Hello There, Guest! Login Register


Decalibrare

#1
Salut,

Probabil ca o parte din voi va amintiți ca de curând am avut ceva neînțelegeri cu Vario și am încercat sa o curat puțin. De obicei fac doar 1 singur espresso dimineață, fiind singurul care bea cafea în casă, insa astăzi a fost nevoie de 2 consecutive pentru un invitat. Primul shot a decurs perfect! Rasnita era deja calibrata, insa cu aceeași macinatura, pe care a început sa o împrăștie peste tot nu am reușit sa mai extrag nici 5g în 30secunde! Suspectez clar o decalibrare la a doua rasnire. Există, probabil ca da, obiectiv vorbind și alte cauze? Plănuiesc o revizie la service-ul oficial.
Motivul postării este simplu : daca sunt lucruri pe care nu le omit as vrea sa le aflu și sa înțeleg cauza acestui comportament Smile
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#2
Am citit si eu topic-urile despre Vario si am vazut ca mai multi useri s-au confruntat cu problema asta, fapt care m-a facut sa renunt la gandul de a o achizitiona.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#3
(06-02-2016, 13:57)mishu3113 Wrote: Am citit si eu topic-urile despre Vario si am vazut ca mai multi useri s-au confruntat cu problema asta, fapt care m-a facut sa renunt la gandul de a o achizitiona.
Nu ma încurajezi dar asta nu înseamnă că nu este un grinder foarte precis
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#4
Eu am sperat sa te linistesc ca nu trebuie s-o duci la service
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#5
(06-02-2016, 14:07)mishu3113 Wrote: Eu am sperat sa te linistesc ca nu trebuie s-o duci la service
Nu sunt panicat. Urmăresc sa rezolv problema orice ar presupunea aceasta acțiune
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#6
(06-02-2016, 13:16)Mihai.B Wrote: ......astăzi a fost nevoie de 2 consecutive pentru un invitat. Primul shot a decurs perfect! Rasnita era deja calibrata, insa cu aceeași macinatura, pe care a început sa o împrăștie peste tot nu am reușit sa mai extrag nici 5g în 30secunde! Suspectez clar o decalibrare la a doua rasnire. ....

Ai incercat si al treilea shot ? 
Care este comportamentul extractiei ?
- ca la prima 
- ca la a doua 
- diferit 
Daca este diferit cred ca este vorba de o decalibrare continua , daca extractia decurge la fel cu a doua poate insemna doar ca intre cutite sau pe traseu ramane cafea sau macinatura mai veche , care influenteaza extractia . In acest ultim caz rezulta ca daca urmărești sa faci mai multe extractii la prima vat rebui sa arunci cateva grame de macinatura .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#7
Extractia 3 si 4 sunt la fel ca 2
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#8
Eu am patit la fel cu Vario, imprastia cafeaua si nu mai macina suficient de fin pentru espresso, deci era decalibrata. Am trimis-o la service, in garantie. Desi s-au facut teste cu motor nou, cutite noi, Stefan Farago nu a reusit sa o rezolve, imi zicea ca merge inconstant. Pana la urma solutia a fost o rasnita noua in schimb, iar vechea rasnita a fost trimisa la producator.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#9
Ms pt informație
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#10
(06-02-2016, 16:39)Mihai.B Wrote: Extractia 3 si 4 sunt la fel ca 2

Atunci , logic , ar trebui sa arunci 3-4 g de macinatura inainte de a prepara prima extractie iar rasnita ar merge calibrata sa macine mai grosier . 
Asta logic ; practic insa ar trebui verificata teoria !  Huh
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#11
Asa mi-a zis si mie Stefan Farago de la service dar nu prea am stat pe acasa de cand am vorbit cu el sa verific.
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#12
Am dat mail deja la service. O vreau funcțională asa ca prefer sa o duc la ei. Pana atunci ma voi mai juca asa sa vad ce-mi iese
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#13
cum zicea Radudani: trebuie sarit direct la rasnite (scule) serioase, si nu trecut prin evolutia specifica; restul de 90% e cafeaua.
Ma declar discipol Smile
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#14
Mihai.B , foarte probabil asta este cauza.  Cum zice Octy acolo, ceva mai jos, e posibil sa ai de-a face cu un "lag" / delay, decat cu o decalibrare, in functie de acel surub din clip. 

Daca e in garantie, trimite-o lui Stefan Farago (eventual vorbeste cu el si las-o la un The Coffee Shop) si da-i si un indiciu referitor la acel surub...  Ca tot mi-am amintit, ii dau un forward clipului si directorului de la fabrica lor, caci ultima oara mi-a raspuns (corporatist ca stil, dar a zis ca da mai departe...). 

Asteptam vesti!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
Mi-a raspuns senior product manager-ul pe Vario, de la fabrica:


Underneath the rotating burr carrier’s axis there is a spline with a rocker that hold and push the burr up and down (grind adjustment). If the adjustment is set to coarse and the grinder is shaken this rocker can get out of place. For that reason we send out VARIO home only at finest setting.
For easy remedy in this case:
-          Go to coarse with both levers.
-          Take off the rubber grommet covering the rocker (behind the spout).
-          Use an allen wrench < 2,5mm to wobble the rocker into place.
 
We are looking for a solution to fix this rocker better against these transport issues and will let you know asap for a solution.
 
Please do not hesitate getting back to us in case you have further questions.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(12-02-2016, 18:06)Lyvyoo Wrote: Mi-a raspuns senior product manager-ul pe Vario, de la fabrica:


Underneath the rotating burr carrier’s axis there is a spline with a rocker that hold and push the burr up and down (grind adjustment). If the adjustment is set to coarse and the grinder is shaken this rocker can get out of place. For that reason we send out VARIO home only at finest setting.
For easy remedy in this case:
-          Go to coarse with both levers.
-          Take off the rubber grommet covering the rocker (behind the spout).
-          Use an allen wrench < 2,5mm to wobble the rocker into place.
 
We are looking for a solution to fix this rocker better against these transport issues and will let you know asap for a solution.
 
Please do not hesitate getting back to us in case you have further questions.
Merci pentru efort Lyvyoo
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#17
Mihai.B, i-ai dat de cap ? Cum iti mai merge acum ?
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#18
(15-02-2016, 09:42)vica Wrote: Mihai.B, i-ai dat de cap ? Cum iti mai merge acum ?
Nu încă. Azi sper să-l plasez la service.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#19
Update: - azi am vb cu dl. Stefan si urmeaza sa analizele aparatul next week cand revine in tara.
Next Update: saptamana viitoare.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#20
update: vario a intrat in service
Radu - papajacques : m-a ajutat cu un hario pana revine vario acasa :Smilesi ii multumesc pe acesta cale.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#21
Final update : am reușit sa recapăt macinatoarea Smile funtioneaza ca la început. S-a desfăcut, curățit și probabil ajustat cate ceva.
Nu stiu mai multe detalii. Cert e ca merge.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#22
Last update: Vario este acasa. funtioneaza perfect. Clar ceva a fost. nu mai arunca nimic pe langa Smile
multumec pt idei si ajutor.
 @Lyvyoo se poate inkide.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#23
Nu se inchide nimic, nu e ca la bursa  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
(26-02-2016, 15:59)Lyvyoo Wrote: Nu se inchide nimic, nu e ca la bursa  Smile
Ok. Smile
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)