Hello There, Guest! Login Register

Eureka Mignon XL

Râșnita a început să apară prin magazine in Europa într-un final. Inclusiv la unguri e deja in stoc. Aprox. 550 eur +TVA. Nu știu la noi daca a ajuns, nu am văzut-o nicăieri.

Specificațiile sunt interesante, și cuțitele alea mari din câte știu eu nu se găsesc nicăieri în plaja asta de preț. Daca ar oferi un sistem single dose pentru o râșnita care și așa are o retenție minima... Eureka ar rupe piata. Nu știu de ce nu o fac? In fine...mai jos specificațiile pe scurt. Ce părere aveți?

BURRS
Type - Flat
Diameter - 65 mm
Material - Diamond Inside (patented Eureka)

DISPENSING SYSTEM
Touch Display - Yes (Touch)
Dose counter - Yes

ENGINE
Traction - Direct
Revolutions per minute - 1650
Power absorbed - 320 watt[Image: 6a166212f4972b9ec09a97e373ea4c5a.jpg]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)

Reply
https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...6cr--1449/
Rocket Classic, Profitec T64, Fellow ODE Brew Grinder, Mahlkonig Vario, Kinu M47

Reply
Imi place cum a gandit baiatul asta single dose pentru ele. Are in descriere si proiectul 3D pentru modificare.

Lelit PL81T | PL43MMi | Ascaso

Reply
E metoda "tamperul" dar din plastic.

E totuși uimitor cum nu s-a gândit cineva să improvizeze un melc, gen mașină de tocat carne, acționat manual sau electric, care să aducă boabele ordonat la cuțite...
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: aeropress, v60, xeoleo ghost

Reply
(12-02-2021, 13:29)dev Wrote: E metoda "tamperul" dar din plastic.

E totuși uimitor cum nu s-a gândit cineva să improvizeze un melc, gen mașină de tocat carne, acționat manual sau electric, care să aducă boabele ordonat la cuțite...

Xeoleo ghost burr are melc, dar nu e pt espresso.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.

Reply
(12-02-2021, 13:09)dinu Wrote: https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...6cr--1449/
Da...nu o vazusem. Oricum, aparent la noi e mai scumpă cu 400 lei. Tipic.
|||   Lelit MaraX   |||   Eureka Mignon Specialita   |||    YUME beans :)   |||     -----     ("fostele": LaPavoni Professional, RoK manual grinder)

Reply
Sa asteptam vesti de la Barshaker caci va fi mai ieftina
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
(12-02-2021, 13:36)rob8402000 Wrote:
(12-02-2021, 13:29)dev Wrote: E metoda "tamperul" dar din plastic.

Xeoleo ghost burr are melc, dar nu e pt espresso.
Discutam de cuțite orizontale...

Reply
(12-02-2021, 13:42)Lyvyoo Wrote: Sa asteptam vesti de la Barshaker caci va fi mai ieftina

Un exemplar ajunge la noi saptamana viitoare.
Comanda catre fabrica este plasata.. Big Grin  
Pretul pentru espressomani va fi unul chiar special..
--Only God Can Judge Me--

Reply
daca la esspresor e mai complicat, din punct de vedere al rasnitei sunt f tentat de aceasta singurul semn de intrebare fiind acela al fiabilitatii unui produs nou.
Tinand cont ca practic au luat un model de succes, pus motor nou si niste cutite mai mari, exista oare un risc real sa fie probleme de fiabilitate (mici cel mai probabil) la primele loturi ?

Reply
Șansele să ucizi o râșniță de genul acesta, in regim casnic, sunt probabil sub 1%.

Reply
eu nu mi-as pune probleme de fiabilitate la o rasnita sub brandul Eureka...chiar daca e model nou Tongue deci te-ai hotarat pe XL

Reply
Mai degrabă mi-aș face probleme de fiabilitate la Niche care e plina de componente de plastic sau la râșnițe produse in China vândute cu 300 eur ca și replici la modele de 2000 eur...

Trebuie sa ai ghinion să reușești, in regim casnic, sa strici o Eureka (sau Mazzer, Fiorenzato, etc.)

