Hello There, Guest! Login Register


Honne + care DB?

#1
Salut!
La anul, prin preajma lui mărțișor (sau poate un pic mai devreme) as vrea sa "ma arunc" la un set-up de cursa lunga - Honne + unul din DB-urile - Lelit PL92; ACS Minima sau vedeta DC mini.
Le pun doar pe acestea deoarece nu vreau profilare (no Bianca); sunt mai degrabă interesat de stabilitatea termica.
Recunosc ca nu am reușit sa testez nici unul dintre echipamente și alegerea este făcută doar în urma documentarii on-line, dar voi încerca să văd măcar 2 din cele 3.
Întrebarile magice sunt - merita diferența de preț a DC Mini fata de minima sau PL92? Este stabilitatea termica a acestuia mult peste cea a celorlalți 2 competitori? Este repetabilitatea mai buna?
Eu personal beau în fiecare zi 2 duble și 2-3 flat-uri (mai ales când muncesc de acasă) și soția sigur ma va pune sa frotez de 2 ori pe zi. Week-end-urile vor fi mai active, cu prieteni în vizita și nu vreau sa ma enervez ca nu pot sa frotez pentru 6 latte. Poate rezista Lelit unui astfel de regim?
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#2
ACS  Minima probabil va avea un timp de incalzire mai mare decat PL92T, fara avantaje semnificative dpdv al gustului, cel mai probabil. Daca intre 41TEM si Brewtus nu am gasit diferente enorme dpdv al gustului la testul de anul trecut, nu vad de ce Minima ar fi mai ok decat PL92T.

Mini intra in categoria avioane (grup saturat) si nu stiu ce sa iti spun, mai bine intreaba-l pe Razvan.

Toate cele 3 cred ca ar face fata cu brio la 6, 10, 20 de latte-uri pe zi.

La acest nivel, alegerea tine de preferinte, altele decat stabilitatea termica - nivelul de zgomot al pompei vibratoare vs pompa rotativa (a Biancai, de exemplu), nivelul de zgomot al rasnitei (ai auzit vreodata Honne rasnind?), disponibiltatea de a cantari fiecare doza (la Honne) vs timer, compatibilitatea personala cu tehnologia folosita (de ex. eu, ca fan HX, nu mi-as lua DB), aspectul espressor-ului (eu sunt dintre cei pt care aspectul face parte din gust), usurinta intretinerii (aici PL92 poate fi mai usor de decalcifiat, asta poate insemna ca ai libertatea sa folosesti o apa care sa potenteze gustul espresso-ului, chiar daca e mai dura).
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#3
La Minima poti pune un termometru de tip Eric’s si ai un control mai bun a temperaturii apei iar boilerul de abur e mult mai mare.

Legat de Mini, mai bine iti povesteste un user si nu Razvan...Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#4
Eu tot nu am înțeles de ce se compară aparate de 1000 de euro cu unele de 3000?

Din câte știu minima e încă în faza de testare/bolile copilăriei deci nu prea e indicata o achiziție iar DC mini nou nu e apărut încă.

Ceea ce oferă PL92T e greu de găsit pe alte aparate fără modificări aftermarket sau un preț mult mai mare.
 
Reply
#5
Elian, cumpara un Dalla Corte sa avem si noi in C-ta un grup saturat pentru home user, cum sa mai stai pe ganduri daca dispui de bani pentru un Dalla Corte?????.....Vin si eu cu tine daca te hotarasti, avem multe de invatat de la Razvan.
La rasnita ai gandit f bine.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#6
Multumesc!

Referitor la zgomot - toate cele 3 espresoare sunt cu pompa vibratoare si nu este un aspect asa important; dimineata oricum este toata lumea treaza si nu cred ca ma apuca sa beau cafea la 3 dimineata sa rezoneze casa.
Recunosc ca nu am auzit Hone si nici nu ma deranjaza cantaritul - si acum imi pastrez cafeaua in mini doze cand rasnesc cu M47. Din punct de vedere al utilizarii cred ca este mult mai usor cu boabe in hopper dar nu ma grabesc si chiar imi place sa cantaresc, sa fac un WDT scurt si dupa un RDT

Aspectul - recunosc ca cel mai mult imi place aspectul de electrocasnic al lui PL92, dar nu ma deranjaza nici celelalte 2 - doar Mrs sa aiba ceva de spus cand va vedea nebunia pe masa. Cred ca DC Mini este cel mai mare dintre cele 3 si minima cel mai urat; dar aceste aspecte sunt dupa specificatia tehnica in documentatia mea de licitatie

Timpul de incalzire- un aspect important si acesta; nu pentru mine, ci mai mult pentru sotie, care va folosi singura echipamentul cand nu sunt acasa.

