Hello There, Guest! Login Register


Espressor buget 1000

#1
Salutare. In sfarsit s-a stricat delonghi ec 221b. De fapt, mai exact, scoate abur si apa pe la dus.
Trebuie sa profit ACUM sa iau altul. Stiu ca bugetul este mic, dar trebuie sa profit ca altfel nu mai am ocazia .
Ma gandeam la AVX-EMTB1 sau ASCASO ARC INOX PAD REMOVABLE VERSATILE care  a fost expus in magazin si cu reducere espressoman costa 1100. AVX-ul am vazut ca nu mai este pe stoc la Barshaker.
Voi ce ziceti? Multumesc.
Big Grin
 
Reply
#2
Buna, iti scrie un om patit care a trecut prin mai multe.

a) Ce rasnita ai ? Deoarece daca ai Hario sau mai stiu eu ce ai sa ai dezamagiri majore cu ambele echipamente; eu am trecut prin variantele ieftine gen Metalisk, Hario si chiar rasnita AVX si nu m-am descurcat cu nici una; pana la urma Kinu a facut diferenta...

b) Daca ai o rasnita capabila espresso (si se pare ca cea mai ieftina varianta e Kinu cu reducerea espressoman), atunci in scriu prin prisma unui (fost) posesor de AVX EMTB1:
- ambele masini par a fi identice: thermoblock, grup pe 58, pompa 16 bar, etc;
- poate Ascaso are ceva avantaje suplimentare legate de sita sau aburi; oricum, este o firma cunoscuta, ceea ce se vede si la pret;
- in schimb AVX-ul are ceva suplimentar, care pentru un incepator ca mine a fost foarte util: indicatorul de presiune si cronometru; pe mine m-au ajutat destul de mult fiind incepator;
- nu stiu daca la Ascaso poti regla usor presiunea, desi nu cred; la AVX pare ceva mai complicat (vezi aici)

Indiferent ce varianta alegi sunt sanse mari ca in viitorul apropiat sa vrei sa faci upgrade.

Eu personal am inceput sa am rezultate constant multumitoare in ceasta doar cu combinatia AVX-Kinu-sita VST.

Deci eu daca as fi in situatia ta, cu mintea de acum, as merge pe AVX iar diferenta de bani as pune-o pe accesorii (sita) sau, mult mai important, rasnita. Si daca nu as avea rasnita, cu mintea de acum as merge pe un Aeropress, rezultatele ar fi mult mai multumitoare.
DUO DE/XL/KINU/BRAVO/KRIBLI
past:SAB HX E61/ANFIM
 
Reply
#3
...da, din pacate am un Hario Skerton. L-am modificat putin si o sa cumpar si kit-ul de upgrade, momentan.
 
Reply
#4
Poate n-ar fi o ideea rea, avand in vedere bugetul redus, sa incerci un echipament sh...
La Spaziale Mini Vivaldi II & Baratza Sette 270; Past: Ascaso Steel Uno TERMOPID, Rancilio Silvia, Baratza Sette 30
 
Reply
#5
(19-06-2021, 12:52)marcel Wrote: ...da, din pacate am un Hario Skerton. L-am modificat putin si o sa cumpar si kit-ul de upgrade, momentan.

Adica o sa persisti in eroare... 
Nu e nimic de upgrade in aceasta abordare, doar bani pe care ii arunci, fara rezultate.
 
Reply
#6
NU vreau sa te dezamagesc, dar la bugetul asta mai bine un Kinu Phoenix + Kafflano Kompresso sau Aeropress sau V60.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#7
Mulțumesc pentru idei.  Voi tine cont.  Mai aștept. Cred ca cel mai rău este sa te grăbești și să iei ceva sub impulsul momentului. 
Am primit răspuns:  Avx-ul nu mai este pe stoc.  Poate va fi peste 2,3 săptămâni. 
Ma gândesc serios la o rașnită. Mi-aș dori un Kinu. Vedem.
Gaggia clasic, G-iota DF64, Bialetti Venus, Hario  Skerton
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)