Hello There, Guest! Login Register


Interviurile Espressoman

#31
Facem, facem...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#32
Am uitat sa va spun ceva important Smile   
Episodul 2 a fost filmat in Cluj la Yume si planuiam sa-l lansez inainte de Craciunul 2018. In cursul editarii mi-am dat seama ca multe cadre sunt filmate cu blur, plus alte neregularitati grave de incadrare si filmare. Culmea este ca nu analizasem in detaliu pana atunci...

Drept pentru care urmatorul episod as vrea sa-l filmez luna aceasta in Bucuresti (vedem cu cine... ) , iar la Yume as vrea sa ajung in primavara, ocazie cu care vom organiza si un eveniment pentru espressomanii din Cluj, caci oricum nu facusem niciodata si tot primeam intrebari. Sigur va iesi tare! Apropo, daca aveti vreun  videograf apropiat, poate mai accesibil, in Cluj, care lucreaza pe DSLR, dati-mi un semn si mie pe PM.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#33
Chiar am vrut sa intreb, de mai multe ori, pe cand urmatorul episod.
Da' m-am gandit ca mai bine asa, pe indelete, decat in graba.
Asteptam!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#34
Liviu, eu zic sa publici ce ai filmat la Yume chiar si asa cum e.

Pentru neregularitatile nu te judeca nimeni, iar aspecte pozitive cu siguranta vor fi apreciate!
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#35
Nu trebuie sa ti faci atatea probleme legate de calitatea filmarii, prea putini dintre noi sunt interesati de aspectul asta. Nu ma pricep  la editare video dar daca exista posibilitatea unor efecte cum sunt filtrele de la foto, gaseste ceva de genul asta, da l pe piata si te asigur ca toti vor aprecia expresivitatea si originalitatea filmarii!
Sau daca ai  retineri in privinta calitatii, pe viitor inchiriaza un cameran profesionist cu experienta in interviuri, facem cheta daca e cazul, pe un topic dedicat, nicio problema. Sau pui businessul din cafeaua de specialitate la treaba, au si ei de castigat de pe urma forumului si a popularizarii cafelei de specialitate. 

Eu cred ca e mai important sa scoti interviurile intr un ritm constant. Acuma depinde ce vrei, daca intentia e pentru circuit inchis, comunitatea espressoman adica, sau vrei sa faca parte din cartea de vizita a forumului pentru un public nou. Pentru ca atunci e vorba de alte criterii, degeaba e filmarea buna dar  personajul nu are carisma, nu da bine pe sticla si adoarme spectatorul. In cazul asta, preocuparea ar trebui sa fie cum dai ritm si nerv filmarii.  

Asteptam interviurile!
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#36
Nu, e mai ok sa facem in primavara si eveniment si filmare actualizata. Mi-a gresit oricum prea mult respectivul videograf incat as munci inzecit sa editez. Rabdare...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
@Lyvyoo pe aici se analizeaza doar calitatea cafelelor si nu a filmuletelor, a pozelor, a frazelor, nici macar a formei in care isi expun ideile si experientele membrii forumului.
Lasa timiditatea, pune filmul si lasa informatia sa ajunga la noi. 77
Cand vei realiza un nou interviu, vom fi bucurosi sa-l urmarim si pe acela.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#38
Tovarasi, asezati-va linistiti Smile  Nu mai este mult pana in primavara. Mai ales ca s-au petrecut si se vor petrece niste schimbari importante la Yume fata de vechimea de 1 an a filmarii, cu atat mai mult merita asteptat. Dar pana atunci va veni alt episod, fara grija...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#39
Nu trebuia sa ne zici nimic, acum ai deschis cutia Pandorei...  Big Grin
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#40
Ba da, e mai bine sa fii sincer.. Tot primeam intrebari de la fanii primului episod Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
(06-02-2019, 17:00)Lyvyoo Wrote: Am uitat sa va spun ceva important Smile   
Episodul 2 a fost filmat in Cluj la Yume si planuiam sa-l lansez inainte de Craciunul 2018. In cursul editarii mi-am dat seama ca multe cadre sunt filmate cu blur, plus alte neregularitati grave de incadrare si filmare. Culmea este ca nu analizasem in detaliu pana atunci...