Oricum prize Wifi sunt prin casa asa ca inca una nu strica pentru cafeaua de dimineata

P.S. - nu stiu daca ma va crede ca ambele produse m-au costat doar vreo 500 EUR Big Grin

(17-12-2018, 09:59)Mariano Wrote: Elian, cumpara un Dalla Corte sa avem si noi in C-ta un grup saturat pentru home user, cum sa mai stai pe ganduri daca dispui de bani pentru un Dalla Corte?????.....Vin si eu cu tine daca te hotarasti, avem multe de invatat de la Razvan.
La rasnita ai nimerit-o.

Multumesc pentru incurajare Smile
Imi place entuziasmul
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#7
Asta arata de ce suntem cotati cu educatie financiara precara, ca popor... totul se rezuma la a avea bani pentru "ceva" pentru a sari pe el. Nu conteaza ca dupa aia ramai in fundul gol.
In mod normal in alte parti nu se planifica o achizite de consum sau o vacanta care costa mai mult de 1/10 decat poti economisi intr-un an. Bani economisiti, nu intregul venit !
 
Reply
#8
(17-12-2018, 11:29)renatoa Wrote: Asta arata de ce suntem cotati cu educatie financiara precara, ca popor... totul se rezuma la a avea bani pentru "ceva" pentru a sari pe el. Nu conteaza ca dupa aia ramai in fundul gol.
In mod normal in alte parti nu se planifica o achizite de consum sau o vacanta care costa mai mult de 1/10 decat poti economisi intr-un an. Bani economisiti, nu intregul venit !

Înțeleg ceea ce spui, dar aceasta achiziție o voi face pe firma, și este un CAPEX programat de ceva timp. Într-adevăr prețul lui mini =2*PL92 și as putea face altele cu banii rămași - poate o conica lângă Honne?
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#9
(17-12-2018, 12:43)Elian_CT Wrote:
(17-12-2018, 11:29)renatoa Wrote: Asta arata de ce suntem cotati cu educatie financiara precara, ca popor... totul se rezuma la a avea bani pentru "ceva" pentru a sari pe el. Nu conteaza ca dupa aia ramai in fundul gol.
In mod normal in alte parti nu se planifica o achizite de consum sau o vacanta care costa mai mult de 1/10 decat poti economisi intr-un an. Bani economisiti, nu intregul venit !

Înțeleg ceea ce spui, dar aceasta achiziție o voi face pe firma, și este un CAPEX programat de ceva timp. Într-adevăr prețul lui mini =2*PL92 și as putea face altele cu banii rămași - poate o conica lângă Honne?

@Elian_CT Bezzera Matrix ai luat in calcul? e o jucarioara interesanta Smile
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
#10
(17-12-2018, 12:43)Elian_CT Wrote:
(17-12-2018, 11:29)renatoa Wrote: Asta arata de ce suntem cotati cu educatie financiara precara, ca popor... totul se rezuma la a avea bani pentru "ceva" pentru a sari pe el. Nu conteaza ca dupa aia ramai in fundul gol.
In mod normal in alte parti nu se planifica o achizite de consum sau o vacanta care costa mai mult de 1/10 decat poti economisi intr-un an. Bani economisiti, nu intregul venit !

Înțeleg ceea ce spui, dar aceasta achiziție o voi face pe firma, și este un CAPEX programat de ceva timp. Într-adevăr prețul lui mini =2*PL92 și as putea face altele cu banii rămași - poate o conica lângă Honne? 

https://www.ebay.de/itm/Dalla-Corte-Mini...rk:28:pf:0

Poate te ajuta.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#11
Bezzera Matrix - nu l-am studiat... Mi se pare doar un alt E61 și e mai apropiat ca preț de Mini decât de Minima; personal nu mi se pare ca merita.

Pentru link-ul de e-bay - la banii ăștia vreau sa îl iau de nou, pe firma, cu factura.

