Hello There, Guest! Login Register


Cumpar KINU M38 sau HARIO mini si tamper 53mm

#1
Salut espressomani!
 Cum spune si subiectul caut sa cumpar o rasnita manuala kinu M38 sau Hario mini
 Un tamper de 53mm, portafiltru si sita grup pentru Poemia
 Buget: cat mai mic Shy
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MMI
 
Reply
#2
Cam mare diferenta intre ele, din toate punctele de vedere...

Decat un Hario mini as lua un Rhinowares:
http://barshaker.ro/Rasnite-Cafea/HandGr...&order=ASC

Daca ai pomenit de tamper, deci espresso, strange bani pentru ceva mai sus, nu vei face mult timp bataturi cu un Hario sau Rhinowares, decat daca o cumperi pentru exercitiu muscular de dimineata.

Daca inca folosesti o sita presurizata, si nu vrei sa modifici, merge si asa Smile
 
Reply
#3
Stiu ca diferenta inte ele este foarte mare da ma lupt cu doi pitici. Unu spune sa stau in zona safe si sa iau ceva ieftin ca poate ni-mi place ce iese si celalalt zice sa iau ceva bun ca dupa rasnita o sa vrea si alt espressor.
  Asa ca acum sa vedem care castiga??? Big Grin
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MMI
 
Reply
#4
In primul rind ar trebui sa bei un espresso preparat dupa toate regulile sa vezi daca iti place sau nu.
Daca da, pot sa-ti spun din proprie experienta ca aceasta placere adica sa bei un espresso bun acasa nu este deloc ieftina.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#5
(05-01-2018, 18:06)l0ngh0rn Wrote: Unu spune sa stau in zona safe si sa iau ceva ieftin ca poate ni-mi place ce iese si celalalt zice sa iau ceva bun ca dupa rasnita o sa vrea si alt espressor.
Nu ai specificat ce tip de cafea bei.
Daca vrei v60, aeropress sau ceva asemanator hario/rhinowares/porlex este ok, dar daca vrei pentru espresso atunci doar kinu/comandante/feldgrind/lido intra in joc.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#6
Gabi_M    Am baut espresso care mi-a placut foarte mult dar au fost si situatii cand nu

MyR    Acum consum o cafea din market facuta la Saeco poemia presurizat, ideea ar fi sa vad cum este folosind acelas aparat presurizat sau nu cu o cafea proaspata si de calitate. Daca papilele mele nu simt diferente atunci stau in banca mea si daca simt diferente notabile cel mai probabil pretentiile vor creste
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MMI
 
Reply
#7
Initial am folosit cafea macinata din comert. Pasul urmator a fost achizitionarea unui portafiltru nepresurizat, si a unei risnite bune (Kinu M47). Cafea am cumparat tot din comert dar boabe si am risnit-o chiar inainte de preparare. Pot sa spun ca am simtit a schimbare a gustului in bine.
Pentru depresurizarea portafiltrului vezi aici https://www.youtube.com/watch?v=C4WsTyJj0Is .Nu strici nimic, operatia este reversibila. Pentru cafea proaspat prajita sint multe oferte. Poate pentru inceput ar trebui sa incerci una cu aciditate scazuta.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#8
Multumesc pentru link!
Cu depresurizarea am vazut ca nu este mare stres. In Pitesti avem doi prajitori, rezolvat si cu cafeaua(o sa incep cu aciditate scazuta Ay ).
 
 Mai ramane sa apara o rasnita Big Grin
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MMI
 
Reply
#9
Daca ai acces la prajitorii atunci recomand sa cumperi de la ei macinata ( fresh ) si fa-ti o proba acasa.
in acest fel poti sa pierzi cel mai putin.
daca iti place atunci poti cumpara ulterior o rasnita buna (si un espressor)
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#10
Salut...am un poemia si 2 portafiltre...pe unul l am modificat ieri..l am depresurizat și l am făcut și open...i am tăiat fundul metalic și modificat mânerul după care le am prins în 2 șuruburi de corpul portafiltrului...  m am inspirat din  http://www.cyberelectronics.org/?p=315
...cafea am luat de la hotspot ... 
In concluzie extractia  a ieșit mai buna fata de cel presurizat ... Dar nu impresionant...îi lipsește cu desăvârșire un PID...
​​​​​​boilerul de la poemia find mic are o cădere de temperatura mare in timpul extractiei ... Și de multe ori extractia iese acrișoară....cu toate că încălzești BN și expresorul și ceașca și etc....
ca sfat pt râșniță manuala...până o să scoată kinu un nou stock si ala la preturi Petru vest poți să iei una cu 2 rulmenți de la chinezi și tot acolo ajungi dar cu un preț mai bun...vezi aici 2 modele : 

​​​​​https://m.aliexpress.com/s/item/32838115836.html?spm=a2g0n.search-cache.0.0.79eb539ffchVuB

Și cea care arata aproape că și kinu o caution după myy47 aerolite....
Succes
Gaggia Baby Dose, Sita dus La Spaziale, Sita filtru IMS Nanotech, Eureka Mignon
 
Reply
#11
Multumesc pentru idei si sfaturi!
 In prima faza cred ca voi merge pe depresurizarea portafiltrului si cafea rasnita de la prajitori(stiu ca este departe de ce trebuie) pana vad ce fac cu rasnita, interesante mi se par si cele de la Knock sau de pe Ali
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MMI
 
Reply
#12
Cum am mai scris in celalt topic, copiatura dupa Timemore nu este pentru espresso, ci pentru brew.
Daca verificati NU scrie pe description ca este pentru espresso, doar ca are macinatura fooooooarte fina si prin aceasta fraza utilizatori inteleg ce vor Smile Daca era dedicat pentru espresso in mod sigur era scris cu litere mari.
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#13
Am eu o Hario Skerton in perecta stare.
Am folosit-o de cateva zeci de ori pt a macina cafea pe care am facut-o la Moka Pot.
Am renuntat treptat la ea mai intai din lipsa timpului, apoi pt ca mi-am luat rasnita electrica din gama entry level si espressor.
Odau cu 100 lei.
Este cea de aici.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#14
Multumesc pentru sfaturi si pareri !

 Va ajunge in posesia mea KINU M38 de la mishu65

 Se poate inchide!
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MMI
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)