Drept pentru care urmatorul episod as vrea sa-l filmez luna aceasta in Bucuresti (vedem cu cine... ) , iar la Yume as vrea sa ajung in primavara, ocazie cu care vom organiza si un eveniment pentru espressomanii din Cluj, caci oricum nu facusem niciodata si tot primeam intrebari. Sigur va iesi tare! Apropo, daca aveti vreun  videograf apropiat, poate mai accesibil, in Cluj, care lucreaza pe DSLR, dati-mi un semn si mie pe PM.

Ce se mai aude de un eveniment espressoman la cluj / ardeal? Smile
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#42
Va trebui sa se sincronizeze cu deschiderea cafenelei Yume sau cel putin sa fie cafeneaua functionala. Aici baietii lucreaza din greu. Cand va fi totul gata, primim si noi de veste. INtre timp sper sa termin mai repede de editat Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#43
Un fel de teaser  Smile 
Prin intermediul unui profesionist al domeniului am reusit abia acum sa revitalizez aproape perfect pista de sunet, deteriorata la filmare chiar de catre operatorul angajat...

Asteptati-va la lucruri frumoase, in curand!



[Image: ePLdir6.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#44
Dragi espressomani,

A sosit momentul sa scoatem din joben iepurasul de Pasti:

Interviurile Espressoman Episodul 2 - Prajitoria Yume Coffee Roasters Cluj



Asa cum am mai scris, povestea acestui interviu a inceput in 2018, prima sa versiune avand grave probleme de incadrare, stabilizare si nu numai, datorita operatorului de atunci. Un an mai tarziu, in aprilie 2019, am tras alt interviu la Yume, care s-a dovedit a fi de asemenea problematic din cauza sunetului care a fost tras la o calitate foarte slaba. Abia in februarie 2020, un profesionist cu suflet mare (Ionut de la studioul video M89.ro, caruia ii multumesc din suflet), a lucrat la pista audio pana a putut fi reconstruita aproape perfect si practic am reinceput editarea de la zero, reusind sa termin la timp pentru a fi un cadou al forumului pentru voi espressomanii, inainte de Pasti.

La filmare baietii au fost foarte naturali si am tras totul fara duble, "dintr-o lovitura", avand si eu deja intrebarile pregatite. Asa cum spuneam si in introducerea clipului, am dorit sa avem un material final de 15 minute dar s-au spus atat de multe lucruri interesante incat era pacat sa tai mai mult decat am facut-o. Au iesit 22 min in final, insa timpul este ultima resursa de care ne putem planga la ora actuala. 
 
Tehnic, am folosit un GH4 + Sigma 18-35 + telefonul meu V30 (pentru a filma Wide si LOG) ca a doua camera, de aici poate calitatea nu neaparat ideala a unor cadre largi, egalizate cat s-a putut. Sper macar ca se vede progresul tehnic fata de episodul 1 Smile DAr ca de obicei astept orice sugestie de imbunatatire, pe PM sau aici in topic. Pacat ca nu am mai multe filmari caci pe Covid-ul acesta ar fi fost timp destul pentru editare...

Apropo, stiu ca anumite teme din interviu, valabile in 2019, contrasteaza cu vremurile pe care le traim, dar considerati-le ca o oaza de optimism intr-o lume noua si necunoscuta.

Vizionare placuta!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#45
Ms Smile
Nevasta mea o sa fie fericita sa îl vada pe dl Răzvan Smile i-am povestit de pizza și rețele de pâine cât și de cafeaua bună de la el Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#46
Multumim ! Bravo ! Felicitari pentru acest interviu consistent cu cei de la Yume.
 ECM Classika Pid / Aram Espresso Maker / G-iota + SSP MP /  Kinu M47 Classic / Acaia Lunar / Bravo Tools / Aram Ultimatum Tamper / Fellow Stagg EKG / BPlus Stirrer / DUOMO The Eight ||
  Past : Lelit PL81T / Lelit Mara X / Niche Zero ||
  
 
Reply
#47
Treaba asezata ... treaba ardeleneasca ... baieti de nota zece! Felicitari pentru tot ce faceti!
 