Pot spune ca sunt începător dpdv al echipamentelor. Cafea de specialitate beau de ceva timp și diferențele în ceașcă am început sa le vad și mi-am format preferințele de gust. Pe oriunde merg caut întâi ce cafenele și prajitorii găsesc și după aceea unde mănânc o ciorba Smile

Dacă ați avea banii De DC Mini l-ați cumpăra sau ați prefera un DB E61/ ring group și sa rămâneți cu restul de bani? Luând în considerare ca Honne îl veți avea pe masa sigur.
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#12
Nu e vorba de Bezzera cu grup E61, ci de Bezzera Duo DE, dual boiler cu grup incalzit electric, cu controlul temperaturii grupului prin PID.

La intrebarea cu ce am prefera, DB sau Mini, nu te-as sfatui sa crezi ce spune cineva, pentru ca iti trebuie ceva experienta personala ca sa poti raspunde si sa poti sa iti asumi decizia.

Unul din cei mai entuziasti owneri de DC Mini a ajuns sa isi cumpere GS3.

De asemenea, tot din acel thread, m-am lamurit si eu cu ocazia asta de ce shot-urile extrase pe grupuri saturate sunt atat de diferite de E61 (ceea ce nu e bine sau rau, pur si simplu diferit):

"Changing temperature works differently on this machine than it does on the Elektra or on an E61 HX. On those, going hotter takes the edge off the acidity, going cooler takes the edge off bitterness; but the overall tastes remain the same. On this machine, changing temperatures changes the actual flavors one gets.

This may because of the flat line temperature profile. It could be analogous to shining a spotlight, picking out some things with great clarity, and leaving others in the dark. A humped profile is more like a floodlight, it may be more intense in one direction, but the whole room gets lit up. In any case, I was running my darker roasted cappa blend for straight shots. At cool temperatures, it was easy to pick out the tobacco, blackcurrant, and clove flavors from the Guat/Kenya blend I was using, but the taste was kind of raw. At higher temperatures, the shot became warm and carmelly, but lost its distinct flavors, the tobacco and blackcurrent were gone, the clove was just a hint. "
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#13
Daca nu e graba mare si daca tot vrei sa faci o investite pt viitor eu zic ca merita sa astepti luna ianuarie ca sa vezi si DC Mini in showroom (Studio se va chema de fapt). Ai acolo si dispozitiv SCACE si DB-uri cu E61 ori profilatoare , spre comparatie. 

Pe de alta parte, Bianca o poti folosi fara profilare, cu deosebirea fata de alte DB-uri cu E61 ca ai preinfuzie on / off.  

Nu e rea nici ideea cu PL92 si inca o rasnita conica tare alaturi. Ai avea practic doua spectre diferite de gust pentru aceeasi cafea, pe un espressor super stabil termic. Sau poate un Ek43 pe care sa-l aliniezi Smile Il cumperi cu 2300, daca vrei ii mai pui si niste cutite SSP si chiar ai avion Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
(17-12-2018, 14:05)Elian_CT Wrote: Bezzera Matrix - nu l-am studiat... Mi se pare doar un alt E61 și e mai apropiat ca preț de Mini decât de Minima; personal nu mi se pare ca merita.

Pentru link-ul de e-bay - la banii ăștia vreau sa îl iau de nou, pe firma, cu factura.

Pot spune ca sunt începător dpdv al echipamentelor. Cafea de specialitate beau de ceva timp și diferențele în ceașcă am început sa le vad și mi-am format preferințele de gust. Pe oriunde merg caut întâi ce cafenele și prajitorii găsesc și după aceea unde mănânc o ciorba Smile

Dacă ați avea banii De DC Mini l-ați cumpăra sau ați prefera un DB E61/ ring group și sa rămâneți cu restul de bani? Luând în considerare ca Honne îl veți avea pe masa sigur.
Dc mini nou va juca în altă liga ca preț dar ca facilități s-ar putea sa fie sub PL92T. Nu știu cât control va oferi, daca va oferi, pe preinfuzie.
 
Reply
#15
(17-12-2018, 14:40)cradun Wrote: Unul din cei mai entuziasti owneri de DC Mini a ajuns sa isi cumpere GS3.

