Hello There, Guest! Login Register


Imprumut espressor DB1

#31
Va salut. Ma înscriu și eu. Sunt din Cluj-Napoca! Mulțumesc
Gaggia Classic Pro, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#32
(06-10-2021, 11:07)adiszep Wrote: Salut. Urmatorul pe lista sa imi dea mesaj privat sa trimit maine (joi) espressorul catre urmatorul interesat.

Salut, urma @saboo pe firul tau daca nu ma insel
 
Reply
#33
A trecut ceva vreme de cand espressorul se plimba pe la colegi si nu a aparut inca nici un review. Lucrul asta afecteaza atat forumul cat si firma Barshaker, care le-a pus in circulatie.
Cand am sugerat aceasta actiune, m-am gandit ca va ajunge la colegi cu multa experienta care vor scrie despre el cu bune si cu rele. Deocamdata nu s-a intamplat si consider ca e pierdere inutila de timp si de resurse, cele doua espressoare devenind simple obiecte de joaca pentru cine striga primul. 
Poate ar trebui schimbata strategia si de luat legatura in privat cu colegii experimentati care ar avea ceva de spus si dirijate catre ei, daca accepta. MyR ii poate identifica foarte repede. 
Daca o lalaim in ritmul asta o sa apara DB4 si noi tot nu stim ce face DB1.
 
Reply
#34
Eugen, ești angajat barshaker?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#35
Si eu cred ca are dreptate eugen.. astept cu interes pareri obiective ale posesorilor de alte espressoare, si inca nu a postat nimeni nimic
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#36
(10-10-2021, 12:35)d2florin Wrote: Eugen, ești angajat barshaker?

Ce a vrut să zică artistul aici, Florine?
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#37
Smile, rămâne enigma Smile. Știi tu, artiștii sunt neintelesi
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#38
Si eu sunt foarte nerabdator... Big Grin  si am asumat riscurile ( deteriorare, feedback negativ, sau chiar 0 feedback ), dar hai sa dam un pic mai mult timp pentru colegi.
Stiu sigur la unele persoane la care au fost au avut probleme de sanatate si inca nu au avut timp pentru online life...

Am discutat cu @Lyvyoo si o sa ajunga si la el un espressor sa dam un pic de push pentru acest topic  Tongue
Asa cum cresc pretul altii noi doar castigam clientela  Big Grin
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#39
Ar fi foarte interesant ca espressorul sa ajunga pe la cei mai vechi de pe forum. Cred ca acolo ar fi cea mai corecta si avizata opinie
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#40
Tvtv, ți a răspuns myr Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#41
MyR, Lyvyoo, in calitate de gazda, s-ar putea sa ofere un review politicos, asa ca, pentru siguranta, as ma adauga la lista si colegi care sunt mai neutri dpdv relational. As completa lista cu dev, Radu Carutasu, renatoa si altii cu experienta atat practica, cat si teoretica.Bineinteles, daca sunt de acord sa o faca si vor sa ne ajute. Avand in vedere faptul ca AVX nu concureaza espressoarele Tastecrafters, poate si RazvanMB, ar avea ceva se spus in beneficiul celor nou veniti, in cautare de un inceput decent.Daca e de acord. 
Avand in vedere faptul ca este cel mai ieftin aparat db, la distanta apreciabila de Lelit, trebuie sa stim cat mai repede daca este un aparat foarte bun, suficient de bun(good enough) pentru inceput, sau o pocnitoare capabila sa extraga crema doar din cafea Jollybodega, torrefiata lent de 3X.Chiar si in cazul acesta amatorii de senzatii tari nu ar mai fi obligati sa-si cumpere inutil aparate scumpe.Ar avea si ei o alternativa cu un pret decent.
 
Reply
#42
(10-10-2021, 11:32)VDRIXN Wrote:
(06-10-2021, 11:07)adiszep Wrote: Salut. Urmatorul pe lista sa imi dea mesaj privat sa trimit maine (joi) espressorul catre urmatorul interesat.