Reply
#48
Multumim frumos!
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#49
(07-02-2019, 15:43)Lyvyoo Wrote: Tovarasi, asezati-va linistiti Smile  Nu mai este mult pana in primavara.
...

A venit si primavara ... Ni s-au lungit (un pic) urechile de atata asteptare, dar a meritat...
Bravo Liviu!
Multumesc pentru transferul din bucataria proprie (unde imi prepar cafeaua) in bucataria celor ce pregatesc (pentru noi) esenta arborelui de cafea.
La mai multe episoade!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#50
In primul rand multumim pentru efort. Clar se vede progresul fata de primul interviu.
Mai sunt niste cadre largi cu capurile putin taiate Smile Smile, dar se rezolva la urmatorul.

Sunetul categoric mult mai bun.

Asteptam cu interes urmatoarele interviuri.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#51
Bravo, felicitari!
Un interviu reportaj care mi se pare foarte reusit.
A fost suficient ca durata, frumos editat si bine structurat incat sa fie usor de urmarit, placut datorita intalnirii cu oameni pe care ii cunoastem si personal nu doar din postari sau din auzite, interesant prin abordarea mai multor teme de interes major in randurile espressomanilor.
Scurt, frumos, la subiect, la tinta. 
Informatia de calitate trece inaintea perfectiunii imaginii si sunetului.
Mergi mai departe si, din loc in loc, ar fi poate interesant de introdus si clipuri scurte de la intalniri, evenimente, interviuri cu espressomani....canal youtube.....??????
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#52
Merci si ma bucur ca v-a placut. Sa treaca nebunia asta si mai facem, lista e lunga... 

Cu acel cap al meu taiat pe anumite unghiuri e alta poveste  tehnica Smile Am cumparat un gimbal cu stabilizare pe 3 axe, pentru a pune telefonul acolo si a filma anumite cadre in miscare. Am zis sa-l folosesc si pentru cadre fixe, cum au fost acele unghiuri wide. Doar ca motorasul care tine telefonul drept s-a incins atat de tare incat din cand in cand inchidea gimbal-ul automat. Operatorul il mai deschidea intre timp si dupa cateva secunde iar cadea Smile) Si tot asa... Dar am reusit sa scot destule cadre aproape ok din asta.

Canal Youtube avem, mai trebuie si impodobit cu ceva content, imediat ce trece covidu'
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#53
Super filmulețul! 

Era fain și o prezentare cu o extragere, idei de preparare în funcție de cafelele ce le au în portofoliu cei de la Yume....
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#54
Frumos, felicitari !
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#55
Super interviul, mi-a facut placere sa il urmaresc!
Felicitari si la mai mare!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#56
Felicitari. Keep up the good work.
Lelit PL41EM, Kinu M47  Phoenix  
 
Reply
#57
Felicitari tuturor celor implicati! Informatii utile comunicate cu naturalete si fluent! Oameni pasionati! Frumos!

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
 
Reply
#58
Hey, Interviurile Espressoman continua. Mereu sper sa prinda viteza si mereu nu se intampla. Poate acum Smile 

Am ajuns la Guido de data asta pentru ca acolo pe Eminescu am facut, daca nu ma insel,  primul cupping profesionist cu espressomanii, pe vremea cand Flori si Paul organizau impreuna cu Adi Simion asemenea evenimente.

Am avut si un videograf bun in ajutor, dar la editare tot eu m-am bagat pentru ca cel mai bine si mai bine tot noi stim despre ce este vorba in aceste domeniu, ce este relevant intr-o discutie si ce poate fi taiat la montaj.
A iesit cam lung, 25min., dar eu zic ca merita, acest interviu fiind presarat si cu amintiri dar si cu sfaturi utile pentru espressomani, toate intr-o atmosfera destinsa, Adi fiind un interlocutor super, ca de obicei.

Episodul 4 va fi o surpriza si sper sa reusesc sa-l fac de sarabatori, daca nu in perioada imediat dupa.

Cum am zis, oricand aveti detalii constructive de adaugat, nu ezitati, priceperea mea este limitata in acest domeniu.

Enjoy!

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#59
Hoffman?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#60
Mai are de tras clipuri pana ajunge la acelasi numar Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)