Si eu in 2009 daca aveam bani de GS3 mi-as fi luat fara ezitare, MINI vs GS3 nu are termen de comparatie, nici atunci nici acum. In 2018 insa sunt deja multe optiuni, mai ales pe home use. 

Altfel, mai interesanta mi s a parut argumentatia userului Marshall cu muddy shots vs clear shots, MINI vs GS3. Explicatia la aceasta observatie care poate fi adevarata am gasit o abia anul acesta, cand am testat portafiltrele 54 mm vs 58 mm in paralel, pe aceeasi cafea, rasnita, aparat. Poate e de interes si pentru alti pasionati : 

- pe 54 mm shot urile au tendinta sa fie mai complexe, trecand prin toate cele 3 gusturi principale regasite in cafea : acru, dulce si amar. Uzual shoturile au un corp mai bogat si mouthfeelul este mai pregnant, diminuand claritatea. 

- pe 58 mm shot urile au tendinta sa evidentieze mai mult aciditatea, uneori dulcele si mai putin amarul. "Defectele" de prajire sunt de asemenea mai usor evidentiate pe 58 mm si shoturile sunt mai clare. 

Se pot face ajustari pe aceeasi cafea ca un shot pe 58 mm sa se apropie de unul pe 54 mm dar eu n am reusit sa le echivalez perfect. De regula imi testez cafelele pe 58 mm, daca ies bune pe el sigur sunt bune pe 54 mm. Viceversa nu functioneaza, deci 54 mm e mult mai iertator.  Nu ma intru in detalii legate de metodologia de testare, am urmarit in principiu timpi de extractie similari, EY uri similare si am modificat dozele si macinatura. 

Concluzionand, in 2009, chiar si in US third wave coffee era destul de la inceput iar acel user mentioneaza in mod frecvent blenduri, care la acea data erau mult mai putin complexe si clare.  Diferenta intre diametrul portafiltrelor accentueaza claritatea pe 58 mm vs corpul pe 54 mm, insa pe cafelele prajite in zilele noastre de cele mai multe ori shot ul mai complex si mai echilibrat a fost pentru gustul meu pe 54 mm.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#16
Stiu topicul respectiv. L-am mai citit.
Mai este si review-ul la DC Mini
https://www.bellabarista.co.uk/pdf/Dalla...lookv2.pdf

Lyvyoo  - EK43 parca deja ma arunca prin alte povesti si m-as certa cu familia ca stau numai cu nasul in cafea; In general prefer cafeaua macinata pe cutite plane. Nu imi place ca acea corpolenta data de conice mascheaza aciditatea care imi da fiori cand beau o cafea buna; prefer aromele in fata cremei. As lua un Sette pentru simplitate (pentru sotie).
Referitor la mega-rasnite - am un prieten in SUA cu Monolith Flat si ma rog de el sa isi ia Flat Max si sa o aduca pe actuala la mine (chiar nu m-as supara).

Achizitia o voi face prin februarie, asa ca am rabdare sa iasa si noul Mini, dar imi este frica de pret.

53 vs 58 nu este un factor de decizie. Chiar imi facea cu ochiul Mini Vivaldi la un moment dat.

razvanMB  - nu exista posibilitatea adaptarii unu portafiltru de 58 mm pe Mini?
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#17
(17-12-2018, 19:48)Elian_CT Wrote: 53 vs 58 nu este un factor de decizie. Chiar imi facea cu ochiul Mini Vivaldi la un moment dat

razvanMB  - nu exista posibilitatea adaptarii unu portafiltru de 58 mm pe Mini?

Orice espressor DC vine cu gama completa de portafiltre pe 54 mm. Sunt disponibile la comanda kit urile pe 58 mm, care contin portafiltru, sita de dus si placa metalica turnata.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#18
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi și răspunsuri.
Următorul pas este "test-drive".

1. Cu Răzvan am discutat și ma așteaptă la showroom pentru o discuție

2. Voi suna și la dealerul Lelit sa vad dacă pot vedea măcar PL92

3. Cine, din București (sau Constanța), ma poate ajuta sa vad Honne? Aveți idee dacă este în vreo cafenea, sau exista un dealer (partener) Barshaker/ Hedone ce are pe stoc un model de demo?
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#19
nu as trece la pompa vibratoare dupa ce liniste imi ofera rotativa..

legat de espressor, daca banii nu sunt o problema, as merge pe maximum pe imi ofera bugetul, dar tot as opta pe 58mm, gen LM Linea Mini.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#20
(18-12-2018, 16:14)maki Wrote: nu as trece la pompa vibratoare dupa ce liniste imi ofera rotativa..

legat de espressor, daca banii nu sunt o problema, as merge pe maximum pe imi ofera bugetul, dar tot as opta pe 58mm, gen LM Linea Mini.