Reply
Ma bate si pe mine gândul la una. Dupa experienta cu Eureka Minion cu cutite de 50 din dotare sunt sigur ca XL-ul merita fiecare bănuț. Cred ca ba fi una din rasnitele legendare in timp.
Lelit Grace Pl 81T, Eureka Minion Instantaneo, G-iota, tamper Lelit 57, nivelator Mota 57,sita Ascaso, 1Z Presso Q2, Moka Pot

Reply
Ai primit rasnita? Este peste Specialita?
Lelit PL81T, Kinu M47 Phoenix

Reply
(12-02-2021, 14:13)MyR Wrote:
(12-02-2021, 13:42)Lyvyoo Wrote: Sa asteptam vesti de la Barshaker caci va fi mai ieftina

A ajuns râșnita? Cum ți se pare?

Reply
Am scris aici despre rasnita.
Hm nu stiu ce sa zic, dar va fi destul de greu de batut de altii..  Big Grin
Cel mai important:
- super silent
- retentie mica, chiar spre zero
- cutite mari si de tip "diamond" 
- motor puternic, si RPM mai mare ( HS )
- vine cu suport din cauciuc si suport de tampare, deci 0 vibratie si sunet
- am masurat este mai inalt cu 3cm decat un specialita 55

Am avut o discutie interna si pe siteul lor parca era "prezentat" sa apare mai mare si muuuuult mai lung, dar in realitate arata foarte dragut si ocupa pe blat foarte putin loc.
Pe langa XL avem un Atom Specialita 75 si asa din curiozitate am urmarit zilele trecute, si sunt colegi care prefera sa utilizeze pe Mignonul, si asta insemnand ca are/o sa aiba succes mare.
--Only God Can Judge Me--

Reply

Cat va fi reducerea pentru espressomani? Si care-i calea pentru a beneficia de ea? Multumesc

Reply
A anunțat MyR pe thread-ul dedicat barshaker.ro 
Prețul de pe site - 10% cu precomanda, iar apoi prețul va crește cu 10%
Bezzera unica pid | CS-001 | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics

Reply
(08-03-2021, 19:10)cozma Wrote:

Cat va fi reducerea pentru espressomani? Si care-i calea pentru a beneficia de ea? Multumesc

10% din pretul de pe site. Am facut precomanda iar pretul final a fost 2.744,10 ron.
Lelit PL81T | PL43MMi | Ascaso

Reply
Am achizitionat Eureka Mignon XL de o saptamana si mai jos sunt diferentele pe care le-am sesizat in comparatie cu Eureka Zenith 65 HS:

- compacta (foarte grea pentru dimensiunile pe care le are - 7.2kg)
- mult mai silentioasa (Zenith-ul avea un zgomot ascutit)
- nu face bulgarasi
- nu incinge cafeaua in timpul rasnirii 
- diferente foarte mici de dozare intre rasniri (0.2g - 0.3g)
- tamping kit-ul cu care vine la pachet se curata foarte usor cu o laveta umeda

Si nu in ultimul rand design-ul home friendly Smile Chiar arata a rasnita pentru uz casnic.
#Lelit PL41TEM #Eureka Mignon XL

Reply
de unde ai cumparat de ti-a venit asa repede?

Reply
(11-03-2021, 16:18)distrugatorul Wrote: de unde ai cumparat de ti-a venit asa repede?

https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...6cr--1449/

Reply
@neapci, nu vad din pozele de pe net dc are si Mignon XL acel feeder care duce boabele la cutite.
ECM Classika PID (de vanzare), Niche, Mazzer Mini E + SSP brew, QM Rapida 

Reply
Oare ai putea face o poza cu hopperul scos, apropo de întrebarea lui cradun?
Bezzera unica pid | CS-001 | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics

Reply
Am facut 2 poze fara hopper. Sper sa fie de ajutor.
Daca nu sunt ok imi spuneti si mai fac  Smile

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(11-03-2021, 16:14)neapci Wrote: Am achizitionat Eureka Mignon XL de o saptamana si mai jos sunt diferentele pe care le-am sesizat in comparatie cu Eureka Zenith 65 HS:

- nu face bulgarasi

Si nu in ultimul rand design-ul home friendly Smile Chiar arata a rasnita pentru uz casnic.

Ai fost primul de pe forum care ai primit-o? Si eu as vrea sa cumpar  aceasta rasnita dar ma pun pe ganduri cele 1600 rot/min. Toti spun ca dauneaza grav gustului peste 1400 rot/min... sa pui si un filmulet cu detalii mai multe. Sa o stapanesti sanatos!

