Hello There, Guest! Login Register

Eureka Mignon XL

Râșnita a început să apară prin magazine in Europa într-un final. Inclusiv la unguri e deja in stoc. Aprox. 550 eur +TVA. Nu știu la noi daca a ajuns, nu am văzut-o nicăieri.

Specificațiile sunt interesante, și cuțitele alea mari din câte știu eu nu se găsesc nicăieri în plaja asta de preț. Daca ar oferi un sistem single dose pentru o râșnita care și așa are o retenție minima... Eureka ar rupe piata. Nu știu de ce nu o fac? In fine...mai jos specificațiile pe scurt. Ce părere aveți?

BURRS
Type - Flat
Diameter - 65 mm
Material - Diamond Inside (patented Eureka)

DISPENSING SYSTEM
Touch Display - Yes (Touch)
Dose counter - Yes

ENGINE
Traction - Direct
Revolutions per minute - 1650
Power absorbed - 320 watt[Image: 6a166212f4972b9ec09a97e373ea4c5a.jpg]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)

Reply
https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...6cr--1449/
Rocket Classic, Profitec T64, Fellow ODE Brew Grinder, Mahlkonig Vario, Kinu M47

Reply
Imi place cum a gandit baiatul asta single dose pentru ele. Are in descriere si proiectul 3D pentru modificare.

Lelit PL81T | PL43MMi | Ascaso

Reply
E metoda "tamperul" dar din plastic.

E totuși uimitor cum nu s-a gândit cineva să improvizeze un melc, gen mașină de tocat carne, acționat manual sau electric, care să aducă boabele ordonat la cuțite...
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: aeropress, v60, xeoleo ghost

Reply
(12-02-2021, 13:29)dev Wrote: E metoda "tamperul" dar din plastic.

E totuși uimitor cum nu s-a gândit cineva să improvizeze un melc, gen mașină de tocat carne, acționat manual sau electric, care să aducă boabele ordonat la cuțite...

Xeoleo ghost burr are melc, dar nu e pt espresso.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.

Reply
(12-02-2021, 13:09)dinu Wrote: https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...6cr--1449/
Da...nu o vazusem. Oricum, aparent la noi e mai scumpă cu 400 lei. Tipic.
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)

Reply
Sa asteptam vesti de la Barshaker caci va fi mai ieftina
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
(12-02-2021, 13:36)rob8402000 Wrote:
(12-02-2021, 13:29)dev Wrote: E metoda "tamperul" dar din plastic.

Xeoleo ghost burr are melc, dar nu e pt espresso.
Discutam de cuțite orizontale...

Reply
(12-02-2021, 13:42)Lyvyoo Wrote: Sa asteptam vesti de la Barshaker caci va fi mai ieftina

Un exemplar ajunge la noi saptamana viitoare.
Comanda catre fabrica este plasata.. Big Grin  
Pretul pentru espressomani va fi unul chiar special..
--Only God Can Judge Me--

Reply
daca la esspresor e mai complicat, din punct de vedere al rasnitei sunt f tentat de aceasta singurul semn de intrebare fiind acela al fiabilitatii unui produs nou.
Tinand cont ca practic au luat un model de succes, pus motor nou si niste cutite mai mari, exista oare un risc real sa fie probleme de fiabilitate (mici cel mai probabil) la primele loturi ?

Reply
Șansele să ucizi o râșniță de genul acesta, in regim casnic, sunt probabil sub 1%.

Reply
eu nu mi-as pune probleme de fiabilitate la o rasnita sub brandul Eureka...chiar daca e model nou Tongue deci te-ai hotarat pe XL

Reply
Mai degrabă mi-aș face probleme de fiabilitate la Niche care e plina de componente de plastic sau la râșnițe produse in China vândute cu 300 eur ca și replici la modele de 2000 eur...

Trebuie sa ai ghinion să reușești, in regim casnic, sa strici o Eureka (sau Mazzer, Fiorenzato, etc.)

Reply
Ma bate si pe mine gândul la una. Dupa experienta cu Eureka Minion cu cutite de 50 din dotare sunt sigur ca XL-ul merita fiecare bănuț. Cred ca ba fi una din rasnitele legendare in timp.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)