Salut, urma @saboo pe firul tau daca nu ma insel

Adiszep mi-a trimis mie, iar Saboo l-a primit pe cel care era la emilian.talpos.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
#43
ma bag si eu pentru bucuresti.
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#44
(11-10-2021, 00:37)hcrisan Wrote:
(10-10-2021, 11:32)VDRIXN Wrote:
(06-10-2021, 11:07)adiszep Wrote: Salut. Urmatorul pe lista sa imi dea mesaj privat sa trimit maine (joi) espressorul catre urmatorul interesat.

Salut, urma @saboo pe firul tau daca nu ma insel

Adiszep mi-a trimis mie, iar Saboo l-a primit pe cel care era la emilian.talpos.

Ce a scris mai sus @Eugen16 mi se pare logic si de bun simt... pasati obiectul de la unul la altul si taceti malc... aveti nevoie de timp ca sa se sedimenteze impresiile ?
Eu credeam ca ideea ar fi de postare live a intregii experiente a unpacking-ului, si a primei impresii, pana la extractie...  Confused
Sau toata actiune este sub un NDA care specifica ca tot ce e dislike sa fie pasat doar initiatorului  Huh

Nu stiu daca s-a stabilit vreun checklist sau procedura de testare clara, dar personal nu as acorda nici o atentie gustului in ceasca, cat mai ales functionalitatii corecte tehnic.
Zic asta fiind chiar acum in plin proces de modare a unui FB chinezesc, o incercare de imitare a FreshRoast-ului american, si inca odata m-am apucat cu mainile de ... beep... constatand in cate moduri se poate gresi la chestii elementare.
Inca nu au iesit din mentalitatea "fa ceva sa semene cu asta"... fara sa conteze functionalitatea si micile detalii esentiale care pot da peste cap o functie, pentru ca un chinez a schimbat un surub fara sa-i inteleaga rostul, doar asa pentru ca i s-a parut lui ca e in plus...

Nu scriu asta ca sa ma auto-propun pentru aceasta testare, nu am nici un interes intr-o masina cu pompa si grup de 58. Doar asa, poate se aude...
 
Reply
#45
Asa e Smile ce mai contează gustul dacă, cafeaua este de specialitate și aparatul arata bine.
Mai bine trebuie definit clar obiectivul acestui review: tehnic, gustativ și ce roluri trebuie implicate în acest review.. Userul final contează sau doar experții trebuie sa participe? Big Grin eu cred ca userul final
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#46
Renato, tu esti unul din cei de la care, eu personal, astept un review. Daca ai timp si esti dispus sa il faci, cere-l imediat si hotarat de la MyR ca sa scurtam lalaiala si joaca.
De asemenea poate si ceilati colegi cu experienta sunt dispusi sa cheltuie timp si sa ajute forumul. 
Demersul meu nu e in favoarea Barshaker ci in favoarea celor care intra acum in lumea espresso si poate sunt unii care nu-si permit sa cheltuie mult intr-o aventura plina de necunoscute si de relativitate. Merita cumparat sau nu? Asta trebuie de stiut si cum au trecut aiurea cateva luni cred ca e momentul de lasat politetea deoparte si transata povestea. 
Te rog eu frumos!
 
Reply
#47
Am un exemplar la mine pe care l-as mai tine cateva zile si pentru care vreau sa scriu cateva cuvinte ca sa isi faca fiecare o idee. @renatoa daca ai idei despre ce puncte sa ating sa-mi spui Smile.
Lelit Elizabeth PL92T, Niche Zero/ Cafflano Kompresso
 
Reply
#48
Baieti, nu vreau sa ma fac politai.
Sunt doua echipamente pe drum, nu urmaresc la cine este, nu este nda, si suntem adulti… ( sper Smile )
Noi am oferit acest lucru pentru teste, nu are nimeni obligatiuni, sau ceva.
hai sa mai asteptam un pic, n-are rost sa-l fortam pe oameni
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#49
Watch and learn from Myr Smile.