Reply
(12-03-2021, 01:49)cozma Wrote:
(11-03-2021, 16:14)neapci Wrote: Am achizitionat Eureka Mignon XL de o saptamana si mai jos sunt diferentele pe care le-am sesizat in comparatie cu Eureka Zenith 65 HS:

- nu face bulgarasi

Ai fost primul de pe forum care ai primit-o? Si eu as vrea sa cumpar  aceasta rasnita dar ma pun pe ganduri cele 1600 rot/min. Toti spun ca dauneaza grav gustului peste 1400 rot/min... sa pui si un filmulet cu detalii mai multe. Sa o stapanesti sanatos!

Nu stiu daca sunt chiar primul care a intrat in posesia acestei rasnite, dar am zis sa impartasesc cu voi ce mi-a placut dupa o saptamana de utilizare. Si tin sa precizez ca pana acum nu e ceva care sa ma dezamageasca in alegerea facuta.
Despre partea cu afectarea gustului din numarul rotatiilor pe minut chiar nu stiu ce sa zic. Nu am un gust atat de educat incat sa ma pot exprima. Probabil nici espressorul nu ma ajuta prea mult...

Reply
salutare,

Am achizitionat si eu Mignon XL, in primul rand imi place cum arata, mai ales varinta pe crom care este matchy-matchy Rocket-ul meu. Rasnire silentioasa comparabila cu Quamar Q50e, mie unul Q50 imi pare mai silentioasa, turatia fiind de 1600 rpm la ambele. Am observat ca uneori XL-ul o ia din loc, ca la masina de spalat, daca aparatul este asezat pe suprafata lucioasa, blat bucatarie, gresie, motiv pentru care cred ca au adaugat acel mat kit la pachet cu rasnita. Rasnitul pare a fi uniform, rapid, curat si nu necesita micunelte secrete, este deajuns un nivelator si o tampare corecta pentru un extragere fara channeling. Materialele din care este construita sunt conforme 2021, adica mult mai slabe decat rasnitele fabricate in trecut. Daca se foloseste in mod single dose hopper-ul trebuie schimbat neaparat daca nu vrei sa ai resturi de cafea pe partea superioara a rasnitei, arunca cafea prin gaura clapetei - stopper boabe. Sunt convins ca o data cu schimbarea hopper-ului putem sa obtinem o retentie aproape de 0. Da! si eu cred ca va fi best-buy 2021 cu conditia sa ramana in zona de 2700 lei
Rocket Giotto Cronometro R | Eureka Mignon XL 16CR | Kinu M47 Phoenix | VST
Vand: Rancilio Silvia V3

Reply
(29-03-2021, 09:59)horiatm Wrote: salutare,

Am achizitionat si eu Mignon XL, in primul rand imi place cum arata, mai ales varinta pe crom care este matchy-matchy Rocket-ul meu. Rasnire silentioasa comparabila cu Quamar Q50e, mie unul Q50 imi pare mai silentioasa, turatia fiind de 1600 rpm la ambele. Am observat ca uneori XL-ul o ia din loc, ca la masina de spalat, daca aparatul este asezat pe suprafata lucioasa, blat bucatarie, gresie, motiv pentru care cred ca au adaugat acel mat kit la pachet cu rasnita. Rasnitul pare a fi uniform, rapid, curat si nu necesita micunelte secrete, este deajuns un nivelator si o tampare corecta pentru un extragere fara channeling. Materialele din care este construita sunt conforme 2021, adica mult mai slabe decat rasnitele fabricate in trecut. Daca se foloseste in mod single dose hopper-ul trebuie schimbat neaparat daca nu vrei sa ai resturi de cafea pe partea superioara a rasnitei, arunca cafea prin gaura clapetei - stopper boabe. Sunt convins ca o data cu schimbarea hopper-ului putem sa obtinem o retentie aproape de 0. Da! si eu cred ca va fi best-buy 2021 cu conditia sa ramana in zona de 2700 lei

gustul la cafea cum este ? ce simti fata de rasnirea cu Phoenix? o poza , un filmulet mai graitor Smile

Reply

Forum Jump:

Browsing: 3 Guest(s)