Hello There, Guest! Login Register

Flair 58

Mult, putin... depinde de cat e dimensionata rezistenta.
La cel chinezesc, cu 36W, ti-o ingheata la cat ai turnat apa fiarta, 88 torni, atat ramane si un sfert de ora, la fel si pentru 92, rezistenta compenseaza fix cat pierde, dar fara nici o electronica, in mod natural.
Ca sa cresti 100 ml cu 5 grade pe minut ai nevoie de un pic mai mult... 65-70W.
Strietman cu 500W are nevoie de 7 min ca sa aduca la 92 grade apa de la robinet.

Reply
Ceva informații dintr-un live din seara asta.

Adaptorul de alimentare are 96W (24V și 4A).
Garanție 2 ani pentru partea electrică, 5 ani pentru cadru/neconsumabile - deși în site încă nu se menționează prima parte încă.

O veste bună cred eu ar fi faptul că sita de duș se poate demonta din grup (din cilindru). Din ce am văzut înainte aproape credeam că e fixă. Și în acest caz dacă se dorește se poate utiliza doar acel puck screen care se cumpără separat. Va avea și rol de sită de duș în acest caz.
Poate ajuta pentru cei care doresc cantitate cât mai mare a extracției din ceașcă. Rezervorul/grupul are 90ml standard, cu sita de duș montată. Deci dacă se scoate sita de duș și se folosește doar cu puck screen, e foarte probabil să crească capacitatea cu vreo 10-20ml pentru că se elimină acel gol dintre sita de duș și pucul de cafea.

Dar nu doar pentru cantitatea extracției e interesantă ideea de a putea scoate sita de duș și folosi doar puck screen-ul. Cei care s-au obișnuit cu sita de duș care se așează peste pucul de cafea la alte modele Flair precendente ar trebui să-și dea seama mai ușor(deși de exemplu Pro / Pro 2 au o mare limitare din cauza zonei conice din sita de cafea, care te obligă să depășești 15-16g pentru sită de diametru atât de mic - dar n-aș vrea să stârnesc discuția asta aici).
Exemplu pe care îl văd eu e că poți să te joci mai mult cu doza pentru o anumită sită folosită, nu să respecți reguli, să nu fie prea mare (sau prea mic) golul/spațiul dintre sita de duș din grup și pucul de cafea.
Puck screen-ul care poate coborî în sită peste pucul de cafea ajută astfel încât se pot folosi doze mai mici (sau de ce nu, mai mari) într-o anumită sită de cafea(depinde desigur și de forma ei).

Reply
O parte din informatiile astea s-au postat de ieri pe HB, unde AP a deschis topic nou generic de "Flair news".
Doar ca multe nu sunt vazute in spirit asa de pozitiv, nu vi le mai insir ca sa nu mai stric atmosfera de "Like" care domneste aici...

Reply
Pune domnule ce vrei, sa fie topicul complet
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
Cred ca e vorba de acest thread, dar trolilor li s-au sters comentariile. Ce-a ramas, e de bun simt: https://www.home-barista.com/marketplace...72511.html
Flair Signature Pro | Elektra MCAL | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix

Reply
Nu a fost chiar o trolleala in sensul de atacuri la adresa Flair, ci doar doi useri care banuiesc ca se cunosteau si si-au reglat niste politze.

OK, aparent daca te iei dupa succesul primului pre-order, care s-a epuizat in 3 minute, se pare ca va fi o cerere uriasa, de la cei nepretentiosi ... adica cei care vor sa scoata "doar un espresso" si sa nu isi bata capul mai mult de atat. Si o masina care sa arate frumos in biblioteca...

Ceilalti, care cauta nod in papura la orice, oricum sunt o minoritate, asa ca ce mai conteaza ca:
- miscarea pistonului e linitata mecanic incat oricata apa i-ai pune nu extrage mai mult de 60 ml...
- pistonul nu este cu valva bidirectionala, afectand corespunzator versatilitatea extractiei... pana si Rota are asa ceva, ca o paranteza... e adevarat ca Aram, care e mai scump ca Rota, nu are nici el Smile
- operarea cu diverse temperaturi cu butoanele alea trei pare ca necesita un pic de concentrare, fiti sinceri si ziceti cat de clar vi se pare extrasul din manual atasat, doar asa la o prima citire in fuga, cum se citesc de regula instructiunile unui produs nou Big Grin
- ce este mai trist din aceasta complicare la butonare, si din lipsa valvei bidirectionale, este ca nu il poti lasa cu apa in ele pe o priza programabila, si sa il ai gata de lucru la sculare. Caci cei 90W ai elementului incalzitor ar fi fost suficienti ca sa incalzeasca apa in 30-40 minute. Asa ca dimineata cand nici nu esti bine trezit trebuie sa dai drumul la kettle, ca sa ii faci baitza de inviorare, si dupa vreo 10 minute buna, timp in care dai cu apa pe fata ca sa te trezesti, te poti apuca de ritual. Parca iti vine sa iti iei un automat, nu ? Smile
- unii socotesc treaba asta asa de frustranta incat deja au observat ca masina este conectata la cutia cu butoane printr-o cupla cu 4 contacte si isi fac planuri de facut alta cutiutza care sa gandeasca mai pe mintea lor... nu, nu sunt eu ala... Smile dar denota totusi niste nemultumiri fata de un produs care ar fi putut fi mai bun cu efort putin.

Mai e mult pana sa apara gandirea open source in piata asta...