Era o vorba din "bătrâni" - <>

Îți dau dreptate la partea cu "maximum ce îmi oferă bugetul"
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#21
De ce nu Slayer sau Speedster?

Linea Mini e un fel sapă pe lângă tractoare ghidate prin satelit.
 
Reply
#22
(18-12-2018, 16:33)dev Wrote: De ce nu Slayer sau Speedster?

Linea Mini e un fel sapă pe lângă tractoare ghidate prin satelit.

daca intrebarea e adresata mie, atunci de ce LMLM - fiinca costa 50% din pretul unui Slayer si inca mai bine daca vb de Speedster, dar omu' a zis ca nu e fan profilari.

dpdv a designului LMLM imi place mai mult decat DC Mini, resell price mult mai bun, grup 58mm, etc etc.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#23
Nu mă bag la discuții estetice dar ca funcționalitate Linea Mini e un aparat primitiv pentru cat costa. Mă gândesc că doar siglă e vreo 2000 de euro.
 
Reply
#24
Suna mai bine: "dar opinia mea este ca Linea Mini e un aparat ....  etc"  
Altfel se intelege ca se dau statement-uri, fara niste scheme tehnice si comparatii obiective.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
LMLM este un aparat creeat special pentru americani - gen Kitchen Aid - dai o căruță de bani, dar te tine toată viata (dacă nu trăiești mult).

Și da, cred ca sigla LM valorează cel puțin 1000 EUR

Deja Slayer, speedster etc sunt echipamente ce nu prea cred ca stau bine într-un Ap; ca și cum as avea parcat un Rolls la scară.

Referitor la - resell price - nu sunt interesat de aspectul asta. Chiar nu m-am gândit deoarece este o cheltuiala (în nici un caz investiție) pentru suflet și papile.
Cafeaua mi se pare întâi subiectiva și după aia temperaturi, presiuni etc...
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#26
Discutia este de-a dreptul hilara.  I like it.

Cred ca prima data trebuie sa specifici un buget maxim, dar real. Si apoi trebuie sa specifici ce fel de bauturi bei (capuccino, latte, espresso, americano) , cate la numar si ce cafea vrei sa folosesti (de unde, ce grad de prajire etc).

Honne este o rasnita buna ca metoda de lucru pentru single dose, are garantie si in caz de problema se rezolva repede pe plan local. Cam atat pot sa zic bun despre ea. Nu este un reper in materie de gust wow, dar repet, trebuie sa ne zici ce cafea bei.
 
Reply
#27
(18-12-2018, 17:59)Zwanger Wrote: Nu este un reper in materie de gust wow ...

 ... Nuuuu ...? Cool ... poate daca ar fi fabricata in continuare de catre Titus , ar fi fost sigur un reper ... cu retrogust mai pe amar asa , dupa o privire finala aruncata in portofel ... Tongue ...

   ...  sau gustul bun ( ...  bunul gust )  incepe de la EK 43 aliniat ... in sus ... ?  Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#28
Ai simtit nevoia sa scrii chestiile astea? Prima data hai sa renuntam la ... si limbaj de mirc.

Apoi gustul bun incepe prin a incepe sa-ti prepari cafeaua asa cum vrei.
 
Reply
#29
(18-12-2018, 18:32)Zwanger Wrote: Apoi gustul bun incepe prin a incepe sa-ti prepari cafeaua asa cum vrei.

... Asta , banuiesc ca este un citat ...

   Apoi , eu spuneam de Honne ... ce poti sa-mi oferi  la acelasi pret , dar mai bun calitativ  ... ? (  inclusiv cu garantia  in tzara  ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#30
Eu chiar sunt curios cum ar arata Honne cu niste cutite SSP (cele pe care le are si Titus), suflate cu DLC, Silver sau RedSpeed   Angel

[Image: NWYnRWk.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)