Hello There, Guest! Login Register


Intalnire Espressoman Bucuresti 14 oct cu teste pe espressoare si rasnite

#1
Dragi colegi,

Am cam lungit-o vara asta cu intalnirile si nu am facut ceva mai organizat, decat meditatii cafegistice la un pahar de IPA, in functie de conjuncturile ivite.

Pentru ca am primit multe sugestii, mesaje si incurajari, zic sa-i dam drumul si sa nu ne oprim aici, sa le facem mai dese si mai interesante. Nu vreau sa fie niste teste neaparat stiintifice si niste discutii cu senzori si laptop-uri in fata (asta poate fi facuta la un eventual versus E61 - grup saturat) , ci sa umanizam putin intalnirea. Am combinat asadar mai multe cereri din mail-uri si PM iar pe 14 octombrie ora 10.00 va invit sa:

- testam comparativ si in orb mult discutatul versus ce indeamna la upgrade, SBDU vs HX / DB E61. Multi au curiozitatea sa vada unde se simt diferentele in ceasca si in ce sens...

- testam rasnita Honne slim, ultima versiune si sa o intoarcem pe toate partile, intr-un cadru mai putin oficial decat un showroom 

- expunem cestile din dotare si sa facem anuntatul targ de cesti?   Eu unul am de donat vreo 3 seturi.

Pentru mai multe liniute as pastra si alte zile, caci o sa vedeti, in 5-6 ore nu e timp sa facem chiar foarte multe.

Pentru ca e nevoie de o locatie generoasa, iar odata cu sezonul rece nu ne mai putem baza pe vreo curte in aer liber, dar si pentru ca meritam o atmosfera placuta, am hotarat ca locatia sa fie Moony Coffee Room , fotografii cu interiorul aici, unde 40 de persoane incap sigur. Nu cred ca vom fi atatia espressomani, desi m-as bucura. Cum rezervarea exclusiva a unei locatii frumoase nu e gratis, am apelat la 3 parteneri ai forumului:

-  prajitoria Ecuator Cafe, cea care ne va furniza cafea la discretie pentru teste (urmeaza sa hotaram originile)
- Lelit Romania care va desigila un PL41TEM (un sbdu clasic cu PID, cunoscut ca bestbuy) si au spus ca vor pune si un HX PL62S, ca sa avem si un HX. DB-ul il aduc pe al meu!
- Hedone impreuna cu rasnita lor mult discutata pe aici Honne, care in varianta finala slim nu a putut fi testata si vazuta, asa cum au cerut mai multi useri.

Eu unul mi-as dori sa standardizam o procedura de test intre SBDU si E61, la fel si intre Honne si o alta rasnita, eventual a mea K30, astfel incat sa reducem cat mai mult din hazard si sa creem conditii egale. Urmeaza sa discutam despre asta in zilele ce urmeaza, iar parerile voastre sunt asteptate.

La cafea ma gandeam ca ar trebui si sortimente ciocolatii fara aciditate si sortimente mai fructate, caci vom avea preferinte si de o parte si de alta, iar cine nu suporta aciditatea e greu sa se pronunte care ceasca a fost mai buna pentru el, daca ambele sunt acide.

Mai departe, as face un tabel, iar fiecare va vota ceasca mai buna pentru el ca si gust, inainte de a sti pe ce a fost extrasa, cu doua detalii legata de motivatia preferintei. Eu chiar sunt tare curios cati espressomani recunosc in ceasca diferentele despre care tot povestim si pentru care cheltuim bani grei sa ne upgradam. Adica ar fi un moment bun de calibrare "mai generala".

Tot ce se va intampla este free pentru toata lumea, deci nu va ganditi la taxe sau contributii. Ne ajuta partenerii evenimentului, iar noi ne concentram linistiti pe ale noastre. 

Ar fi de mare ajutor daca in preajma datei respective ati confirma prezenta. Acum e inca devreme.

De asemenea, orice propunere mai aveti legata de eveniment sau de altele viitoare, va rog sa o faceti pe acest topic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
prezent

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#3
Si eu sunt prezent.
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
Reply
#4
Si eu vin. De abia astept!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#5
Felicitari pentru organizare!
Voi fi prezent.
 
