Hello There, Guest! Login Register


Fotografia echipamentului vostru

Aveti idee unde gasesc un OPV reglabil (vreau sa-l reglez la 9 bar) Espressorul din dotare are opv dar este plasat mai ciudat, intre boiler si steam wand. Pentru proiectul ce il demarez am nevoie de un opv intre pompa si boiler.

Am incercat sa caut si singurul pe care l-am gasit este cel de la perfectespresso, voiam sa ma asigur ca nu are nimeni pe acasa, sau sa ma ajute cu 1 link, poate il gasiti sub alta denumire (reductor/regulator).
 
Reply
Mai e varianta asta de mai jos care pare bazata pe OPV-ul de pe Silvia:

https://www.elektros.it/gb/en/Oscar_modi...0-bar.html
 
Reply
Lelit PL42TEMD, tamper Motta Easy, knock box Motta, lattiera Concept Art Smile[Image: 3e7b2fba66fbe01810a5d9c5506c938c.jpg]

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk
Lelit PL42TEMD.
 
Reply
(11-03-2018, 11:03)Denis Wrote: Aveti idee unde gasesc un OPV reglabil (vreau sa-l reglez la 9 bar) Espressorul din dotare are opv dar este plasat mai ciudat, intre boiler si steam wand. Pentru proiectul ce il demarez am nevoie de un opv intre pompa si boiler.

Am incercat sa caut si singurul pe care l-am gasit este cel de la perfectespresso, voiam sa ma asigur ca nu are nimeni pe acasa, sau sa ma ajute cu 1 link, poate il gasiti sub alta denumire (reductor/regulator).

Iti recomand acest OPV, daca se potriveste la ce vrei sa faci - este folosit si in Isomac Tea etc...
Prin constructie, in afara ca face ce trebuie, este mai silentios decit alte OPVuri.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
Mersi, vreau sa fac un flavour profiling, daca intelegi gluma.
 
Reply
Eu l-am luat pe asta pentru Vibiemme-ul meu : 

https://www.piese-espressor.ro/valva-expansiune-reglabila-pentru-aparate-cafea-gaggia?search=8F03701&description=true

L-a montat nickso fara probleme si l-a reglat la 9 bari.
Vibiemme Domobar + PID Rex-C100, San Marco SM92, Tamper 58mm, sita dus IMS Competizione, latiera JoeFrex 590ml + 350ml
 
 
Reply
Dupa lungi zile de citit, de astazi am reusit sa intru in posesia unui Lelit PL41TEM si rasnita Macap M2M. Multumesc importatorului Lelit pt promptitudine. Sper sa fie ok pt inceput.
 
Reply
prin amabilitatea nemarginita a lui Stefan, sa nu sufar prea mult pana vine Strega, mi-a imprumutat un pui de Strega Smile
Mini Gaggia, 40g cu 16g macinatura, dulceta de espresso....


Attached Files Thumbnail(s)
       
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Pana saptamana viitoare cand ma indur sa dau o gaura in blat sa pun Mina, ma.joc cu Vetrano. O sa revin si cu impresii pt ca vreau sa l pun la ceva teste de stabilitate. Oricum, cu ledurile aprinse arata fain, nu prea se asorteaza cu rasnita care e cam industriala ca si design..
[Image: 8nxWPlS.jpg]
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
hop și eu
[Image: 849P3zx.jpg]
Espresso: Londinium-R
Râșnițe: Hedone Honne Slim, Kinu M47
Site: VST 18g ridgeless, IMS 21g
Duș: IMS Precision µ200
Brew: GOAT STORY GINA - Smart, Brewista Artisan Kettle, Aeropress
Misc: Motta Distribution Tool, Londinium Distribution Tool, Londinium Dosing Funnel, Espazzola
 
Reply
mm, Londinium. fain gust Wink
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(13-07-2018, 14:11)maki Wrote: mm, Londinium. fain gust Wink

sărumâna
Espresso: Londinium-R
Râșnițe: Hedone Honne Slim, Kinu M47
Site: VST 18g ridgeless, IMS 21g
Duș: IMS Precision µ200
Brew: GOAT STORY GINA - Smart, Brewista Artisan Kettle, Aeropress
Misc: Motta Distribution Tool, Londinium Distribution Tool, Londinium Dosing Funnel, Espazzola
 
Reply
este o scula super faina, majoritatea ne gandim la raportul pret-calitate, aici este vorba de finete.... poate ajung in Cluj....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
@anticristi

 ... Eficienta alegere ... sa stapanesti sanatos ... Cool ... ( incearca si site mai mari , posibil sa-ti placa mai mult ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Levo, la ce scule faine ai pe langa Strega.....ar merita un upgrade la Londinium Smile
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
(13-07-2018, 20:10)Mariano Wrote: Levo, la ce scule faine ai pe langa Strega.....ar merita un ugrade la Londinium Smile

... Nu schimb eu Strutocamila  , never ... are farmecul ei si este f. versatila ... iar la restul , sunt mari asemanari de grup ... Cool ... pe undeva , ne inrudim ca specie de aparate ... Big Grin ...