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Sa nu fie mai degraba gandirea publicului larg, care aduce mare parte din profit si acolo cred ca nu sunt sperante de a se produce o schimbare.

In urma clipurilor postate de Andrew, cred ca produsul ar fi fost putin diferit daca ar fi doar deciziile lui, dar probabil ca are oameni pe langa el, care sa-l ajute sa creasca vanzarile / profitul.

Nu mi se pare complicata treaba cu ledurile. Pana la urma sunt 3, care indica treptele de incalzire. Daca clipeste mai astepti, daca sta aprins e gata. Pe de alta parte, era foarte simplu sa fie un buton on/off si un comutator pentru nivelul rezistentei. Nu cred ca se complicau cu nimic lucrurile. Din pacate, asta este. Probabil vor veni solutiile DIY.
Gaggia Classic 2006 Espressuino | naked PF | VST 18g ridgeless | Rancilio Silvia Steam Wand | Gaggia MDF | Kinu M47 Phoenix | AeroPress | NanoFoamer

Reply
(08-04-2021, 13:08)renatoa Wrote: - ce este mai trist din aceasta complicare la butonare, si din lipsa valvei bidirectionale, este ca nu il poti lasa cu apa in ele pe o priza programabila, si sa il ai gata de lucru la sculare. Caci cei 90W ai elementului incalzitor ar fi fost suficienti ca sa incalzeasca apa in 30-40 minute. Asa ca dimineata cand nici nu esti bine trezit trebuie sa dai drumul la kettle, ca sa ii faci baitza de inviorare, si dupa vreo 10 minute buna, timp in care dai cu apa pe fata ca sa te trezesti, te poti apuca de ritual. Parca iti vine sa iti iei un automat, nu ? Smile
- unii socotesc treaba asta asa de frustranta incat deja au observat ca masina este conectata la cutia cu butoane printr-o cupla cu 4 contacte si isi fac planuri de facut alta cutiutza care sa gandeasca mai pe mintea lor... nu, nu sunt eu ala... Smile dar denota totusi niste nemultumiri fata de un produs care ar fi putut fi mai bun cu efort putin.

Mai e mult pana sa apara gandirea open source in piata asta...

Upgrade-ul totusi exista, fata de celelalte flair-uri, in sensul ca in loc sa stai sa torni apa de n ori in grup ca sa-l aduci la >90 grade, torni apa din kettle si in cele 10 min te invarti cu alte treburi prin bucatarie... asta daca am priceput eu bine cum functioneaza. Plus ca de la ultimul live am inteles ca sa faci shot-uri unu dupa altul e mai rapid decat la variantele anterioare. 
La treaba cu cei 60 ml de apa nu am inteles de ce ar fi nevoie de mai mult, cand majoritatea se opresc la 40g?  Huh
Flair Signature Pro | Elektra MCAL | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix

Reply
Cu opritul la 40g ... este profilul potentialului client, cel standard. 
Unii nu se opresc acolo, nici la 60, poate ar vrea chiar mai mult decat 80... si contrar teoriei, nu le place lungirea cu apa fiarta, prefera o extractie "allonge". De gustibus...

Eu as fi mai curios ce i-a facut pe cei care au sarit pe preorder sa faca gestul asta... 
Ce le ofera unic masina asta, de nu au putut avea pana acum de 529$...  Confused Huh
Portabilitatea s-a cam dus, daca urmariti discutiile... masina nu e mai mica decat un pavoni. Deci in excursii poti lua la fel de bine altceva. De exemplu exista masina chinezeasca suprema, de 58, cu boiler neelectric, face si abur, incalzirea e la flacara, e cineva interesat? Big Grin 

Si nu in ultimul rand, ar mai fi facut pasul asta daca acolo nu scria 58 ?
Stiu, o sa zica cineva: "oare Strietman cum de se vinde la pret triplu, si fara sa fie 58..." Big Grin

Reply
Și un review:

Reply
Si apropo de portabilitate...

Valiza este modelul cel mai mic, cele de luat in avion, 55x40x22 cm.
Flair-ul ar ocupa in interior 51x36x17 cm, am facut o scalare cat de realista am reusit.
Mai e loc si de kettle Smile

Spor la aranjat lenjeria in spatiul ramas Smile

Reply
Au inceput sa apara clipurile review din surse... ehhhh... independente Big Grin, dar unele parca sunt facute in dusmanie Smile
De exemplu concluziile trase de xris relativ la stabilitatea temperaturii sunt asa aberante, derivate din modul lui de masurare temperatura asa de amatoricesc si chestionabil... nici daca aruncai un cub de gheata in grup nu facea asa...evident exagerez Smile
Intrebarea este cati isi dau seama de asta, sau le iau de bune, propagand mai departe pe net asemenea judecati false astea.... ca multe alte dogme care circula in orice domeniu.
Acum degeaba incearca Flair sa o mai dreaga, venind prea tarziu cu propriile grafice, astea trebuiau sa faca parte nu din pregatirea de lansare a produsului, ci din testele obligatorii inainte de a rasufla orice pe net...
Asta apropo de presupusii consilieri care roiesc in jurul lui si il indruma, de care scria cineva mai sus... nu prea par sa existe. Iar AP pare cam nesigur pe jucaria lui, in alta postare in loc sa vorbeasca pe concrete de comportarea ei, tot relativ la temperatura, sarea cu #metoo la comportamentul (real) al altei masini, dintr-o postare din alt topic.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 2 Guest(s)