Reply
#6
Este într-unul din puținele weekenduri din an în care nu pot veni. Sad
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
#7
Asemenea
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#8
Prezent si eu.
Recunosc, ard de nerabdare sa vad/gust K30 vs Honne
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#9
Din păcate e K30 nu Titus, nu sunt citite originale. Dar poate ne vizitează cineva cu alt k30..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Buna idee. Mai facem si niste poze.  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#11
Sunt foarte interesat de eveniment. Ne vedem acolo.
 
Reply
#12
Mi-ar fi placut sa ajung, insa nu se poate..., data viitoare! Smile
 
Reply
#13
O sa vin si eu cu ale mele papile gustative total neantrenate. Mi se pare o ocazie extrem de buna pentru mine, ca incepator, sa cunosc atatia espressomani si sa si testez diferente intre diverse espressoare. Cu siguranta o sa simt nevoia de un upgrade nu peste mult timp.
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#14
Tocmai ce am vorbit cu Radu Carutasu si a spus ca face tot posibilul sa ajunga si el. Chiar m-as bucura tare mult sa avem un mix intre useri la inceput de drum si oameni cu ceva mai multa experienta.
Cred ca lipirea unui sticker cu userul de pe forum, va fi obligatorie Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
Sa inteleg ca o sa aveti si vreun SBDU ieftin pentru comparatii? Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#16
Prezent ...
cu ocazia asta mai invat ceva si "live" direct de la cei experimentați.
Smile
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
#17
Prezent si eu! Sunt la inceput, iar intalnirea e un moment perfect pentru mine sa vad daca papilele mele fac diferenta intre extractia de pe un SBDU si un DB, dupa urmand si achizitia.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reply
#18
(03-10-2017, 15:12)flipu2k Wrote: Sa inteleg ca o sa aveti si vreun SBDU ieftin pentru comparatii? Smile

Pai asta e una dintre dilemele mult discutate pe aici Smile Nu o putean rata! Va fi un PL41TEM, dar as avea rugamintea sa aduca cineva o sita Precision Competition Ascaso si un tamper potrivit, pentru a putea folosi gramaje de 17-18.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
prezent si eu!
Lelit 41TEM PID + Lelit 43MMI
 
Reply
#20
Liviu, hai sa fim corecti si sa comparam un espressor cu altul ca un tot unitar. Lumea mai bea si altceva nu doar doppio, moment in care aparatele entry raman mult in spate.
 
Reply
#21
Si eu strig prezent. Big Grin
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#22
(03-10-2017, 18:06)Denis Wrote: Liviu, hai sa fim corecti si sa comparam un espressor cu altul ca un tot unitar. Lumea mai bea si altceva nu doar doppio, moment in care aparatele entry raman mult in spate.

Bineinteles Denis, e clar ca nu putem compara doar din punctul de vedere al unui espresso dublu. Trebuia sa fi precizat si eu asta. Dar am avut in cap scopul  principal pentru care majoritatea userilor isi cumpara un espressor, adica sa le iasa un dublu excelent (17-19g, 1:2, 25s)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Prezent; pt prima data si eu!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Bezzera Strega, Vario Home, Tamper Dinamometric ConceptArt 49.5mm, Latiera Motta 350ml, Eureka Atom Speciality 75
 
Reply
#24
Ar fi fain si un versus cu Pavoni pe undeva, insa cred ca la un eveniment ulterior, ca sa nu solicitam acum excesiv papilele gustative Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#25
Il aduce rdumitrescu in portbagaj imediat Smile Chiar vorbeam cu el. Doar ca merita un eveniment separat, totul necesitand timp in general si toleranta la cofeina Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
(04-10-2017, 13:45)Lyvyoo Wrote: Il aduce rdumitrescu in portbagaj imediat Smile 

Dacă mă supăr, îl iau la subraț și îl aduc cu bicicleta Big Grin
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#27
Liviu, o rugaminte. Mi-ai scris pe e-mail despre rasnita Honne si cum va fi prezenta la eveniment, te rog sa postezi cateva imagini reprezentative cu ea, inclusiv cateva impresii mai detaliate despre functionare si despre rezultatul din ceasca. Sunt foarte curios sa aflu parerile celor care o vor incerca.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#28
Lucian, ai 12 pagini de citit Smile topicul Honne fiind aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
Sunt curios cum arata varianta finala slim. Au facut ceva finisari in plus? Sau a ramas cea din postul de pe forum?
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
#30
Nu este o centurista. O placi, o curtezi, o ceri, o redescoperi in fiecare dimineata...La o prima vedere sunt multe sanse sa nu iti placa.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)