Eu dacă ma luam după forum nu mai luam sette 270 Smile. Lust chair de la bs. Super multumit de ei și de rasnita are 2 ani.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#50
Ca sa nu amestecam lucrurile si sa se piarda informatia, impresiile despre aparat scrieti-le pe topicul dedicat
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid148225
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#51
(11-10-2021, 15:50)d2florin Wrote: Eu dacă ma luam după forum nu mai luam sette 270 Smile. Lust chair de la bs. Super multumit de ei și de rasnita are 2 ani.

Mamă, Florine, ne-ai înnebunit cu râșnița ta golden sample, cea fără de moarte. Când o duci la catedrala mitropolitană? Vreau să vin în pelerinaj, să mă închin la ea.

În rest, nu prea pricep ce mai cauți pe un forum de cafea de specialitate dacă te lauzi că nu bei cafea de specialitate și că nu te iei după forum atunci câd cumperi chestii.

Ce este acela un "lust chair"? Un fel de scaun al dorinței, ca-n Basic Instinct?

On-topic: de abia aștept și eu să apară primul review pt. aparat. Și da, m-ar interesa și un expert review pt. că-s curios cum se comportă d.p.d.v. tehnic: stabilitate, timp încălzire, debit etc.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#52
Tvtv, rasnita e brici, chiar azi am curatat o fără sa pierd setarea, fără aliniere, te aștept la pelerinaj în Iași. Peace.
Ps. Cafeaua e de specialitate Smile
Ps2. Era sa uit Sad și voi m ati înnebunit cu kinu Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#53
Să nu uiți s-o ungi cu mir, că de la agheasmă ruginește. Big Grin

Îți dau un semn când ajung prin Neamț. Dau o fugă și la Ieși, da' faci cafea cu lapte.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#54
Exemplarul de la mine a ajuns la @VDRIXN
Lelit Elizabeth PL92T, Niche Zero/ Cafflano Kompresso
 
Reply
#55
Salut, am primit espressorul de la @saboo însă nu am apucat să-l folosesc. Am observat că în pachet nu e inclus și tamperul, oare a rămas din greșeală la vreun coleg?
Al meu se pare că nu se potrivește 100%. O sa încerc să ajung acasă în Otopeni săptămâna viitoare, mai am două și unul tre să fie bun :-)
 
Reply
#56
(16-10-2021, 16:46)VDRIXN Wrote: Salut, am primit espressorul de la @saboo însă nu am apucat să-l folosesc. Am observat că în pachet nu e inclus și tamperul, oare a rămas din greșeală la vreun coleg?
Al meu se pare că nu se potrivește 100%. O sa încerc să ajung acasă în Otopeni săptămâna viitoare, mai am două și unul tre să fie bun :-)
Da, cred ca la mine acasa… Smile
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#57
Buna ziua,

Espressorul DB1 este la mine si as dori sa il trimit mai departe colegilor forumisti. Intrebarea mea: mai sunt colegi din Cluj-Napoca care ar dori sa testeze aparatul? Daca da, ne putem intelege. Numai bine!
 
Reply
#58
Buna ziua, daca nu este nimeni pe lista, joi ajung inapoi in Cluj. As testa si eu aparatul. Multumesc.
Kinu 47 Phoenix / Bialetti Moka/ 
 
Reply
#59
Adri, V-am lăsat PM.
 
Reply
#60
Buna seara,

Espressorul este la mine. As dori sa-l trimit mai departe colegilor care sunt interesati sa il incerc. Oare mai sunt doritori in Cluj? In cazul in care nu sunt colegi din CJ, cum procedez? Unde trimit aparatul? Multumesc anticipat ajutorul vostru!
Kinu 47 Phoenix / Bialetti Moka/ 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)