau au altă metodă de a fixa / centra. Dar oricum, este la fel de bine aliniată ca celelalte.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#15
Radu, începând de când poate fi cumpărat cuțitul de brew?
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#16
(19-10-2019, 22:47)Laddu Wrote: Radu, începând de când poate fi cumpărat cuțitul de brew?

Din ce știu, peste cam 1-2 luni. Dar revin mâine cu o estimare mai corectă.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#17
@rdumitrescu
Din ce pot sa vad la M47 al meu, piesele nu au cum sa fie montate decentrate. Dacă nu scoți cuțitul extern (și eu nu l-am facut), nu ai mod de a decentra rasnita, fiind foarte solida.

Nu știam ca aceasta construcția are acest nume (morse cone) dar pot sa spun ca este o soluție valida. Cand am cautat acest nume pe google, am găsit multe poze de mașini cnc!

Mersi de explicații.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#18
(19-10-2019, 21:18)rdumitrescu Wrote: Eu v-am zis că Simplicity este fix M47, cu pahar de plastic si cu piesa aia de sus de plastic in loc de metal. Deci la fel pe principiul morse e prins cutitul, la fel ca la M47. Pentru că este fix M47 Smile

Cuțitul de brew este doar cuțitul interior și se înlocuiește pur și simplu. Îl folosesc de 6 luni și dă rezultate considerabil mai bune pe brew. Espresso nu poate măcina.

Va fi destul de ieftin cuțitul.

Edit: dacă-l cumperi cu optiunea pourover, primești râșnița cu cuțitul de brew. Dar îl vei putea și cumpăra seprat.
Cum adică nu poate macina espresso? Poate ai vrut sa spui că se macină mai greu.

Am măcinat doua luni cu Hiku, care are ambele cuțite cu profil de brew, fără probleme pentru espresso.

PS: cine vrea sa experimenteze pe un M47 obișnuit, o măcinatura de brew, există o metodă foarte simplă: în timpul măcinării țineți râșnița cât mai aplecată astfel încât boabele să intre la cuțite pe o panta lină in loc de unele peste altele. Se obțin diferențe mai mari cu o cafea light, sau de filtru.
 
Reply
#19
(20-10-2019, 08:11)dev Wrote: Cum adică nu poate macina espresso? Poate ai vrut sa spui că se macină mai greu.

Am măcinat doua luni cu Hiku, care are ambele cuțite cu profil de brew, fără probleme pentru espresso.

Exact cum am zis, nu poate măcina espresso.

Am mers atat de fin încât am măcinat 20g în 10 minute și tot nu era suficient de fin. Probabil cineva mult mai hotărât decât mine să reușească.

Legat de Hiku, denumirea de cuțit de “brew” e una proprie a companiei. Poți zice cum vrei la ce vrei. Cuțitul de la Kinu este proiectat de ei, apoi trimis către producție. Prioritatea a fost rezultatul, nu versatilitatea cuțitului.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#20
O poză face cât o mie de cuvinte....
 
Reply
#21
[Image: 105d3571e1e6a643c1f5b8cd9c078bae.jpg]

[Image: 2678c086838873f40c33dd5d3d6569bf.jpg]

Cel din stânga este cel de brew. Va fi negru când va fi disponibil, în aproximativ 2 luni.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#22
Știi cumva și prețul?
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#23
Nu ai cuțitul de espresso să-l pui in locul celui de brew?

Interesant designul cuțitului și pare să fie restricționată din construcție distanta minimă față de cuțitul fix. Am să-l iau și eu când apare.
 
Reply
#24
Despre alte modele Kinu discutam pe topicuri separate. Am mutat intrebarea lui Bcc pe topicul M47.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
(20-10-2019, 13:14)dev Wrote: Nu ai cuțitul de espresso să-l pui in locul celui de brew?

În poză sunt ambele cuțite. Cel din stânga este de brew și cel din dreapta este de espresso. Le-am pus unul lângă celălalt tocmai pentru a se vedea diferența dintre cele două.

Am înțeles că vor fi livrate cu tratamentul / coatingul negru și cele de brew.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#26
A ramas intrebarea in aer pentru colegul nedumerit....

Am inteles care e ideea cu cutitul de brew si chiar astept sa fie disponibil.
 
Reply
#27
Legat de preț? Că nu știu.

Mă aștept să fie în jur de 40€, dar că va fi 25€, că va fi 50€, nu știu. Nici dacă va avea un preț redus pentru forum nu știu. Recunosc că nici nu m-am gândit să întreb. Cred că mai scrisese acum ceva timp pe aici Liviu legat de preț, când vorbise cu ei. La HOST nu au avut un preț stabilit. Nici nu a fost de vânzare acolo, doar au avut 2 exemplare pentru a le arăta celor interesați mai mult de filtru.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#28
Pe site apare M47 Simplicity la 275€ si 10% discount pana la 30 nov. Cutitul de brew la 39€, deocamdata cu pre order.
 
Reply
#29
Salut!
A comandat cineva Simplicity cu formularul de pe forum? La ce pret l-am putea obtine?
ECM Classika, Kinu M47 Classic
 
Reply
#30
Buna ziua, ma puteti ajuta cu un tabel sau ceva ceva setari a rasnitei kinu simplicity pentru toate metodele de preparat cafea, in special aeropress, mokapot si ibric.
Stiu ca este importanta si cafeua in functie de cum este prajita si cat de proaspata este, asa se seteaza si gradul de macinare dar as vrea asa relativ sa stiu punctele de plecare.
Multumesc

P.S. imi cer scuze daca nu este ok unde am postat. Va rog sa mutati mesajul la locul potrivit.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)