Hello There, Guest! Login Register


In sfârșit cafea ...

#1
Salut comunitate. Urmează sa fiu bucurosul detinator al unui aparat Gaggia Clasic si a unei rasnite Lelit 43MMI, suplimentar sita nepresurizata, picurator inox si tamper 58 mm lelit. Asta dupa ce am cumpărat un Expressor magic Bosch pe care l-am returnat la furnizor dupa ce am văzut acest forum si dupa sfaturile unui foarte amabil profesionist Liviu stiti voi care. Ii multumesc pe aceasta cale pentru ca mi-a deschis ochii. Sper ca si priceperea mea sa fie pe masura aparatelor cumpărate si sa simt gust de cafea adevărată si lapte bine facut. Deja, numai gandindu-ma ca aparetele trebuie sa ajungă, intreaga gura si papilele gustative îmi sunt deja in stare de alertă si parca simt crema de cafea cum îmi gadila hormonul fericirii. Sper sa nu fiu dezamăgit. Numai bine.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#2
Felicitari , incep aventurile , numai de bine si SUPERCAFELE !!!!!
N-O SA-TI PARA RAU !
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#3
Multumesc pentru incurajari. Probabil voi avea nevoie si de ajutorul vostru.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#4
Bun venit pe forum,

Ti-ai facut un mare bine trecand peste episodul cu automatul. In acel buget ti-ai luat cam maximul din ce puteai, dar semiautomatul si rasnita nu dau rezultate bune decat daca ai putintica rabdare cu ele la inceput, pana iti dai seama cum functioneaza fiecare si cum calibrezi rasnita cu espressorul. Apoi totul e alta lumea decat cea pe care o stiai pana acum. Bineinteles, DOAR cu o cafea proaspat prajita.

Asteptam rezultatele :Smile

P.S. Era frumoasa semnatura, dar acolo se pun doar echipamentele din dotare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Mulumesc pentru tot Lyvyoo. Fara amabilitatea ta, ramaneam in continuare un simplu consumator de .... zeama colorată.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#6
Am primit in sfarsit cadorile pe care mi-am permis sa mi le fac. Sa stiti ca m-am bucurat ca un prunc. Din păcate nu pot pune poze ca nu ma lasa telefonul, nu stiu de ce. O sa pun mâine. Prima impresie: arata bine ambele aparate. Ma uit la ele ca boul la poarta noua. Am încercat rasnita in gol si nu se rasucea nimic. Intr-un târziu si-a dat drumul, am introdus cafea dar o scoate foarte grunjoasa. Am încercat din nou si iar nu a mers. Nu stiu de ce. Face gălăgie dar nu invarte. Îmi fac griji deja. Expressorul nu l-am folosit încă, nu am cafea, nici site, nici tamper. A fost sigilat si scrie ca e fabricat in Romania spre surprinderea mea. In rest toate bune, doar rasnita mai trebuie sa vad ce are ca merge când vrea. Numai bine.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#7
Pe ce scrie ca e fabricat in Romania?
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#8
Pe expressor.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#9
Si cele din SUA tot in Romania...  De multi ani de cand i-a cumparat Philips, piesele de la fabrica din Milano nu se mai ansambleaza tot in Italia (caci necesita munca manuala nu roboti, care e scumpa in Vest) ci in fabricile Philips din Romania.

Cu rasnita vezi sa nu fi fost initial la maxim de fin, cu discurile de macinare unite. Altfel, daca ce citesti si manualul, daca ceva nu e in ordine, pune un filmulet scurt pe topicul dedicat sa vedem si noi.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Azi am primit sita IMS Competizione 14 g, tamperul CNC 58,4 mm si lattiera 350 ml de la colegul nostru dobro. Astfel cred ca in mare am de toate sa mă bucur de o cafea buna. Mai rămâne ca subsemnatul sa stie sa o faca.

[Image: 07c1ccaff12d05df2e42760ca7c416d8.jpg]
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#11
cu rasnita cum ai rezolvat?
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#12
De abia am trimis-o la Spectrum pentru constatare. Maine ajunge la ei.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#13
[Image: 3d52f33f6bb2090a307c66be0b231bd6.jpg]Am uitat de cantar, un Diamond 0-500 grame, super bun si ieftin.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)