[Image: NefpyhE.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(13-07-2018, 20:02)Levo Wrote: @anticristi

 ... Eficienta alegere ... sa stapanesti sanatos ... Cool ... ( incearca si site mai mari , posibil sa-ti placa mai mult ... )

Făcut update la semnătură. Într-adevăr, cel mai bine i se potrivește cu dozare ~ 20 g. Mai mult body
Espresso: Londinium-R
Râșnițe: Hedone Honne Slim, Kinu M47
Site: VST 18g ridgeless, IMS 21g
Duș: IMS Precision µ200
Brew: GOAT STORY GINA - Smart, Brewista Artisan Kettle, Aeropress
Misc: Motta Distribution Tool, Londinium Distribution Tool, Londinium Dosing Funnel, Espazzola
 
Reply
Cineva cu Profitec Pro 800 ? Să-mi consolidez dorința pentru upgrade ! Cool
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
[Image: nu1Ntlp.jpg]
2-3 ani sper sa imi astampere năravul...

(27-07-2018, 22:03)sebas Wrote: Cineva cu Profitec Pro 800 ? Să-mi consolidez dorința pentru upgrade ! Cool

Stiu cine are un Profitec Pro 500 , daca te intereseaza... in stare foarte buna
Flair Signature PRO & Kinu M47
 
Reply
E bine dar am de unde sa iau! Peste 2 săptămâni îl vad.  Era interesant pentru mine sa știu mai multe. Rolleyes
Frumos la tine!
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
Asa ai cerut-o, 2-3 ani, sper...? Te-as opari zilnic  Angry
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(27-07-2018, 22:54)baloozzy Wrote: Asa ai cerut-o, 2-3 ani, sper...? Te-as opari zilnic  Angry

Da' ce-am facut sefu?
Flair Signature PRO & Kinu M47
 
Reply
Cam dai să sari din ...cupă-n cupă. Bag-o p-aia cu până când Nickso ne va despărți, te face să pari de nădejde. Glumeam, să vă bucurați unul pe altul, cât vreți.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
1/2 mp alocati pentru satisfactie...sau nervi, functie de temperatura si umiditate Smile)[Image: debbcb92714449e65970e0a2b6f7155c.jpg]

LaPavoni Milano '15, RoK grinder
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)
 
Reply
[Image: TEAl1SA.jpg?1]
[Image: jqDsAbo.jpg]
[Image: O65rbOF.jpg]
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
Felicitari pentru achizitie!
Este un espressor foarte bine cotat si cu recenzii foarte bune in ''lumea'' levierelor, fiind adesea recomandat celor care doresc sa testeze si aceasta zona. Extractii cat mai multe, fiindca vor fi, cu siguranta, reusite!
Folosesc: Bezzera Strega | Mazzer Robur | IMS 14/20 | EP HQ 14/21+ | tamper Concept Art/[Joe Frex] dinamometric | Latiera Motta Europa 50 cl
Am folosit: Baratza Sette 270 | Expobar Brewtus IV | Mazzer Major | Mahlkoenig Vario Home
 
Reply
Setup relativ nou si la mine
[Image: ZQwmm44.jpg]
Lelit Bianca PL 162T, Lelit William PL 72, Concept-Art knock-box, Motta tamper stand, Espro Toroid pitcher x2.
 
Reply
[Image: WXKXMP9.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
   
Lelit PL81T, PL100, Kinu M47
 
Reply
Un set-up mai inspre zona de budget, dar cu mici modificări (PID + modificare presiune) prin @nickso, face o cafea de minune! Smile [Image: af06b12c73ee19eb974b1ca94259ac05.jpg]

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
La Marzocco Linea Mini R & NiChe Duo / Rocket R9 One & Mahlkoenig EK43s & Mahlkoenig E80S GBW & NiChe Zero
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)